Buğdayda yüksek verim için...

Ynt: Buğdayda yüksek verim için...

180 kg buğday gübreye gider :D 16 litre 2.5 dönüm sular 3 su 48 litre eder 180 lira yapar dönüme 50 lira yapar yani 150 kg buğday da sulamaya gitti yine de çok verımlı Allah herkese nasip etsin masrafı çok ne kalcak sıye duşundum bır an :D

qarizmatiqa link=topic=53476.msg558436#msg558436 date=1331307479' Alıntı:
180 kg buğday gübreye gider :D 16 litre 2.5 dönüm sular 3 su 48 litre eder 180 lira yapar dönüme 50 lira yapar yani 150 kg buğday da sulamaya gitti yine de çok verımlı Allah herkese nasip etsin masrafı çok ne kalcak sıye duşundum bır an :D
Su masrafımız daha düşük ortalama 80-90 fıskiyeye basıyor kuyular pompa derinlikleri maksimum 22-24 mt mesafe kuyularda hep gece tarifeli

bende yanlış yazmışım hesabı neyse sonuç dpğru :D aksarayda 850 kg alınabiliyorsa bizde neden olmasın :D toprak analizinde sıkıntı çıktı bızım toprakları kaybetmişler :mad: seneye toprağın ihtiyacına göre gübreyi bol tutup verimi artırmak istiyorum

qarizmatiqa link=topic=53476.msg558456#msg558456 date=1331309165' Alıntı:
bende yanlış yazmışım hesabı neyse sonuç dpğru :D aksarayda 850 kg alınabiliyorsa bizde neden olmasın :D toprak analizinde sıkıntı çıktı bızım toprakları kaybetmişler :mad: seneye toprağın ihtiyacına göre gübreyi bol tutup verimi artırmak istiyorum
Benim anlatmaya çalıştığımda bu aslında öyle bizimkileri çok çıkıyor diye övünmeye çalışmıyorum topraklarımız kaliteli ama öylee birinci sınıf diyemem ülkemizde birçok yerin toprağı çok kaliteli burada bu verimler çıkıyorsa neden başka yerlerde alınmasın bizdende ekonomik olur aslında bölgemiz tuz gölüne yakın yağış özellikle yaz yağışı az alıyoro yüzden nede olsa su masrafı fazla çok yağış alan yerlerde doğru gübreleme ve doğru münaveme uygulamayla çok yüksek verimler alınabilir.

Buğday veya diğer yetiştirdiğimiz bitkilerin yıllık su ihtiyaçlarını bilmemiz ve bölgemizin aldığı yağış miktarını bilmemiz faydalı olur. Eksik olan su ihtiyacını karşılamalıyız. Zira, fazla veya gereksiz yer altı suyu kullanımı, topraklarımızın tuzlanmasına ve verim kaybına neden olur. Bir de masraf ve israf olur. Münavebe, kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir husustur.

arkadaşlar bizde çok olamasada bugday ekiyoruz ekimden önce ekin gübresi attık dekara 30 kg 15 gün önce dekara 20 kg 33 nitrat attık önceki yıllarda biraz daha fazla gübre kullanırdık fakat bugday yatardı bu yıl yine yatmasından korkuyorum. saman veirmide onemli benim için bugdayı verimine etki etmeden ve yatmadan nasıl boylandırabilirim

massey link=topic=53476.msg560342#msg560342 date=1331497696' Alıntı:
arkadaşlar bizde çok olamasada bugday ekiyoruz ekimden önce ekin gübresi attık dekara 30 kg 15 gün önce dekara 20 kg 33 nitrat attık önceki yıllarda biraz daha fazla gübre kullanırdık fakat bugday yatardı bu yıl yine yatmasından korkuyorum. saman veirmide onemli benim için bugdayı verimine etki etmeden ve yatmadan nasıl boylandırabilirim
Çeşidi yatmayan cinsten seçmelisiniz bence eskiden bezosta ekerdik acayip sap çıkardı ama yatıyordu şimdileri hep kısa çeşit ekiyoruz.