NH T5060 106HP icin tek dingil romork tavsiyeleriniz nedir?

Sayin Traktorklup uyeleri,
106 beygir ciftceker traktorum var.
Genelde balya ve bugday-arpa gibi seyler tasiyacagim.
Engebeli yerlerde sikinti yasamamak icin cok buyuk modelleri tercih etmeyecegim ama traktorun de hakkini vermek istiyorum.
Kac tonluk, hangi marka ve model romork onerirsiniz?
Saygilar, iyi forumlar.
Osman

Ynt: NH T5060 106HP icin tek dingil romork tavsiyeleriniz nedir?

10 12 tonluk yeterlidir sanırım.
özyeşilyurt olur
oruç koroser olur
tek dingil derken tır tipi olanlarda oluyormu ?
çünkü 2 teker 10 12 tonluk yok nerdeyse. hep arka arkaya 2 şer tekerli olanlardan var :)

Şimdi hem engebeli hem de hakkını verecem tezat kaçıyor,mesela bizim burda 90lık falan motorlara 5 tonluk romok ancak takılabiliyor tehlike yaratmasın diye,onun için engebe durumu da önemli ama 5-10 ton arası ideal olur gibime geliyo

Sayin hntr-mhmt,
Su an Palazoglu ' nun internet sayfasina giremiyorum en kisa zamanda girip bakacagim.

Sayin Nh_Fiat,
Arka arkaya cift dingil olanlar icin romork yukluyken keskin U donusu gibi manevralar yapilirsa cantin kirilabilecegini soyluyorlar.

Arazim genel olarak cok engebeli yanliz. Bazi tarlara girerken, cikarken traktorun arkasindaki 5 ' li pulluk bile mutlaka bir yerlere surtunuyor. :(
Cevaplar icin tesekkurler.

Sayin adasim Cagri Bey,
Haklisiniz, arazi engebelik ama 4 tonluk falan da cok ufak gelir 5tonu gecmek gerek ancak ne kadar gecmek lazim.
Bunun kararsizligini yasiyorum.
TKDK/IPARD ' a proje sunacagim makina ekipmani netlestirmem lazim. Fazla tarimsal gecmisim de yok malesef. Bu konularda zir cahil sayilirim. cçr-*-s

actiionman58 link=topic=54206.msg571540#msg571540 date=1333055827' Alıntı:
Sayin adasim Cagri Bey,
Haklisiniz, arazi engebelik ama 4 tonluk falan da cok ufak gelir 5tonu gecmek gerek ancak ne kadar gecmek lazim.
Bunun kararsizligini yasiyorum.
TKDK/IPARD ' a proje sunacagim makina ekipmani netlestirmem lazim. Fazla tarimsal gecmisim de yok malesef. Bu konularda zir cahil sayilirim. cçr-*-s
Şimdi tabi çok engebe de göreceli oluyor mesela etrafında genellikle düz yer olanlar fazla engebe olmasa da çok engebeli sanıyor,aynı durumun tam tersi de mevcut.Benim tavsiyem profilinizde il ilçe belirtirseniz,o bölgeden olup da yardım edebilecek insanlar çıkabilir.Ya da çevrenize bir bakın,genel olarak sizin traktörünüze denk traktörler ne kullanıyor diye

Cagri Bey,
Size soyle anlatayim.
O kadar engebeliki tarlalar bana gectigi ilk yil yaklasik 12dekarlik bir tarla gozumden kacti ve surmedim. :)
Babam araziyi gezerken orayi da surmem icin beni uyardi. Tarlanin bulundugu yere giderken arkadaki 5 ' li pilluk hidrolik kalkik oldugu halde saga sola surtunyordu. Onunde arkasinda dere yatagi olan baska tarlalar da var. Yani oldukca engebelik, diger ciftcilerin engebelik olarak nitelendirdigi yerler buralarin yaninda oldukca duz kalabilir.
Bu arada, ilginiz icin cok tesekkur ederim.

actiionman58 link=topic=54206.msg571548#msg571548 date=1333056582' Alıntı:
Cagri Bey,
Size soyle anlatayim.
O kadar engebeliki tarlalar bana gectigi ilk yil yaklasik 12dekarlik bir tarla gozumden kacti ve surmedim. :)
Babam araziyi gezerken orayi da surmem icin beni uyardi. Tarlanin bulundugu yere giderken arkadaki 5 ' li pilluk hidrolik kalkik oldugu halde saga sola surtunyordu. Onunde arkasinda dere yatagi olan baska tarlalar da var. Yani oldukca engebelik, diger ciftcilerin engebelik olarak nitelendirdigi yerler buralarin yaninda oldukca duz kalabilir.
Bu arada, ilginiz icin cok tesekkur ederim.
Ben teşekkür ederim sitemiz amacı zaten yardımlaşmak ve bilgi paylaşımı ;)

O zaman siz en güzeli etrafınızdakilere bir bakın,anlattığınız gibiyse de 5-10 ton arası bir romok seçin derim.

Siteye hoşgeldin hemşerim. Sivasın ne tarafındansınız acaba ? 8 tonluk romork tavsiyemdir ama sivasta kaliteli zor devrilen 8 tonluk romork bulmak çok zor.

arazıler engebeli demişsiniz o yüzden 8tonluk radial lastik idealdir. 10tonluk ve üzeri yüksek kasa olabıleceğinden devrılme ıhtımalı yüksek olur.

Zaten tek dingil düşünüyorsanız. Standart olarak tek dingil en büyük 6.5 - 7 Tonluk römorklar vardır. Bunun üzerine çıktığınız zaman 6-8-10-12 vb... çift dingilli römorklar vardır.

Caniniz saolsun, aslina bakarsaniz ben de pek sevmem. :)
Siz hangi koydensiniz ?
Aciyurt arazisinin en daglik yerleri zaten benim tarlalarim hepsi Kulmac Dagi ' nin eteklerinde. Rahmetli dedemin babasi cok merhametli adammis. Duz ve guzel tarlalarini yetim kalan yegenlerine vermis. Rahmetli dedem de duz ve guzel olanlardan bir kismini satip yemis. Bize de nacizane bunlar kaldi. :)

actiionman58 link=topic=54206.msg572213#msg572213 date=1333139664' Alıntı:
Caniniz saolsun, aslina bakarsaniz ben de pek sevmem. :)
Siz hangi koydensiniz ?
Aciyurt arazisinin en daglik yerleri zaten benim tarlalarim hepsi Kulmac Dagi ' nin eteklerinde. Rahmetli dedemin babasi cok merhametli adammis. Duz ve guzel tarlalarini yetim kalan yegenlerine vermis. Rahmetli dedem de duz ve guzel olanlardan bir kismini satip yemis. Bize de nacizane bunlar kaldi. :)
Hmm Bende Merkez Beştepe Köyündenim.. Sivasa 30 km.. Ulaşa daha yakın 20 km.. Yani ikisinin arasında kalıyor üçgen oluyor sivas ulaş bizim köy.. Sitede ulaşın boğazdere köyünden de bir abi var. Tarlalarınızı inceledim genel olarak hep engebeli..

10 tonluk tek dingil römorklar yapıyorlar.. burada kızılkaya tarım da gördüm fiyatları 8bin civarı.. arkada kalın tır lastikleri var normal 5tonluk römorktan 40cm yuksek 20cm geniş 50 cm uzun oluyor zannedersem ama çok guzel römork.. böle bişey işini görür.. treyler tipi sana gitmez zaten mecburen böle bişey almalısın.. ve artı römork freni de ekletebilirsin inişlerde traktörün 10tonu esnetemezse.. zaten rampalarda 106bglik traktör rahatlıkla 10 tonu çekecektir tekdingil olunca...