Acil!!! TL100A kuyruk mili??

Rototiller cekerken zorlayinca kuyruk mili duruyor kaldirinca hidroligi tekrar calismaya basliyor tum devirlerde ayni sorun var sorun hakkinda bilgisi olan varsa bizahmet bilgilendirirsniz sevinirim.

Ynt: Acil!!! TL100A kuyruk mili??

erdal600 link=topic=54592.msg578077#msg578077 date=1334090365' Alıntı:
Rototiller cekerken zorlayinca kuyruk mili duruyor kaldirinca hidroligi tekrar calismaya basliyor tum devirlerde ayni sorun var sorun hakkinda bilgisi olan varsa bizahmet bilgilendirirsniz sevinirim.

Hacım şanzıman yağ seviyesini bi kontrol et. Onun dışında kalibrasyon ayarları ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Bizimki de geçen yıl geri viteste yük altındayken kalkışta debriyajı geç algılamaya başlamıştı şanzıman yağındaki eksiği tamamlayınca düzeldi. Mibzerin pistonundaki sızdırma yüzünden 8 litre eksilmişti şanzımandan.

Ahmed Gülsu link=topic=54592.msg578089#msg578089 date=1334090920' Alıntı:
Hacım şanzıman yağ seviyesini bi kontrol et. Onun dışında kalibrasyon ayarları ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Bizimki de geçen yıl geri viteste yük altındayken kalkışta debriyajı geç algılamaya başlamıştı şanzıman yağındaki eksiği tamamlayınca düzeldi. Mibzerin pistonundaki sızdırma yüzünden 8 litre eksilmişti şanzımandan.
Yag sevyesi normal bir gun calistim sikinti yoktu ama nasil olduysa simdi duruyor tork ayarinda sikinti olabilir dedi bir usta ama nasil olacak bilemiyorum tohum ekiyorduk :(

_ÖzGüR_ link=topic=54592.msg578105#msg578105 date=1334091673' Alıntı:
erdal agam kesin bir şey söyleyemem daha önce başıma gelmedi böyle birşey ama balataların aşınmış olabilir zorlanınca kaçırıyordur boşa çıkınca dönmeye devam eder bi servisi ara sor derim...
Sordum ama koku yapar birden olmaz dedi

Cihan_özece link=topic=54592.msg578115#msg578115 date=1334092160' Alıntı:
swiçlerden bi arıza olabilirmi acaba :S

Ben kalibrasyon ayarlarında sorun olduğunu düşünüyorum abi. Bu kalibrasyon ayarı dediğimiz şey, traktörün ileri geri hareketini, kuyruk mili tahrik sistemini ve Hı-Lo kademe sisteminin çalışma basıncını düzenleyen bir ayar. Yani kuyruk milinin basıncı düştüyse hem, kuyruk mili devreye girerken kavrama geç ve yavaş olur hem de zorlanma anında mildeki güç kesilebilir. Sistemin yeniden kalibre edilerek bi denenmesinde fayda var.

...

Ahmed Gülsu link=topic=54592.msg578117#msg578117 date=1334092365' Alıntı:
Ben kalibrasyon ayarlarında sorun olduğunu düşünüyorum abi. Bu kalibrasyon ayarı dediğimiz şey, traktörün ileri geri hareketini, kuyruk mili tahrik sistemini ve Hı-Lo kademe sisteminin çalışma basıncını düzenleyen bir ayar. Yani kuyruk milinin basıncı düştüyse hem, kuyruk mili devreye girerken kavrama geç ve yavaş olur hem de zorlanma anında mildeki güç kesilebilir. Sistemin yeniden kalibre edilerek bi denenmesinde fayda var.
doğrudur ahmed sen daha iyi bilirsin kullandığın için.

Ahmed Gülsu link=topic=54592.msg578117#msg578117 date=1334092365' Alıntı:
Kuyruk mili kalibrasyonu hakkinda bilgin varmi

şimdi erdal biz burdan ne desek boş sen bi servisi çağır gelsin baksın bir çok nedeni olabilir hem yağlı balata koku yapmaması lazım.. ahmetin dediğide olabilir shuttle kavraması nasıl seri mi kalkıyor traktör yoksa geçmi kavrıyor...

erdal600 link=topic=54592.msg578124#msg578124 date=1334092648' Alıntı:
Kuyruk mili kalibrasyonu hakkinda bilgin varmi

Kalibrasyon için önce şanzıman yağı sıcaklığı 50 santigrat derece ' nin üzerine çıkarılır.
Bütün kontrol ve kumanda kolları ve vitesler boşa alındıktan sonra traktörün motoru durdurulur ve vites üzerindeki kademe butonlarının her ikisi de basılı halde iken motor çalıştırılır.
Böylelikle kalibrasyon ayar menüsü olan PH-1 menüsüne girilir.
Traktör çalışır halde iken debriyaja basılarak traktör 1. vitese alınır (vites 1 takviye III) ve mekik kolu ileri konuma getirilerek el freni çekilir.
Ayak debriyajdan çekilir ve sonrasında motor devri 1200 d/d ' ye çıkarılarak el gazı ile sabitlenir ve düşük kademe (kablumbağa) veya yüksek kademe (tavşan) butonuna basılır ve buton traktör devir değişimleriyle doğru basıncı bulana kadar basılı tutulur.
(Ayarın devam ettiği gösterge panelinde altta, ortada bulunan kuyruk mili devir göstergesinden takip edilerek görülebilir. O ekrandaki sayısal değer sabitlendiğinde o anda ayarlanan sistemin ayarı tamamlanmış demektir)
Ayar bittikten sonra buton bırakılır ve tekrar basılırarak sonraki sistemin ayarına geçilir ve buton basılı tutulur. Önce A sistemi, o bitince butonla geçilecek olan B sistemi sonra C ve D sistemleri ayarlanır.
Traktör A, B, C ve D sistemlerinin kalibrasyonlarını sırasıyla ayarlayana kadar işleme devam edilir. Bütün ayarlar tamamlandıktan sonra devir düşürülmeden motor kapatılır ve biraz beklendikten sonra normal şekilde çalıştırılır.

[size=12pt][size=10pt](Yanlışlıklar olabilir. Bilgi sahibi olan varsa düzeltsin. Ama bunu kendi başına denemen taraftarı değilim. Bu ayarı servisin yapması çok daha iyi olacaktır.)[/size][/size]

Ahmed Gülsu link=topic=54592.msg578129#msg578129 date=1334093098' Alıntı:
Kalibrasyon için önce şanzıman yağı sıcaklığı 50 santigrat derece ' nin üzerine çıkarılır.
Bütün kontrol ve kumanda kolları ve vitesler boşa alındıktan sonra traktörün motoru durdurulur ve vites üzerindeki kademe butonlarının her ikisi de basılı halde iken motor çalıştırılır.
Böylelikle kalibrasyon ayar menüsü olan PH-1 menüsüne girilir.
Traktör çalışır halde iken debriyaja basılarak traktör 1. vitese alınır (vites 1 takviye III) ve mekik kolu ileri konuma getirilerek el freni çekilir.
Ayak debriyajdan çekilir ve sonrasında motor devri 1200 d/d ' ye çıkarılarak el gazı ile sabitlenir ve düşük kademe (kablumbağa) veya yüksek kademe (tavşan) butonuna basılır ve buton traktör devir değişimleriyle doğru basıncı bulana kadar basılı tutulur. Ayar bittikten sonra buton bırakılır ve tekrar basılırarak sonraki sistemin ayarına geçilir ve buton basılı tutulur. Önce A sistemi, o bitince butonla geçilecek olan B sistemi sonra C ve D sistemleri ayarlanır.
Traktör A, B, C ve D sistemlerinin kalibrasyonlarını sırasıyla ayarlayana kadar işleme devam edilir. Bütün ayarlar tamamlandıktan sonra devir düşürülmeden motor kapatılır ve biraz beklendikten sonra normal şekilde çalıştırılır.

[size=12pt][size=10pt](Yanlışlıklar olabilir. Bilgi sahibi olan varsa düzeltsin. Ama bunu kendi başına denemen taraftarı değilim. Bu ayarı servisin yapması çok daha iyi olacaktır.)[/size][/size]
Ahmed bu hareket mekanizmasi ben sanki kuyruk mili icin farki bir yar vardi sanki kitapcikta var sanirim ama emin deyilim yarin normal kalibrasyonu yapiyim bakalim deyisiklik olcskmi

erdal600 link=topic=54592.msg578133#msg578133 date=1334093595' Alıntı:
Ahmed bu hareket mekanizmasi ben sanki kuyruk mili icin farki bir yar vardi sanki kitapcikta var sanirim ama emin deyilim yarin normal kalibrasyonu yapiyim bakalim deyisiklik olcskmi

Hacım bu benim şanzıman kalibrasyonu, senin dediğin hız ve dönüm ölçerin kalibrasyonu. Kullanım kitabında anlatılan senin dediğin kalibrasyon.
Buradaki A, B, C ve D sırasıyla ileri geri mekik sistemi, kademe sistemi, çiftçeker kumandası, diferansiyel kilidi ve kuyruk milini kumanda eden sistemleri ayarlıyor diye biliyorum ben.

Bir de hacım, önceden yapmadıysan hiç yapma, dediğim gibi bu tarifimde eksiklik olabilir. Sonrasında bir sorun çıkmasını istemem. Servisle irtibata geçmen iyi olur.