SERBEST DURAKLI MODERN SİSTEM 50 SAĞMALLIK AHIR PROJESİ HAKKINDA TAVSİYELER

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar ben bireysel sütsığırcılığı yapıyorum sistemim yarı açık sistem yatttıkları ve yemmlikler kapalı avlu açık ama süt inekciliğinde hijyen ve konfor çok önemli ve verimede çok etkisi var birde hayvanların bakım işciliğini kendim yapıyorum ben sistemimi dahada geliştirip (işgücünü kolaylaştırıp) sağmal sayısınıda birazdaha artırıp özellikle inekler için serbest duraklı yatak,durak,sıyırıcı sistemli 50 yada 100 başlık yeni bir işletme yapmayı düşünüyorum düşüncem faaliyete dönüşürse şayet ortalama 2013 yılının sonlarına sistemi komle faaliyete geçirmek istiyorum İNŞALLAH.Zaten forma ahır sistemleriyle alakalı onca soru konusu açılıyor bu konuda bilgisi fikri olan arkadaşların tavsiyelerini önerilerini bekliyorum.
Şuanki mevcut sistemimde iyi sayılır ama bu düşüncemin asıl amacı işi kolaylaştımak ve büyütüp bakıcı çalıştırmak ben takibini yapacağım sadece birde günlük süt miktarı artarsa sütü soğutup yüksek fiyata vermek

Bazı ayrıntıların planlarını araştırıyorum netten genel bina ölçüleri hakkında bilgi amaçlı
çift ve tek yönlü yatak ölçüleri
ikitaraflidurakboyut.JPG

durakboyut1.JPG

bu tip bir işlatme düşünüyorum
ah%C4%B1rtipleri.JPG

Aşağıdaki sistemler hoşuma gitti maaliyet düşebilir bu sistemin çatısını kilitsistemini durak demirlerini ve sağım haneyi kendim yapablirim tek yönlü zaten malzemenin büyük kısmını şuanki çatılar sökülüp yapılabilir
sekpr3.JPG

s_sekpr5.jpg

Ynt: SERBEST DURAKLI MODERN SİSTEM 50-100 SAĞMALLIK AHIR PROJESİ HAKKINDA TAVSİYELER

sütaş bu tip yatırımcılara ücretsiz ahır projeleri veriyor .. geçenlerde payla$mı$tım forumda tt 60 ve arkada$ın çiftlikten görüntüler diye nhde fotograf cekimlerinde var .. o sütaş çiftlik projesinin bire biri .. süta$ ' ı bi ara istersen fakslayabilirler ..

• Beğen
Tepkiler: Ottoman1986
Ynt: SERBEST DURAKLI MODERN SİSTEM 50 SAĞMALLIK AHIR PROJESİ HAKKINDA TAVSİYELER

Oncelikle Allah ( c.c ) isini rast getirsin abi . Biliyorsun benimde eli bas kapali ahir yapma amacim var bi kac ahiri gezdim genelikle fotodaki gibiler yanliz biseyden sikayetciler hayvan dinlenme padokunun genisligini 1.30 cm uzunlugu 2 m. Yapmislar bundan sikayetciler en az 2.5 m uzunluk 1.50 cm genislik yapmami istiyorlar bende boyle bi karara vardim abi
hayvan dinlenme padoku genislik 1.50 cm uzunluk 2.5 m siyirici yolu genislik 2.5 m yem dagitim yolu genislik 3.5 m yani toplam cift sirali ahir genisligi 13.5 m. Uzunluğu hayvan sayisina gure artik sence dogru bi karar vermismiyim yanlisim varsa neler . Kolay gelsin .

Ynt: SERBEST DURAKLI MODERN SİSTEM 50 SAĞMALLIK AHIR PROJESİ HAKKINDA TAVSİYELER

Ali SARAÇ link=topic=53687.msg561876#msg561876 date=1331638890' Alıntı:
sütaş bu tip yatırımcılara ücretsiz ahır projeleri veriyor .. geçenlerde payla$mı$tım forumda tt 60 ve arkada$ın çiftlikten görüntüler diye nhde fotograf cekimlerinde var .. o sütaş çiftlik projesinin bire biri .. süta$ ' ı bi ara istersen fakslayabilirler ..
Teşekkürler ilgilendiğiniz için karar verme aşamasında sütaştanda proje bakacağım.
Dqn link=topic=53687.msg564478#msg564478 date=1331902014' Alıntı:
Allah kolaylık versin abi..
Sağolasın. :)
Hebun021 link=topic=53687.msg564471#msg564471 date=1331901337' Alıntı:
Oncelikle Allah ( c.c ) isini rast getirsin abi . Biliyorsun benimde eli bas kapali ahir yapma amacim var bi kac ahiri gezdim genelikle fotodaki gibiler yanliz biseyden sikayetciler hayvan dinlenme padokunun genisligini 1.30 cm uzunlugu 2 m. Yapmislar bundan sikayetciler en az 2.5 m uzunluk 1.50 cm genislik yapmami istiyorlar bende boyle bi karara vardim abi
hayvan dinlenme padoku genislik 1.50 cm uzunluk 2.5 m siyirici yolu genislik 2.5 m yem dagitim yolu genislik 3.5 m yani toplam cift sirali ahir genisligi 13.5 m. Uzunluğu hayvan sayisina gure artik sence dogru bi karar vermismiyim yanlisim varsa neler . Kolay gelsin .
Kardeş bende araştırdım geçen yıl 400 küsür başlık bu şekilde sistem yaptıran tanıdıklara sordum onların yataklıklar çift yönlü toplam uzunluğu 5,60 cm (çift yönlü yatak) hatta ben onların pilan ölçülerini paylaşayım toplam bina eni 28,5 mt uzunluğunda oluyor yemlik kilitleri sıtandart olursa 70 cm olur yaklaşık 30 a 28.5 lik bu şekilde bir işletme yapılsa 80 sağmallık olur gayette güzel olur ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum şu an için.
onların sistem ve ölçüleri aşağıdaki gibi
3l52b.png

• Beğen
Tepkiler: Ottoman1986

Abi dedigin sekil daha avantajli gibi gurulsede 28.5 genislik cok fazla demir ve sac maliyeti fazla olur beni asar sahsen :) daha dogrusu cok fazla para baglamak istemiyorum her ne kadar kar zarar kismet isi olsada zarar etsem miletin diline duserim onun icin ilk baslarda bu kadar para baglamak istemiyorum olaki istedigim gibi olursa o zaman tum yatirimlarimi hayvanciliga yunlendiririm ne diyelim hayirlisi neyse olur insallah . Allah ( c.c ) isini rast getirsin :)

Hebun021 link=topic=53687.msg564781#msg564781 date=1331921284' Alıntı:
Abi dedigin sekil daha avantajli gibi gurulsede 28.5 genislik cok fazla demir ve sac maliyeti fazla olur beni asar sahsen :) daha dogrusu cok fazla para baglamak istemiyorum her ne kadar kar zarar kismet isi olsada zarar etsem miletin diline duserim onun icin ilk baslarda bu kadar para baglamak istemiyorum olaki istedigim gibi olursa o zaman tum yatirimlarimi hayvanciliga yunlendiririm ne diyelim hayirlisi neyse olur insallah . Allah ( c.c ) isini rast getirsin :)
Hayırlısı olsun kardeş tabiki bu iş maaliyet hesabı yoksa cebimizdeki paranın haddi olmasa çok iyi sistemler yaparız.Ama bu sistemin artısı yatakların çift yönlü olması o yüzden genişlik artıyor yani kafa kilidi sayısınca yatak olması için çift yönlü olması gerekiyormuş

abi 28.5 m çok geniş bence buda + maliyet demek eğer kurulu açık sitemin varsa bunu üzerine oturtmaya bak... eğer proje çizilçek olursa elimden geldiği kadarıyla çizi veririm abi....

Serbest durakli 50 baslik ahir projesi

hacimmet link=topic=53687.msg564804#msg564804 date=1331923096' Alıntı:
Hayırlısı olsun kardeş tabiki bu iş maaliyet hesabı yoksa cebimizdeki paranın haddi olmasa çok iyi sistemler yaparız.Ama bu sistemin artısı yatakların çift yönlü olması o yüzden genişlik artıyor yani kafa kilidi sayısınca yatak olması için çift yönlü olması gerekiyormuş
abi simdi sirf kafa kilidi sayisi kadar yatak olmasi icin bence bu sistem dusunulmemeli en basitinden 2 siyirici yolu 2 de yatak yeri artiyor bunlada maliyet baya bi artar bence sen bu projeyi gec genede senbilirsin abi . Ha yer sikintisi varsa bu sistem daha karli olur :)

Hebun021 link=topic=53687.msg564909#msg564909 date=1331931618' Alıntı:
abi simdi sirf kafa kilidi sayisi kadar yatak olmasi icin bence bu sistem dusunulmemeli en basitinden 2 siyirici yolu 2 de yatak yeri artiyor bunlada maliyet baya bi artar bence sen bu projeyi gec genede senbilirsin abi . Ha yer sikintisi varsa bu sistem daha karli olur :)
Bu şekildeki sistemde en artıyor boy azalıyor,yataklar duvar dibinde olduğunda en daralsa da boy artıyor binanın.Hem hayvanların hareketi hem de maliyet olarak yatakların ortada olması daha mantıklı oluyor.Ha bütçeye göre 28 mnin yarısını yaparsın yarısını paran olunca yaparsın mesela,

Çağrı link=topic=53687.msg565029#msg565029 date=1331945655' Alıntı:
Bu şekildeki sistemde en artıyor boy azalıyor,yataklar duvar dibinde olduğunda en daralsa da boy artıyor binanın.Hem hayvanların hareketi hem de maliyet olarak yatakların ortada olması daha mantıklı oluyor.Ha bütçeye göre 28 mnin yarısını yaparsın yarısını paran olunca yaparsın mesela,
iste hersey elindeki imkana bagli benim fikrim teksira yatakliktan yana bana teksira yataklik daha sicak geliyor uzun olur dedigim sekil ama maliyeti diyerine gure baya az olur . Arti bizim hayvanlar nerde akilanacakta padokda yatacak anlamis degilim :) gider siyirici yolunda yatar :D

tavaslı_okan link=topic=53687.msg564811#msg564811 date=1331923764' Alıntı:
abi 28.5 m çok geniş bence buda + maliyet demek eğer kurulu açık sitemin varsa bunu üzerine oturtmaya bak... eğer proje çizilçek olursa elimden geldiği kadarıyla çizi veririm abi....
Teşekkürler Okan
Arkadaşlar Çağrınında açıkladığı gibi eni artıyor ama uzunluğu kısalıyor yani 60 mt tek yön olacağına 30 mt çift yön oluyor yani misal 30 mt de 70 cm den 42 kafa kilidi oluyor tek yön yatak olursa şayet 30 mt ye anca 25 civarı yatak düşüyor yani yatak kapasitesi düşünce 42 kilidin anlamı kalmıyor ne bileyim bana bu mantıksız geliyor birde arkadaşlar konu benim için değil ben nasipse İNŞALLAH 2013 yılında yapmayı pilanlıyorum hesaplarım öyle denk geliyor burada o zamana kadar düşüncemi netleştirmeye çalışacağım

Arkadaşlar kaç gündür sistemi nasıl ve nereye yerleştiririm diye düşünüyorum ve bu gün karar verdim mevcut siteme ek yaptırıyorum ve sıyırmalı yatak duraklı sisteme çeviriyorum yazlık bölümde oluyor projemi paintte çizmeye çalıştım ölçüler bunlar 7 metrelik çatı mevcut bu gün 10 a 25 metre makaslı havalandırmalı çift yönlü oluk 9 bine herşey dahil vardim çatının yarısının sacı profili benden olmak şartı ile,gelecek yıla bırakmadan en azından çatı yemlik sistemini faaliyete geçiriyorum
planakbesi.png

hacimmet link=topic=53687.msg569713#msg569713 date=1332854402' Alıntı:
Arkadaşlar kaç gündür sistemi nasıl ve nereye yerleştiririm diye düşünüyorum ve bu gün karar verdim mevcut siteme ek yaptırıyorum ve sıyırmalı yatak duraklı sisteme çeviriyorum yazlık bölümde oluyor projemi paintte çizmeye çalıştım ölçüler bunlar 7 metrelik çatı mevcut bu gün 10 a 25 metre makaslı havalandırmalı çift yönlü oluk 9 bine herşey dahil vardim çatının yarısının sacı profili benden olmak şartı ile,gelecek yıla bırakmadan en azından çatı yemlik sistemini faaliyete geçiriyorum
planakbesi.png
hayirli olsun abi eyer eski ahirin koyune evine yakinsa birlesim yapmani tavsiye etmem kuyden uzak arazinde yeni bi yer kurmani tavsiye ederim en azindan kafan rahat olur sahsi dusuncem

hacimmet link=topic=53687.msg569713#msg569713 date=1332854402' Alıntı:
planakbesi.png
Bence gayet uygun olmuş abi eldekini kullanakta fayda var,yalnız anladığım kadarıyla kapalı yerde çift çatı olacak onu tek çatıya çeviremiyor musun?

İşletme köyde bahçemde tarlaya çıkmayı düşündüm ama yanlız olunca iş takibi sorun olacak gözümde hep mallarda kalacak doğum bakım işci takibi sıkıntılı olacağı için kendim içinde ev yapmam gerekecek maaliyet olarakta çok bi maaliyet gerektirecek bu şekilde daha uygun olacağını düşünüyorum,Çağrı mevcut çatı tüm ayak üzerine yapılmıştı duvarı alacağım tek parça olacak ama üsttebirleşik 2 çatı olacak