mibzerde disklimi yoksa balta ayakmı daha kullanışlıdır?

Çevremizde tüm mibzerler diskli öztunç. Tarım kredi başka getirmemiş. Bu yüzden Kastamonu da başka mibzer pek yok. Balta ayaklıyı ne gördüm nede kullandım. Trakyadaki doruk durmaz tarımı aradım. Normal mibzere 5000tl şanzımanlıya 5500 fiyat verdi.Sizce nasıl?

Ynt: mibzerde disklimi yoksa balta ayakmı daha kullanışlıdır?

bizim oarada 20 liler 6000 tl ye kadar çıkıyor tabi marka farkı çok fark ettirir fiyatı

diskliler daha iyi bildiğim kadarıyla baltalıyı bizim oralarda kimse kullanmadığı için bir şey diyemiyecem

Bu amaçla daha öncede konu açılmıştı sanki ona da bakabilirsiniz. Benim bildiğim diskliler çamurda ve yerine göre anız kalıntıları veya otlu olan yerlerde de güzel ekim yapabiliyor. Baltalının avantajı ise tohumu güzel saklıyor ve sert yerlerde de güzel ekim yapabiliyor. Geçen gün bir arkadaşımın açtığı konuda aklımda kalan şu asıl önemli olan gübreyi ve tohumu ayrı yerlere bırakan mibzerler tercih edilmeli mibzer alınırken. Baltalı mibzer hiç kullanmadım, kullanan arkadaşlar varsa bizi de bilgilendirsinler.

bizim bu tarafta balta ve kazayak daha çok kullanılır ama doruk durmazı geç mertsan sorun olmaz. ekim hariç pancar yatağı mısır yatağı bunlarla hazırlarız tırmık kazayağı tiller gibi kullanırız aynı zamanda hem gübre atar hem işlemiş oluruz

anlamadıgım irtemi aradım gübreli balta ayak 21 ayaklı 3 metre sanzumanlı hububat mibzerine 16 milyar dediler .. bu arkada$ 5 milyardan bahsediyo .. bu kadar fiyat farkı doguran sebep ne ki ?

biz 20 yıl boyunca baltalı kullandık. baltalı mibzer dünyadada standart olan mibzer. ancak günümüzde artık devri kalmadı çünkü disk ayaklı olanlar her yerde ve hertür koşulda ekim yapıyor. birde genelde çukurovada yapılan sırtların üstünde çok güzel ekim yapıyor. baltalılar sırtların üstünde gitmez sırtı bozar.

Bizdede balta yaklı mibzer va r ama diskliler daha iyi bence neden derseniz tarla çok tavlı olmassa şayet baltalar tohum yatağında sertlik yapıyor diskler tabanı sıkıştırmadan ekim yapıyor.

Ekim Mibzerlerinin disk yada uçtan yaylı balta ayak kullanımı sizin arazinizin yapısına bağlı olarak tercih edebileceğiniz seçenektir. Disk ayaklı Mibzerler,tarlada anızın fazla olduğu durumlarda kullanılmalıdır. Ancak yaylı balta ayaklarla kıyaslandığında, bu ayaklarla eşit ekim derinliği elde etmek daha zordur.
Bunun nedeni diskler bir engelle karşılaştığında üzerinden atlarken yaylı balta ayaklar engeli yana doğru iterler. Bundan dolayı tek diskli ayakların topaçlı, ağır ve taşlı topraklarda kullanılması uygun olabilir ancak
ekim derinliği standart olmayacaktır.

Ali SARAÇ link=topic=53758.msg563554#msg563554 date=1331759384' Alıntı:
anlamadıgım irtemi aradım gübreli balta ayak 21 ayaklı 3 metre sanzumanlı hububat mibzerine 16 milyar dediler .. bu arkada$ 5 milyardan bahsediyo .. bu kadar fiyat farkı doguran sebep ne ki ?
Ali senin sorduğun havalı mibzer olabilir mi?

Köymak ' ın ürünleri çok pahalı diye duydum ama tam fiyatı nedir bilmiyorum. Ama güzel makineler. 5000-5500 TL mibzer için çok ucuz bir fiyat. Bu fiyat nasıl bir mibzere, hangi markaya ait bilmiyorum ama şu anda Şakalak diskli mibzerler 7000 ila 9000 TL arasında bir fiyata satılıyor.
Biz diskli çekili mibzer kullanıyoruz ve genel itibarı ile memnunuz. Balta ayaklı mibzerler diğer yorum yapan kişilerin de söylediği gibi saplı ve taşlı arazilerde pek randımanlı olmayacaktır.
Şakalak da var mıdır bilmiyorum ama TarımÖz mibzerde gübre ve tohumu aralarında mesafe kalacak şekilde toprağa bırakan sistem var, mibzer alacaksanız tercihinizi o şekilde kullanabilirsiniz.
Şakalak ' da da aynı sistem varsa Şakalak daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

http://www.irtem.com.tr/Uuyayli.htm en iyi tip ve marka bu irtem farklı diğerlerinden kalitesini hissettiriyor bundan 10 sene önce bizde de hep diskli öztunçtu ama şimdi yok hepsi emekli oldu yerini altınay a bırakmıştı şimdi de yavaş yavaş altınaylar emekli oluyor irtem yayılıyor alan irtem alıyor ama irtem bugüne kadarki markaların içindeki en kaliteli marka ve bence şu anda mibzer konusunda türkiye de en kaliteli üretim yapan firma

bzde baltalı eski bi mibzer var. her koşulda ekiyor diskli kullanmadım bilemicem ama memnunuz yani.
koymaka gelirsek geçen sene konparatiften birisi almıştı ekmek için. havalıydı. 4torba gübre 4torba bugday alıyordu.
herneyse yazın ektikleri tarla çok verimliydi. ve boyluydu. akşam biçer gitti geri geldi biçer yememiş çig den dolayı. ama normal tarlaları o saatte biçebiliyor.
herneyse mibzer çok iyidi öneririm.

İrtem in fiyatları biraz uçmaya başladı bu sene , bizde 21 sıralı çift diskli için yaklaşık 15 milyar fiyat aldık bu sene İrtem ' de tabi çok geldi vazgeçtik. Ürünlerin kalitesine diyecek lafımız yok , güzel makinalar , ama bu kazanç oranlarıyla fiyatları bizlere çok geliyor.