büyük ebatlı lastikmi hızlı gider küçük ebatlı lastikmi hızlı gider

Ynt: büyük ebatlı lastikmi hızlı gider küçük ebatlı lastikmi hızlı gider

her daim küçük lastik hızlı gider büyükde tur az olur traktördede arqbadada küçük hızlı gider yoksa formula 1 arabalarına kocaman teker taıarlardı

Arkadaslar yaniliyorsunuz capi buyuk lastik ayni tur hiziyla donecegi icin daha hizli yani ayni zamanda daha cok yol alacaktir amma mevcut lastigini buyuturseniz tabiki

Büyük lastik büyük çapından dolayı birim zamanda alınan yolu artıracağı için hızı da artıracaktır. Ama maksimum hızı 100 km/s olan iki aracın lastik boyları hız konusunda önemsiz kalmaktadır.
Ama araçlardan birinin mevcut lastiğini büyüttüğümüz zaman saatteki hızı artacaktır.
Yani başa alıyoruz ve diyoruz ki büyük lastik hızı artırır. :)

aracın şanzuman dişlisine baglı yav ne lastigi , ince lastikli mf kalın lastıkli mf yarışsın pompası açık olan geçer lastigi büyük oln degil sadece ince lastik daha az zıplama yapar defalarca denenmiştir

motor devri şanzıman ile lastiğe aktarılır. aynı motor devrinde her iki lastik de aynı tur sayısı döner. ancak çapı büyük olan bir turda daha fazla yol alır. yani aynı turda büyük olan daha çok gider. büyük lastik motoru daha çok zorlar çünkü aynı güçle büyük lastik daha çok yol alır. traktörde bu güç isteği fark edilmez ancak arabalar yüksek hıza çıktıklarında güç isteği belirgin olarak ortaya çıkar. arabalarda küçük lastikli olanlar daha seri ve atiktir. traktörde motor güçlü olduğundan fark anlaşılmaz.

sorunuzu cevabı bu sene bizzat yaşadım tarlam 28 km mesafede 70 56 ile yol bir saat 15 dakika suruyordu çapa çekmek için traktore ince lastik taktırdım orjinal kalın lastikten yaklaşık 5 cm yuksek tarlaya ince lastikle 1 saatte gidiyorum
ama yaptıgım işlerde traktore bir vites düşürmek zorunda kaldım takviye 4 le surdugum patlatmayı 3 le çekiyorum

slm arkadaşlar ilk hızlanmada her zaman ufak lastik avantaj lı dır bi kardeş yazmış formula 1 araba larında diye onlar hızlı olabilir ama onların hız ve yarış olayları farklı onuda anlatabilirim ama olay bu degil neyse eger dedigim gibiilk kalkış ise küçük lastik her zaman ama uzun yol da ise büyük lastik ben bunu da anlatabilirim ben bunlara çok uzak degil yakın fazlası ile yakın biriyim neyse en basit örnek eger uzun yol yapyosanız yolda yolcu otobüsleri ile 90 km yapın ben çok denedim hatta kapısını açtırdım kaptan olması gereken yasal sınır bu diye bildigim için kaçla gidyon diye ama hiç birzaman otobüsün 90 km si ile pikabın 90 km si aynı degildi ha 19 inç 35 yanak 235 taban 270 bg lik canavar la denemelerim de oldu 17 inç evo lar kalkışta iyi oldular ama kısa bi süreligine uzun yolda geçildiler o da ayrı neyse işin kısası kısa mesafe ufak lastik uzun mesafe büyük lastik...!!!

Arkadaşlar neyi tartışıyorsunuz yaa.. tabiki büyük çaplı lastik daha hızlı gidecektir. Formula 1 arabalarında lastik küçük ama şanzuman devri yüksektir.

Boş şey tartışıyorsunuzz boş.....Traktörün akis dönme devri belli farzet 1 tur küçük lastiğin çevresi 3 m geliyorsa bir devir 3m mesafe yol aldırır.Büyük lastiğin çevresi 5 metreyse 1 turda 5m yola alır. 3 m mi büyük 5 m sizce......Ne boş işlerle uğraşırsınız hiç mi işiniz gücünüz yok.

ya çok basit olay bakın şimdi
büyük lastiğin çevresi misal 2 m
küçük lastiğin çevresi 1,75

büyük lastik 1 turda 2 m yol alırken
küçük lastik 1 turda 1,75 m yolalır

sonuçta 1 tur sonunda büyük lastik daha ilerde olacağından daha hızlı gitmiş demektir

NETİCE: BÜYÜK LASTİK DAHA HIZLI GİDER

ekselans01 link=topic=55240.msg588980#msg588980 date=1336112084' Alıntı:
ya çok basit olay bakın şimdi
büyük lastiğin çevresi misal 2 m
küçük lastiğin çevresi 1,75

büyük lastik 1 turda 2 m yol alırken
küçük lastik 1 turda 1,75 m yolalır

sonuçta 1 tur sonunda büyük lastik daha ilerde olacağından daha hızlı gitmiş demektir

NETİCE: BÜYÜK LASTİK DAHA HIZLI GİDER

çok güzel örnek verdik gardaşş... tebrik ediyorumm..

masseysuper90 link=topic=55240.msg588978#msg588978 date=1336111946' Alıntı:
Boş şey tartışıyorsunuzz boş.....Traktörün akis dönme devri belli farzet 1 tur küçük lastiğin çevresi 3 m geliyorsa bir devir 3m mesafe yol aldırır.Büyük lastiğin çevresi 5 metreyse 1 turda 5m yola alır. 3 m mi büyük 5 m sizce......Ne boş işlerle uğraşırsınız hiç mi işiniz gücünüz yok.

boş işler diyosun enıne uzununa yorum yazmışşın ,,İŞİMİZ GÜCÜMÜZ BOŞ ŞEYLER YAZMAK BİZİM ,