boynuz köreltme

Ynt: boynuz köreltme

Ben beş yıldır kullanıyorum.Buzağı nın boynuzunun çıkacağı yer kabarmaya başladımı(tahminen 7-10 günlük) suyla o bölgeyi ıslat.Sonra köreltme kalemiyle ıslattığın bölgeyi karala.Boynuz dışına taşırmamaya dikkat et yoksa can yakıcı olur.Köreltmeyi dikkatli yapmazsan boynuz düzensiz bi şekilde çıkar. ok-*-s

aynısında kullandık etkili pratik bir köreltme yöntemi
taze buzağılarda arkadaşlar paylaşmışlar ama geç kalınan buzağıların boynuzlarını rende gibi bir alet yardımıyla hafif açın ve sürün o zaman etkili oluyor. ete değmemesi hayvan için yararlı olacaktır bereketli yıllar

Biz 10-15 günlükken yapıyoruz kalemin kutusunda 30 günlük olana kadar yapılabilir diyodu ama erken yapmak iyi sonuç veriyor.Önerim boynuzun sağında solundaki tüyleri ufak bir makasla kesin,çünkü o şekil daha iyi yapılabiliyor.Başlarda acemiyken hayvanın bir boynuzu olmuştu biri olmamıştı :D tüyleri kesince tam isabet oluyor.Bir de fazla dışarı taşırmamaya ve el ayağınıza değmemesine dikkat edin,çok can yakıyor o madde.

4-5 yıldır buzağıların boynuzlarını yakıyorum hiç çıkan boynuz olmadı şuan işletmede 1 tane boynuzlu dana var geri kalan hepsi boynuzsuz bu kalemi kullandım ama hiç tavsiye etmem hem köreltmesi zor hemde köreltme sırasında kanatıyor boynuzu birde kendinize zarar verme riski var.ben yakıyorum boynuzları ortalama 1,1,5 aylıkken yakıyorum buzağıların boynuzlarını hatta bu kez aksattım 3 buzağı yaklaşık 80 günlükler yarın yakacağım boynuzlarını benim yaktığım alet bu
akadaşlar keserin uc kısmını ateşte kızdırıpta yakabilirsiniz boynuzu çok yaktım o şekildede.
a25baa581c8e8dd9a8015e7374efd930.jpg

O kalem bir asit kalemi. Zamanında o kalemi çok kullandım.Buzağı 20 günlük olduğunda boynuzlar kabarmaya başlıyor,elinize bir makas alarak sadece boynuzların olduğu bölgedeki kılları kesin ve zımpara veya bir permatik yardımıyla boynuzların üzerindeki deriyi aşındırın. Yakma kalemini kılıfından çıkartarak hızlı bir şekilde her iki boynuza da boynuzların derisi soyulup altından beyaz kısım çıkana kadar bastırarak sürün. Sürüm esnasında buzağının canı yandığı için çalışmanızı zorlaştıracağından bir yardımcı bulursanız daha iyi olur. İşi biten kalemi bir bez yardımıyla sildikten sonra tekrardan hemen kılıfına koyun(aksi takdirde erir)Kalemi buzdolabında saklamanız uygun olur. Boynuzlara sürdüğünüz kalem asit kalemi olduğu için uygulanan bölgeden akan kanlı sıvının gözlere falan kaçmamasına dikkat edin,gerekirse bir süre kontrol altında bulundurun. Yanında başka buzağılar falan varsa uygulama yapılan hayvanı yalamamasına dikkat edin. :)