Benzin'in fiyatı 1.16 oldu diye savaş çıktı...

Ynt: Benzin'in fiyatı 1.16 oldu diye savaş çıktı...

oranın her yeri benzin zaten bedava verilmesi lazım :) devlet sattıgı mazot paralarınıda üstüne halka dagıtması lazım ah bizim ülkemizdede fıskırmıyor her yerden :( akar yakıta can dayanmıyor..

ceya023 link=topic=54339.msg574071#msg574071 date=1333449969' Alıntı:
oranın her yeri benzin zaten bedava verilmesi lazım :) devlet sattıgı mazot paralarınıda üstüne halka dagıtması lazım ah bizim ülkemizdede fıskırmıyor her yerden :( akar yakıta can dayanmıyor..
2023 ü bekleyeceğiz napalım ;D

mustafagursacli link=topic=54339.msg574074#msg574074 date=1333450205' Alıntı:
şöyle anlatayım benzinin litresi Türkiyede 8 tl olursa ne olur ? Endonezya içöinde öyle 1.16 tl
Yalan yok Mustafa abi Türkiyede benzinin litresi 15 tl olsun,bizim vatandaşlar yinede ayaklanmazlar.

5 lira oldu birşey olmadı merak etmeyin 15 olsa da bişey olmaz :) 4 lira mazot oldu da ne yaptık,gidip biz de dahil olmak üzere paşa paşa aldık.10 olsa ne olacak,aynı şey olacak :)

Çağrı link=topic=54339.msg574079#msg574079 date=1333451350' Alıntı:
5 lira oldu birşey olmadı merak etmeyin 15 olsa da bişey olmaz :) 4 lira mazot oldu da ne yaptık,gidip biz de dahil olmak üzere paşa paşa aldık.10 olsa ne olacak,aynı şey olacak :)
Bende onu diyorum işte.

5 tl yi ödersiniz ancak 8 tl olursa ödeyemessiniz kusura bakmayın o zaman bizde aynısını yaparıuz 4 yada 5 tl ile 8 arasında çok fark var ha o zamanda buğday 110 kr felan olursa o zamanda bişey olmaz

mustafagursacli link=topic=54339.msg574086#msg574086 date=1333452735' Alıntı:
5 tl yi ödersiniz ancak 8 tl olursa ödeyemessiniz kusura bakmayın o zaman bizde aynısını yaparıuz 4 yada 5 tl ile 8 arasında çok fark var ha o zamanda buğday 110 kr felan olursa o zamanda bişey olmaz
Bana göre 5 de çok fazla sizlere normal gelebilir ama :)

Çağrı link=topic=54339.msg574088#msg574088 date=1333453119' Alıntı:
Bana göre 5 de çok fazla sizlere normal gelebilir ama :)
tahammul sınırı içinde 5 tl ... bak olaya farklı bakma 10 tl olunca diyosun sıkıntı çıkmaz bana 5 tl fazla diyosun Türkiye için 5 tl psikolojik dayanma sınırında çok büyük olay olmaz 2 gün bağrılır ancak 8 tl olsa gerçekten ülkemizdede büyük sıkıntı olur endonezyada nitekim öyle ordaki 1.16 tl burada kabaca 8 tllik bir rakam öğretmen mühendis yada memur maaşlarını bilerek 8 tl rakamını veriuyorum ...

tahammul sınırı aşmassa Türkiye de hiç bir şey olmaz

dünyanın her yerinde mazot zamlandı almanya bile şuan 1 euro 55cent olmuş.. yani almanyada bile bukadar pahalı olduysa 4 lira olması ekstra bi artış degil zaten 30 yıldır veriyoruz o ötv yi artmadı ! şuan ayaklansan ne olacak ki iran ucuz mazot mu verecek.. endonezyada musluklardan mazot akıyor mecbur onlar ayaklanıyor :) artı türkiyede serbest piyasa yakıt fiyatını şirketler dunya piyasası belirliyor tabi yakıt arttıkca vergisi yuzde olarak aynı oldugu için vergiye verdigimizle beraber artıyor.. zaten kimse mazot ucuz demiyor ! ha şimdi mazot 2lira olsun diyenler hayal görür.. almanyanın yapamadıgını turkiyede beklemek ruya olur.. şuan burada b pet istasyonu 3.80 Tl ye veriyor mazoru..

ceya023 link=topic=54339.msg574095#msg574095 date=1333453440' Alıntı:
dünyanın her yerinde mazot zamlandı almanya bile şuan 1 euro 55cent olmuş.. yani almanyada bile bukadar pahalı olduysa 4 lira olması ekstra bi artış degil zaten 30 yıldır veriyoruz o ötv yi artmadı ! şuan ayaklansan ne olacak ki iran ucuz mazot mu verecek.. endonezyada musluklardan mazot akıyor mecbur onlar ayaklanıyor :) artı türkiyede serbest piyasa yakıt fiyatını şirketler dunya piyasası belirliyor tabi yakıt arttıkca vergisi yuzde olarak aynı oldugu için vergiye verdigimizle beraber artıyor.. zaten kimse mazot ucuz demiyor ! ha şimdi mazot 2lira olsun diyenler hayal görür.. almanyanın yapamadıgını turkiyede beklemek ruya olur.. şuan burada b pet istasyonu 3.80 Tl ye veriyor mazoru..
Endonezyada mazot musluktan akmıyor onlar daha yeni sömürgeden kurtuldular çok kıt kanaat geçinen bir millet hep düşük bg ve cc hacminde araçlar tercih edilirken ufak ölçekli tarım yapılmakta ve çapalama ile çok bg gücü düşük traktörler kullanılmakta kubotanın l serisi en büyük makinalar arasında misal

mustafagursacli link=topic=54339.msg574090#msg574090 date=1333453294' Alıntı:
tahammul sınırı içinde 5 tl ... bak olaya farklı bakma 10 tl olunca diyosun sıkıntı çıkmaz bana 5 tl fazla diyosun Türkiye için 5 tl psikolojik dayanma sınırında çok büyük olay olmaz 2 gün bağrılır ancak 8 tl olsa gerçekten ülkemizdede büyük sıkıntı olur endonezyada nitekim öyle ordaki 1.16 tl burada kabaca 8 tllik bir rakam öğretmen mühendis yada memur maaşlarını bilerek 8 tl rakamını veriuyorum ...

tahammul sınırı aşmassa Türkiye de hiç bir şey olmaz
Bana göre şu anki kamuoyunda tahammül sınırı diye birşey yok,ne gelirse bir problem çıkmaz.Ama benim görüşümü sorarsan bana göre türkiye şartlarında 5 tl çok fazla benzin için,aynı şekilde mazot için 4 tl de.Yani benim bahsettiğim bakış açısı,bana göre bu böyle tabi.Mazot geçen sene 3,5 lira olduğunda da artık tahammül sınırlarını aştı vs diye bir sürü millet sayıkladı,2 haftaya birşey kalmadı.Yine olacağı odur :)
Site kurallarından dolayı bu konuya devam edersek siyasete varacak.Ben kurallara aykırı bir durum olmasın diye ötvden 30 senedir ödediğimizden falan bahsetmedim farkındaysan! ben sadece pahalı olduğunu düşünüyorum,sen istediğini söyle bana göre yine pahalı yine pahalı :) Serbest piyasa denilen şey saldım çayıra mevlam kayıra değildir,Türkiyede en çok yanlış bilinen şey zaten serbest piyasa ekonomisidir.Ne zaman zam gelse,bazı kişilerin ilk aklına serbest piyasa demek gelir.İster mazot olsun,ister sebze olsun.Ama öyle değil işte.

Bunlar daha derin konular ancak hepsinin siyasi dayanağı var,malum biz de burda siyaset istemiyoruz.Onun için ben daha fazla uzatmayacağım.Neden niçinden bahsetmiyorum,sadece akaryakıt fiyatları türkiye gerçeklerine göre çok pahalı.

Abi adamlarda asgari ücret en düşük 1500 Euro civarı bizde 800 lira.. :) Bizdeki maaşlarda öyle olsun alsınlar 5 lira ne diyeyim...

4 mzoto 5te benzine pahalı hatta çok pahalı aksini kimse iddaa edemez .... sadece şunu anlatmak istiyorum Endonezyada maaşa oranla benzin bizden yaklaşı 0,5 kr pahalı idi şu rajkamla en az 3-4 tl gibi bir rakam pahalaştı burdada aynısı olsun aynı olaylar yaşarnır tabi bu zamma karşılık çiftçinin ürettiği buğday 11 kr olursa gene sıkıntı olmaz

mustafagursacli link=topic=54339.msg574111#msg574111 date=1333454361' Alıntı:
4 mzoto 5te benzine pahalı hatta çok pahalı aksini kimse iddaa edemez .... sadece şunu anlatmak istiyorum Endonezyada maaşa oranla benzin bizden yaklaşı 0,5 kr pahalı idi şu rajkamla en az 3-4 tl gibi bir rakam pahalaştı burdada aynısı olsun aynı olaylar yaşarnır tabi bu zamma karşılık çiftçinin ürettiği buğday 11 kr olursa gene sıkıntı olmaz
ama çiftçiler maaş ile çalışmıyor...

Emin01 link=topic=54339.msg574115#msg574115 date=1333454703' Alıntı:
ama çiftçiler maaş ile çalışmıyor...
bu na ne yorum yapayım ... orda hiç bir çiftçi senin kullandığın traktörü kullanamıoyor el emeği ile çapa makinası ile tarım yapıyor... mazotun litresini anlatmak için örnek veriyoz sen ne anladın acaba