aynı güçte , tek çeker mi yoksa çift çekermi daha az yakıt harcar?

aynı güçte , tek çeker mi yoksa çift çeker mi daha az yakıt harcar ?

• Kullanılan toplam oy
    19
Ynt: aynı güçte , tek çeker mi yoksa çift çekermi daha az yakıt harcar?

bağladığın yüke göre değişir
örneğin tek çekere 3lü 12 ' ' pulluk takarsın 2 litre yakar DT ye 4lü 12 ' ' pulluk takarsın oda 2 litre yakar ama ikisinede aynı pulluğu takarsan DT daha çok yakar neden : çünkü ikiside aynı güce sahip ama biri 4x2 diğeri 4x4 çekiş yapan lastik sayısı daha fazla
genelde aynı güçteki tek ve çift çekerin arasındaki fark tek çeker az yakar, az çeker, daha seri gider... çift çekerde ise tam tersi çok yakar, çok çeker, hantal olur (tek çekere göre)

Akif Göktas link=topic=6033.msg63480#msg63480 date=1218142260' Alıntı:
KONU YANLIŞ BENCE VEYAA EKSİK AÇILMIŞ TARLADA MI YOLDA BEN ANLAMADIM AMA TARLADA DÖRT ÇEKER TRAKTÖR AZ YAKAR AMA YOLDA ÇOK
konuyu ben açtım... bir traktörün çalışma zamanı , tarlada olur...yolda ki zamanı ne kadar...

KONU YANLIŞ BENCE VEYAA EKSİK AÇILMIŞ TARLADA MI YOLDA BEN ANLAMADIM AMA TARLADA DÖRT ÇEKER TRAKTÖR AZ YAKAR AMA YOLDA ÇOK
geyet yerınde bı konu 5 kısı anlamıs da senmı anlamdın konuyu

evet akife katılıyorum çiftçeker tarlada az yolda çok yakar...

ağır abi link=topic=6033.msg63608#msg63608 date=1218196886' Alıntı:
pekı trlaya nasıl gıdecegız acaba bılıyonmu yolda yakmayan cinsi yada kanat alıp takalımmı
yolda az yakması için , EPC ( elektronik güç kontrol ) li dizele sahip traktör kullanacağın ağır abi.....

atilla link=topic=6033.msg63618#msg63618 date=1218197748' Alıntı:
yolda az yakması için , EPC ( elektronik güç kontrol ) li dizele sahip traktör kullanacağın ağır abi.....
bu sıstem sadece fendt dıye bı modelde var oldugunu duydum yanılıyorda olabılırım

ağır abi link=topic=6033.msg63608#msg63608 date=1218196886' Alıntı:
pekı trlaya nasıl gıdecegız acaba bılıyonmu yolda yakmayan cinsi yada kanat alıp takalımmı
kanat takabilirsin,dorseye atıp götürebilirsin,katıra çektirebilirsin alternatif çok :D şaka bi yana fazla sürat yapmayacak yolda 2000 deviri geçmeyecek...

maxmum tork değeri devir sayısını geçerseniz , sadece fazla yakıt harcarsınız...ister tarlada ister yolda...

aynı şartlarda çiftçeker daha az yakar çünkü çiftçeker tekçekere göre daha az zorlanır.daha düşük devirle çalışabilir.