SÜT İŞLEME MAKİNALARI HAKKINDA BİLGİ ?

04.10.2008
4,134
195

SÜT İŞLEME MAKİNALARI HAKKINDA BİLGİ ?

Arkadaşlar kendi ürettigi sütü modern yollarla işleyen yada işlemek için araştırma yapan oldumu yeni işleme ünitelerinin kurulumu nekadar maliyet doguruyor.. örnegin 50-100 baş lık bi süt çifliğinin sütünü degerlendirebilecek makinaları nereden buluruz fiyatları nedir.. beyaz peynir üretim makinası hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar bilgileirni paylaşırsa sevinirim .. Şuara bende araştırmaya başlıcam edindigim bilgileri burada paylaşırım... kaşar peyniri üretim tesisleri v.s.

Ynt: SÜT İŞLEME MAKİNALARI HAKKINDA BİLGİ ?

kardesim,ben gida mühendisiyim.adana cukurovada üniversitede günlük 300 sagmallik üniversitenin cifliginin sütünü isleyen isletmedede calistim.
en basta gida üretim iznini ve gerekli belge ve ruhsatlandirmalari almak lazimki daha sonra basimiz agrimasin.
makinalarin temini icin türkiyedeki ufak ve büyük capli bircok süt isletmesinin kullandigi kromeli inceleyebilirsin ve maliyetleride ögrenebilirsin
http://www.kromel.com.tr/
beyaz peynir,yogurt,kasar vb üretiminde ince noktalar ve hesaplar vardir,örnegin pastorize edilmis süte peynir islemeden önce calsiyum ilavesi,
kullanilan salamuranin sh hesaplari, mayalama sicakliklari,pihti kesim süresi, tenekede peynirin erimemesi icin salamuranin tuzluluk derecesi,kullanilacak mayanin cinsi vs vs bunlari iyi arastir ve bir danismanla calis bence
ben su an almanyadayim, benimde planim hayvanciliktan geldigimiz icin 3 5 sene icinde kendi damizlik ve süt isletmesiyle bunu islyecek tesisi kurmak
süt isleme hattini ufak veya büyük capli kurarsan elimden geldigince yardimci olurum
kolay gelsin

delioğlan link=topic=54556.msg578205#msg578205 date=1334126575' Alıntı:
kardesim,ben gida mühendisiyim.adana cukurovada üniversitede günlük 300 sagmallik üniversitenin cifliginin sütünü isleyen isletmedede calistim.
en basta gida üretim iznini ve gerekli belge ve ruhsatlandirmalari almak lazimki daha sonra basimiz agrimasin.
makinalarin temini icin türkiyedeki ufak ve büyük capli bircok süt isletmesinin kullandigi kromeli inceleyebilirsin ve maliyetleride ögrenebilirsin
http://www.kromel.com.tr/
beyaz peynir,yogurt,kasar vb üretiminde ince noktalar ve hesaplar vardir,örnegin pastorize edilmis süte peynir islemeden önce calsiyum ilavesi,
kullanilan salamuranin sh hesaplari, mayalama sicakliklari,pihti kesim süresi, tenekede peynirin erimemesi icin salamuranin tuzluluk derecesi,kullanilacak mayanin cinsi vs vs bunlari iyi arastir ve bir danismanla calis bence
ben su an almanyadayim, benimde planim hayvanciliktan geldigimiz icin 3 5 sene icinde kendi damizlik ve süt isletmesiyle bunu islyecek tesisi kurmak
süt isleme hattini ufak veya büyük capli kurarsan elimden geldigince yardimci olurum
kolay gelsin

çok tesekkur ederim.. aslında sadece şuan düşünüyorum ama bayagı teferuatı var mış bu işinde.. ben ufak çaplı sadece kendimin ve yakın köylerdeki sütçülerin sütünü işleyebilecek ufak çaplı bi işletme düşünüyorum tabi bunuda tkdk gibi kurumlardan hibe destegi ile kurmayı arastırıyorum şuan.. verdigin bilgiler için teşekkur ederim..

Böyle bir proje benim de aklımda ama bilgi kaynakları yetersiz... Makina şirketlerini arıyorum ilgilenmiyorlar bile, bir de merak ettiğim konu gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğu var mı gıda mühendisi çalıştırmadan yapılabilir mi ?

hntr-mhmt link=topic=54556.msg578213#msg578213 date=1334128341' Alıntı:
Böyle bir proje benim de aklımda ama bilgi kaynakları yetersiz... Makina şirketlerini arıyorum ilgilenmiyorlar bile, bir de merak ettiğim konu gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğu var mı gıda mühendisi çalıştırmadan yapılabilir mi ?

buyuk ihitmalle yoktur zorunluluk tulumpeyniri işi yapan tanıdıklarım var çalıştırmıyorlar.. sadece gerekli izin ve belgeleri almak gerekli zannedersem.. birde urettigin malı götürüp süt ürünleri pazarında satarsan muhtemelen sana kimse bişey sormayacaktır şuan ürettigimiz sütü peyniri öyle satıyoruz.. ama marketlerde v.s. satıcaksan izin belgelerinin olması gerekir diye düşünüyorum.. ki olmasıda iyi olur pazarda 5liraya sattıgın peyniri markete 7-8 liraya satarsın.. kendini amorti edecek bi gider gibi..

http://www.standartkalite.com/sektorel_gida_mevzuati.htm

burayi incelerseniz izlenecek yol acikca belirtiliyor,ve acikcasi eger 100 200 kg sütle evde köy tipi peynir üretmeyeceksek,günlük en az 1500 2000 litre sütü isleyeceksek gida mühendisi calistirmak zorunlu olmasa bile isin icine girdiginizde önünüze o kadar cok sorun cikacakki mecbur kalinacak.
aroma tad sorunu,peynir erimesi sorunu,sütten elde edilen peynirden randiman sorunu,peynir üzerinde nokta lekecikler sorunu,degisik küflenme vs sorunu..isin asli ufakta olsa böyle bir isletme kuracak adama gida mühendisine verecek para dokanmaz bile..
ve acikcasi ben herkese tek basina olmasa bile birlesip böyle bir süt isletmesi kurmayi tavsiye ederim neden kg mi 6 7 kurusa süt satacagina 1,5 2 liraya sütü satmis olacagiz,gerisini siz hesap edin

verdiginiz linkte ki danışmanın yorumu :
Alıntı:
yaklaşık bir rakam vereyim. 3 ton işleyeceğini düşünecek olursak. Büyük ihtimalle bir tekne peynir çalışırsınız yani 1 ton, 1 kazan ayran çalışırsınız yani 1 ton bence 2 tonda yoğurt çalışı toplam 4 ton olsun. Ancak hiç riske girmeyelim diyorsanız, peynir ile başlamanız hata olur. En çok kar getirecek olan ayran ve yoğurt ile girmelisiniz piyasaya, daha sonra diğer ürünlere girersiniz. Zaten tereyağı yapmalısınız yoğurttan çektiğiniz kremayı değerlendirmek için.

Ben bu konuda danışmanlık hizmeti veriyorum firmalara, bu konuda hile çok lütfen sağlam insanlar ile çalışın. En güvenilen makine firması bile size arızalı makine gönderebiliyor. Genelde ikinci el makineler ile başlarsınız zaten

bir peynir teknesi 2000-2500 Tl, bir ayran kazanı çift cidarlı 8000-12000 TL arası, Çift cidarlı kazan yoğurt içinde gerekecek 2 adet daha biri pişirme kazanı biri döküm kazanı olarak. Bir 5 tonluk seperatör 10000-12000 TL, Homojenizatör kullanmam dersen almazsın başta. Vakum makinesi almam dersen süttozu ile idare edersin başta. fakat bunlarıda alırsan maliyet değişir. Yine 5 tonluk bir vakum (evaparatör) 14000-15000 TL gözden çıkar. 50 metrekarelik bir bhar kazanı bağlantıları ile beraber 30000 tl yi bulur. Birde çiftli ayran dolum makinesi 15000 TL. Soğuk havalardan daha bahsetmedim İnkübasyon odalarından bahsetmedim yani 80000-100000 TL yi bulur. Bu arada büyümeye dönük bir işletmemi olacak yoksa, bana 5 ton yeter sürekli aynı tonajı işlerim mantığıyla mı çalışacaksın o da önemli.

delioğlan link=topic=54556.msg578228#msg578228 date=1334129997' Alıntı:
http://www.standartkalite.com/sektorel_gida_mevzuati.htm

burayi incelerseniz izlenecek yol acikca belirtiliyor,ve acikcasi eger 100 200 kg sütle evde köy tipi peynir üretmeyeceksek,günlük en az 1500 2000 litre sütü isleyeceksek gida mühendisi calistirmak zorunlu olmasa bile isin icine girdiginizde önünüze o kadar cok sorun cikacakki mecbur kalinacak.
aroma tad sorunu,peynir erimesi sorunu,sütten elde edilen peynirden randiman sorunu,peynir üzerinde nokta lekecikler sorunu,degisik küflenme vs sorunu..isin asli ufakta olsa böyle bir isletme kuracak adama gida mühendisine verecek para dokanmaz bile..
ve acikcasi ben herkese tek basina olmasa bile birlesip böyle bir süt isletmesi kurmayi tavsiye ederim neden kg mi 6 7 kurusa süt satacagina 1,5 2 liraya sütü satmis olacagiz,gerisini siz hesap edin

haklısınız benim düşüncem günlük 2-3ton arası süt işleyecek bi tesis bölgem için yeterli bu kadar sütü ortalama 9-10 ay bulurum kendi sütümle beraber.. belki yıl boyunca da.. ama daha fazla kapasiteli tesis kursam bile yılda en fazla 3-4 ay tam kapasite çalıştıra bilirim.. ineklerin sütten kesilme dönemleri v.s. ozaman tesis tam verimle çalışmamış olur gerek duydukca ilerde kapasite artışı yaparım diye düşünüyorum.. bi bakalım hibe ve destekleride arastırıyorum bu konuda..

Bizim de hep aklımızdaydı ancak çok kolay bir iş değil haliyle.Nerdeyse 150-200bin liralık bir yatırım gerekiyormuş anladığım kadarıyla,bir de pazar vs tarzı problemler cabası.İmkansız değil ama zor bir iş,en azından kendi açımızdan bakarsam sanki piyasda sözü geçebilecek bir günlük süt üretimi yapıp da soğuk zincire girmek daha mümkün gözüküyor bizim için.Niyeti olanlara allah kolaylık versin.

Bu işe girmeden önce pazarını hazırlamak gerek diye düşünüyorum önce yakın çevredeki marketlerle falan anlaşıp ondan sonra üretmek mantıklı olur bir de satılmayıp tarihi geçen ürünleri değerlendirme konusu var ?

Benimde aklımın bi köşesinde vardı bu fikir aslında yapmamız gerekende tam bu Ceya kardeş fabrikalara kar ettireceğimize asıl karı kendimiz elde ederiz bence başta sürekliliği olanbir pazar olmalı sonrası çokta büyük maaliyetler tutmuyormuş yapılabilir bence çevrende ortak yapabileceğin gıda mühendisi felanda bulabilirsin konunu takipteyim İnşallah kurarsın tesisi.

hacimmet link=topic=54556.msg580419#msg580419 date=1334425900' Alıntı:
Benimde aklımın bi köşesinde vardı bu fikir aslında yapmamız gerekende tam bu Ceya kardeş fabrikalara kar ettireceğimize asıl karı kendimiz elde ederiz bence başta sürekliliği olanbir pazar olmalı sonrası çokta büyük maaliyetler tutmuyormuş yapılabilir bence çevrende ortak yapabileceğin gıda mühendisi felanda bulabilirsin konunu takipteyim İnşallah kurarsın tesisi.

saol hacimmet devlet bu tur projelere %50 hibe de veriyor araştırmadayım.. şuan elazığda avrupa birliği hibe programları başlamamış yakında başlayacakmış.. araştırıyorum..