Desteklemelerdeki Kesintiler

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

Aldığımız muhtelif desteklemelerde banka hizmet komisyonu adı altında %0,2 oranında kesinti yapabiliyor fakat sizi bilmem ama benden bu oranın üzerinde kesinti oluyor. Tarım il-ilçe md. açıkladığı icmallere göre kesintinin fazla olduğunu söylesemde banka orakamı ödemiyor kesinti oluyor gibi havada cevap alıyorum resmi gazetedeki bölümü aşağıda veriyorum. Sizin kesinti oranlarınız hakkında bir gözleminiz varmı? Ayrıca bakan kesin tarih verip ödeme yaptık, başladık gibi şeyler söylesede parayı bir hafta sonra bile aldığımız oluyor. Bir söylentiye göre doğrumudur, doğruysa hangi gerekçeyle bilmem ama banka para geldiği halde ödemeyi geciktiriyor. Ben bu durumu araştırıp arkasını aramayı düşünüyorum sizin konuyla ilgili görüşlerinz nedir?

'ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli Hükümler

Finansman ve ödemeler

MADDE 12 – (1) Destekleme ödemeleri için gerekli finansman Bakanlığın 2011 yılı tarımsal destekleme bütçesinden karşılanır. Bankaya hizmet karşılığı olarak % 0,2 komisyon ödenir. Ödemeler, il/ilçe müdürlüklerince ÇKS kayıtları üzerinden oluşturulan onaylı ödeme icmallerine göre Bakanlık tarafından sertifikalı tohum kullanımı ödemelerine esas cetvellerin bankaya gönderilmesini takiben kaynak aktarılır ve ödeme talimatı verilir. Ödemeler ilgili şubelerde daha önce çiftçiler adına açılan veya açılacak olan hesaplara yapılır. '

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/04/20110408-18.htm
.

Ynt: Desteklemelerdeki Kesintiler

geçen sertifikalı tohum desteklemeleri tarım bakanlıgının sitesinde ödemeler 3 subat itibariyle ziraat bankası hesaplarına aktarılacak 72 saat içindede hesaplarda gözükecek yazıyordu .. ama ödeme gününden 1 2 gün sonra oluyor her zaman .. kesintiye gelince .. 1200 lira almam gereken sertifikalı bugday destegini 1180 lira aldım 20 lira kesilmi$ .. yakla$ık %1.5 falan kesinti olmu$ ..

Banka parayı işletiyor,o durum heryerde var.Sadece tarım değil,mesela öğretmenlerin aldığı ek ders ücretleri var.Devletin parayı 1inde yatırmasına rağmen memurlar 6sında falan ancak alabiliyor.

Diğer duruma gelince,biz de mümkün olduğunca dikkat ediyoruz hak aramaya çalışıyoruz bu kesintilerde ,ancak maalesef bu göz göre göre yapılan bir soygun.Herşey kılıfına uydurulmuş,ancak birlik olarak üstesinden gelinir bana göre yoksa öyle tek başına uğraşılıp çözülecek durum değil,çünkü banka bakıyor ki paçayı kurtaramayacak,senden yaptığı kesintiyi ödeyip deyim yerindeyse ağzına bi parmak bal çalıyo,ondan sonra sen de unutuyosun kesintileri çoğu millet farkında bile değil zaten :)

Çağrı link=topic=53355.msg556133#msg556133 date=1331028955' Alıntı:
Banka parayı işletiyor,o durum heryerde var.Sadece tarım değil,mesela öğretmenlerin aldığı ek ders ücretleri var.Devletin parayı 1inde yatırmasına rağmen memurlar 6sında falan ancak alabiliyor.

Diğer duruma gelince,biz de mümkün olduğunca dikkat ediyoruz hak aramaya çalışıyoruz bu kesintilerde ,ancak maalesef bu göz göre göre yapılan bir soygun.Herşey kılıfına uydurulmuş,ancak birlik olarak üstesinden gelinir bana göre yoksa öyle tek başına uğraşılıp çözülecek durum değil,çünkü banka bakıyor ki paçayı kurtaramayacak,senden yaptığı kesintiyi ödeyip deyim yerindeyse ağzına bi parmak bal çalıyo,ondan sonra sen de unutuyosun kesintileri çoğu millet farkında bile değil zaten :)

Niyetim konuyu ziraat odası ilede görüşmek birlik olmak amacıyla bakalım olur yada olmaz zaman gösterecek.

ofas link=topic=53355.msg556138#msg556138 date=1331029656' Alıntı:
Niyetim konuyu ziraat odası ilede görüşmek birlik olmak amacıyla bakalım olur yada olmaz zaman gösterecek.
Anladım ziraat odasındaki başkana bağlı tabi,ama çok bir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum maalesef.İnşallah sonuç alırsınız.

Son aldığım mazot gübre desteği için icmalde görülen rakam 1,280 tl hesaba yatan rakam 1,230 %3,9 kesinti var ayrıca aklıma sabah geldi tüketici hakem heyeti butür konularda daha istekli onlardaseçenekler içerisinde var. Yem bitkileride yatacak galiba bu ara onuda görüp önce bankaya neyi neden ne kadar kestiğini öğrenmek amacım ayrıca öğrenebilirsem hazineden destekleme ödeme talimatı hangi tarihte verilmiş arada zaman farkı varmı onada bakıp rotayı inşallah ona göre çizeceğim.

maygun10 link=topic=53355.msg557557#msg557557 date=1331200972' Alıntı:
Bizim hesapta görünen birşey yok nasıl öğrenicez acaba.Kontrolü varmıdır?Bu desteklemenin

Hesaplarda görünmez. Köylere icmal diye listeler asılır burada herkesin alacağı rakam kimlik bilgileri vs yazar buradaki rakam desteklenen alan veya ürün * dekar veya kg başına belirlenen tutardır.
Ayrıca yem bitkileri desteklemeside bugün hesaba yatmış fakat benim 1500 tl lik kısmına sulama kredisinin yaklaşık 3900 tl taksidi nedeni ile bloke konmuş ödeme tarihi eylül ayı hiç gecikmem yok geçen sene erken ödemem var üstelik. Sinirle bankaya gittim bana temlk imzaladınız istediğimiz zaman istediğimiz kadarına bloke koyabiliriz dediler. Kesintileri sordum anlattığına göre tarım bakanlığı ... kişiye ... kadar ödeyin diyor, hazine müsteşarlığı gelir vergisini bu rakamdan düşüp ziraat bankası gen müd gönderiyor banka hizmet komisyonunu kesip kalanı hesaba geçiyor.
yem bitkileri desteğindeki almam gereken (icmalde yazan) 3000,41 tl hesabıma yatan rakam 2940,4 tl kesintiler oranı %2 mazot gübrede %3,9
sonuç araştırmaya devam...

Kendini kasmak için limitlerin olabilir. Mesela 1000 tl altı için kendimi kasmam ama ondan fazlası için hakkımı ararım diyorsan bu senin tercihin tıpkı desteklemelerdeki kesinti için kendimi kasmam gibi...

Arkadaşlar bu kesinti takip ediyorum 2 yıldır oluyor daha önce var mı idi bilmem bütün desteklemelerde oluşan tutarın %4 ünü kesiyorlar.Bankanın aldığını düşünmüyorum alamaz böyle bi hakkı yok eşim bankacı ilçe tarımdan kesilen bu para neye dayandırılıyor yasal bi gerekçesi var mı bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.

erhan5151 link=topic=53355.msg558378#msg558378 date=1331302928' Alıntı:
Arkadaşlar bu kesinti takip ediyorum 2 yıldır oluyor daha önce var mı idi bilmem bütün desteklemelerde oluşan tutarın %4 ünü kesiyorlar.Bankanın aldığını düşünmüyorum alamaz böyle bi hakkı yok eşim bankacı ilçe tarımdan kesilen bu para neye dayandırılıyor yasal bi gerekçesi var mı bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
İyi takım olabiliriz. Tek eksiğimiz eşi maliye bakanlığında çalışan bir çiftçi. Benim eşimde tarım ilçe md çalışıyor. Bugün banka ile görüştüm yukarıda bahsettiğim temlik ve kesinti oranları için temlik hakkımı dediler kesinti içnde hizmet komisyonu + gelir vergisi kesildiğini söyledi ama oranı ekrandan göremiyorum dedi. Ödemem vardı hiç olmazsa kullanılabilir olan 1440 tlyi alayım dedim hesabım -550 ye düşmüş hışımla müşteri hizmetlerini aradım. Temlik otomatik gen. mrk. oluyor dedi neden 2 kerede temlik koyuyorsunuz o zaman dedim faks numarası verdi daha net cevap alırsınız dedi. şimdi yazdım faks çekeceğim bakalım.

Arkadaşlar bankanın hizmet alması saçma alsada ' Bankaya hizmet karşılığı olarak % 0,2 komisyon ödenir' deniliyor %4 degil memurlara maaşı bize yatsın dağıtayım diye promosyon veriyorlarda çiftçiye gelince bundan bedel mi alıyorlar adı bide ziraat bankası olacak sözde çiftçinin bankasııı

Önemli bir noktaya değinmişsiniz hep destekleri alınca yakınıyoruz şukadar kesilmiş bu kadar kesilmiş diye ama arakasını arayanımız pek yok konuyu takipteyiz bakalım.Arkadaşlar 4440000 numarasından kart limitinizi öğrenebilirsiniz.