+ Konuya Cevap Yaz
8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  2012 Şubat ayında 3 milyon500 bin liralık, Mart ayında 4 milyon 28 bin liralık süt tozu ithalatına (DİR ) kapsamında izinverilince çiğ süt fiyatları düşmeye, düşürülmeye başlandı.

  Hani ihracatçı firmalarsüt tozu ithal etmeyip iç piyasada üretilen parasal teşvikli süt tozunukullanacaklar dı? Bu ne pehriz bu ne lahana turşusu? Turşunun acısı çiğ sütfiyatlarını, çiğ süt üretimini ve dolayısı ile hayvancılık sektörünü tehditediyor..

  DİRNE DEMEKTİR

  DİR, dış ticarette dahilde İşleme rejiminin kısaltılmış adıdır.İç piyasada bir malın fiyatı kendisine yüksek gelen firma Ekonomi Bakanlığınınbağlı olduğu Dış Ticaret Müsteşarlığına başvurup ben, şu malın hammaddesini ithaledip işleyip ihraç edeceğim taahhüdünde bulunarak DİR belgesi alıyorlar. Yurtdışından getirdikleri bahse konu hammaddeyi bu belgeye dayanarak sıfır gümrükvergisi ile yurda sokuyor. Belgedeki malları ihraç edince de bu belgedekitaahhüt kapanmış oluyor. Dış ticarette bu uygulama uluslararası rekabettefirmalara avantaj sağlıyor.

  Gel gelelim süt ürünleri ihracatında DİR belgesi ile süttozu ithalatı ise yerli çiğ süt fiyatlarını şu şekilde olumsuz etkiliyorir belgesi alan firmanın bahse konu süt ve süt ürünlerini imal ve ihraç etmedebir süresi var. Bu süre içinde süt tozunu getirdiğinde hemen iç piyasayıdüşürmek için DİR kapsamında ithal ettiği süt tozundan süt ve süt ürünleriyapıp piyasaya sürmeye başlıyor. İç piyasada çiğ süt üreticilerinden çiğ sütalmamaya başlıyor. Nasıl olsa Dir belgesindeki hammadde ile mamul üretip yurtdışına ithal etmek için 3 ay veya 6 ay süresi var. Bu üç ay veya altı ay içindebirkaç kez çiğ sütü satın almakta nazlandığında çiğ süt fiyatlarınıdüşürebiliyor.

  Süttozu DİR belgelerini kim veriyor

  Ekonomi Bakanlığı’nın bağlıolduğu Dış Ticaret Müsteşarlığı veriyor. Yani Ekonomi Bakanı sayın ZaferÇağlayan’ın iki dudağının arasında olay gerçekleşiyor . Her ne kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,Ekonomi Bakanlığı’na biz olumsuz görüş bildirdik deniliyor ise de (A.E.Yıldırım-DünyaGazetesi yazarı- Dir belgeleri yazısı) Bursa’da yapılan ‘’ Süt Sektörü ‘’buluşmasına Mehdi Eker’in yanı sıra Ekonomi Bakanı sayın zafer Çağlayan’ın dakatılmış olmasının ardından SET-Bir başkanı sayın Yörükoğlu’nun kendisi vekendi üyelerinden isteyenlere (DİR) belgesi verildiğini görmekteyiz..

  Endüstryiel süt sektörününbüyüklüğüne göre 2012 yılı şubat ve mart aylarında toplam 7,5 milyon TürkLiralık (DİR) belgesi kapsamında süt tozu (süt çamuru veya süt konsantresi)ithalatında miktar sektöre uzak olanlar için çiğ süt fiyatlarının indirimindebir olumsuz unsur olarak kullanılamayacağı öne sürülür ise de bu gerçekçideğil. Çiğ Süt fiyatlarında aynı domino taşı teorisi gerçekleşiyor.Domino taşıteorisinin nasıl uygulandığını daha önceki bir çok yazımızda izah ettiğimizdenburada tekrarına gerek duymuyoruz.

  Dış Ticareti büyükmektenkendisini sorumlu gören Ekonomi bakanımız Sayın Zafer Çağlayana sesleniyoruz:Süt ve Süt ürünlerinin hammaddesi olan süt tozunu DİR belgesi kapsamında ithaledilmesine izin verirken İç üretim tehlikeye giriyor. Avrupa Birliği ve ABD’ de bile çiğ sütüreticileri ithalata karşı koruma altındadır. Verilen DİR belgeleri okul sütüprojelerindeki fiyat istikrar tezlerini de olumsuz etkilemektedir. Sıfır faizlikrediler boşa gitmektedir. İki yıldır et, canlı hayvan ithalatlarınınoluşturduğu 2,5 milyarlık cari açık Süt ve süt ürüneri firmalarına verilmekte olanDİR belgeleri ile kapatılamaz. Çiğ Süt fiyatlarındaki istikrarsızlığınhayvancılık sektörünü çökerttiği bilinmektedir.

  Bu yıl Bursa’da yapılanSüt Sektörü Buluşmasında kotarılan DİR belgelerinden Sayın Mehdi Eker’inBilgisi’nin olmadığını sanmıyoruz.

  Gerçekten çelişkili veüreticileri mahveden bir uygulamaya Sayın Zafer Çağlayan son vermelidir. DİRbelgesi alan firmalar iç piyasadan almakta oldukları çiğ süt alımınıazalttıkları bir gerçek ve bu gerçek çiğ süt fiyatların inmesini, indirilmesinisağlıyor. Çiğ süt fiyatlarında istikrar sağlamak için yapılan çabaların birerparçası olan okul sütü projeleri, teşvikli süt tozu üretimi öyle ise niçinyapılıyor?

  Ambalajlı süt ve süt Ürünleri’ninsivil toplum kuruluşu başkanının kendi firmasına da elde ettiği (dir) belgesinialdıktan sonra kendi firmasının alım bölgesinde çiğ süt fiyatlarının düştüğünotumuzu da Sayın Zafer Çağlayan’a bilgisine sunuyoruz..

  Üreticilere yazıktır.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  01 Ekim 2010
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  21
  Mesajlar
  5,662
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  Avrupa çiftçisi yaşasın...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  15 Haziran 2011
  Şehir
  bolu
  Yaş
  31
  Mesajlar
  237
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  ayıp bee yazıklar olsun verdikleri hangi sözü tuttular ama avrupadan mecburen alacaklar imzalanan sözleşmeler vardır mutlaka şimdi bizleri okul sütü bilmem ne sütü artık okullar kapanana kadar oyalayıp artık bu yıl anlasamadık bır dahakı yıl derler

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  08 Mayıs 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  3,295
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  hayırlı olsun.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2011
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  51
  Mesajlar
  3,472
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  Alıntı ramazan14 link=topic=54813.msg581662#msg581662 date=1334639982 Nickli Üyeden Alıntı
  ayıp bee yazıklar olsun verdikleri hangi sözü tuttular ama avrupadan mecburen alacaklar imzalanan sözleşmeler vardır mutlaka şimdi bizleri okul sütü bilmem ne sütü artık okullar kapanana kadar oyalayıp artık bu yıl anlasamadık bır dahakı yıl derler
  Büyük olasılık öyle derler. İhaleleri yandaş firmalar alamazsa anlaşma falan olmaz zaten. noo-*-s

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  27 Kasım 2010
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,254
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  geçmiş olsun, ne bekliyordukki. kız-*swşyt-*-sa

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  03 Mart 2011
  Şehir
  Çanakkale yenice
  Yaş
  38
  Mesajlar
  169
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  okul sütünü de zaten bunlar ithal ettikleri süt tozundan süt yaparak dağıtırlar yani çiftçiye faydası olmaz

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  27 Kasım 2010
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1,254
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: SÜT TOZU İTHALATI ÜRETİCİLERİ VURMAYA BAŞLADI  Alıntı mustafa1676 link=topic=54813.msg581698#msg581698 date=1334650569 Nickli Üyeden Alıntı
  okul sütünü de zaten bunlar ithal ettikleri süt tozundan süt yaparak dağıtırlar yani çiftçiye faydası olmaz
  olacağı bu arkadaşım, inekçilik yapanların Allah yardımcısı olsun. İnşaallah ileride düzelir.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. KARKAS ET İTHALATI
  Konu Sahibi suadi Forum Besi Hayvancılığı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 06.Ağustos.2015, 18:40
 2. PATLICAN ÜRETİCİLERİ ARANIYOR !!!
  Konu Sahibi mehan01 Forum Patlıcan
  Cevap: 30
  Son Mesaj : 18.Şubat.2014, 17:20
 3. BU SEFERDE ARPA İTHALATI KAÇINILMAZ
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Temmuz.2011, 12:03
 4. KIRKLARELİ' DE SÜT ÜRETİCİLERİ İSYAN ETTİ
  Konu Sahibi ford39 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 27.Haziran.2011, 08:08
 5. ET İTHALATI İÇİN İLK İHALE YAPILDI, ÜRETİCİLER TEPKİLİ
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 05.Mayıs.2010, 17:16

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status