SERBEST DURAKLI MODERN SİSTEM 50 SAĞMALLIK AHIR PROJESİ HAKKINDA TAVSİYELER

Ynt: SERBEST DURAKLI MODERN SİSTEM 50 SAĞMALLIK AHIR PROJESİ HAKKINDA TAVSİYELER

Hacimmet abi öncelilkle kolay gelsin. Bence hayvan sayısı olarak 50 baştan başla. Biz 50 baş için 2 işçi tutuyoruz. Bi tanesi yemlemeyle , öbürü sağımla uğraşıyor öbür işlerde ortak yapılıyor. İşletmede hayvan gübreleri sıyırıcıyla gübre çukuruna itiliyor. Gübre çukurunun derinliği 2m. Sağım odamızıda bu sene yaptırmayı düşünüyoruz. Ama şimdilik hayvanlar yemlenirken kilide girdiğinde sağım yapıyoruz. Kilidin arkasında yukarıda baştan sona kablo ve dişi prizler var. Prize makineyi takıp sağımı yapıyoruz. Yemlemede de önce saman ve yonca sonra mısır silajı en son pelet yem sırasıyla yem karma römorkuna koyup karıştırıyoruz. Yemleme bittikten sonra yemlemeyle görevli arkadaş sağım işlerine yardım ediyor. İlaç uygulamalarınıda veterinerimlzin teşhisleri sonucu işçilerin yardımıyla yapılıyor. Bizede işletme ile ilgili kararlar ve yoğun bir takip kalıyor. Tabi kl işçilerin başını çok boş bırakmaya gelmiyor çünkü sağım saatleri ve yemleme saatlerinde gecikmeler olabiliyor. Günde 2 sağım, 2 ' si sağımla birlikte olmak üzere 3 yemleme var. Pelet yemi sağımlarla yapılan yemlemelerde kullanıyoruz. Ama mandıracılar bazen soğuk süte gereken değeri vermiyorlar. İş gücüne çok ihtiyaç olmuyor fakat takip çok gerekiyor. Ve şu an 50 başı 4 4 lük taklp ediyoruz. Ama 100 baş olunca boyunluk sistemi zorunlu oluyor. Bu aralar foruma çok giremiyorum şimdiden Allah muvaffak eylesin.

Ynt: SERBEST DURAKLI MODERN SİSTEM 50 SAĞMALLIK AHIR PROJESİ HAKKINDA TAVSİYELER

Çağrı link=topic=53687.msg574564#msg574564 date=1333488638' Alıntı:
Hemen hemen aynı genişlikte bir çatı işi olabilir bizim de abi,ben de biraz araştırdım malzeme ortalama 6 falan tutuyor aklında bulunsun
direkleri attım zemini yaparken ana direkleri attım 89 luk boru 3 m lik bundan sonra makas yapmama gerek kalmıyor çağrı 5-6 arasında çatıyı maal ederim galiba İnşallah.
keykubat link=topic=53687.msg574676#msg574676 date=1333535063' Alıntı:
Allah iş rastlığı versin keşke elimizden gelen bişey olsada yardım etsem.
Düşünmen yeter abi sağolasın.
Çıray link=topic=53687.msg575602#msg575602 date=1333704073' Alıntı:
Hacimmet abi öncelilkle kolay gelsin. Bence hayvan sayısı olarak 50 baştan başla. Biz 50 baş için 2 işçi tutuyoruz. Bi tanesi yemlemeyle , öbürü sağımla uğraşıyor öbür işlerde ortak yapılıyor. İşletmede hayvan gübreleri sıyırıcıyla gübre çukuruna itiliyor. Gübre çukurunun derinliği 2m. Sağım odamızıda bu sene yaptırmayı düşünüyoruz. Ama şimdilik hayvanlar yemlenirken kilide girdiğinde sağım yapıyoruz. Kilidin arkasında yukarıda baştan sona kablo ve dişi prizler var. Prize makineyi takıp sağımı yapıyoruz. Yemlemede de önce saman ve yonca sonra mısır silajı en son pelet yem sırasıyla yem karma römorkuna koyup karıştırıyoruz. Yemleme bittikten sonra yemlemeyle görevli arkadaş sağım işlerine yardım ediyor. İlaç uygulamalarınıda veterinerimlzin teşhisleri sonucu işçilerin yardımıyla yapılıyor. Bizede işletme ile ilgili kararlar ve yoğun bir takip kalıyor. Tabi kl işçilerin başını çok boş bırakmaya gelmiyor çünkü sağım saatleri ve yemleme saatlerinde gecikmeler olabiliyor. Günde 2 sağım, 2 ' si sağımla birlikte olmak üzere 3 yemleme var. Pelet yemi sağımlarla yapılan yemlemelerde kullanıyoruz. Ama mandıracılar bazen soğuk süte gereken değeri vermiyorlar. İş gücüne çok ihtiyaç olmuyor fakat takip çok gerekiyor. Ve şu an 50 başı 4 4 lük taklp ediyoruz. Ama 100 baş olunca boyunluk sistemi zorunlu oluyor. Bu aralar foruma çok giremiyorum şimdiden Allah muvaffak eylesin.
Çıray ben zaten yapıyorum büyükbaş süt sığırcılığı.Şuan işletmeyi daha düzenli hale getiriyorum en az %50 iş kolaylığı sağlayacak vs.bakımınıda A dan Z ye kendim yapıyorum dediğin rakamlara yakın işletmemein sayısı zaten hayvancılık ana yatırım kolum değil kendi bünyesinde geliştirmeye çalışıyorum zaten belirli sayının üstüne çıkmayı düşünmüyorum avrupadaki aile çiflikleri gibi 50 baş sağmal olsa yeter bence bu hayvanlardan en yüksek verimler alına bilirse 100 hayvandan iyidir.Bu gün yakınlarda çiflik yapan tanıdıklarla konuştum yaklaşık 4.5 tirilyon yatırım yaptılar ama bu işe girdiklerine çok pişmanlar tuttukları veterineri (aylık 3 bin ödüyorlarmış) çifliğe bıraktık arabayla adam çokça yakınıyor ilk etapta 80 milyarlık ilaç listesi çıkarmış sahiplerine adamlar şok olmuşlar şuan 210 baş hayvanda 6-7 kişi çalışıyormuş veteriner en az 10 kişi olmalı diyor yani anlayacağın çalışan kendin olmadınmı sıkıntı 3-4 kişinin yapacağı işi 10 kişi göremiyor.

İnşaat çalışmaları hızla devam ediyor
grnt1061.jpg

grnt1062.jpg

hacım kolay gelsin.şu inşaatı işler başlamadan yapsaydında buluşmayı sende yapıp 2-3 günde bitirseydik el birliğiyle olmazmıydı.

Cihan_özece link=topic=53687.msg575837#msg575837 date=1333743758' Alıntı:
hacım kolay gelsin.şu inşaatı işler başlamadan yapsaydında buluşmayı sende yapıp 2-3 günde bitirseydik el birliğiyle olmazmıydı.
Sağol kardeşim öyle 3-5 günde bitecek gibi değil tarım sezonuda girdi yoğun bir şekilde.
Sağım haneyi aşağı yukarı taşıdım.
grnt1079.jpg

grnt1080.jpg

Kolay gelsin abi,elinden gelmesi iyi güzel ama zor işler bolca adam istiyor.Bir de tarla tapan işleri araya girdi mi sıkışır biraz,kolay gelsin hayırlısıyla sıkışmadan bitirirsin inşallah

Çağrı link=topic=53687.msg577326#msg577326 date=1334003704' Alıntı:
Kolay gelsin abi,elinden gelmesi iyi güzel ama zor işler bolca adam istiyor.Bir de tarla tapan işleri araya girdi mi sıkışır biraz,kolay gelsin hayırlısıyla sıkışmadan bitirirsin inşallah
Sağolasın Çağrı ,kaynak işinden anlarım baya aşağı yukarı kendim yapıyorum kaynak vs. işleri Bbamda yardım ediyor arada beton için amele çalıştırıyoruz.

Merhabalar.
Madenler Makina ile ben çalıştım.
Adamların dört dörtlük sağlam işleri var. Aklınızdaki işletme büyüklüğünü söyleyin.
ister vidalı ister kaynaklı şekilde size işletmenizi kurarlar. Ben tarlaya yaptırdım. 76 metre uzunluğunda.
tarlada elektrik ilk etapta yoktu. Adamlar demirleri montaja hazır halde getirdiler ve sıfır hata ile montajını vidalayarak yaptılar.