300 dönümlük Badem Bahçesi (12000 agaç)

Selamlar Arkadaşlar,

Forumunuza yeni katılan bir üye olarak tarım ve traktör desteği için yardımlarınıza ihtiyacım var..

1 veya 2 yıl içinde arkadaslarımla (3 kişi olarak ) devletimizin özel agaclandırma projesı kapsamında badem bahcesi kurmak istiyoruz. Gerek Tarım Bakanlıgı web sitesinden gerekse diğer sitelerden yaptıgım arastırmalar sonucu projenin su anki son hali şu şekilde...

300 dönüm arazi (tamamı devletten kiralama yoluna gidilerek temin edilecek.) (Mugla Şehrinde)
3 Kişi Eşit hisseli kişi başına 100 dönüm veya baska değişle kişi başına 4000 agaç
Traktor ve tarım ekipmanı (pulluk, kültivator vs) satın alınmayacak gerektiginde kiralama yoluna gidilecek.
Damla sulama için 5 yıllık sıfır faizli ziraat bankasının kredisi kullanılacak.
Arazi tesviyesi kuyu acılması arazinin dikenli telle cevrilmesi fidan alımı dikilmesi şekil budaması için devlet kredisi alınacak.
Biz 3 arkadas olarak İzmirde ikamet etmekteyiz. Bildiğim kadarıyla yaklasık Muğlaya 5 saat mesafede.

Yaklasık yatırım için alacagımız kredi 100 000 tl civarında olacagını düşünüyoruz.
Ayrıca fidanlardan ekonomik degerde meyve alana kadar yaklasık ne kadar paraya ihtiyacımız var.
Ayrıca birimiz öğretmen birimiz makina mühendisi birimizde avuvat olarak hem bu işi yaparken hem de kendi işimizde çalışacak vakit bulabilir miyiz?
Ayrıca badem ağaçlarının flas verimi 7. senesinde baslıyor diye biliyorum yanlıssam lütfen düzeltin.
Agacları diktikten sonra 3-4 yılda bir iyi yanmıs hayvan gübresinin verilemesinin iyi olacagını duymustum. Yaklasık donum basına (1000 m2) olarak hesaplarsak 4*300= 1200 ton gübrenin fiyatı 43 tl den= 51600 tl. (43 tl lik birim fiyat devletin 2012 birim fiyatlar katalogundan alınmıstır). Bu fiyatlar gercekmıdır fiyasada da tonu 43 tl midir?
Agacların 7. yılında 1 agactan (1 donume 5*5 metreden toplam 40 agac dıkılecegı dusunulurse) 5kg yanı 1 donumden 200 kg iç badem almak mümkün müdür veya hayal midir?
Gectigimiz yıl İç badem fiyatının üreticiden 15-16 lira civarlarından alıdıgını yaptıgım arastırmalar sonucu öğrendim. Yani agaclar dikildikten 7 yıl sonra toplam 300 donum arazıden 200*300*15= 900 000 tl lik ürün almak mümkün müdür?
Eger böyle bir yatırım yapılırsa agaclar dikildikten kac yıl sonra kendini amorti eder?
le bir proje uygulamaya konulursa başarılı olunabilir mi yoksa hayal midir?

Beni bilgilendirirseniz ve eksiklerimi söylerseniz cok sevinirim.

Saygılar...
Say

• Beğen
Tepkiler: erkan479 ve atmo
Ynt: 300 dönümlük Badem Bahçesi (12000 agaç)

Aramiza h.g kardes sorularina gelince agaclardan bisey anlamam forumda anlayan arkadaslar yardimci olucaktir . Bide makine muhendisi avukat ve ogretmen in bu isi yapmak istediklerini gormek bana acayip geldi ne yalan soyleyim :)

Arkadaşım çok güzel bi iş bademcilik.Bizimde 150 ağaçlık bi meyveliğimiz var.Şu an 5 ci yılında.Çeşit seçimi, ilkbahar erken donları,yaprak bükenler en önemli sorunları birde kuş zararlısı var elle kırılan badmi tek tek delip yiyor.Birde hasat için ve bademin kabuğunu kırmak için mutlaka makina alman lazım.BAŞARILAR. ok-*-s

ağaç işinden anlamam ama genelde türkiye şartlarında kağıt üzerinde yapılan hesaplar pek tutmamakta. buna örnek olarak hayvancılığı verebiliriz. herkes kağıt üzerinde hesap yapıp, tatlı para kazanacağını düşünüp bu işe giriyor ama geneli için sonuç fiyasko. bu tarz bütçe gerektiren işler için öz kaynaklarınızın yeterli olması gerekir. sadece kredi desteğiyle işler rayında yürümeyebilir.
birde bulunduğunuz bölgenin hava şartlarını, toprak yapısını vss iyi hesaplamak gerek. kağıt üzerinde sanırım dönüm başına 200 kilo hedeflemişsiniz. dediğim gibi ağaç işi anladığım bi iş değil ama eğer hedeflediğiniz rakam ortalama bir değerse, yani en mükemmel şartlarda alınablecek en yüksek verim değilse değerlendirilebilir diye düşünüyorum.
tabi bunlar kendimce görüşlerim. umarım istediğiniz hedelere ulaşırsınız.

Arkadaşlar bu proje taslagıyla ilgili bu işi yapan veya bilen arkadasların derinlemesine düşüncelerini benimle paylasmasını diliyorum. Ayrıca bu işle ilgili elinde dokuman , badem yetiştiriciliği ile ilgili elinizde dokuman vb seyler varsa mail adresime gönderirseniz cok sevinirim

Saygılar...

Mail Adresim: enico17@yahoo.com

valla arkadaş ben badem işinden anlamam fakat 3000 tane 4 yaşında elma agacım var bi sakatlık olmazsa bu yıl içinde yapılan tüm masrafları alacagım diye umuyorum inşallah hedefine ulasırsın bahçe işi zor zanaat masrafı bitmez bol zaman harcarsın işçiliği cok yani ama meyveside tuttumu parasına derman yetmez 3000 agaç 500 dönümün tadını verir

ilotoro link=topic=53856.msg565443#msg565443 date=1332015417' Alıntı:
valla arkadaş ben badem işinden anlamam fakat 3000 tane 4 yaşında elma agacım var bi sakatlık olmazsa bu yıl içinde yapılan tüm masrafları alacagım diye umuyorum inşallah hedefine ulasırsın bahçe işi zor zanaat masrafı bitmez bol zaman harcarsın işçiliği cok yani ama meyveside tuttumu parasına derman yetmez 3000 agaç 500 dönümün tadını verir

Öncelikle yaptıgınız işten dolayı sizi kutluyorum. Size bir kaç sorum olacak izin verirseniz... Bu agaclara tek basınıza mı bakıyorsunuz? Yoksa sürekli çalıstırdıgınız elemanlarınız var mı? bu bahceyı devlet kredısı kullanarak mı olusturdunuz? Bahce kac donum? Son olarak bu bahceye bakarken ınsan baska bır ıste calısabılır mı ?

Yardımcı olursanız sevınırım saygılar... Hayırlı kazanclar

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=53856.msg565161#msg565161 date=1331988892' Alıntı:
Arkadaşım çok güzel bi iş bademcilik.Bizimde 150 ağaçlık bi meyveliğimiz var.Şu an 5 ci yılında.Çeşit seçimi, ilkbahar erken donları,yaprak bükenler en önemli sorunları birde kuş zararlısı var elle kırılan badmi tek tek delip yiyor.Birde hasat için ve bademin kabuğunu kırmak için mutlaka makina alman lazım.BAŞARILAR. ok-*-s

Müsade ederseniz size bir kaç sorum olacak...
150 agaclık bahceyı tıcarı olarak mı yoksa hobı amaclı olarak mı yapıyorsunuz? 5 yasında olan fidanlarınızdan agac basına kac kg iç badem aldınız? Su an yurtdısında oldugumdan eger sızın ıcınde mumkunse bu ıse gırmeden yanınıza gelıp sızınle yuz yuze de bılgı almak ısterım. Ben normalde ızmırde oturuyorum. Bu dedıgım olay ancak agustos ayı cıvarında gerceklesebılır saygılar...

Bende şu yönden katkıda bulunayım. Gidipde köylerden toplarsanız gübreyi bedavaya getirirsiniz. Ama şu bir gerçek ki işin başında olmadan o iş yürümez. Çünkü bu devirde güvenilecek insan çok az bulunuyor. Hep bir çalma çırpma peşindeler. Ama bu işte özverili olup azmettiniz mi neden olmasın. Hayatta yapılamayacak şey yoktur.

• Beğen
Tepkiler: MAVİSERF

doganbey1 link=topic=53856.msg565656#msg565656 date=1332030516' Alıntı:
Bende şu yönden katkıda bulunayım. Gidipde köylerden toplarsanız gübreyi bedavaya getirirsiniz. Ama şu bir gerçek ki işin başında olmadan o iş yürümez. Çünkü bu devirde güvenilecek insan çok az bulunuyor. Hep bir çalma çırpma peşindeler. Ama bu işte özverili olup azmettiniz mi neden olmasın. Hayatta yapılamayacak şey yoktur.

Doganbey badem yetiştiriciliği konusunda veya genel olarak tarımla ugrasan bırısıysenız fıkırlerınızden yararlanmak ısterım.

saygılar...

Msn: enico17@hotmail.com

doganbey1 link=topic=53856.msg565656#msg565656 date=1332030516' Alıntı:

Ayrıca bu 300 donumluk yerın sureklı basında durmam gerekır mı? Bu araziyi sürmek vs için traktor ve ekıpman almam gerekır mı yoksa kıralama yoluna gıdebılırmıyım. Traktor kıralayan fırmalar veya koyluler var mı? ayrıca bazı forumlarda 3-4 yılda bır donume (1000m2) 3-4 ton ıyı yanmıs ahır gubresının verılmesının ıyı olacagı soylenıyor. fakat sorun su kı 4*300=1200 ton ahır gubresı demek. Ben tarım bakanlıgının sıtesınden ahır gubresının ton fıyatının 43 tl oldugunu gordum buda 56200 tl eder bu rakam cok degıl mı? Gercekten pıyasada da ıyı yanmıs hayvan gubresının tonu 43 tl mıdır? gubreyı daha ucuza nasıl temın ederım yardımcı olursanız sevınırım

saygılar

Değerli üyemiz;
İlk önce mesleğiniz nedir? Ve hiç Dedem rahmetli olana kadar aktif olarak uğraşıyordum tarımla. Kendimi bildim bileli toprağın içindeyim. Fakat dedem rahmetli olunca, okulum sebebiyle bu işe ara verdim ailemin ısrarı ile. Biz senelerden beri kara gübreye ( bahsettiğiniz) asla para vermedik. Hatta bizim gübreyi ne zaman alacaksın gibi sorularla epey karşılaştık. Bence ciddi bir rakam. Çünkü 52.000 TL asgari ücretin 800 küsür olduğu ülkemizde bir işçinin 5 yıl gibi bir maaş birikimidir. Gübreyi köylerden tanıdıklarınız vasıtası ile toplamanız sizin yararınıza olacaktır. Bu işi uzaktan yapmak bilmem ne kadar doğru olur. Ayrıca direk badem=$ gibi görmemek gerekir. Ekipman olayında ise kiralama oluyor. Fakat bu çok çok az olmakla beraber kiralanacak traktörler şöförlü olarak kiraya veriliyor yani mal sahibi kullanıyor. Bunlarda zaten genelikle inşaatlara su çekmede, vb işlerde kullanılıyor. Bu işi yapmak için sizin takım, taklavata ihtiyacınız var. El elin eşeğini türkü çığırarak ara diye bir atasözümüz var. Başkasının sizin adınıza yapacağı iş ne denli size kazanç getirir doğrusu bu tartışılır. Benim düşüncem bu işe çok ama çok önem vererek, ortaklarınızın güvenirliliği çok üst düzeyde olarak, sizlerin bu işin başında olmayacaksanız tekrar çok güvendiğiniz birisini bu işin sorumlusu olarak görmeniz olur. Fakat orada olmasanız bile nefesiniz her an sorumluluk sahibi kişinin ensesinde olmasını sağlamalısınız. Şahsi düşüncelerim bunlardır. Başarılar dilerim. Allah yolunuzu açık etsin.

öncelikle hoş geldiniz ; tarım konusunda tecrübeniz olmadığı anlaşılıyor ilk önce söylemeliyim ki masa üzerindeki hesap tarlaya,bahçeye uymuyor siz bu işi borçla yapacaksınız bakımını başkasına yaptıracaksınız verim alıncaya kadar para cepten gidecek ayrıca şu kadar badem alırım X fiyat şu = gelir gibi hesap yanlış olur ,bakarsınız bir sene bahar soğuğu olur verim sıfıra düşer ,bir sene hastalı olur yarıya düşer ,bir sene kuraklık olur... moralinizi bozmak istemem ama siz başında olmayacaksanız işten anlamıyorsanız el ile iş görecekseniz bu işe hiç girmenizi tavsiye etmem bu benim acizane fikrim

doganbey1 link=topic=53856.msg565671#msg565671 date=1332041393' Alıntı:
Değerli üyemiz;
İlk önce mesleğiniz nedir? Ve hiç Dedem rahmetli olana kadar aktif olarak uğraşıyordum tarımla. Kendimi bildim bileli toprağın içindeyim. Fakat dedem rahmetli olunca, okulum sebebiyle bu işe ara verdim ailemin ısrarı ile. Biz senelerden beri kara gübreye ( bahsettiğiniz) asla para vermedik. Hatta bizim gübreyi ne zaman alacaksın gibi sorularla epey karşılaştık. Bence ciddi bir rakam. Çünkü 52.000 TL asgari ücretin 800 küsür olduğu ülkemizde bir işçinin 5 yıl gibi bir maaş birikimidir. Gübreyi köylerden tanıdıklarınız vasıtası ile toplamanız sizin yararınıza olacaktır. Bu işi uzaktan yapmak bilmem ne kadar doğru olur. Ayrıca direk badem=$ gibi görmemek gerekir. Ekipman olayında ise kiralama oluyor. Fakat bu çok çok az olmakla beraber kiralanacak traktörler şöförlü olarak kiraya veriliyor yani mal sahibi kullanıyor. Bunlarda zaten genelikle inşaatlara su çekmede, vb işlerde kullanılıyor. Bu işi yapmak için sizin takım, taklavata ihtiyacınız var. El elin eşeğini türkü çığırarak ara diye bir atasözümüz var. Başkasının sizin adınıza yapacağı iş ne denli size kazanç getirir doğrusu bu tartışılır. Benim düşüncem bu işe çok ama çok önem vererek, ortaklarınızın güvenirliliği çok üst düzeyde olarak, sizlerin bu işin başında olmayacaksanız tekrar çok güvendiğiniz birisini bu işin sorumlusu olarak görmeniz olur. Fakat orada olmasanız bile nefesiniz her an sorumluluk sahibi kişinin ensesinde olmasını sağlamalısınız. Şahsi düşüncelerim bunlardır. Başarılar dilerim. Allah yolunuzu açık etsin.
Sorunlarımı yanıtladıgınız ıcın gercekten tesekkur ederım. Ben Öğretmenim, ama öğretmenlik yapmıyorum. Yaklasık 3-4 yıl önce tarımla ugrasma fikri aklıma girdi. Yaklasık 4 yıldır da bu konularla ılgılı bılgı edınmeye calısıyorum. Es dost yardımıyla 1200 ton ahır gubresını bulabılecegıme ınanmıyorum. Bu kadar cıddı mıktarda gubreyı ucret odemeden almam mumkun degıl gıbı gelıyor bana. Ayrıca bu işi bir makina mühendisi birde avukat cok samimi 2 arkadasımla ortak olarak yürütmeyi düşünüyorum. Bu bahceye 3 kişi bakmayı dusunuyoruz. Mümkünse bu arada kendi işimizi de yapmak istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz magzur görün. tabiki en sonunda baktım bizim yapabilecegimiz bir iş değil en sonunda vazgecebılırım. Cunku herkes her işi yapamaz ve anlamaz bunu bılıyorum ancak 3 umuzun de tarıma cok ılgısı var, her gun badem yetiştiriciliği ile yeni şeyler de öğreniyorum ayrıca bir kaç arkadasım türkiyenin bazı üniversitelerinin ziraat fakultelerinde akademisyenlik yapıyor. Eger boyle bir işe girişirsek onlarında destegını arkamıza almayı dusunuyoruz. Traktor ve ekıpman kıralayarak bu iş yurur mu yoksa kesınlıkle satın almam mı gerekır bu soruya yanıt bulamadım. Tabiki el elin eşegini turku cıgırarak ararmıs. Haklısınız tarla surum zamanında en az bır arkadas tarla surumunu denetlemek adına bahcede gozlem yapacaktır. Tarla sürümünü, budamayı, ilaçlamayı vb işlemlerde işin kontrol edilmeden yapılmamasına izin vermeyecegiz. Aklımda bir fikir daha var, İzmir- Muğla arası yaklasık arac ıle 5 saat surmekte, bahceye gidip gelmeyi azaltmak için hem de su tasarrufu ve işçilik tasarrufu yapmak için damla sulama sistemi kurmayı düşünüyoruz. Bazı kaynaklardan okuduguma göre kimyasal gübreler, izelementler, ve bitkinin ihtiyacı olan suda eriyen mineraller damla sulama vasıtası ile verilebiliyormus. Bunun içinde badem agacının ihtiyacı olan azot fosfor ve potasyumda dahil midir? Ayrıca kurulacak damla sulama sistemi ile cep telefonundan mesaj atarak bahceyi sulama imkanım varmıdır? Boyle seyler duymustum ama gerceklık payı ne kadar bılmıyorum...

yardımlarınıza tesekkurler...

nabolant link=topic=53856.msg565957#msg565957 date=1332088765' Alıntı:
öncelikle hoş geldiniz ; tarım konusunda tecrübeniz olmadığı anlaşılıyor ilk önce söylemeliyim ki masa üzerindeki hesap tarlaya,bahçeye uymuyor siz bu işi borçla yapacaksınız bakımını başkasına yaptıracaksınız verim alıncaya kadar para cepten gidecek ayrıca şu kadar badem alırım X fiyat şu = gelir gibi hesap yanlış olur ,bakarsınız bir sene bahar soğuğu olur verim sıfıra düşer ,bir sene hastalı olur yarıya düşer ,bir sene kuraklık olur... moralinizi bozmak istemem ama siz başında olmayacaksanız işten anlamıyorsanız el ile iş görecekseniz bu işe hiç girmenizi tavsiye etmem bu benim acizane fikrim

Degerli yorumlarınız için gercekten tesekkur ederım. Tarım konusunda daha önce hiç tecrübem yok, masadaki hesabın cogu zaman gercegı yansıtmadıgı konusunda da sizinle hemfikirim. Ayrıca bahceyi muglada kurmayı dusunuyoruz. Mugla Turkiyede badem yetiştiriciliği için en uygun bolgelerden bir tanesi. Ayrıca ilkbahar erken donlarından korunmak için geç çiçek açan çeşitleri kullanmayı dusunuyoruz. Bu konuda bırkac akademisyen arkadasımızdan da fikir almayı dusunuyoruz. İşin basında olma konusu aslında bızım ıcın en sıkıntılı durum, ama en fazla da gereklı olan, sadece bahcenın bakım ıslerınde bahcenın basında olmamız onun dısında olmamamız bu ıs ıcın cok sorun yaratır mı onu bılemıyorum....

fikir güzel ama dıştan traktör kiralama ile olmaz çünkü adam hiç dikkat etmez ağaçı pullukla köklediğini yada kazayağının altına aldığını görü verirsin onun için küçükte olsa bi eski model traktör gerekli diye düşünüyorum...bizde yapıyoruz ceviz yetiştiriciliği her sene bahçemiz ağaç ve arazi bakımından büyüyor...:D