+ Konuya Cevap Yaz
9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  Değerli arkadaşlar, abiler;
  Hepimiz ülkemizin farklı yerlerinden bu siteye üye olduk ve bir çok konuda bilgilendik. Bu konuyu açmamdaki amaç, ayçiçeği tarımı hakkında bilgisi olmayan, bilen fakat tereddütte kalan, yahut yeni tekniklere fikirlere açık olan üyelerimizin bu konu üzerinden fayda sağlamasıdır. Sizlerden, ayçiçeği için tarla nasıl hazırlanmalı, bölgeye göre hangi tohumlar kullanılmalı, ekim yapılırken dikkat edilecek hususları, ne tarz ilaçları hangi zamanda kullandığınızı, ekimden sonraki dönemde neler yaptıklarınızı, biçtikten sonra hangi koşullarda sattığınızı veya depoladığınızı uygun bir şekilde sıralama halinde yazmanızı istemekteyim. Böylece daha faydalı olacaktır. Saygılar sevgiler...

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  Böyle bir konu açtığın için teşekkürler abi. Bilgi verecek arkadaşlara teşekkürler, benimde işime yarayacaktır..

 3. #3
  kobra47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  diyarbakır
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3,423
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  ayçiçeğini bizim burda eken yok bilen arkadaşlardan yorum alalım

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  ben atayım bali. bizim burdaki koşullara ve şekillere göre yazacağım. bu konuyu açman aklına gariba bnm konudan geldi
  önce ekersin gübreyle birlikte. sonra bi süre büyüğüp 30cm fln gelince kaz ayağı çekersin ve boğazlarını çapayla doldurursun işçiler yada ailenizle. o sırada biriside aydınların aralarına gübre atar. yapraklarına denk getirmemesi lazm yalnız. bunu genelde ailenin ufak bireyleri yapar.
  sonra bida aynı işlemi yaparız bi süre sonra. sonra agustosun sonu ekimin başında kesmeye başlarız. romağa doldurup köye götürüp orda patozda çıkartıp çadırlara döküp 1gün kuruttuktan sonra çuvallayıp savururuz. (genelde en son savurulur)
  sonra tarladakı aydın saplarını koparıp yatırmak için büyük bi çam kesip traktörün arkasına yanlamasına bağlarız tarlada geziniriz. ve biraz bekletip saplar kuruyuncada tırmıkla bir araya getirip yakarız.bunu sadece bizim burda uyguluyorlar sanırım başka yerlede gübre yapıyorlar sapları
  satma işlemine gelincede bzm köye 35km olan yenişehirden toptancılar gelir aydına bakar fiyat verir anlaşırsanız satarsınz yüklerler giderler.
  fiyat olark 2ile 3 arası gidiyordu her sene ama bu sene herkez beyaza dönünce piyasa altüst oldu 1.5 dan zor verdik. daha dün sattık. bu konuştuklarım beyaz (çitlemelik)içindi
  tohum olarak kendi yetiştirdimiz aydınları kullanyoduk iyi verim alyorduk. gübre olark gübrenin ismini unuttum )))
  bu sne siyah ekcez biz ve köydekiler. dün köydeydm gece kavede birisi almış siyah tohumluk tunca die bir isimmiş. bunlarda 1 2 3 die numaralı oluyorlarmış en iyisi 2 numaraymış. akşam kaveye yazın balyeye gelen adamlar geldiydi. onlar öle dedi adama inş yardımcı olmuşumdur. konularıma bakıp inceleyebilrler

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  10 Ağustos 2010
  Şehir
  Sivas
  Mesajlar
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  Muzafferim hemen ekcez diye dalmışsın konuya... neyle ekecez dekara kaç kg atcaz.. ayrıca nasıl hazırlayacaz tarlayı

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Mart 2010
  Şehir
  Bilecik
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,928
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  Alıntı Dqn link=topic=54279.msg572976#msg572976 date=1333290265 Nickli Üyeden Alıntı
  Muzafferim hemen ekcez diye dalmışsın konuya... neyle ekecez dekara kaç kg atcaz.. ayrıca nasıl hazırlayacaz tarlayı
  ben orayı pek hatırlamıyom gecen sene nasıl yaptıydık. hacı hazırlamıştı ben sadece patlatmayla sürüp üzerine tırmık çekip ektimizi hatırlıyorum. ondan önceki senelerde abim gidyodu zaten o işlere.
  valla bzm ektimiz makina milattan önce bi makina dolduruyoz o ekiyor öle hesabı yok

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  01 Ağustos 2010
  Mesajlar
  4,848
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  Arkadaşlar ben size vereyim tüm bilgileri alıntıdır bunuda bilin biz buna yakın şekillerde yapıyoruz ayçiçek tarımını...


  Ayçiçeği Dünyada ve Türkiye ' de en önemli yağ bitkilerinden biri olup, Türkiye ' de genelde yağlık olarak yetiştirilir. Yağlık olarak ekiminin % 70 ' inden fazlası Trakya ve Marmara bölgesindedir.

  İklim ve toprak istekleri
  Ayçiçeği, yetişme periyodu boyunca (100-150 gün) 2600-2850 °C civarında toplam sıcaklık ister. Derin ve kazık kök sistemine sahip olması nedeniyle, kuraklığa dayanımı fazladır. Her türlü toprakta yetişmesine rağmen, iyi drenajlı, nötr PH (6,5 - 7,5) ' a sahip ve su tutması yüksek toprakları daha fazla sever. Taban suyu yüksek, asitli topraklardan hoşlanmaz. Tuzluluğa dayanması ortadır.
  Ayçiçeğinin çimlenmesi için en az toprak sıcaklığı 8-10 °C olmalıdır. Bu nedenle genelde Nisan ayı başı-Mayıs ortası arasında ekimi yapılır. Erken ekim, verimi önemli ölçüde arttırır. Ayçiçeği soğuğa dayanıklı olup, genelde ilk donlardan 4-6 yapraklı devreye kadar zarar görmez. Ancak ısının -4 °C nin altına düşmesiyle oluşan dondan oldukça fazla etkilenir.

  Gübreleme
  Optimum verim için bölge koşullarında yapılan araştırmalarda 7-8 kg. saf azot ve aynı miktarda fosfor yeterli olur. Ancak sulu koşullarda bu miktarları arttırmak gerekir. Toprak analizi yapılıp tarlanın besin maddesi içeriği belirtildikten sonra gübre uygulamak son derece önemlidir. Eğer toprakta yeterli miktarda fosfor varsa 7-8 kg. saf azotu içeren 15-16 kg. üre (% 46 N) veya 25-30 kg. Amonyum Nitrat (%26 N) gübresi serpilerek karıştırılır ve ardından ekim yapılır. Eğer toprakta genelde potasyumca zengin olması nedeniyle, bu besin maddesine içeren gübre tavsiye edilmez. Ancak toprak tahlil sonucu bu besin maddesinin eksikliği belirtiliyorsa, topraktaki mevcut duruma da bağlı olarak, yeterli miktarda 15-15-15 gübresi uygulamak gerekir. Çünkü kompoze gübrelerin üzerindeki üç rakam sırasıyla N-P-K yani Azot - Fosfor - Potasyum besin madde oranına göre ucuz olan gübre tercih edilmelidir.

  Ekim ve tohumluk
  İyi bir tohum yatağı hazırladıktan sonra, ayçiçeğinde pnömatik mibzerlerle ekim yapılır. Yapılan araştırmalar sonucunda; sonbaharda soklu pulluk ile sürüm, ilkbaharda kazayağı ve ardından tırmık ile yapılan tohum yatağı hazırlığı en ekonomik toprak işleme yöntemi olarak belirlenmiştir. Yabancı ot ilacı icin genelde trifluarin terkipli ilaçlar ekim öncesi uygulanır. Ancak ilaç uygulandıktan sonra mutlaka tırmık veya benzeri bir ikinci sınıf toprak işleme aletiyle karıştırılmalıdır. Ayrıca yabancı ot mücadelesi için bitkiler 25 - 30 cm. olduğu zaman çapa makinesi ile ara çapası yapılır.
  Yapılan araştırmalar, sırı arası 70 cm. ve sıra üzerinin 30-35 cm. olduğu bir ekim sıklığıyla sağlanan 4500-5000/ca/da civarında bir bitki populasyonunun en yüksek verimi verdiğini ortaya koşmuştur. Hibrit tohumluklar yüksek verim potansiyeline sahip, aynı günlerde çiçeklenip, olgunlaşır ve aynı kalitede ürün veririler. Piyasada değişik firmalara ait birçok yağlık hibrit ayçiçeği çeşidi bulunmaktadır. Tohum iriliği arttıkça dekara atılacak tohum miktarı da artar. Aslında iri tohumun, özellikle uygun olmayan iklim ve toprak koşullarında, çimlenme gücünün biraz daha fazla olmasından başka bir avantaja sahip değildir. Dekara atılan tohum miktarı tohum iriliğine bağlı olarak 400 gr/da civarındadır.
  Ayçiçeği topraktan fazla miktarda besin maddesi kaldırır. Bu nedenle üst üste ayçiçeği ekiminden kaçınılmalıdır. Bundan dolayı, genelde Buğday-Ayçiçeği ekim nöbeti uygulanır.
  Tablanın biraz eğik olması, yani yere doğru bakması, kuş zararını ve güneşten kaynaklanan tabla yanıklığını azaltır. Bu nedenle, bu tip hibrit çeşitler kuş zararının yoğun olarak hissedildiği yerlerde tercih edilmelidir.

  Sulama
  Ayçiçeği bitkisinin su ihtiyacı, yetişme periyodu boyunca yaklaşık 700-800 mm. civarındadır. Bu nedenle yüksek ve arzulanan verimi alabilmek için yağışın az olduğu yıllarda aradaki farkın, sulamaya uygun yerlerde, mutlaka sulama suyuyla verilmesi gerekir. Toprakta bitkilerin su ihtiyaçları toprak tansiyonemetresiyle ölçülür. Ayçiçeğinde en hassas devre, çiçeklenme öncesi tablaların oluşmaya başladığı devre ile süt olum devresi arasıdır. Bu devrede oluşan, suya olan stres, verimde geri gelmeyecek kayıplar ortaya çıkarır. Özellikle suya duyulan bu ihtiyaç çiçeklenme zamanında en üst seviyeye çıkar. Bundan dolayı bu devrelerde yağış yoksa, yüksek verim için ayçiçeği mutlaka sulanmadır.20 ' şer gün arayla yapılan sulamaların verimi arttırdığı Denizli Baklan Ovası ' ndaki Dağallı çiftçiler tarafından denenmiş ve görülmüştür. 40 cm olduktan sonra her 20 günde bir sulama yapılmalıdır.Eğer sulama yapılacaksa, bitkiler 45-50 cm. boyunda bir sulama, tabla teşekkül ettiği devrede süt ve olum devresinde yapılacak olan birer sulama ile toplam üç defa su verilmesi verimi %100 oranında arttırır. Özellikle sulanan alanlarda dekara atılan bitki sayısını ve verilecek gübre miktarını bir miktarı arttırmak verim artışı için gerekli diğer faktörlerdir.

  Hastalık ve zararlıları
  Ayçiçeğinin en önemli zararlısı orobanş parazitidir. Ancak bu parazite dayanıklı hibritler piyasada mevcuttur. Bunun yanında diğer hastalıklar ayçiçeği mildiyösü, sap, kök ve tabla çürüklükleridir. Ayçiçeği mildiyösüne karşı hibrit tohumlar ilaçlı olup, ancak özellikle sulu alanlarda ortaya çıkan Slerotinia ' ya karşı dayanıklı çeşit olmayıp, ilaçlı mücadelesi de yoktur. Ülkemizde ekonomik zarar eşiğini aşan ayçiçeği zararlıları şu an için mevcut değildir.

  Hasat
  Ayçiçeği tablasının arkası ve brakte yapraklarının % 50 ' si kahverengi renge dönüştüğünde ayçiçeği fizyolojik olgunluğa erişmiş olur. Ancak hasadın yapılabilmesi için ablanın, gövdenin ve yaprakların tamamen kahverengi renge dönüşmüş olması ve tanedeki nem oranının % 9-10 ' a düşmesi gereklidir. Çünkü ayçiçeği yağlı tohuma sahip olduğu için yüksek nemde depolandığında, taneler kısa zamanda kızışır ve bozulur. Bu nedenle hasatta tane neminin % 10 ' un altında olması son derece önemlidir. Zamanında yapılmayan hasat özellikle bazı çeşitlerde tane dökmeye sebep olacağından, ayçiçeği hasadı fazla geciktirilmemelidir.


 8. #8

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2012
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  2,787
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  Bende yazıyım arkadaşlar
  İlk önce güzden ekilecek tarlaya pullukla süreriz sonra baharın kazayı çekip ertesi gün veya o gün sonu kazayagı üstüne monta edilmiş çarkı bir makina (çekirdek ve gübre kazanı var) ekimi bitirirz.Bu arada biz tek sıra ekiyoruz yani 2 sıra arasına traktörün girebilecegi genişlikte.Ayçekirdegi 10 15 cm olunca kazayagı ile ara çapasını yaparız ve birde 30 40 cm arasına gelincede 2. kazayagını çekeriz eger çok otlu tarla ise çekirdegin bogazındaki otları alırız.Ve gelelim biçime ilk önce traktörün arkasına gezer patozu baglayıp arkasınada saman römorkunu baglıyoruz(sms gezer ayçekirdegi patozu yazarsanız nasıl birşey görebilirsinz) İlk önce ayçekirdegin kafalarını sıra sıra kesip yere atıyoruz toplu toplu sonra traktör aradan giderken çalışan patozun içine atıyoruz oda hortumu sayesinde saman römorkunun içine atıyor.Gezer patozu olmayan ise tarladan römorklara kesip harmanda veya tarlanın köşesinde dövüyorlar.Gezer hem yakıttan hem işçiden hemde zamndan tasarruf ediyorsunuz.Tarladan getirdigimiz çekirdek tanelerini ise çadır veya laylona seriyoruz.Ortalama 1-2 güne kdr kuruyor kuruyanları bir yere toplayıp en son pislikli halde (kavuzlu yani) kamyonlara yükleriz ordanda eleklerde eletiriz.
  Bu sene iyi ve güzeldi çekirdegimiz Baş fiyattan gitti 3 liradan.Normalde 2-2.5 lira arası satıyoruz.Ama tarlalarımız iyi olmadıgı ve sulu tarıma elverişli olmadıgı içn 250 dekardan 10 gibi çekirdek alabiliyoruz.Bilgi verebildiysem ne mutlu bana sorularınız olursada buyrun cevaplayabilirim.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Ayçiçeği Tarımı Nasıl Yapılır?  ben farklı anlatsurum ekım capa işlerı aynı ama bızım bolgemızde yaglık degılde yaglıgın tohumlukları uretılır
  genelde 6 lı 70 cm sıra arasına 18 ıla 24 cm sıra ustu bu cesıte ore deısıyor 6 mıbzerın 5 gozu dişi 1 gozu erkek olarak ayarlanır ekılır cıkıs sulama fln aynı trakyada sulama yok ama bızde var cıceklenme basladıgında 5dk 1 kovan arı koyulur dölleme ıcın capa fln aynı hasatta bıcerle yapılır kurutulur hangı sırkete ektınse teslım edılır gecen sene fıyatı 3700 lıraydı fırmalar eler ılaclar artık kaca satar bılmem advanta,may cargıl fertıl daha aklıma gelmeyen bır suru sırket ekım bıcım yapar bolgemızde

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. koyunculuk nasıl yapılır
  Konu Sahibi mustafagursacli Forum Küçükbaş Hayvancılık
  Cevap: 39
  Son Mesaj : 02.Mart.2015, 20:52
 2. Ayçiçeği Tarımı
  Konu Sahibi altansat Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 03.Mayıs.2011, 11:47
 3. Slaj nasıl yapılır yardım
  Konu Sahibi aliabuzittin Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Ekim.2010, 18:26
 4. nasıl harita yapılır
  Konu Sahibi baddal555 Forum Sorular - Sorunlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 04.Ağustos.2009, 10:15
 5. Bebek Nasıl Yapılır
  Konu Sahibi bysazci Forum Komedi - Mizah
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30.Haziran.2008, 14:09

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status