2.el mibzer

19-21 sıralı baktalı askı modelde 2. el mibzer alacam varsa satan beni bulsun duyduk duymadık demesin uyrra*-*- uyrra*-*- ... ne kolay iş dimi umarım bulan cıkar ama :S :D

Ynt: 2.el mibzer

baska bir forumda da demiştim galiba ben bı abım ıle ortak 19 lu baltalı kullanıyordum memnundum yani diskli nasıldır hiç bir fıkrım yok ama çiftçilikte şoyle bı tabır vardır bızım burda ' ' bilmiyorsan komşuna bak ' ' diye ... sozun ozul dısklı kullanan pek yopk bızım burda o yuzden dısklı hıc dusunmedım acıkcası

Cihan_özece link=topic=54632.msg578872#msg578872 date=1334180753' Alıntı:
duruyo abi.ama vazgeçtik.alacak olduğumuz tek diskli çift disklidende beter iş yapıyo hiç gerek yok maceraya :)
Bizdede tek diskli İrtem var , bu sene çift diskliye geçelim diye düşünüyorduk. Geçenlerde ufak bir fiyat araştırması yaptık , 20 uada 21 li olabilir tam emin değilim , 15.000 tl fiyat çekti irtam , vazgeçtik haliyle. Çift disklilerde ne gibi sorunlar yaşandı sizde?

ufukk link=topic=54632.msg580182#msg580182 date=1334401119' Alıntı:
Bizdede tek diskli İrtem var , bu sene çift diskliye geçelim diye düşünüyorduk. Geçenlerde ufak bir fiyat araştırması yaptık , 20 uada 21 li olabilir tam emin değilim , 15.000 tl fiyat çekti irtam , vazgeçtik haliyle. Çift disklilerde ne gibi sorunlar yaşandı sizde?
bizim buralarda yağış çok olduğu için çamur yerlerde disk aralarına çamur doluyor ve disklerin dönmesini engelliyor böyle oluncada önce toprak kürüme yapıyor.çift diskliler genelde kuru ekimler için diyolar.

Bölgenizdeki toğrak yapısına göre diskli yada baltalı uygun oluyor. Kum topraklarda baltalı iyi olmuyor pek , diğer toprak türlerinde baltalı daha iyi ama ekip öncesi tarla iyice temizlenmeli , yoksa baltalar çok topluyor