DÖNÜM VE DEKAR SİZCE KAÇ METRE KARE

arkadaşlar bizim burada yani trakya da 1 dönüm 1000 metrekare dir yani heryerde öyledir ama bazı yerlerde dekar diyorlar dekarı kaç metrekare sayıyorsunuz acaba saygılar

Ynt: DÖNÜM VE DEKAR SİZCE KAÇ METRE KARE

Eskiden Bir arazinin veya tarlanın yüzölçümünü adımlayarak ölçerlerdi ve eni ve boyu 40ar adım olan toprak parçasına bir dönüm, denirdi. Ancak adım boylarının farklı olması sebebiyle bir takım anlaşmazlıklara yol açtığından sonradan bu usül değiştirilerek 40 arşın karesi 918.672 m2 tutan mimar arşını kabul edildi ki, asıl olan eski dönüm budur. 1881 de yapılan değişiklikle metre sistemini esas kabul eden, yeni bir dönüm ölçü birimi getirildi. Cedid dönümü ismi verilen bu alan ölçüsü 2500 m2 alanı tutuyordu
On dokuzuncu yüz yılın başlarında dönüm ismi kullanılmasından vazgeçilmek istendiyse de, ahali arasında yine kullanılmaya devam edildi. 1945te yapılan topraklandırma kanunuyla bir dönüm 1000 m2 olarak belirlendi. Alan yüzölçümü birimi olarak halen günümüzde kullanılmaktadır

günümüzde konya nın bazı bölgelerinde 2.500 metrekare, afyon un bazı bölgelerinde 1.600 metrekare
olarak kullanılmaktadır. günümüzde resmi olan dönüm ve dekar 1000 metrekaredir.

bunu ben birazda eski ve yeni paraya benzetiyorum. ben yeni paraya hala alışamadım. hala 5 tl ye 5.000 lira
10 tl ye 10.000 lira gibi rakamlar telafuz ediyorum. adam atasından dönümü 2.500 metrekare veya 1600 metrekare olarak görmüş öyle devam ediyor.

Arkadaşlar resmi olarak kullanılan dönüm 2.500 metrekare dekar 1.000 metrekare dir.Bölgesel farklılıklar illaki olabilir ama resmiyette bu böyledir.Sıkıntı yaşamamak için bilmek şart...

Bizde de 1600 metre kareye bir dönüm denir,yer yer farklılık gösterir, en iyisi dekar 1000 metre kare, ölçek olarakta bizde şinik vardır (yarım teneke) bir havayi 8 şiniğe bir kile derler karağaç bölgesinde 4 şiniğe bir kile derler, konya akşehirde de 12 şinik bir kiledir, o yüzden ağırlık olarak kilo alan ölçüsü olarak da dekar konuşmak en iyisi.

resmiyette: ar 100 m2, dekar 1000m2 sonra hektar gelir oda 10000 m2 . 10 kat artarak büyür ve küçülür alan ölçüleri ,diger bildiğimiz ölçüler halk arasında bölgeden bölgeye farklılık gösteren eski ölçülerdir resmiyette geçerli değildir.

eskiden bizim buradada dönüm denirdi .tolulaştırma olunca ve sulak tarıma geçilmesiyle artık dekar olarak işleniyor .yaşlılar 40 adıma 40 adım .yani 40 x40 =1600 m2 ye bir dönüm diyorlar.şimdi 1000 m2 ye 1 dekar

burda 1600 adım bir dönümdür ama bir adım yaklaşık 75 cm olduğundan eski yani babalarımızın bir dönümü yaklaşık 1200-1250 m2 dir