kara duman

Ynt: kara duman

Abi yolda tam gaz kullandıysan tdd ve jx serilerinin genel bi özelliği bu, cok fazla değil ama yakından belli oluıcak şekilde hafiften duman atıyor..

Onun dışında motor daha açık olmadığı için veya turbosunda filan bi sıkıntı olmasından dolayı duman atabilir...

Bizim köyde geçen yıl içinde alınan, 2 adet Case JXU PRO 100 ve 90 ' larda ve TD 90 D ' de aynı sorun var. Sorun mudur bilmem ama duman olayı var yani.
İntercooler ' dan kaynaklandığını söyleyen var, motordan kaynaklandığını söyleyen var, açılmadığından kaynaklandığını söyleyen var, var oğlu var. :D Doğrusu nedir, sebebi nedir bilmiyorum.
Ama benimkinde dumanın D ' si yok, onu bilir onu söylerim. :D

Ahmed Gülsu link=topic=54595.msg578881#msg578881 date=1334181075' Alıntı:
Bizim köyde geçen yıl içinde alınan, 2 adet Case JXU PRO 100 ve 90 ' larda ve TD 90 D ' de aynı sorun var. Sorun mudur bilmem ama duman olayı var yani.
İntercooler ' dan kaynaklandığını söyleyen var, motordan kaynaklandığını söyleyen var, açılmadığından kaynaklandığını söyleyen var, var oğlu var. :D Doğrusu nedir, sebebi nedir bilmiyorum.
Ama benimkinde dumanın D ' si yok, onu bilir onu söylerim. :D
en doğrusunu nail abi söylemiş ahmed :D

bendede erkunt 80.4 var gecenlerde iç anadolu bölge müdürü geldi servise bakıma götürdüm şikayetlerimi bildirdim duman konusunuda dile getirdim aldıgım cevap euro 3 motorların hepsi duman atarmış bizimkisisi sadece devrini alana kadar atıyor daha sonra kesiliyor

karakoç link=topic=54595.msg578261#msg578261 date=1334135328' Alıntı:
arkadaşım 3 pistonsa ondan yaparr şety*-*
bizdede 3 piston var ama yaptığını görmedim. tabi önceyi karıştırmassak :D alakası yok pompadan olabilir.ve bu saatlerde pek önemli bişey olduğunu sanmıyorum motor açılma aşamasında henüz vaktii var çekişinde sıkntı yoksa eğer abartı bir kara dumanda yoksa korkulacak bişey olacağını sanmıyorum. yada yakıttan olabilir. adi mazot oldum biraz yapıyo.

ilotoro link=topic=54595.msg578883#msg578883 date=1334181182' Alıntı:
bendede erkunt 80.4 var gecenlerde iç anadolu bölge müdürü geldi servise bakıma götürdüm şikayetlerimi bildirdim duman konusunuda dile getirdim aldıgım cevap euro 3 motorların hepsi duman atarmış bizimkisisi sadece devrini alana kadar atıyor daha sonra kesiliyor

valla bölge müdürü biraz sallamış gibi me geldi.. euro normları yukseldikce dumanı daha az görmemiz lazım daha kaliteli bi yanma olması lazım motorda.. turbolu motorlarda ilk gaz verme haricinde kara duman atmaması lazım .. çok aşırı zorlanma ve devrin düşmesine baglı olarak ta atabilir ama normal kullanım ve zorlamalarda atmaması lazım kesinlikle.. kullandıgım motorda bu durum yok sadece ilk çalıştırmada ve ilk gaz verişte atıyor sonrasında ne yolda nede yuk altında duman atmıyor.. 3silindirli erkunt kullandıgımdada ondada 14gazın ustundeki kullanımlarda kara duman görmedim ilk çalışmada ve sogukken oda atıyordu sonra kesiyordu.. td80d de yine yuksuz yolda çalışmada görmedim ama tarlada yuk altında çalışırken ara ara duman atıyordu.. same lerde yine ölesine duman ilk çalışmada ve aşırı zorlamada sadece atıyor.. bahsettigim traktörlerden erkunt servet hariç digerleri euro3 motor lu..