KISMETSE 650 DEKAR TARLA SURECEM

Bu arada arkadaslar kısmet olursa onumuzdekı gunlerde 650 dekar yer surecem pullukla ekıpmanım şöyle 1997 model mf 285s orjınal kabın ve alpler 4 lü 14 no kalın malzeme pulluk, surecegim tarlalarda 200+150+150+100+50 dekarlık 5 parca yan yana tarlalar kıraçta gecen yıl surdugumde 220 dekarını surmustum motor 5000 saatteydı 220 dekarda 180 lt mazot yakmıstım ama bu yıl motor 7000 satte hala anahtar degmedi allaha şükür bakalım 650 dekarda ne yakacak (bızde dekar 1000 metre) aslında gectıgımız eylul-ekım aylarında surmeyı dusunuyordum ama 500 dekar yer ekım yaptım tam tarlaları sureyım derken yagmur bastırdı kış gırdı hava sartlarından dolayı suremedım ve bahara kaldı.... guzden surseydım cok faydası olacaktı ama olmadı kısmet degılmıs organık gubreden zararım oldu saplar topragın altına guzden gomülseydı bayagı faydası olurdu hatta gecenlerde bızım ilçe tarım mudurlüğündeki ziraat mühendisi bile kızdı bana neden güzden işlemedin tarlayı diye ama hava şartlarından yetiştiremedim dedim bende...

Ynt: KISMETSE 650 DEKAR TARLA SURECEM

Kolay gelsin. Sabırla çalışırsan kolay gelecektir. Tarlaları gözünde büyütme. Altında da bir herk canavarı var. Bereketli olur inşallah, Emeklerinin karşılığını helalinden almanı diliyorum..

ARKADAŞLAR hepınıze tesekkurler edrım cenabı allah hepımızın işlerinde kolaylık versın herkese bol kazanc bol bereket versın ....
allahtan bı zarar olmazsa eger gecen yıl 220 dekar yeri 30 saatte işlemiştim ama bu surenın içinde yol yemek yakıt ikmali ve cay molalarını alan cıkarsak 26 saat falan sürüm yaptım ayrıca gecen yıl tarlamın yaklasık 20 dekarında en kucugu 100 kılo ıle en buyugu 250 kılo arasında topragın ıcınde taş vardı bu sure ıcerısınde bu taslar pulluga denk geldıkce pulluğu taşın tabanına ıyıce ılerı gerı manevralarla sokarak tasları bıde kepceyle kirizma eder gıbı soktum allahtan taslar yuzeysel kıracta oyle köklü derın taş yoktu işim bitincede traktörün remorkuna JCB 3CX ile doldurup tarlanın kenarlarına duvar gıbı doktum tam 9 remork taş sokmuşüm pullukla kepcecı bile şaşırdı vallaa nasıl soktun sen bunları dıye yanı anlayacagınız taşları sokmek içinde aşagı yukarı 3 saat falan zaman kaybım olmustur anlayacagınız 220 dekarı 23 saatte falan surdüm ortalama saat başına 9 -9,5 dekar yer duşer ama marıfet ne bende nede motorda marıet tarlada tek parca ve uzun bır tarla zaten bır ucundan pullugu attınmı dıger ucuna varana kadar rahat 1,5 dekarını suruyorsunuz tarlanın boyu 1000 m 4 lü 14 no pullukta 145 cm yer goturuyor oda eder 1450 metrekare yer hesabı sız yapın..
Ama bu yıl 650 dekar yer tamamen temız taş falanda yok sanırsam saatte ortalama 10-11 dekar yer işlerim diye tahmin edıyorum bir sorun olmazsa......BÜYÜK TARLANIN AVANTAJLARI yeri geliyor oyle tarlalar varki 1 saatte 2 dekar yerı bıle suremıyorsun .....

mustafagursacli link=topic=53515.msg559253#msg559253 date=1331398959' Alıntı:
arkadaşım şimdi 285 mh ile dekara pullukta 0,9 ltre mi yakın ? 30 saatte 220 dekar yer mi sürdün tek traktörle ?
abi bende nigdeliyim arkadasın tarlası ovada senın gibi bayır degil 30 saatde 220 dekar benmde kafamı kurcaladı pek surulmez geliyo ama yakıtta haklı olma payı var :)

bilader yannlış anlama lütfen o traktör arkasında bıçak olmadan boşta gezse o yakıtı yakar kazayağı ve tiller olsa ancak o yakıt normal mf 285 lik yaktığı mazaotla gündemdedir ama sahipleride hakkını verdiği için önemsemezler....
akcaorenli link=topic=53515.msg559259#msg559259 date=1331399464' Alıntı:
abi bende nigdeliyim arkadasın tarlası ovada senın gibi bayır degil 30 saatde 220 dekar benmde kafamı kurcaladı pek surulmez geliyo ama yakıtta haklı olma payı var :)

mustafagursacli link=topic=53515.msg559260#msg559260 date=1331399597' Alıntı:
bilader yannlış anlama lütfen o traktör arkasında bıçak olmadan boşta gezse o yakıtı yakar kazayağı ve tiller olsa ancak o yakıt normal mf 285 lik yaktığı mazaotla gündemdedir ama sahipleride hakkını verdiği için önemsemezler....
bndede 66 gold var abi 1litreden az fazla yakıyo yanı senın videoları ızledım abi o kadar derın surum yapmayız zaten taban cok taslı arkadasın arazısı ova ve buyuk tarlalar oldugundan az yakabılır ama ne kadar yakar bilemem