DAP GÜBRESİNİ DÖNÜME KAÇ KG ATMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

MERHABA SAYIN BÜYÜKLERİM VE ARKDAŞLARIM İNEGÖL CİNSİ AYÇEKİRDEĞİ EKECEĞİM KURUYEMİŞLİK DAP GÜBRESİNİ DÖNÜME KAÇ KG ATMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

2 YILDIR TARLAYA GÜBRE ATMADAN EKTİM BİR ARKDAŞIM BANA 50 KG AT DEDİ NE KADAR DOĞRUDUR

Ynt: DAP GÜBRESİNİ DÖNÜME KAÇ KG ATMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ?

Sadece dap gübresi eksik kalır içeriğinde fosfor ve azot var, sen 2 veya 3 torba dap gübresine 1 torba da potasyum gübresi karıştır. Birlikte at. Azot, fosfor ve potasyumu birlikte vermiş olursun. Karıştırmak zor gelirse15x15x15 gübresi de atabilirisin. Dekara yani 1000 metreye yerinin durumuna veya bütçene göre 40 veya 50 kg kullanabilirsin.

her yerin topragının gereksinimi farklıdır.. tavsiyem toprak tahlili yaptırman ona göre profesyönelce topragındaki eksiklige göre gereken gubreyi atmandır..

Tahlil elbette faydalıdır ancak tahlil sonuçlarına göre gübre kullanırsak para kazanmamız imkansız hale gelir çok abartıyorlar çünkü. Bu yıl 5 ayrı örnek gönderdim 3 büyük parça yerden (53, 91 ve 67 dekar.) bunlar kır taban dediğimiz kepir yerler sulak arazi değil. Numunenin birini 15-20 km ileriden mısır ektiğim sulak bir topraktan aldım ve toprak yapısı çok farklı kumsal bir yer burası. Sonuçlar geldiğinde baktım ki hepsini de yaklaşık olarak aynı şeyleri yazıp göndermişler. Diyeceğim o ki çok incelediklerini düşünmüyorum toprak analizinde. Bana buğday yerine 50 kg kükürt ve (35 kg azot, 30 kg fosfor ve 25 kg da potasyum olmak üzere) 90 kg ' da gübre atmalısın demiş tahlil sonucunda. Adamların gübrenin fiyatından haberleri yok anlaşılan..

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci32

arkadaşım ben bir sene 50 kg atmıştım 1000 m2 ye ..çekirdekte azot zehirlenmesi oldu sakın ha 50 kg falan atma ..bence dap kullanma 15-15 veya 20- 20 zn li kullan ..30 ar kg ekerken 10 kg şeker gübresi üstünede 25 kg amonyum nitrat

Herşeyde olduğu gibi gübreninde fazlası zarar, arkadaşlarında dediği gibi esas olan bir kerede 50 kg vermek değil. Bu mikarı 2 veya mümkünse 3 seferde vermek daha etkili olacaktır.