Patates tarlasını nasıl suluyoruz ?

Sayın çok kıymetli ve birbirinden değerli arkadaşlar;
Patates tohumlarını tarlaya ektikten sonra
mesela mayısın 1 inde ektik. Temmuzun 15 i gibi hasat edeceğiz diyelim.
Bu 2,5 ay süresince bu tarlayı nasıl sulucaz. Her gün mü suluyorsunuz yoksa haftada bir mi ?

1 dekar başına 1 günde ne kadar litre su verelim
Şayet her hafta suluyorsak 1 dekar başına kaç litre su verelim.

veya hiç su vermeyelim , yağmurda yağmasın bu patatesler yetişirmi gene ?

Bilen çıkarsa gerçekten şaşırıcam . Bilen çıkmazsa bu sitede çoluk çocuk olduğuna iyice kanaat getiricem.

Ynt: Patates tarlasını nasıl suluyoruz ?

Abi tabancayla sulama yap.1 sıra her boruya 1 tabanca sistemini uygula.Patates su istediği zaman rengi koyulaşır ve yapraklar hafiften buruşur o zaman sulamaya başla.

bız ekımden sonra hemen 3 saat capa suyu verıyoruz ondan sonra cıkısı bekleyıp cıkısdan sonra ot ilacı ust gubresı fln sonra suya gırdıkmı 4 gunde 1 uc saat su basıyoruz fıskıye ıle sulama hatlar 2 boruya 1 fıskıye hat degıstırmede yok vkomple serer vana ıla acar sularız

manas link=topic=55176.msg587458#msg587458 date=1335857805' Alıntı:
bız ekımden sonra hemen 3 saat capa suyu verıyoruz ondan sonra cıkısı bekleyıp cıkısdan sonra ot ilacı ust gubresı fln sonra suya gırdıkmı 4 gunde 1 uc saat su basıyoruz fıskıye ıle sulama hatlar 2 boruya 1 fıskıye hat degıstırmede yok vkomple serer vana ıla acar sularız
Abi kaç saat vereceğine bizim dediğimize göre karar veremez...Toprağa iklime,patates cinsine göre değişir..

Emin Ünal link=topic=55176.msg587465#msg587465 date=1335859170' Alıntı:
Evet.Bizdede suc var böylelerine aslında hicbir sey yazmamalıyız.

Ben cevap verilmezse diye dedim. Çünki patates tohumu fiyatı soruyorum. 1 tane cevap gelmedi. Bende diyorum herhalde bunlar 20-25 yaş arası sadece traktöre binen babaları çalışan ama bunlarda forumda gezinen çocukları diye düşünmeye başladım.

Yoksa olurmu öyle şey , bilgisi olanın , sorduğumuz soruya yardım etme amacı ile cevaplayanın başımızın üstünde yeri vardır.

Hepimiz bu ülkenin evladıyız. Hepimiz kardeşiz , hepimiz müslümanımız. Bugün sen bana bildiğin bir konuda yardımcı olursun yarın bir gün olurda sizlerin merak ettiği öğrenmek istediği bir konu olur biz biliyorsak biz yardımcı oluruz. Müslüman ve bu vatanın evlatları olarak bizler birbirimize yardım etmicezde kim yardım edicek.

Konuya katılım yapan arkadaşlara hepsine teşekkür ediyorum. Allah ürünlerinizin bol ve bereketli olmasını nasip etsin.

HamzaPasha link=topic=55176.msg587572#msg587572 date=1335882068' Alıntı:
Ben cevap verilmezse diye dedim. Çünki patates tohumu fiyatı soruyorum. 1 tane cevap gelmedi. Bende diyorum herhalde bunlar 20-25 yaş arası sadece traktöre binen babaları çalışan ama bunlarda forumda gezinen çocukları diye düşünmeye başladım.

Yoksa olurmu öyle şey , bilgisi olanın , sorduğumuz soruya yardım etme amacı ile cevaplayanın başımızın üstünde yeri vardır.

Hepimiz bu ülkenin evladıyız. Hepimiz kardeşiz , hepimiz müslümanımız. Bugün sen bana bildiğin bir konuda yardımcı olursun yarın bir gün olurda sizlerin merak ettiği öğrenmek istediği bir konu olur biz biliyorsak biz yardımcı oluruz. Müslüman ve bu vatanın evlatları olarak bizler birbirimize yardım etmicezde kim yardım edicek.

Konuya katılım yapan arkadaşlara hepsine teşekkür ediyorum. Allah ürünlerinizin bol ve bereketli olmasını nasip etsin.
'Bende diyorum herhalde bunlar 20-25 yaş arası sadece traktöre binen babaları çalışan ama bunlarda forumda gezinen çocukları diye düşünmeye başladım.' Demişsin. Ancak ben 17 yaşımdayım ve işleri tek başıma hallediyorum. 20-25 yaşında olupta evde yatan babası tarlada çalışan kimseyi tanımadım ben. Neyse boşverin.

Biz yağmurlama ile sulama yapıyoruz. Toprak 5-10 cm kuruyunca sulama yapıyoruz. Sulamaları ikindi vaktinden sonra ve sabah saat 09:00 dan önce yapıyoruz. Yani ferahlıkta yapıyoruz ki güzel bir sulama olsun. Patateslerin aralarında su birikmeye başlayana kadar suluyoruz. Su birikince iyi olmuyor. Yani sık sık ama her seferinde az su veriyoruz.

Dqn link=topic=55176.msg587575#msg587575 date=1335882865' Alıntı:
'Bende diyorum herhalde bunlar 20-25 yaş arası sadece traktöre binen babaları çalışan ama bunlarda forumda gezinen çocukları diye düşünmeye başladım.' Demişsin. Ancak ben 17 yaşımdayım ve işleri tek başıma hallediyorum. 20-25 yaşında olupta evde yatan babası tarlada çalışan kimseyi tanımadım ben. Neyse boşverin.

Biz yağmurlama ile sulama yapıyoruz. Toprak 5-10 cm kuruyunca sulama yapıyoruz. Sulamaları ikindi vaktinden sonra ve sabah saat 09:00 dan önce yapıyoruz. Yani ferahlıkta yapıyoruz ki güzel bir sulama olsun. Patateslerin aralarında su birikmeye başlayana kadar suluyoruz. Su birikince iyi olmuyor. Yani sık sık ama her seferinde az su veriyoruz.

Hay maşallah. Yaş 17 ve kendin ekim - sulama - hasat yapabiliyorsun. Vallahi tebrikler.

Peki Sayın muhammet ; olaya şöyle baksak olurmu ?

Patateslerin tohumlarını ektik.
Ortalama 70 gün sonra hasat alıcaz diyelim.
1 dekara patates ektik. Ortalama 240 kg tuttu.Sayı olarakta 4.000 e yakın patates tohumu ektik diyelim.

Bu tarlayı aşağıdaki günlere sulamak istese idik. Nasıl sulardık ve toplam 70 günde kaç litre su harcamamız lazımdı ?

Çünki bende kuyu yok. Tarlanın yakınına su tankı getiricem ve onu doldurup onunla sulucam.
1. cisi : Toplam 70 günde 1 dekar tarlaya patates ekilmiş araziye kaç litre su lazım olur onu hesaplamaya çalışıyorum.
2. cisi Bu suyu bu aşağıdaki günlere göre nasıl bir dağıtım yapmak lazım. Her günmü haftalıkmı vb o dağıtım ilgili zamana gelince kaç litre olsun.

Bunu bulmaya çalışıyorum.

1. Gün
2.Gün
3.Gün
4.Gün
5.gün
6.gün
7. Gün
8.Gün
9.Gün
10.Gün
11.gün
12.gün
13. Gün
14.Gün
15.Gün
16.Gün
17.gün
18.gün
19. Gün
20.Gün
21.Gün
22.Gün
23.gün
24.gün
25. Gün
26.Gün
27.Gün
28.Gün
29.gün
30.gün
31. Gün
32.Gün
33.Gün
34.Gün
35.gün
36.gün
37. Gün
38.Gün
39.Gün
40.Gün
41.gün
42.gün
43. Gün
44.Gün
45.Gün
46.Gün
47.gün
48.gün
49. Gün
50.Gün
51.Gün
52.Gün
53.gün
54.gün
55. Gün
56.Gün
57.Gün
58.Gün
59.gün
60.gün
61. Gün
62.Gün
63.Gün
64.Gün
65.gün
66.gün
67. Gün
68.Gün
69.Gün
70.Gün

sen 1 ıkı dekar ekeceksen taşıma su olur ama daha fazlasını tasıma suyla degırmen ttaşı donmez dıye atasozu var bılmezmısın sulaman damlamamı olacak hıc bılgı eklememıssın eger fıkıye ıse atıyorum kamyon tankerıyle su cektın ortalama 20 ton bu ıkı dekar tarlaya serdıgın boruyu bıle doldurmaz fıskıyede ortalama saatte 1 ton su basar

HamzaPasha link=topic=55176.msg587601#msg587601 date=1335888141' Alıntı:
Hay maşallah. Yaş 17 ve kendin ekim - sulama - hasat yapabiliyorsun. Vallahi tebrikler.

Peki Sayın muhammet ; olaya şöyle baksak olurmu ?

Patateslerin tohumlarını ektik.
Ortalama 70 gün sonra hasat alıcaz diyelim.
1 dekara patates ektik. Ortalama 240 kg tuttu.Sayı olarakta 4.000 e yakın patates tohumu ektik diyelim.

Bu tarlayı aşağıdaki günlere sulamak istese idik. Nasıl sulardık ve toplam 70 günde kaç litre su harcamamız lazımdı ?

Çünki bende kuyu yok. Tarlanın yakınına su tankı getiricem ve onu doldurup onunla sulucam.
1. cisi : Toplam 70 günde 1 dekar tarlaya patates ekilmiş araziye kaç litre su lazım olur onu hesaplamaya çalışıyorum.
2. cisi Bu suyu bu aşağıdaki günlere göre nasıl bir dağıtım yapmak lazım. Her günmü haftalıkmı vb o dağıtım ilgili zamana gelince kaç litre olsun.

Bunu bulmaya çalışıyorum.
Senin dediğin şey imkansız gibi.. Tankerle sulayarak bişey olmazki.. Taşıma suyla değirmen dönmez. Biz toprağın haliden patatesin halinden su isteyip istemediğini anlıyoruz..

bizde burda patates işiyle uğraşıyoruz ilkten çoluk çocuk oluyoruz sonra az tepki gelince din kardeşi aynı vatan evladı oluyoruz yazık yazık gerçekten yazık bizler evlerinde boş yatan baba parası yiyen insanlar olsaydık bu forumda işimiz olmazdı bu forumda olmamızın amacı yaptığımız işlerde en üst düzeyde verim almak gelgelelim patatese az yer ekeceksen örneğin 1 dekar fln tankerle sularsın ama oda yeterli olmaz fiskiyeyle sulamalısın hangi günlerde sulayayım diyorsun o toprağınızın yapısına göre değişir patateslerin yeşilleri hafif sararmaya başlar başı aşağı doğru eğilir yaprakların sularkende patates tarlası çamur tarlasına dönmesi lazım patates suyu seven bir bitki ne kadar sulasan o kadar iyidir ama dozunu aşmayacan çokta sularsan sulu olur patates o dengeyi çevrende bulunan patates ekim işi ile uğraşan insanlara sor biz burdan ne yazsak seni aydınlatmaz çünkü hangi dönemde su istediğini bilmiyoruz toprağınızın BURADA SADECE TRAKTÖR SÜREN BABA PARASI YİYEN ÇOLUK ÇOCUK OLMADIĞINI ANLAMIŞSINIZDIR İNŞALLAH HERKES EVİNİN KIBLESİNİ BİLİR HERKES KENDİNCE İŞLER YAPIYORDUR ELBET EMİN OLUN

manas link=topic=55176.msg587651#msg587651 date=1335892798' Alıntı:
sen 1 ıkı dekar ekeceksen taşıma su olur ama daha fazlasını tasıma suyla degırmen ttaşı donmez dıye atasozu var bılmezmısın sulaman damlamamı olacak hıc bılgı eklememıssın eger fıkıye ıse atıyorum kamyon tankerıyle su cektın ortalama 20 ton bu ıkı dekar tarlaya serdıgın boruyu bıle doldurmaz fıskıyede ortalama saatte 1 ton su basar

1 dekara ekicem sadece.
Elimde 1 litrelik pet şişe ile tek tek dökücem.
Yani anladığım kadarı ile bu 1 dekara 70 gün boyunca ortalama kaç litre su lazım bilen yok ?
Bildiğimiz normal toprak .

7 günde bir tarlaya gidip her bir fidenin dibine sadece 1 litre su döksem olurmu ? 1 dekarda 4.000 fide olacak.

HamzaPasha link=topic=55176.msg587851#msg587851 date=1335917552' Alıntı:
1 dekara ekicem sadece.
Elimde 1 litrelik pet şişe ile tek tek dökücem.
Yani anladığım kadarı ile bu 1 dekara 70 gün boyunca ortalama kaç litre su lazım bilen yok ?
Bildiğimiz normal toprak .

7 günde bir tarlaya gidip her bir fidenin dibine sadece 1 litre su döksem olurmu ? 1 dekarda 4.000 fide olacak.
yav kafa buluyorsun galıba

Bitki Su Bilgi: Patates

Bu bölümde su ilişkileri ve patates su yönetimi konusunda bilgi sunar ve diğer bilgi kaynaklarına bağlantılar sağlar.

Bitki Açıklama ve İklim
Patates ( Solanum tuberosum ) yüksek irtifadaki tropik bölgelerden Andes kaynaklanır. Kırpma dünyada yetişen ancak ılıman iklimlerde özellikle önem taşır. Bugünkü dünya üretiminin 19 milyon hektar, bazı 308 milyon ton taze yumrular olduğunu. (FAOSTAT, 2001).

Verim sıcaklık ve optimum ortalama günlük sıcaklıklar tarafından etkilenen, 18 ila 20 ° C Genel olarak aşağıdaki 15 bir gece ° C sıcaklıkta yumru başlatılması için gereklidir. Normal yumru büyüme için optimum toprak sıcaklığı 15 ila 18 ° C ' dir Yumru büyümenin keskin zaman altında 10 ° C ile 30 ° C üzerindeki inhibe edilir Patates çeşitleri, (90 ile 120 gün) erken orta (120 ila 150 gün) ve geç çeşitler (150 ila 180 gün) olarak sınıflandırılabilir. Yetiştirme dönemi uzatabilir ortaya çıkması yavaş kurşun dikim serin koşullar. Geç çeşitler uzun veya kısa iki günlük koşullar altında iyi verimi üretirken ılıman iklimlerde için yetiştirilen erkenci çeşitleri, 15 ila 17 saatlik bir daylength gerektirir. Tropik iklimlerde, kısa gün tahammül çeşitleri, yerel adaptasyon için gereklidir.

Patates yabancı otların kontrol etmek ve böcek zararı ve özellikle hastalıklar, toprak kökenli hastalık, mahsul kaybını azaltmak için, toprak verimliliğini korumak için, bu darı, fasulye ve yonca gibi diğer bitkileri ile 3 veya daha fazla yıllık rotasyon yetiştirilir. Patates 5-6 arasında bir pH iyi süzülmüş, havalandırılmış, gözenekli bir toprak gerektirir. Gübre ihtiyacı oldukça yüksek olduğu ve sulanan mahsul için onlar 80 ila 120 kg / ha N, 50 ile 80 kg / ha P ve 125-160 kg / ha K. kırpma sırtlarında ya da düz toprakta yetişir vardır. Kuru koşullarda yağmurla beslenen üretimi için, düz dikim toprak su koruma nedeniyle daha yüksek verim verme eğilimindedir. Sulanan bitki ağırlıklı olarak sırtlarında yetişir. Bitki sıklığının sulamaya 0,75 x 0,3 m ve yağmurla beslenen koşullar altında 1 x 0.5 m iken ekim derinliği, genellikle 5 ila 10 cm dir. Yetiştirme dönemlerinde Yetiştirme kök ve yumrular zarar vermemek gerekir ve ılıman iklimlerde sırtlar Yumru yeşillendirilmesi önlemek için önce topraklanır.

Bitki ECE farklı düzeylerde verim azalması ile toprak tuzluluğu orta derecede duyarlıdır. 1.7% 0, 2.5% 10, 3.8% 25, ECE 10 mmhos / cm 5.9 ve 100 ° / 50%
Grafiğin altında patates mahsul aşamaları tasvir ve tablo su yönetimi için kullanılan ana bitki katsayılarının özetlemektedir.

plantdiagram.jpg

resim2t.png

Su İhtiyacı
Yüksek verim için, 120 ila 150 gün mahsul için bitki su ihtiyaçları (ETM) iklime bağlı olarak 500 ile 700 mm,. Maksimum su tüketimi (ETM) ve referans evapotranspirasyon (ETo) arasındaki ilişki bitki katsayısı (kc) tarafından verilir: ilk aşamada 0.4-0.5 (20 ila 30 gün), geliştirme aşamasında 0,7-0,8 (sırasında 30 ila 40 gün), orta-.season aşamasında 1.05-1.2 (30 ila 60 gün), geç mevsim aşamada 0,85-0,95 (20 ila 35 gün), ve olgunluk 0,7-0,75 de.

Su Temini Ve Verim
Aşağıdaki resimde patates büyüme dönemleri (WC Sparks, 1972 sonrası) gösterir ve toplam yetiştirme dönemi için göreceli evapotranspirasyon açığı aşağıdaki şekilde gösterilmiştir - oransal verim azalması arasındaki ilişkiler (Ya / Ym 1).

potatoplant.gif

potatograph1.gif

Ve bireysel gelişim dönemleri için göreli evapotranspirasyon açığı - Bu rakam oransal verim azalması (Ya / Ym 1) arasındaki ilişkileri gösterir.

potatograph2.gif

Patates toprak su noksanlığına oldukça duyarlıdır. Optimize etmek için toplam kullanılabilir toprak su 30 ' dan fazla yüzde 50 tükenmiş edilmemelidir verir. Düşük verimleri yüzde 50 ' den fazla sonuç büyüyen döneminde toplam kullanılabilir toprak suyunun tükenmesi. Stolonization ve yumru inisiyasyon (1b) ve verimle oluşumu olgunlaşmasını (4) ve vejetatif erken (la) dönemleri daha az hassas olan, oysa (3), verim büyük yan etkiye sahip bir süre içinde su noksanlığı. Genelde, artan sürenin sonunda kısmına orta su açıklar ve böylece ilk kısmında daha fazla azaltır verim eğilimindedir. Ancak çeşitler su açığı duyarlılığına göre değişir. Diğerleri o dönemin ikinci yarısında daha iyi bir tepki gösterirken, bazı çeşitleri verim oluşum döneminde (3) bir önceki bölümü sulamaya iyi yanıt verir. Birkaç köklerleri çeşitlerin verimleri çok yumruları olanlara göre su açığının biraz daha duyarlı olabilir.

Verim maksimum hale getirmek için, toprak nispeten yüksek nem içeriği tutulmalıdır. Nispeten soğuk su ile sık sık sulama ° C yumru oluşumu için 18-15 arasında optimum değerin altına toprak sıcaklığı azaltabilir, bu ise, ters bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, toprak havalandırma sorunları bazen ıslak, ağır topraklarda oluşabilir.

Patates kısıtlı su koşullarında, verim ve kalite açısından nispeten hassas bir ürün olduğu için, mevcut su tercihen hektar başına verim maksimize etmek yerine daha geniş bir alana yayılan sınırlı su yönlendirilmelidir. Su Tasarruf esas sulama uygulamasının gelişmiş zamanlaması ve derinliği ile yapılabilir.

Su Alımı
5 ila 6 mm ETM, verim yüzde 25 kadar toprak suyunun tükenmesi etkisi ile buharlaşma koşullar altında (p = 0.25) küçüktür. Patates sığ bir kök sistemine sahip olduğu için, toplam su alımını normalde yüzde 70 üst 0.4 ile 0.6 m toprak derinliği (D = 0.4-0.6 m) üst 0,3 m ve 100 ' den yüzde oluşur. Uptake örüntüsü, ancak, aynı zamanda toprak doku ve yapısına bağlı olacaktır.

Sulama Planlaması
Yağış küçük ve sulama suyu temini sınırlandığı yerlerde, sulama planlaması (3) su temini erken vejetatif sırasında sınırlı olabilir stolonization ve yumru inisiyasyon (1b) ve ürün oluşumu döneminde su açığı kaçınarak dayalı olmalıdır (1a) ve olgunlaşma (4) dönemleri. Tasarruf aynı zamanda kök bölgesinde mevcut tüm depolanan suyun bitki tarafından kullanılan böylece olgunlaşma dönemi (4) doğru yüksek toprak su tükenmesi izin vererek elde edilebilir. Bu uygulama aynı zamanda vadesi hızlandırabilir. Sulamanın doğru zamanlama hasat öncesi son sulama dahil olmak üzere 1 ile 3 sulama uygulamaları kaydedebilirsiniz.

Sulama Yöntemleri
Patates için en yaygın sulama yöntemleri karık ve yağmurlama vardır. Kırpma yüzeysel bir kök sistemine sahiptir ve düşük toprak su tüketimi gerektirir çünkü sık sık sulama yanıt Verim kaydadeğer. Örneğin, çok yüksek verim evapotranspirasyon kayıpları her veya her iki günde bir yenileniyor mekanize yağmurlama sistemleri ile elde edilir.

Verim
Su temini ve planlaması kalite açısından önemlidir. Verim oluşum döneminde (3) ilk bölümünde Su açığı yuvarlak tubered çeşitleri daha silindirik daha belirgindir iğsi yumrular, oluşumunu artırır. Sulama takip Bu dönemde Su açığı siyah kalpleri ile yumru çatlama veya yumrular neden olabilir. Kuru madde oranı olgunlaşma döneminde (4) sırasında kısıtlı su kaynağı ile biraz artabilir. Sık sulama yumru malformasyon oluşumunu azaltmak yapar.

Ilıman ve subtropikal iklimlerde yaklaşık 120 gün mahsul sulamaya İyi verimleri 25 ile 35 ton / ha taze yumrular vardır ve tropik iklimlerde verimleri 15 ile 25 ton / ha. 70-75 oranında nem içeren yumrular için hasat verimi (Ey) için su kullanımı verimliliği 4 ila 7 kg / m 3

http://www.fao.org/nr/water/cropinfo_potato.html

1 m2 ' ye yetiştirme dönemi boyunca iklime göre 500 ile 700 mm (50-70 litre) yağış istiyormuş. Her köke 1 litre dökseniz 1 m2 ' de 4 litre, 70 günde 40 litre yapar. 10 ile 30 litre arasında su eksiğiniz var.

water3.jpg

sen ticari amaclı ekeceksen 3 5 tonluk polyester tanker depo bulacaksın başka yerde su dere vs varsa suyu tankere dolduracan damlama sulamayla rahatlıka sularsın hümik asit toprak düzenleyici vs kullanabilirsinde

insertend link=topic=55176.msg588092#msg588092 date=1335977008' Alıntı:
1 m2 ' ye yetiştirme dönemi boyunca iklime göre 500 ile 700 mm (50-70 litre) yağış istiyormuş. Her köke 1 litre dökseniz 1 m2 ' de 4 litre, 70 günde 40 litre yapar. 10 ile 30 litre arasında su eksiğiniz var.

water3.jpg

Sayın insertend Sizin yazınızda
Patatesleri
1. 90-120 gün e erkenci demişler.
2. 120-150 günde ürün verenlere orta
3. 150-180 günde ürün verenlere geç
çeşidi adı vermişler.

Fakat benim okuduğum bir yazıda patates uygun toprak çeşidinde , gübrelemesini ve sulaması iyi olursa
70 günde ürün verir diyor.

Benim ekmeyi düşündüklerim
70 cm sıra arası , 30 cm sıra üzeri şeklinde .

yani 1 metre kareye 3 fide gibi oluyor.

Sizin yazdıklarınızdan bir anlam çıkarırsak 70 günde ürün veren bir patates tohumuna ekimden hasata kadar
1 fide başına ekimden hasata kadar 20 litre su lazım gibi bir sonuç çıkarabilirmiyiz.

1 dekarda 4.000 fidem olacak.
4.000 fide için toplamda* 20 litre= 80.000 litre suya ihtiyacım olacak. Yani 80 tonluk bir büyük bidonlar işimi görür gibi.

Yani 1 ton suda ortalama 1 m3 yer kaplıyor. 80 m3 su tutabilen ve daha büyük bidon almam lazım sonucunu çıkarıyorum.

http://www.kartaldepo.com/25000-l-dikey-mavi-silindirik-polietilen-depo.html
Bunun gibi tam 3-4 tane su deposu lazım o zaman bana

http://ilan.elookat.com/ilan-demir-su-tanki-80-tonluk-uasuAAN-2706585.htm
burada satıyorlar 80 tonluk su tankını 11.000 TL sına.demirmiş birde.

Bunu aldım diyelim ve tarlanın yanına kurduk.İçinide su ile doldurduk.
Her bir fideye ekimden hasat sonuna kadar 20 litre su vericem diyelim.

Bu 20 litre suyu , 70 günde hasada gelen patates çeşidi için , 20 litre suyu ilgili fideye nasıl günlere bölerek veriyim.
1. gün ekimden sonra 1 hafta su vermiyim.
1. hafta 2 litre su
2. hafta 2 litre su
3. hafta 2 litre su
4. hafta 2 litre su
5. hafta 2 litre su
6. hafta 2 litre su
7. hafta 3 litre su
8. hafta 3 litre su
9. hafta 3 litre su
10. hafta su vermicez hasat alıcaz.

Böyle bir şeyler yapsak ne diyorsunuz sizce uygun olurmu ?

Bu tarla benim oturduğum yere 30 km uzakta.
O yüzden bilhassa sulama yöntemini su ne zaman nasıl veririz hangi günler veririz öğrenmek istiyorum.

Bana kalsa fide başına
1. hafta 3 litre su
5. hafta 8,5 litre su
9. hafta 8,5 litre su
10. haftada hasat olsa daha iyi olacak ama , patateslerde böyle sulama ile yetişirmi bilmiyorum.

ç sen hiç 1 dekar yer için uğraşma bu kadar. pazara git patetesini al bu kadar ince ayrıntıya da düşme..saygılar en mantıklısı bu..

alakazem_43 link=topic=55176.msg588422#msg588422 date=1336003372' Alıntı:
ç sen hiç 1 dekar yer için uğraşma bu kadar. pazara git patetesini al bu kadar ince ayrıntıya da düşme..saygılar en mantıklısı bu..

Hayır illa o 1 dekara o patatesi ben ekecem :)

Anladığım kadarı ile patates üreten diğer arkadaşlarımın tam bir patates sulama programı yok. Bir programı olması lazım gibi geliyor bana.