Tarsim Sigortaları Hakkında

sayın arkdaşlar ürünlerinizi TARSİM e sigorta ettirirken oyuna gelmeyin.bu yazımı çok dikkatli okuyunuz.
konu şu eger araziniz ÇKS ye kayıtlı ise tarsim otomatik olrak ürün degerlerini ve birim fiyatını giriyor sizden imzalamak ve kabul etmek kalıyor.çok büyük haksızlık ve vurgun yapıyor.
örnek 50 dönüm arpanız var kuru tarım deker verimi 300 kğ kğ fiyatı 430 tl den size poliçe sunuyor.
örnek 50 dekar nohut ektiniz dekar verimi 100 kğ birim fiyatı kğ 1,3 tl

bunu çks degilde geleneksel yaptırıranız sizin belirlyeceginiz verim ve degerler tl olarak kabul ediyorlar.

eger ÇKS olurda hasarınız olursa %100 hasarın %80 ini ödüyor artı tarlanızı hasat ederseniz
alınan ürün verim hesabdan düşüyor.
%10 hasar olursa hiç ödeme yok
%10 ile 100 arasında bir hasar olursa %10 muaf
bu yüzden sorunlarınızı şikayetlerinizi TARIM VEGIDA BAKANLIGI TARIM REFORMU GENEL MÜÜDRLÜĞÜNE YAZINIZ.
TÜM TARİM VE ÇİFÇİLİKLE SORUN VE ŞİKAYETLERİNİZİ TALEPLERİNİZİ BURAYA MEKTUPLA YAZINIZ.

ben çks li tarsimi iptal ettirdim bakalıga başvurdum.
bir dolu hasarı gören olrak başından geçmiş olarak konuyu sizlere aktardım.

bügün arpa 550-585 tl
nohut 4 tl 6 tl
iken 1,3 tlye nohut var mı?
400 tl ye arpa var mı ?
tarsim sömürmek istiyor.
uyanık olun.
başak oluştugunda kıymet ve deger altında yeni poliçe düzenlemeye kanmayın......

Ynt: önemli bir konu

Neden bahsettiğinizi tam anlamadım ben biraz daha açıklayıcı olursa seviniriz.Biz geçen sene gittik sigortamızı yaptırdık,verim fiyat vs tüm seçenekler bize soruldu bizim söylediklerimiz kayıt edildi.Dolu hasarı oldu,eskper geldi analiz yaptı %10 hasardan daha az olursa ödeme yapılmıyor,%10dan fazla olan hasarlar için ödeme var.Dediğiniz tarzda bir sıkıntı yaşamadık biz mahsülümüzü de biçtik,%25 hasar görüldü poliçedeki değer üzerinden hesaplandı bize ödemesi yapıldı.Yalnız yanlış hatırlamıyorsam hasar ne kadarsa %10u düşülüyordu yani bizim hasar %15 üzerinden hesaplandı gibi kalmış aklımda.Bize bu şekilde yapıldı uygulama geçen sene için.Arazinin tamamı da ÇKSye kayıtlı.

Ynt: Tarsim Sigortaları Hakkında

ürünün dekar verimi ve fiyatı hakkında.yazı iyi okursan orada var.örnek olan kısmı okursan. burada şuan ki tarsimin benim tarlayı sigiorta degeri yazılı.

örnek 50 dönüm arpanız var kuru tarım deker verimi 300 kğ kğ fiyatı 430 tl den size poliçe sunuyor.

bügün arpa 550-585 tl
nohut 4 tl 6 tl
400 tl ye arpa var mı ?
tarsim sömürmek istiyor.
uyanık olun.
başak oluştugunda kıymet ve deger altında yeni poliçe düzenlemeye kanmayın

konu açık ürünün hal ve borsa degeri ile dekar verim miktarını iyi i ncelersen konu anlaşılır.

Geçen sene meyveleri sigortaladık, soğuktan dolayı zayiat oldu ancak, eksperler bunu kabul etmedi ve tozlaşma eksiğine bağlayıp hiç bir şekilde zarar kabul etmediler. Bu yüzden soğuk ve don riskine karşı tarsimin kandırmaca olduğunu düşünüyorum. Benim durumumda bir çok insan da vardı geçen yıl, bu yıl da şimdilik sigorta yaptıranı duymadım. Büyük bir memnuniyetsizlik var açıkçası.

köylü link=topic=53312.msg555310#msg555310 date=1330945587' Alıntı:
ürünün dekar verimi ve fiyatı hakkında.yazı iyi okursan orada var.örnek olan kısmı okursan. burada şuan ki tarsimin benim tarlayı sigiorta degeri yazılı.

bügün arpa 550-585 tl
nohut 4 tl 6 tl
400 tl ye arpa var mı ?
tarsim sömürmek istiyor.
uyanık olun.
başak oluştugunda kıymet ve deger altında yeni poliçe düzenlemeye kanmayın

konu açık ürünün hal ve borsa degeri ile dekar verim miktarını iyi i ncelersen konu anlaşılır.
Mesajı anladım da şimdi normalde kendimiz belirtiyorduk ürün değerini ve de dekar verimini,bu sene kendimiz belirtemiyor muyuz yoksa onlar öneriyor ister kabul ediyorsun ister etmiyorsun tarzı bir durum mu onu anlamadım.Yani uygulama bu sene değişti mi tam olarak anlaşılsın ki mesela bizde daha sigorta yaptırmadık ona göre hareket edelim.

çks de siz belirlemiyorsunuz.
ben gübresiz arpa ektim 550-600 kğ aldım adam 390 kğ -290 kğ yazıyor.fiyat 550-585 tl adam 400 tl veriyorr. devletin açıkladı arpanın taban fiyatı ne 2011 de.
nohut fiyatını devlet mi açıklıyor tarsim mi.bu ülkenin borsalarında işlem gören bir ürün 4-6 liara olurda tarsim 1,3 tl verirse ne olur.
kazıklama olur...