VETERİNER HEKİME SORUN

Merhaba değerli üyeler.

Forumumuza yeni üye olan veteriner hekimimize, hayvan hastalıkları, hayvan barınakları, yem ve yem rasyonları, yemleme programları gibi konular ile ilgili bütün soruları sorabilirsiniz.

Sorularınızı bu konu içinden de sorabileceğiniz gibi isteğiniz doğrultusunda yeni konu da açabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: bodur
Ynt: VETERİNER HEKİME SORUN

simyam link=topic=55120.msg586604#msg586604 date=1335643204' Alıntı:
2 aylık kuzularımda geceden sabaha ani ölümler oluyor nedeni nedir acaba, ağızları köpürüyor.
bu köpürme nasıl birşeydir?
ne zaman gördünüz, nasıl oldu? hayvanlarda sadece ağız köpürmesi mi vardı?
titremeleri ya da kas seğirmeleri gibi şeylerde gördünüz mü?
hayvanlar öldükten sonraki durumlarında dikkatinizi çeken birşey oldu mu?

baytar_fx link=topic=55120.msg586562#msg586562 date=1335638836' Alıntı:
acil olarak cevaplanmasını istediginiz sorular için de özel olarak mesaj atabilirsiniz...
hocam buzağılarda kafa ve boyun bölgesinde yuvarlak kellikler var bozuk para büyüklüğünde irili ufaklı hastalığın tam adını bilmiyorum deri hastalığı cedora diye bir parazit ilacı yaptık ama geçmedi tavsiye edebileceğiniz bi ialç varmı

by-edo link=topic=55120.msg586632#msg586632 date=1335646517' Alıntı:
hocam buzağılarda kafa ve boyun bölgesinde yuvarlak kellikler var bozuk para büyüklüğünde irili ufaklı hastalığın tam adını bilmiyorum deri hastalığı cedora diye bir parazit ilacı yaptık ama geçmedi tavsiye edebileceğiniz bi ialç varmı
bunlardan sadece buzağılarda mı var? diğer hayvanlarda da gördünüz mü? mantar aşısı (trichoben vb. gibi) bir aşı yaptırdınız mı?

baytar_fx link=topic=55120.msg586636#msg586636 date=1335647107' Alıntı:
bunlardan sadece buzağılarda mı var? diğer hayvanlarda da gördünüz mü? mantar aşısı (trichoben vb. gibi) bir aşı yaptırdınız mı?
sadece buzağılarda var ineklerde yok trichoben diye bir aşı yaptırmadık

by-edo link=topic=55120.msg586638#msg586638 date=1335647346' Alıntı:
sadece buzağılarda var ineklerde yok trichoben diye bir aşı yaptırmadık
şu anda 2 ihtimal kalıyor geriye bunun ne olduğunu anlamak içinde muayene şarttır...
buzağılar ayrı yerde mi kalıyor, analarını emiyorlar mı?

baytar_fx link=topic=55120.msg586642#msg586642 date=1335647617' Alıntı:
şu anda 2 ihtimal kalıyor geriye bunun ne olduğunu anlamak içinde muayene şarttır...
buzağılar ayrı yerde mi kalıyor, analarını emiyorlar mı?
ahırda ayrı bir bölme var orda buzağılar ama emziriyoruz şuanda 12 buzağı bu durum 4 5 buzağıda var diğerleri normal

by-edo link=topic=55120.msg586646#msg586646 date=1335648017' Alıntı:
ahırda ayrı bir bölme var orda buzağılar ama emziriyoruz şuanda 12 buzağı bu durum 4 5 buzağıda var diğerleri normal
mantar ya da uyuz olma ihtimali var fakat buzağıların durumlarını görmediğim için tavsiye edeceğim ilaçların yan etkilerinin potansiyel tehlikelerinden dolayı temkinli davranıyorum...
hayvanların bu hastalığı yaz geliyor eğer ki geçerse ve ahırın içini kuru tutarsanız ve nemden arındırırsanız bunların azalacağını düşünüyorum...
veteriner hekiminize bunun mantar olup-olamayacağını ya da uyuzun tüy yiyeni midir acaba o diyip o yönden muayene etmesini sağlarsanız daha etkin sonuçlar almanız muhtemeldir!!!

baytar_fx link=topic=55120.msg586649#msg586649 date=1335648415' Alıntı:
mantar ya da uyuz olma ihtimali var fakat buzağıların durumlarını görmediğim için tavsiye edeceğim ilaçların yan etkilerinin potansiyel tehlikelerinden dolayı temkinli davranıyorum...
hayvanların bu hastalığı yaz geliyor eğer ki geçerse ve ahırın içini kuru tutarsanız ve nemden arındırırsanız bunların azalacağını düşünüyorum...
veteriner hekiminize bunun mantar olup-olamayacağını ya da uyuzun tüy yiyeni midir acaba o diyip o yönden muayene etmesini sağlarsanız daha etkin sonuçlar almanız muhtemeldir!!!
normalde ilaç ismi önermiyorum ama size önereyim eğer buzağılarınız 3 aylık yaşı geçmişlerse ba-tick kullanın ve trichoben mantar aşısı ile hepsini de aşılatın...

baytar_fx link=topic=55120.msg586649#msg586649 date=1335648415' Alıntı:
teşekkürler yardımınz için burda gres yağı sürün geçer diyen bile var :) hayırlı geceler

Ahmed Gülsu link=topic=55120.msg586660#msg586660 date=1335649253' Alıntı:
Azizim yoncadan şişmiş kuzulara soda içirmişliğim var, lütfen söyleme böyle şeyler. :D
sodanın içine bir tane de aspirin atsaydınız mesela o daha etkili bir hale gelirdi o zaman... kuzularda 1 sodaya 1 aspirin atın ama 6 saatten önce de 2.aspirini vermeyin... doğrudur normaldir ben halen daha dağın başında kara merhem bulamayınca apseyi katranla dağlayıp 3 gün sonra açtırıyorum...

baytar_fx link=topic=55120.msg586662#msg586662 date=1335649608' Alıntı:
sodanın içine bir tane de aspirin atsaydınız mesela o daha etkili bir hale gelirdi o zaman... kuzularda 1 sodaya 1 aspirin atın ama 6 saatten önce de 2.aspirini vermeyin... doğrudur normaldir ben halen daha dağın başında kara merhem bulamayınca apseyi katranla dağlayıp 3 gün sonra açtırıyorum...

Aspirini öğrendiğim iyi oldu. Geçtiğimiz yıllarda 60 a yakın kuzu telef etti çobanımız yonca yüzünden. O zamandan gözümüz korktuğundan bu gibi pratik şeyleri bilmekte ve her an hazır bulunmakta fayda var.
Katran dedin de aklıma geldi, katranın da şişkinliği geçirici etkisi olduğu söyleniyor bu doğru mudur ?
Hayvan katrandan kurtulmak için ağzını hareket ettirdikçe gazını atıyormuş. O yıl biz de kullanmıştık mecbur kalıp, hala aynı durum olduğunda kullanılıyor.

hoş geldiniz çok faydalı olacağınızdan eminim benim sorunumda ineğin memesi yara gibi birşey olmus sürekli kabuk bağlıyor uç kısımda makine ile sağımda canı yandığından olsa gerek sütünü çok yavaş bırakıyor elle sağım yapıyoruz verımde yüksek 2 ay oldu buzalayalı vazalin falan sürüyorum ama iyileşmedi beni baya zor durumda bırakıyor neyapmam gerekiyor sizce tşkler