Dik Rotovatör mü, Toprak Frezesi Mi?

Ynt: Dik Rotovatör Mü, Yoprak Frezesi Mi?

Dqn link=topic=54133.msg569691#msg569691 date=1332852401' Alıntı:
L bıçaklı daha etkili bir işlem yapar diye düşünüyorum.
kimileride dik bıçaklının l bıçaklıya göre toprağı daha iyi karıştırıp kesekleri daha iyi ufaladığını söylüyor,aksilik bu ya çalışırkende hiç görmedim canlı olarak...

kullanacağınız yere göre değişiklik göstermektedir. ayçiçeği mısır tarlalarında kullanacaksanız L bıçaklı olması yararınıza olacaktır.

Şimdi şu kanı var millette. L bıçaklı rotavatörler taban oluşturuyor diyorlar. Dik bıçaklılar ise daha kullanışlı olduğu söyleniyor. Avrupada da gördüğüm her videoda dik bıçaklı kullanıllıyor. Bence maddi imkan varsa dik bıçaklı derim.

Bende yenı aldım kullanamadım ama henuz L tıpı anız surumu ıcın uygun dık olan sadece işlenmiş toprak için ve daha fazla güç gereksinimi var.

humanist1231 link=topic=54133.msg569716#msg569716 date=1332854762' Alıntı:
Ayçiçeği, mısır tarlası hasattan sonra ..İcabında anıza çekeceğim.İlla toprağın işlenmesimi gerekiyor ben işlemeden çekeceğim kimi zaman... :S
Ekinler biçildikten sonra pulluğun bıçakları yeni olmazsa bizim arazilere batıramıyoruz. Hiç anız sürmeyiz. Sürsekte patates yer filan olur sulayıp süreriz. Yani biz anıza pulluğu zor batırıyoruz siz nasıl o makinayı işleteceksiniz ?

Ynt: Dik Rotovatör mü, Yoprak Frezesi Mi?

Dqn link=topic=54133.msg569720#msg569720 date=1332855517' Alıntı:
Ekinler biçildikten sonra pulluğun bıçakları yeni olmazsa bizim arazilere batıramıyoruz. Hiç anız sürmeyiz. Sürsekte patates yer filan olur sulayıp süreriz. Yani biz anıza pulluğu zor batırıyoruz siz nasıl o makinayı işleteceksiniz ?
normalde bizde de geçmez geçsede kesek yapar o ayrı konu tabi.Ama ben anızı toprakla karıştırmak için patlatma (çizel) çeker ve uygun zaman ve nemi buldumu tarla yaparım.Sonra ekime geçerim