Buğdayda yüksek verim için...

http://www.tarimsalhaber.com/bitkisel-uretim/bugdayda-yuksek-verim-icin-dogru-ekim-teknikleri-h3321.html

Daha önce paylaşılmışmıdır bilmiyorum ama, pekçoğumuzun tarımını yaptığı buğday ekimi ve gübrelemeleri hakkında değerli bilgiler mevcut. Özelliklede buğday ekimi esnasında yapılan en büyük yanlışın gübre ve tohumun aynı yatağa bırakılmasından söz ediliyor. Oysa ülkemizdeki gübreli olarak üretilen buğday ekim mibzerlerinin belkide hepsindeki sistem tohum ve gübrenin aynı yatağa bırakılması üzerine imal edilmiş...

Ynt: Buğdayda yüksek verim için...

Tohumu ve gübreyi ayrı ayrı yerlere atan bir kaç marka ekin mibzeri vardı sanki, diğerleri bunu düşünmeden, denemeden mi yaptılar peki? Bence de bu durum mantıklı, gübrenin tohumu yakmaması için ayrı yerlere bırakılması daha verimli bir iş olur.

2007 oztunc kullanıyorum farklı yerlere atıyo. bide eski model özdoker var o aynı yere döküyor. Aynıtarlada beraber kullanıyoruz hiç fark olmuyo. Alırken bizde faydalı olur diye aldık ama bir fark yok ha farklı yere dokmus ha aynı yere dokmus.

Saol levent abi..bugüne kadar okudugum en faydali yazi diyebilirim. bilmedigimiz neler varmis..dap pahali diye atmaz bizim ihtiyar. hep derimde ona, ekimde cebinden cikandan cok agustosda cebine girecegini düsün diye...tekrar eline saglik...

bence pek bi değişiklik olcanı sanmam..90lı yıllara kadar gübreyi buğdayla karıştırıp ekerdik..mübzerde ayrı gözler yoktu buğday ve gübre için..hemde verimin aglası olurdu o zamanlar..şuan tarla işleme aletleride daha güzel tohumda kaliteli olduğu halde o yıllardaki verim yok..

tohum kalitesi konusunda bir ayraç açacağım

buğdayın patosla işlendiği takdirde uçlarında olan pamuksu doku zedenelmez ve verim falza olur biçer döver o dokuyu haşat ettiği için verim düşük oluyor yani meharet ne mibzerde ne gübrede tohumda .....
tümosan 8095 link=topic=53476.msg557971#msg557971 date=1331237132' Alıntı:
bence pek bi değişiklik olcanı sanmam..90lı yıllara kadar gübreyi buğdayla karıştırıp ekerdik..mübzerde ayrı gözler yoktu buğday ve gübre için..hemde verimin aglası olurdu o zamanlar..şuan tarla işleme aletleride daha güzel tohumda kaliteli olduğu halde o yıllardaki verim yok..

mustafagursacli link=topic=53476.msg557997#msg557997 date=1331238490' Alıntı:
tohum kalitesi konusunda bir ayraç açacağım

buğdayın patosla işlendiği takdirde uçlarında olan pamuksu doku zedenelmez ve verim falza olur biçer döver o dokuyu haşat ettiği için verim düşük oluyor yani meharet ne mibzerde ne gübrede tohumda .....
bencede haklısın mustafa bey..teknoleji gelişdikce verim artacana azalıyor..bunda bir terslik var..ben buğüne kadar denemediğim yöntemkalmadı..benim amca oğlu bi ara azerbeycenda kalmışdı..orda dikkatini cekmiş ..buğdayı ekmeden tohumu az ıslatıp çillenmesini sağlayıp öyle ekim yapıyorlarmış..tohum haliyle çilli vaziyette toprağa düşünce toprak kuru dahi olsa cillenme devam edip cıkması cabuk oluyormuş..bana anlattı ben denedim bu yöntemi cok fark etti ..bi kaç yıl ektim bu yöntemle o zamanlar gençlikte vardı ve arazi azdı şuan zor oluyor yıllık 400 dönüm yer ekiyorum hangi birini ıslatayım..bu yöntemde kuraklığada dayanıklılık güzeloluyor verimde..

tümosan 8095 link=topic=53476.msg558019#msg558019 date=1331239066' Alıntı:
bencede haklısın mustafa bey..teknoleji gelişdikce verim artacana azalıyor..bunda bir terslik var..ben buğüne kadar denemediğim yöntemkalmadı..benim amca oğlu bi ara azerbeycenda kalmışdı..orda dikkatini cekmiş ..buğdayı ekmeden tohumu az ıslatıp çillenmesini sağlayıp öyle ekim yapıyorlarmış..tohum haliyle çilli vaziyette toprağa düşünce toprak kuru dahi olsa cillenme devam edip cıkması cabuk oluyormuş..bana anlattı ben denedim bu yöntemi cok fark etti ..bi kaç yıl ektim bu yöntemle o zamanlar gençlikte vardı ve arazi azdı şuan zor oluyor yıllık 400 dönüm yer ekiyorum hangi birini ıslatayım..bu yöntemde kuraklığada dayanıklılık güzeloluyor verimde..
benim tarala az abi sen o yöntemi bana öğret ben yağarım ve bu yöntemin patentini alırım ....

mustafagursacli link=topic=53476.msg558026#msg558026 date=1331239173' Alıntı:
benim tarala az abi sen o yöntemi bana öğret ben yağarım ve bu yöntemin patentini alırım ....
şimdi mustafa bey ..o yöntem basit bi yöntem..misal 20 dönüm yer ekceksin.tarlayı yarın ekilcek faziyete getirip hazır edeceksin..20 dönüm yere söz gelişi 440 kilo tohum ekceksin..tohumunu eletip hazırlıycaksın..tabanı saç olan romorkun içine bugayı kolay karışıp kuruycak biçimde serceksin..100 kilo diyelim her seferde buğdayı serip öyle aşırı ıslatmadan .hafif (fedik olcak biçimde)yani elinle basdığın zaman buğday patlamıycak ıslaklıktan..bu biçimde ıslatığın zaman bir gün dursun ..sonra buğdayı ekimini yapcaksın..ıslatma anında ilaçlamayıda yaparsan daha güzel olur..şimdi çinkoyla filanda kaplıyorlarya tohumu ..ama o yöntemi iyi ayarlaman lazım..tohumuda ne aşırı derine nede cok yukakaya ekeceksin..

mustafagursacli link=topic=53476.msg558044#msg558044 date=1331240083' Alıntı:
Mehmet abi senden ben daha çok bal alacağım teşekkür ederim....
ben teşekkür ederim kardeşim..çifçilik sabır ve deneyimisteyen bi meslektir..emeği ne kadar cok verirsen o kadar cok karşılıgını alırsın ..bu meslekte (bana göre meslek oldugu için böyle yazıyorum)bildiğim bütün deneyimlerimi meraklı olup soran arkadaşlarıma seve seve anlatırım..
sevgi ve saygılarımla

Bizde özduman mibzer var önce gübreyi üzerinede tohumu atıyor yıllardır aynı mibzerle ekiyoruz çıkışta hiç mibzer hatası görmedim bölge olarak verimlerimizde dekarda 800 kgr ve üzeri arkadaşlar buğdaydan iyi verim almak için sulu tarım yapmak lazım ve düzenli gübreleme uygulanmalı ama bence buğday verimini etkileyen en önemli faktör toprakta münaveme uygulamak,yani anız yerinde buğday verimi düşüyor en iyi buğday verimleri 'pancar yeri,mısır yeri,yonca yeri' bu ürünlerin hasatından sonraki sezonda buğday ekilirse ve sulu tarımda yapılırsa inanın 800 kgr ları geçersiniz.

hacimmet link=topic=53476.msg558067#msg558067 date=1331241205' Alıntı:
Bizde özduman mibzer var önce gübreyi üzerinede tohumu atıyor yıllardır aynı mibzerle ekiyoruz çıkışta hiç mibzer hatası görmedim bölge olarak verimlerimizde dekarda 800 kgr ve üzeri arkadaşlar buğdaydan iyi verim almak için sulu tarım yapmak lazım ve düzenli gübreleme uygulanmalı ama bence buğday verimini etkileyen en önemli faktör toprakta münaveme uygulamak,yani anız yerinde buğday verimi düşüyor en iyi buğday verimleri 'pancar yeri,mısır yeri,yonca yeri' bu ürünlerin hasatından sonraki sezonda buğday ekilirse ve sulu tarımda yapılırsa inanın 800 kgr ları geçersiniz.
biraz açar mısın ekiş yönteminizi, gübre, tohum seçimi, sulama yöntemi ve saatini vs.

Değerli arkadaşlar,buğday ve gübrenin aynı tohum yatağına atılması konusu yıllardır uyguladığımız ve büyük problem çıkarmayan bir işçilikti.Son yıllarda mibzer alımlarında gübresiz mibzer almayı tercih edenler çoğalmakla birlikte hala aynı teknoloji mibzerlerle eken pekçok arkadaşımız var. Her iki tip mibzer ile ekilen buğdaylarda gözle görebileceğimiz bir farklılık olmayabilir. Yazıdaki o bölümleri dikkatli okumuşsanız oradan da anlaşılacağı üzere amonyak asidinin zararının yanı sıra gübre ve tohumun aynı yatakta olmasından dolayı aralarında bir nem mücadelesinden söz ediliyor. Ekim sonu ve kasım başları geldiğinde yani buğday ekim zamanı hala yağmur yeterli değilse vakit geldi deyipte buğdaylarımızı çoğu yıllar ala tavlara ekmek zorunda kaldığımız oluyor.Bu arada bizim bölgemizde geçtiğimiz yıl ektiğimiz buğdayların üzerine tam kırk gün boyunca yağmur yağmadığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu yazılanlar da zannedersem bu tür yıllar için geçerli. Zira buğdayını hangi tür mibzerle ne şekilde ekersen ek,çok geçmeden üzerine bol yağmur yağar veya sulanırsa gübre ve tohum için aralarında bir nem rekabeti veya birbirlerinden başka bir şekilde etkilenme pek olmaz. Ayrıca buğdayın köklerinin ilk önce biraz yanlara ve daha sonra aşağılara gitmesinden söz edilerek gübrenin tohum yatağından biraz ayrı ve altta olmasında yarar olacağı yazılmakta. Bu yazılanlar da tabiki denemeler sonucunda elde edilen veriler ışığında yapılmaktadır. Herkese bereketli bir yıl dileklerimle. :)

uraltay link=topic=53476.msg558083#msg558083 date=1331242353' Alıntı:
biraz açar mısın ekiş yönteminizi, gübre, tohum seçimi, sulama yöntemi ve saatini vs.
Mümkün oldukça pancar yeri,mısır yeri ve yonca yerlerine ekin ekmeye çalışıyoruz bazen ayçiçek yerinede ektiğimiz oluyor ama uzun süredir anıza buğday ekimi yapmıyoruz,ekim normal şekilde yapıyoruz tohum çeşidi 'ceyhan,esperia 'kullanıyoruz bu yıl qualitiy de ektik ekinin tabanına dekara 20 kgr dap atıyoruz ekim 20-25 gibi ekim yaparız ve 2 kez güz suyu veririz,bahar sezonunda ilk sudan önce mart ayı içinde dekara 20 kgr üre veriyoruz ilk yada 2. suda dekara 20 kgr da şeker gübresi veriyoruz,3. suda 20 kgr da 33 nitrat veriyoruz bunların yanında çinko,hümik asit vs irede uyguluyoruz Rabbimden bir sıkıntı gelmesse şayet 800 ve üzeride verimler alıyoruz ,geçen yıl genel buğday veriminde dekar ortalamamız 840 kgr
[/QUOTE]
768 link=topic=53476.msg558153#msg558153 date=1331254541' Alıntı:
Değerli arkadaşlar,buğday ve gübrenin aynı tohum yatağına atılması konusu yıllardır uyguladığımız ve büyük problem çıkarmayan bir işçilikti.Son yıllarda mibzer alımlarında gübresiz mibzer almayı tercih edenler çoğalmakla birlikte hala aynı teknoloji mibzerlerle eken pekçok arkadaşımız var. Her iki tip mibzer ile ekilen buğdaylarda gözle görebileceğimiz bir farklılık olmayabilir. Yazıdaki o bölümleri dikkatli okumuşsanız oradan da anlaşılacağı üzere amonyak asidinin zararının yanı sıra gübre ve tohumun aynı yatakta olmasından dolayı aralarında bir nem mücadelesinden söz ediliyor. Ekim sonu ve kasım başları geldiğinde yani buğday ekim zamanı hala yağmur yeterli değilse vakit geldi deyipte buğdaylarımızı çoğu yıllar ala tavlara ekmek zorunda kaldığımız oluyor.Bu arada bizim bölgemizde geçtiğimiz yıl ektiğimiz buğdayların üzerine tam kırk gün boyunca yağmur yağmadığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu yazılanlar da zannedersem bu tür yıllar için geçerli. Zira buğdayını hangi tür mibzerle ne şekilde ekersen ek,çok geçmeden üzerine bol yağmur yağar veya sulanırsa gübre ve tohum için aralarında bir nem rekabeti veya birbirlerinden başka bir şekilde etkilenme pek olmaz. Ayrıca buğdayın köklerinin ilk önce biraz yanlara ve daha sonra aşağılara gitmesinden söz edilerek gübrenin tohum yatağından biraz ayrı ve altta olmasında yarar olacağı yazılmakta. Bu yazılanlar da tabiki denemeler sonucunda elde edilen veriler ışığında yapılmaktadır. Herkese bereketli bir yıl dileklerimle. :)
Hocam dediğinize katılıyorum ama uygulamaya ve bölgeye göre değişir mesela biz güzün genelde bölgemiz az yağış aldığından toprak fazlasıyla tavlı ve kuru olur buğdayı ektikten sonra yağmurlamayla sularız birde kayse için sularız yani güzün ekimden sonra 2 kez sulama yaparız bu yüzden bizim için nem problemi olmuyor.