nimet 70t turbo sorunu

Arkadaşlar öncelikle mehaba aranıza yeni katıldım . Bizde 2010 model nimet 70t var ilk sahibiyiz . Traktörü genelde köyde babam kullanır ben şehirde üni öğrencisiyim . Neyse kendimi tanıttıktan soruna gelim .

Bizim traktörün turbosundan devir yükseldikçe müthiş bir uğultu sesi geliyor . Ve ben bu işten biraz anlıyorsam bu ses turbonun ömrünün sonuna yaklaştığı gösteriyor sanırsam . Arkadaşlar öğrenmek istediğim bu uğultu tamir edilebilir bir soruna mı işaret yoksa turbonun yakın zaman değişmesi kaçınılmaz mı ?

Ynt: nimet 70t turbo sorunu

bende 80.4 var hidrolikler sogukken ugultu yapıyor o olmasın.veya yükteyken zf modellerin şanzumandan mütiş bi ugultu geliyor o olabilirmi?

murat_saribas link=topic=53900.msg566049#msg566049 date=1332095012' Alıntı:
uğultu sesi turbodanmı yoksa sağ kapı eksoz ve turbodan taraftaki kapı açıkken eksoz üzerindeki delikli sacın bağlantı civataları gevşek ondanmı bi bakabilirsen
bu gibi bir ses problemim oldu ve sorun yok şimdi.
Biliyorum o cıvataların gevşekken çıkardığı sesi ancak ondan değil . Zaten zeytin süreği yapıldığı için egzoz sökük durumda . Traktörü çalıştırıp indikten sonra turbonun bulunduğu yere dayıyorum kulağımı ve ses tam olarak turbodan geliyor . Sanki sürtünmeden oluşan bir uğultu gibi . Motor 1000 devirin üzerine çıktıkça da artıyor ve gazı keser kesmez ses kayboluyor . Motorun yağı eksikti değiştirdim casrtol magnetec yağ doldurdum ancak ses kesilmedi

wood link=topic=53900.msg566066#msg566066 date=1332095468' Alıntı:
bende 80.4 var hidrolikler sogukken ugultu yapıyor o olmasın.veya yükteyken zf modellerin şanzumandan mütiş bi ugultu geliyor o olabilirmi?

yok hocam yükteyken yada yüksüz seri viteste yokuş çıkarken gelen ses zaten evlere şenlik . Yukarıda yazdığım gibi bizzat turbonun yanına sokulup ayak gazına el ile basıyorum ve sesin turbodan geldiğine eminim

eğer yağ eksiltti ise turboda arıza normal servis ile halledsen daha iyi olurdu hemde bi problem var ise çözülür idi. servisin kullandığı yağdan kullanmadıysan sorun oluşacaktır garantide. turbo arızalarında motor yağından numune alınıyor ve fabrikaya gönderiliyor inşallah problem olmaz.

murat_saribas link=topic=53900.msg566093#msg566093 date=1332096316' Alıntı:
eğer yağ eksiltti ise turboda arıza normal servis ile halledsen daha iyi olurdu hemde bi problem var ise çözülür idi. servisin kullandığı yağdan kullanmadıysan sorun oluşacaktır garantide. turbo arızalarında motor yağından numune alınıyor ve fabrikaya gönderiliyor inşallah problem olmaz.

İyi de traktörün garantisi yok . Ben yanlış biliyormuşum bizimki 2009 model . sordum şimdi . Garantilik bir durumu yok yani . Ve ayrıca burdaki servisteki ustaya hiç güvenim yok . Adam benden fazla şey bilmiyor grin-*-s

sen 2010 model dediğin için öyle yazmıştım. garantisi yok ise yağın önemi yok güvensizlik senin sorunun . yinede konuya bakan arkadaşların bilgisi olsun garantisi olan traktörde servis harici yağ kullanımları servisin kullandığı yağdan olmalı çünkü farklı yağ kullanımlarında çıkan problemleri garanti dışı yapıyorlar motor-şanzuman ve hidrolik yağları

O zaman şöyle bir yol izlesem . Burdaki servis beş para etmez burası bir gerçek . Bu sadece benim için değil civardaki erkunt sahipleri içinde genelde öyle . Ben bu traktörü gerçekten onun dilinden anlayan birine göstermek istiyorum ne yapmalıyım . Erkunt fabrikasından usta yollamalarını istesem yollarlar mı acaba :S Heralde yapmam gereken servis harici iyi bir tamirci bulmak .