Laverda’nın Tarihçesi

1873

Pietro Laverda, Vicenza vilayetinde ilk atölyesinde tarım aletleri, şarap yapan makine,çan üretti ve “ Pietro Laverda Şirketini” kurdu.

1905

70 yıldan fazla bulunacak Genel Merkezinin yeri olan Breganze’ye taşındı. Şirket 100 den fazla çalışan ile endüstriyel bir duruş sergilemiştir.
Üretim mekanizasyonun yeni farkına varan tarımın ihtiyaçlarını karşılamıştır, bunlara örnek olarak manuel harman makineleri, sap parçalayıcı, tohum ekici şarap presleri, vb gösterilebilir.

1919

Birinci Dünya Savaşının ve Silah endüstrisi döneminin sona ermesiyle Pietro Laverda’nın oğullarının iş birliği ile faaliyetleri tamamıyla eski haline döndürüldü, ilk patenti alınmış hidrolik presli yeni modelleri tanıtıldı .

1930

Pietro Jr and G. Battista Pietro Laverda Sr’den şirketin yönetimini devraldı. Üretimde yenilikçi dönüm noktası için öncü oldular, ve Laverda ‘yı sektörde en önemli İtalyan şirketi yaptılar.

1934

Laverda, Teknik ve satış açısından büyük bir başarı olan ilk İtalyan yapımı 48 A modeli Çekili Hareket eden makinesini sundu.

1938

Bu yıl ilk hasat harman makinesi olan ML6 modelinin tanıtıldığı yıl oldu, makine öncü olan ilk italyan modelidir. Laverda bu modeli ile biçerdöver sektörüne girdi.

1947

İlk kendinden yürür biçme makinesi Breganze fabrikasında üretildi. Geniş çeşitli aletlerle bağlanmıştı ve modern kendi yürür biçerdöverin öncüsüydü.

1956

Laverda ilk kendinden yürür M60 model biçerdöverini tasarladı ve şirket İtalya’da ve uluslararası pazarlarda rekabet etmeye başladı.

1963

Bu yıl M120 biçerdöverinin yaratıldığı yıldır. Son derece verimli ve teknolojik olan bu yenilikçi modelden iyi satış sonuçları elde edildi. Şimdiye dek, Üç üretim birimine bölünen fabrikada 1000 nin üzerinde çalışan vardı.

1967

Laverda başarılı bir şekilde kendinden yürür ot biçme makinesi olan AFC 110 ile pazara girdi, bunu AFC 150 adlı daha büyük bir model takip etti.

1971

M 100 AL üretimi başladı. Bu model Dünyadaki ilk yatay ve uzunlamasına dengeleme sisteminin olduğu biçerdöverdir.

1973

Şirket 100. yıldönümünü kutladı. Aynı zamanda TA 150 ot makinesinde tabla ile mısır ve tahıl ürünlerinin biçilmesi için kullanılmaya başlandı.

1975

Yeni biçerdöver çeşitleri olan M 92 , M112, M132 ve M 152 ler çok yönlü olmaları, emniyetli olmaları, yüksek vasıfta üretimli olmaları sayesinde pazarda öne çıktı. Şirket 40 ülkeden fazla ülkeye ihracat yapmasıyla İtalyan pazarında rakipsiz bir lider oldu.

1981

Yoğun gelişmelerin olduğu bu zamanlarda, şirket Breganze’ de yeni bir fabrika inşa etti, ve Fiat grubu ile ortaklığa başladı. Ultra-modern üretim hattı bu olanaklar içerisinde M182 modelini meydana getirdi, bu model elektronik kontrol fonksiyonlarının meydana geldiği ilk model oldu.

1983

Laverda yeni modeller geliştirmek için 3000 serisi ile girişime başladı az zamanda pazarda kendini kesin olarak kabul ettirdi.

1992

Laverda dengeleme sistemi gibi önemli yenilikleri tasarlayarak geliştirdi. Bu Biçerdöver çalışması eğimli zemin için tasarlanmıştır ve ürünü ayırmak için yapılmış olan Özel MCS (Çoklu hasat ayırıcı ) sistemi geliştirilmiştir. Laverda fabrikasında üretilmiş biçerdöverlerin sayısı bugüne kadar 50.000 adeti geçti.

2000-2001

Breganze fabrikası Argo SpA tarafından devralındı, Morra ailesine ait, hissedar şirket McCormick-Landini ticari markasının da sahibi oldu.

2002-2003

Laverda LXE serisini, M serisini ve yeni otomotik dengeleyeci sistem biçerdöver serisini tanıttı.

2004

Laverda Biçerdöverleri Kasım ayında kurulan Laverda Tarım Mak. San ve Tic. A.Ş ile Türkiye Pazarına girdi. Fella fabrikasını ve markasını satın aldı, 2004-2005 satışları için Rev Serisini piyasaya sürdü.

2005

İtalya’da önemli bir balya makinesi üreticisi olan Gallignani SpA ile hissedarlık antlaşması yaparak iyi bir başlangıç yaptı.


2006

Yeni LCS Laverda Hasat sistem serisinin yılı oldu. Daha önceden ortaya çıkarılmış M serisi ve Rev serisi biçerdöverler arasında orta segmente ait bir biçerdöver olduğunu kanıtladı. LCS biçerdöveri çok yönlülüğüyle, çok amaçlı hizmeti, rekabetçi üretimi ve fiyatı ile dikkatleri üzerine çekti.

2007

Argo SpA , AGCO ile Laverda Spa arasında %50 yatırım ortaklığını resmi olarak ilan etmiştir. Laverda, Massey Ferguson, Fendt ve Challenger modellerinin tedariği için Agco ile 2004 den beri yakın işbirliği içerisindedir.