Hayvan Fiyatları Nereye Gidiyor

Arkadaşlar, dün bereket tv ' de tokat-çamlıbel hayvan pazarını çekmişler, seyrettim. Satanlar çok dertli. Geçen sene 6 bin tl ' ye düve almış şimdi inek olunca 3500 tl ' ye satıyorum diyor, besilik danalar ve düveler hem 1000- 2000 tl arası dolu, alıcı az diye konuşuyorlar, koyun da öyle 500-600 tl iken kuzulu koyun şimdi 350 tl ' ye ben aldım dedi birisi. Ne oluyor, fiyatlarda gerileme mi var, talep azaldı mı, ithalatın bunda payı ne düzeydedir acaba? Bir sürü angus geldi yakınlarda, haber olmayanları bilmiyoruz tabi ki.

Ynt: Hayvan Fiyatları Nereye Gidiyor

malkaralı_yusuf link=topic=54892.msg582691#msg582691 date=1334823572' Alıntı:
Arkadaşlar, dün bereket tv ' de tokat-çamlıbel hayvan pazarını çekmişler, seyrettim. Satanlar çok dertli. Geçen sene 6 bin tl ' ye düve almış şimdi inek olunca 3500 tl ' ye satıyorum diyor, besilik danalar ve düveler hem 1000- 2000 tl arası dolu, alıcı az diye konuşuyorlar, koyun da öyle 500-600 tl iken kuzulu koyun şimdi 350 tl ' ye ben aldım dedi birisi. Ne oluyor, fiyatlarda gerileme mi var, talep azaldı mı, ithalatın bunda payı ne düzeydedir acaba? Bir sürü angus geldi yakınlarda, haber olmayanları bilmiyoruz tabi ki.
doğru abi bizimde aynı..
yani bizim düveleri adamlar 5bine aldılar şimdi o kadar yemler fln artiki bakamayıp satmaya kalkanlar satamıyorlar bile alan yok

Piyasa geçen sene hakkından fazla yüksekti,şu an için bana göre normal ve biraz düşük seviyede.Ben piyasanın çok düşük olduğunu düşünmüyorum,aksine geçen sene haddinden fazla yüksekti.sütten kesilen buzağıyı 1500 liraya satan adam gördüm kendi gözümle :) Bir de şimdi otlar çıkmaya başladı,yavaş yavaş hayvanlar meraya çıkacak,haliyle satışlar azalıyor piyasa durağanlaşıyor.Celeplerin dolduruşuna gelmemek lazım :)

ya nesi normal arkadaş heryerde mera yok biz hazır yemle bakıyoruz yem parasını karşılamıyor süt fiyatlarıda yakında düşecek o zaman daha da kötü olucak durumumuz ithal hayvanlar işi bozdu

tolga link=topic=54892.msg582705#msg582705 date=1334824404' Alıntı:
ya nesi normal arkadaş heryerde mera yok biz hazır yemle bakıyoruz yem parasını karşılamıyor süt fiyatlarıda yakında düşecek o zaman daha da kötü olucak durumumuz ithal hayvanlar işi bozdu
Senin meranın olması olmamasıyla bir alakası yok ki durumun,merası yaylımı olanlar hayvan satmazlar bu mevsimde onun için haliyle satışlar durgunlaşır.Zaten hayvan kendini doyuruyor dışarıda,yem maliyeti de azaldığından,süt de artacak insanlar haliyle satmıyor hayvanları.

SmhGwz link=topic=54892.msg582697#msg582697 date=1334823868' Alıntı:
doğru abi bizimde aynı..
yani bizim düveleri adamlar 5bine aldılar şimdi o kadar yemler fln artiki bakamayıp satmaya kalkanlar satamıyorlar bile alan yok
Zararına satacaklar demekki Semih, sabretmek lazım esasında.
Çağrı link=topic=54892.msg582700#msg582700 date=1334824166' Alıntı:
Piyasa geçen sene hakkından fazla yüksekti,şu an için bana göre normal ve biraz düşük seviyede.Ben piyasanın çok düşük olduğunu düşünmüyorum,aksine geçen sene haddinden fazla yüksekti.sütten kesilen buzağıyı 1500 liraya satan adam gördüm kendi gözümle :) Bir de şimdi otlar çıkmaya başladı,yavaş yavaş hayvanlar meraya çıkacak,haliyle satışlar azalıyor piyasa durağanlaşıyor.Celeplerin dolduruşuna gelmemek lazım :)
Demekki geçen seneki balonmuş sönünce eski haline gelecek. Kredi ile alanlar ne yapıyor acaba. Sütte de bir hareket yok.
tolga link=topic=54892.msg582705#msg582705 date=1334824404' Alıntı:
Bu fiyatlarla kazanmak zor olabilir doğru, talep az olması kötü bana kalırsa.
by-edo link=topic=54892.msg582711#msg582711 date=1334824639' Alıntı:
bu kadar ithal hayvan gelirse olacağı bu geçen yıla göre nerdeyse yarı yarıya düşmüş pazarlar
Ben de ithalatın etkisinin fazla olduğunu düşünüyorum, talebi azaltıyor dediğin gibi.

malkaralı_yusuf link=topic=54892.msg582713#msg582713 date=1334824820' Alıntı:
Zararına satacaklar demekki Semih, sabretmek lazım esasında.Demekki geçen seneki balonmuş sönünce eski haline gelecek. Kredi ile alanlar ne yapıyor acaba. Sütte de bir hareket yok. Bu fiyatlarla kazanmak zor olabilir doğru, talep az olması kötü bana kalırsa.Ben de ithalatın etkisinin fazla olduğunu düşünüyorum, talebi azaltıyor dediğin gibi.
Tam olarak normal de değil bana göre,fazlasıyla düşük de değil.Ama mevsimsel olarak da normal biraz düşük seyretmesi.Tabi ki ithalatın etkisi de var.

bencede fiyatlar düşük kasapta eğer etin kilosu 22 lira üreticiden alırken 10 liraysa ciddi anlamda sıkıntı var dışırıdan alıp vatandaş ucuz yesin diye uğraşıyorlar ama yine aynı değişen birsey yok ama yem girdilerini aşağı ceksınler biz yine 10 liradan verelim

Piyasa olması gerektiği yerde ve birazcıkta altında. Geçen seneki fiyatlar piyasa değildi, zaten öyle bir piyasada da hayvancılık işine soyunmak akıl kar ' ı değildi.
Zaten etkileride bütün kış boyunca yem fiyatlarında hissedildi.
Buradaki tek sıkıntı üretici-mezbahane-kasap reyonu arasındaki fiyat farkı. Bunu da tek nedeni; mezbahane fiyatları(karkas) az yükseldiği zaman et tüccarlarının anında ithal et temin edebilmesi.
Keşke yükselen yem fiyatları karşısında da yetkili merciler yem hammaddesini düşük fiyata ithal edip bize düşük maliyetli yem tedarik edebilseler.

Hayvan fiyatları geçen iki sene zarfında abartılı şekilde yüksekti. Sektöre yeni girenler ve elinde 3-5 hayvanı olanlar bu dönemde işletmelerini fahiş fiyatlarda hayvan alarak büyütme çabasına girdiler (örnek gebe düveler 5.500 ile 6.5000 tl arası) sonuç hüsran balon olan fiyatlar patladı, ama iyi kaliteli hayvanların fiyatları ciddi anlamda düşmedi, bu süreçte aracılar ve tedarikçiler iyi paralar kazandı yem ve yardımcı ekipman fiyatları arttı. Üretici şu noktada yanılgıya düştü damızlık bir hayvan en az 3 yıl sonra işletmeye para kazandırmaya başlıyor bu arada yapılan tüm harcamalar cepten gidiyor işletmeler zarar etti, öz kaynakları eridi yapılan yatırım kurulum aşamasındaki değerinin altında kaldı sabırsız davranan yatırımcı hayvancılık işini hafife aldı, küçümsedi bu işlerin basit ve karlı olduğunu sanarak yanılgıya düştü bu arada mevcut elindeki hayvanların piyasa değerinde azalma oldu, süreç tam olarak tamamlanmadı ziraat bankasından alınan krediler geri dönmeye başladığında işin en zor kısmını hep beraber izleyip göreceğiz. İşin özeti bu, sabırlı olan, yeterli zaman ve iş gücü bulunan üretici geçmişten de bilir ki piyasa şu an yeteri kadar olmasa da iyi sayılır. Bana göre bu süreçten ders almak lazım. Saygılarımla.

Bence fiatları olması gereken fiyatlar ama olmadıgını düşünenler yemin yüksek fiyatta satılmasıdır.Ama şunuda diyeyim geçen sene adm küçücük kuzuyu 450 500 den satıyordu ona karşı iyi olmuş diyorum bende

Hayvan fiyatlarının olması gerekenden yüksek olması zaten hayvan sahibine kar getirmiyor aslında,sadece aracılara kar sağlıyor.Çünkü uzun vadede yüksek hayvan fiyatı misliyle cebimizden çıkıyor.Herşeyin kararında güzel

hayvan fiyatları ne yazık ki yerlerde üretici olmayıpta yok fiyatlar normal seviyede, hakkı olan seviyede diyenlerin yem ve bakım maliyetlerinden haberi yok sanırım.. bir hayvana 12 ay bak getir 2bin tl ye sat olacak iş degil.. tabi bu saf iyi ırklarda.. yerli hayvan besleyen zaten komple zararda ne alan var ne soran nede kesen götürseler hayvanı mezbada bile kesmiyorlar yok efendim eti yaglı olur bilmem ne olur .. saf ırk tosun kasaplar seçiyor artık hemde borça kesmek için 2 ay falan.. şimdi milet ucuz et yesin diye havancılık yapanları batırmaya çalışılıyor ki zaten ucuz ette yiyemiyor yine halk aracılar parayı vuruyor.. kasap-market... buyuk üreticiler haricinde kimse bu piyasada düzgün kar edemez duruma getiriliyor.. şuan hayvancılık en düşük seviyesinde bundan daha aşagı seviyeye düşmesi imkansız neredeyse avrupadaki et fiyatlarına düşecek piyasa.. gecen yıl bu işe girenlerin çogu zarar etti zaten.. şuan bölgemde hayvanı ne alan ne satan ne kesen var.. bakalım önümüzdeki gunler biraz kıpırdama olur herhalde bahar geldi yazlıkcılar v.s. turizm sezonu da açılınca et ihtiyacı artacaktır 6-7.aylarda ette biraz kıpırdanma bekliyorum..

hangi ülkede devlet üreticiyi sırtından hançerler türkiye den başka hayvancılığa teşvik verdiler verdiler çiftçiliği bırakıp varını yoğunu yatıran mı ararsın emekli olup bu işe giren mi ararsın kısa sürede bir sürü besi açıldı şimdi ne oldu hepsi zarar milletin ekmeğiyle oynandı yazık günah ibu kadar teşvikten sonra hayvan ithal etmek ne büyük bir vicdansızlıktır yazıktır günahtır

gecen sene 20-27 kılo arası kuzulari 425 e satmısdık bu sene aynı agırlıkdakı kuzular 330 a zorla sattık ve askere gidecegim 11. ayda koyunlar satılacak para etmiyor ne yapacaz bilmiyom valla gecen seneden satsak bundan karlıymıs valla kar kıs camurda calis cabala emegin kaybolsun gitsin bizim ülkemizde köylü devletin oyuncagi oldu olay bu adamlarin her yaptigi gostermelik oy amacli propagandadan baska bsy dgl yurtdısından gelen malların haddı hesabı yok uretıcı dusuk fıyata satıyo tüketici yine yüksek fiyattan aliyo ne desek booos......

Hayvancilik eskisi gibi degil. Masrafi mümkün oldugunca kismak lazimki para biraksin. Gecen sene 5250 den aldigimiz kirma montofon düveler simdi inek oldu ama 4000 den fazla etmezler. 9 aylik erkek danalari gecen hafta 1900 den verdik, gecene sene 2 3 aylik danalar o fiyataydi. Bizde sorun yok sükür, meraya dayali hayvancilik yaptigimiz icin az cok para birakiyor. Piyasa iyiyse cok kazaniyorsun, kötüyse az. Sütcü ve besicilerin durumu kötü ama...Allah yardimcilari olsun.....