SAMAN ALTINDAN SU YÜRÜTMEK DEYİMİNİN HİKAYESİ

Vaktiyle bir ova köyünde, köylüler tarlalarını sulamak için ırmağın suyunu nöbetleşe kull­ anmak üzere anlaşmışlar. Irmak boyunda bulunan tarlalar, açılan kanallar vasıtasıyla sıra ile sulanıyor, herkes ziraatiyle meşgul oluyormuş. Köyün açıkgözlerinden birisi, daha fazla su alabilmek için tarlasında derin ama ince bir kanal kazıp ırmaktan su çalmayı aklına koymuş. Kanalı gizleme maksadıyla da üzerini çalı çırpı ve taşlarla örtüp araziye uydurmuş. En üste de saman yığınları koymuş ki kimse kanaldan şüphe etmesin.

Bir müddet sonra, ırmağın daha aşağılarındaki tarlalara giden suyun azalması üzerine köylüler, durumu araştırmaya karar vermişler. Ne çare ki arayıp taramaları sonuçsuz kalmış. Daha yukarılarda çok akan suyun, belirli bir noktadan sonra birdenbire azalmas­ ına bir türlü anlam verememişler. Nihayet tarlaları dolaşıp bakmaya başlamışlar. Kaçak su alan köylünün tarlasına geldiklerinde, bostan havuzunun daima su ile dolu durduğu dikk­ atlerini çekmiş. Üstelik, havuzun üzerinde saman kırıntıları yüzmekteymiş. Bu suya bu samanlar nereden geliyor diye araştırınca, saman yığınlarına ulaşmışlar ve hileyi anlayıp samanları eşeleyince kanalı bulmuşlar. Bunun üzerine, köyün ihtiyar heyeti toplanmış ve köylüyü falakaya yatırmışlar.

Değneği vururken diyorlarmış ki:

— Saman altından su yürütürsün ha! Al bakalım hak ettiğin cezayı!..

(İSKENDER PALA - İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK KİTABINDAN)

Ynt: SAMAN ALTINDAN SU YÜRÜTMEK DEYİMİNİN HİKAYESİ

Bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Kitap sayesinde, günlük hayatta kullandığımız bir çok deyimin eğlenceli ve güzel hikayelerini öğrenebilirsiniz.
Paylaşımın için teşekkür ederim Tokmakcı bey. :)

Ahmed Gülsu link=topic=55131.msg586644#msg586644 date=1335647941' Alıntı:
Bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Kitap sayesinde, günlük hayatta kullandığımız bir çok deyimin eğlenceli ve güzel hikayelerini öğrenebilirsiniz.
Paylaşımın için teşekkür ederim Tokmakcı bey. :)
Bende bu açıklamayı okuduntan sonra merak etttim hacım..Kitabı bulurum ama aramak gerek.İnternetten bakayım olmassa :) güzel birşey diyorsun :)
rocky link=topic=55131.msg586645#msg586645 date=1335647994' Alıntı:
keşke biraz daha uzun paylaşsaydın meslektaş ne güzel okuyorduk :D eline sağlık teşekkürler. :D
:D bulduğumda paylaşırım meslektaş :D eyw. :D

Tokmakcı link=topic=55131.msg586650#msg586650 date=1335648418' Alıntı:
Bende bu açıklamayı okuduntan sonra merak etttim hacım..Kitabı bulurum ama aramak gerek.İnternetten bakayım olmassa :) güzel birşey diyorsun :)

Çok güzel ve eğlenceli bir kitap hacım. Vay be demek ki bunun hikayesi buymuş diye merakla bir solukta okunuyor. Hikayesini merak ettiğim bir çok ilginç deyimin nereden geldiğini bu kitap sayesinde öğrendim.