Ot İlacı Tavsiyesi

Arkadaşlar eskiden beri vardı yanlız son yıllarda bir ot çok çoğaldı bizim bölgede pis bir ot domuz pıtırağı deriz başka bişey diyenler de olabiliri diye fotolarını atıyorum.Bu otla başımız fena halde dertte zaten illet bir ot tarladan sökmesi bile mesele oluyor.Biz Granstar kullanırdık uzun zamandır,geçen sene Safa Tarımın Corvette ilacını kullandık ancak hiçbir işe yaramadı.Sizlerden buğday ve arpa için,özellikle bu ot için kullanıp faydasını gördüğünüz bir ilaç varsa önermenizi bekliyorum.İnternetten biraz araştırma yaptım,ilaç bayisi de MUSTANG öneriyor,sizler ne dersiniz?

Ynt: Ot İlacı Tavsiyesi

Ali SARAÇ link=topic=53688.msg561911#msg561911 date=1331644660' Alıntı:
bu bugdaydamı çıkıyo bizim burlarda yaz otudur bu bugdayda pek cıkmaz .. bugdayda çıkıyosa amin at geç .. yada sygenta lintur ..
hasattan önce çıkıyor yanlız tohumları düşüyor sonraki sene nadaslarda sıkıntı çıkartıyor

valla illaki içine girip bi $ekilde atacaksınız tohumunu öldüren ilaç bilmiyorum .. bendede vardı bundan mısırda çıkıyodu bi kez amin attım artık tek tük oluyo çok değil ..

ydincbayram link=topic=53688.msg561913#msg561913 date=1331644812' Alıntı:
Granstar iyidir geniş yapraklıları öldürüyor genelde, fayda vermedi mi, onu biraz 2 ya da 3 yaprakta iken atmak gerekiyor. Kartlaşınca öldürmesi zorlaşıyor.
Granstar kullandıklarımız arasında en iyi etki yapan ilaç,ancak tam olarak o da temizlemiyor daha etkili birşey varsa diye bir sorayım dedim

Ayrıca pancar kooperatifinde ucuza bulunan Derby 175 isimli ilac.
Ticari Adı Derby 175 SC
Firma Dow AgroSciences
Grubu HERBİSİTLER ( HERBICIDES)
Etken madde FLORASULAM + FLOMETSULAM
Formulasyon Sıvı Formülasyonlar (SC Formulations)
Etkili madde miktarı 75+100 g/l
Ruhsat tarihi ve no 13.01.1999 - 3565
Şekli İthal (Imp.)
Kullanim yeri * Buğday,Arpada Adi yavşan otu, Arap baklası, Boynuzlu yoğurt otu, Büyük gözenekli haşhaş, Dil kanatan, Fare kulaklı boynuz otu, Geniş yapraklı haşhaş, Gönül hardalı, Kan damlası, Köpek papatyası, Küçük pıtrak, Pıtrak, Saka dikeni, Sarkık meyveli yavru ağzı, Sarı ot, Tavşan kulağı, Uzun süpürge otu, Yabani hardal, Yabani turp, Yumrulu jeranyum, Adi fiğ, Gelincik, Gökbaş, Kaba fiğ, Kendi gelen mercimek, Kokarot, Mor gelincik, Tarla köpek papatyası, Tarla sarmaşığı, Tüylü kuş fiği, Tıbbi taşkesen out, Yabani tere, Köygöçüren

Karışabilirlik Diclofop methyl, Fenoxaprop-p-ethyl, Clodinafop-propargyl ve Tralkoxydim etkili maddesine sahip dar yapraklı yabancı ot ilaçları ile karıştırılarak kullanılabilir.
Bekleme süresi 70 günda uygun.

Çağrı link=topic=53688.msg561910#msg561910 date=1331644531' Alıntı:
Arkadaşlar eskiden beri vardı yanlız son yıllarda bir ot çok çoğaldı bizim bölgede pis bir ot domuz pıtırağı deriz başka bişey diyenler de olabiliri diye fotolarını atıyorum.Bu otla başımız fena halde dertte zaten illet bir ot tarladan sökmesi bile mesele oluyor.Biz Granstar kullanırdık uzun zamandır,geçen sene Safa Tarımın Corvette ilacını kullandık ancak hiçbir işe yaramadı.Sizlerden buğday ve arpa için,özellikle bu ot için kullanıp faydasını gördüğünüz bir ilaç varsa önermenizi bekliyorum.İnternetten biraz araştırma yaptım,ilaç bayisi de MUSTANG öneriyor,sizler ne dersiniz?

buyday için en iyi MUSTANG ürün için hasar vermiyor.ve çok etkili
Granstar ucuz ama kalıntısı var iyi bir ilaç değil ok

Sonbaharda derin sürüm yap.Kışın soğuk günlerinde tarlayı kültüvatörle karıştır ki kökleri soğuk vursun.İlçe tarımla görüş.Tarlanın otlandığını kimyasal ilaçların fayda etmediğini verim ve kalite düşüklüğü yaşadığını söyle.Kültürel mücadele olarak Kontrollü şekilde anız yakmak istediğini söyle.Yardımcı olmak isterse izin alabilirsin.Belirli aralıklarda kontrollü anız yakmak bir mücadele yöntemidir.Benim önerilerim bunlar kardeşim.Piyasada çok çeşitli kimyasallar bulursun çoğu kalıntı yapar verim düşüklüğüne yol açar.

biz bu yüzden 60 dönüm pancarı ne suladık ne söktük 4kez ara çapa yapmıştık 3kezde işçi çapaladı tarlada gübrede fazla olunca 2.suyu verirken pancar kayboldu bi dahada o kısmı hiç sulamadık allahtan tarla 60dönüm sürerken sadece orayı sürüyoruz aletlerden bulaşmamasınada dikkat ediyoruz ilaç falan yaramadı 5-6 kez farklı çeşitlerden kullandık yine birşey olmadı 1sezonda 10 katında gelişiyor böyle giderse o tarlayı ekip biçmem ben bırakırım kalır öyle...

ISSIZADAM link=topic=53688.msg562268#msg562268 date=1331666403' Alıntı:
biz bu yüzden 60 dönüm pancarı ne suladık ne söktük 4kez ara çapa yapmıştık 3kezde işçi çapaladı tarlada gübrede fazla olunca 2.suyu verirken pancar kayboldu bi dahada o kısmı hiç sulamadık allahtan tarla 60dönüm sürerken sadece orayı sürüyoruz aletlerden bulaşmamasınada dikkat ediyoruz ilaç falan yaramadı 5-6 kez farklı çeşitlerden kullandık yine birşey olmadı 1sezonda 10 katında gelişiyor böyle giderse o tarlayı ekip biçmem ben bırakırım kalır öyle...
Berbat bir ot hakkaten baş edilecek cinsten değil acayip yayılıyor
omaraga42 link=topic=53688.msg562257#msg562257 date=1331666040' Alıntı:
Sonbaharda derin sürüm yap.Kışın soğuk günlerinde tarlayı kültüvatörle karıştır ki kökleri soğuk vursun.İlçe tarımla görüş.Tarlanın otlandığını kimyasal ilaçların fayda etmediğini verim ve kalite düşüklüğü yaşadığını söyle.Kültürel mücadele olarak Kontrollü şekilde anız yakmak istediğini söyle.Yardımcı olmak isterse izin alabilirsin.Belirli aralıklarda kontrollü anız yakmak bir mücadele yöntemidir.Benim önerilerim bunlar kardeşim.Piyasada çok çeşitli kimyasallar bulursun çoğu kalıntı yapar verim düşüklüğüne yol açar.
Geçen sene başka amaçla sonbaharda derin sürüm yapılan yerde de fazlasıyla çıktı,ancak kışın karıştırmayı tabi denemedik.Ne kadar mümkün olur tam bilmiyorum ama denemekten zarar gelmez.Artık son çare olarak galiba yakmayı deneyecez yine kimyasaldan yana biraz daha deneme yapmakta fayda var gibi,sonuçta yakmak hiç iyi birşey değil mecbur kalmadıktan sonra

Öneri yapan herkese teşekkürler

bu konuyu acan cagrı kardesıme tesekkur edıyorum .. bızım arazıde de olusmaya basladı ... ılk defa cıktıgı tarlalarda tohum yapmadan el ıle toplandıgında bır daha cıkmadı ... ama asırı sekılde cıktıgı tarlalarda temızlemesı cok cok zor oluyor ...

bu yazlık sonbahar otudur bunun çaresi o araziyi bir sene buğday yap buğdayı kaldırdıktan sonra tarlayı sula suladıktan sona hepsi yeşerır yüzde sekseni çıkiş yapar çıkış yaptıktan sonra pulukla kaldır bunun çaresi bu bunun tohumu 2 yıldada kalsa toprakta yeşerebiliyormuş

zaten bunun buğdaya zarar yok sadece yazın ekılebilecek pamuk ayçiçeği v.s gibi ürünlere zarar verıyor bu yaz da çıkış yapıyor eylüle kadar ondan sonra bu ot çıldırıyor ya ele çapa yapacaksın yoksa ilaçla çaresi yok yazın

kobra47 link=topic=53688.msg562661#msg562661 date=1331715930' Alıntı:
zaten bunun buğdaya zarar yok sadece yazın ekılebilecek pamuk ayçiçeği v.s gibi ürünlere zarar verıyor bu yaz da çıkış yapıyor eylüle kadar ondan sonra bu ot çıldırıyor ya ele çapa yapacaksın yoksa ilaçla çaresi yok yazın
Evt buğdaya zararı yok,ancak nadaslarda tohum ekiminden önce temizlemesi ve dediğiniz gibi yazlık ürünlerde sıkıntı yaratıyor hele biraz yağış bol olursa acayip derecede artıyor