4 sonuçtan 1 ile 4 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2010
  Mesajlar
  4,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Şimşek:Akaryakıta Tek Kuruş Zam Yapmadık.  Mehmet Şimşek, ' Zam denilen şey aslında tamamen uluslararası petrol fiyatlarından kaynaklanmakta ' dedi.
  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ' ' 2009 ' un sonundan bu yana ne benzine ne motorine ne de başka akaryakıt ürününe bir tek kuruşluk vergi zammı gelmemiştir.

  Zam denilen şey aslında tamamen uluslararası petrol fiyatlarından kaynaklanmakta ' ' dedi.

  Şimşek, ' ' Gaziantep Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni ' nde yaptığı konuşmada, bir yıl önce Evliya Çelebi ' nin bütün serisini aldığını, Çelebi ' nin Gaziantep ' i ' ' dünyanın göz bebeği ' ' olarak anlattığını ifade ederek, Gaziantep ' in büyük bir başarı hikayesi olduğunu söyledi.

  Şimşek, ' ' Bu başarının gerçek aktörleri bu salonda. Sizleri tebrik ediyorum. Allah hepinizden razı olsun ' ' dedi.

  Türkiye ' nin özellikle Asya ' dan gelen rekabetle baş edebilmesi için Gaziantep gibi illerimizin öncülük yapması gerektiğini ifade eden Şimşek, ' ' Gaziantep gerçek bir Anadolu kaplanı ' ' diye konuştu.

  ' ' DİĞER ÜLKELERE GÖRE ÇOK DA AĞIR BİR VERGİ YÜKÜ GÖRÜNMÜYOR'

  Türkiye ' deki vergi yüküne ilişkin bazı gözlemlerini paylaşan Bakan Şimşek, toplam vergi yükünün Türkiye ' de yaklaşık yüzde 26, OECD ortalamasının ise yüzde 34 olduğunu ifade ederken, ' ' Genel olarak Türkiye ' deki bütün prim ve vergilerin milli gelire oranı anlamında, diğer dünya ülkeleriyle karşılaştırdığımızda hakikaten çok da ağır bir vergi yükü görünmüyor.

  Biz, 34 OECD ülkesi arasında en düşük vergi yüküne sahip 26. ülkeyiz ' ' dedi.

  Türkiye ' de vergilerin çok yüksek olduğu algısının nereden kaynaklandığını anlatan Şimşek, dolaylı vergilerin GSYİH ' ya oranı olarak ülkemizin OECD ülkelerinden daha yüksek vergi yüküne sahip olduğunu belirtti.

  Şimşek, şunları söyledi:

  ' ' Dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payı yüzde 47,9. OECD ülkelerinin ortalaması yüzde 33,5. Dolayısıyla bir sorunumuz var.

  Nedir bu sorunumuz; her ne kadar genel vergi yükü yüksek değilse de dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payı yüksek.

  Aslında burada sıkıntı doğrudan vergi gelirlerinin nispeten düşük seyretmesidir. Son yıllarda gerek bunu düzeltmek için gerekse vergi yükünü genel olarak aşağıda tutmak için çok adım attık. ' '

  ' ' 1 TEK KURUŞLUK VERGİ ZAMMI GELMEMİŞTİR'

  Hemen hemen her alanda vergi indirimi söz konusu olduğunu, tecil faiz ve gecikme faizinde düzenleme yaptıklarını anlatan Bakan Şimşek, ' ' Bütün bunlara rağmen niye vergi yüksek algısı var? Var, çünkü bu ülkede bazı sektörlerde hakikaten ÖTV yüksek ' ' dedi.

  Maliye Bakanı Şimşek, benzinde durumun nasıl olduğuna ilişkin ise şunları söyledi:

  ' ' Benzinde durum nasıl? Çünkü vatandaş bunu soruyor. Türkiye hakikaten benzinde yüksek vergi yüküne sahip bir ülke.

  Fakat onu da indirmişiz. Özellikle son haftalarda gazetelerde okuyorum, ' benzine zam geldi ' falan...

  Bazen vatandaşların yorumlarını okuyorum. İnternet sitelerinde yorum yazıyorlar, ' hükümet yine zam yaptı ' falan filan...

  2009 ' un sonundan bu yana ne benzine ne motorine ne de başka akaryakıt ürününe 1 tek kuruşluk vergi zammı gelmemiştir.

  Tamamen maalesef petrol fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı, yani zam denilen şey aslında tamamen uluslararası petrol fiyatlarından kaynaklanmakta.

  Bugün Türkiye benzin üzerindeki vergi yükü itibariyle 7. ülke konumu geldi, evet biz 1. sıradaydık ama şu anda 7. sıradayız.

  2002 yılında siz arabanızı bir benzinceye götürseydiniz ' bana 100 liralık benzin ver ' deseydiniz; 70 lira 7 kuruşu bize gelecekti.

  Şimdi gitseniz aynı şeyi yapsanız 56 lira 90 kuruşu bize gelecek. Motorinde de vergi yükünde 1. sıradaydık, 5. sıraya düşmüşüz.

  Eskiden benzinciye gitseydiniz ' depoyu doldur 100 lira vereyim ' deseydiniz, onun 59 lira 20 kuruşu bize gelirdi, şimdi 48 lira 20 kuruşu bize geliyor.

  Ama bütün bunlar bunun yüksek olmadığını ifade etmiyor. Vergi yükü yüksek, ama inmiş. Sigarada biz vergi yükünü artırdık, o doğru.

  Vatandaşımız sağlık açısından özellikle aç içsin diye, vergiyi bir araç olarak kullandığımız doğrudur. Orada yükseldi.

  Nitekim 11. sıradayız, yüzde 80 civarında vergi yükü söz konudur. Alkollü içkilerde de vergiyi yükselttik.

  Özellikle birada OECD ülkeleri arasında artık en yüksek 2. ülke noktasındayız. ' '  ALLAH SİZİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN NE DİYEYİM.

 2. #2
  keltaşlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Aralık 2009
  Şehir
  BURSA
  Yaş
  33
  Mesajlar
  1,250
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şimşek:Akaryakıta Tek Kuruş Zam Yapmadık.  10 yıldır bu hükümet daha extra vergi eklememiş olabilir ama zaten fazlasıyla direkt ve dolaylı vergi yükü vardı zaten. Başka ülkelere bakarak fiyatlar aynı seviyede demek kuyruklu yalan. Dolar bazında dünyanın en pahalı akaryakıt kullanan ülkelrinden biriyiz, belki de en pahalısı. Ama bazen hak veriyorum pahalı olmasına. O kadar pahalılıktan şikayet ediyoruz ama bu siteden takip etttiğim kadarıyla 100 dönüm tarla için bile parası olsa 150 beygirlik traktör almaya hevesli insanlar yaşıyor bu ülkede. Çok az kişi yettiği kadar traktör almayı düşünüyo. Sonçta petrol ithalat kalemi , ülkenin dövizi gidiyor. Bi nevi engel oluyor bu yüksek fiyatlar bence

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2010
  Mesajlar
  4,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şimşek:Akaryakıta Tek Kuruş Zam Yapmadık.  Alıntı keltaşlı link=topic=53898.msg565917#msg565917 date=1332083555 Nickli Üyeden Alıntı
  10 yıldır bu hükümet daha extra vergi eklememiş olabilir ama zaten fazlasıyla direkt ve dolaylı vergi yükü vardı zaten. Başka ülkelere bakarak fiyatlar aynı seviyede demek kuyruklu yalan. Dolar bazında dünyanın en pahalı akaryakıt kullanan ülkelrinden biriyiz, belki de en pahalısı. Ama bazen hak veriyorum pahalı olmasına. O kadar pahalılıktan şikayet ediyoruz ama bu siteden takip etttiğim kadarıyla 100 dönüm tarla için bile parası olsa 150 beygirlik traktör almaya hevesli insanlar yaşıyor bu ülkede. Çok az kişi yettiği kadar traktör almayı düşünüyo. Sonçta petrol ithalat kalemi , ülkenin dövizi gidiyor. Bi nevi engel oluyor bu yüksek fiyatlar bence
  Katılıyorum.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2010
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,227
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Şimşek:Akaryakıta Tek Kuruş Zam Yapmadık.  Mehmet Şimşek yemin etse karnı ağrımaz çünkü vergi konusunda doğru söylüyor oranları takip edenler bilir petrol fiyatları arttıkça vergi oranlarını ufak ufak düşürdüler ama kelime arasında bir şey daha söylüyor ki ülkemiz için gerçek olan bu dolaylı vergilerin GSYİH ' ya oranı yüksek yani gelirimize göre dolaylı vergiler denen kdv- ötv gibi vergiler çok yüksek.Şimdi herkesin cebine % 30 fazla kazanç girse mazot fiyatları kimsenin gözüne böyle yüksek gelmez.Olay bu...
  Geçen sene petrol ve dogalgaz ithalatına ödenen para 55 milyar $ ,petrol fiyatları bu seviyede giderse 60 milyar $ geçecegi tahmin ediliyor cari açığa olumsuz katkı ,akaryakıt ucuz olsa siz düşünün fatura kaça çıkar işin birde bu yönü var.
  Eskiden mazot ve benzin arasındaki fark % 40-45 civarındaydı çogunluk ticari olarak kullanılıyordu doğru dürüst dizel araba yoktu 15 sene önce .Common rail sistemin geliştirilmesiyle diesel otomobillerin piyasada artması mazot kullanımı artırıp benzin kullanımı düşürdü benzinden alınacak vergilerin bir kısmı mazota kaydı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Izahı yok. Tarlada 49 kuruş, tezgahta 2 lira 31 kuruş
  Konu Sahibi insertend Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 05.Ekim.2015, 19:32
 2. Akaryakıta zam geldi
  Konu Sahibi çemişgezekli Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 09.Mayıs.2013, 21:55
 3. Kara Şimşek'ten farkı yok
  Konu Sahibi köylü Forum Teknoloji
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 03.Ekim.2011, 18:25
 4. 2012 model Kara Şimşek GALERİ
  Konu Sahibi köylü Forum Teknoloji
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2011, 09:28
 5. Yağmur modu(gökgürültüsü ve şimşek sesi)
  Konu Sahibi elturco Forum Harita - Bina - Paket
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Haziran.2010, 16:00

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status