damlama sulama sistemi ve mısır

arkadaşlar bu sene deneme amacıyla ilk defa damlama sulama sistemini uyguladık.
salma sulamayla karşılaştırdığında damlama çok iyi,mesela salma su yapsak en az 10 günde biter bir su.damlama ise 2 günde bitiyor 5 defa su veriyorsun.bu sistemde su direk olarak bitkinin köküne temas ediyor üstten akıp gitmiyor bu mısırın kökünün ıslak kalmasına yol açıyor.salma olsaydı 2 tane işçi tutmam lazımdı o dertte yok.az suyla çok yer suluyorum.yani her bakımdan avantajlı....

ilk kurarken görüntüler ve benim 74 80

Ynt: damlama sulama sistemi ve mısır

Paylaşım için sağol. Bende çok merak ediyorum bunu ya, şöyle bir A ' dan Z ' ye kadar güzelce öğrensek. Mesela:

* Bu suyu nereden alıyorsunuz?
* Elektrikle mi çalışıyor bu sistem?
* Maliyeti ne kadar olur?
* Bunu döşemek ve çalıştırmak için ayrıca ne makinalarına gerek var?

Şöyle biraz daha detaylı anlatırsın çok iyi olur. :)

Mustaf-a Eskisehiri link=topic=6219.msg65175#msg65175 date=1218530523' Alıntı:
Paylaşım için sağol. Bende çok merak ediyorum bunu ya, şöyle bir A ' dan Z ' ye kadar güzelce öğrensek. Mesela:

* Bu suyu nereden alıyorsunuz?
* Elektrikle mi çalışıyor bu sistem?
* Maliyeti ne kadar olur?
* Bunu döşemek ve çalıştırmak için ayrıca ne makinalarına gerek var?

Şöyle biraz daha detaylı anlatırsın çok iyi olur. :)
arkadaşlar 100 dönüm tarla ya döşenen damlama sisteminde kullanılan araçları ve fiyatlarını sizler için çıkardım.mustafa sorularına gelince
*suyu mustakil dalgıçlı sondaj kuyusundan geliyor.bizim kuyuların başı kalabalık olduğu için yeraltı borularıyla her tarlaya ulaştırıyoruz suyu...
*sistem elektirikle değil hava basıncı ile çalışıyor...
*döşerken ve toplarken bir makinası var ama makinada kullanmayabilirsiniz döşerken.ilk fotoya bakarsın bizim orada yaptığımız gibi makaraları römorka gasıp elle tarlaya döşenebilir yalnız zahmetli ve çok eleman istiyor...toplarken mecbur makina kullanılacak...çalıştırmak için ekstra bi makinaya ihtiyaç yok...
* DAMLAMA SİSTEMİ
CİNSİ MİKTARI FİYATI TOPLAM

Netafim Damlama Borusu 137000 0,16 21.920

Dizayn 5 ' lik mand boru 222 57 12.654

Dizayn 3 ' lük boru ( mand) 174 29 5.046

Erhas 5 ' lik dirsek 2 30 60
3 ' lük hat Vana mand 12 45 540

125 / 90 İstavroz 3 45 135
125 / 90 TE 3 40 120
5 ' den 3 ' e düşürücü 3 20 60
5 ' lik Körtapa 6 20 120
3 ' lük Körtapa 12 7 84
5 ' lik Geçiş adaptörü 3 0

Çakma Nipel 1245 0,6 747
ekleme nipeli 150 0,6 90
4*3 Filtre sistemi 1 4.500
döşeme maliyeti 1.500
toplam 47.576

biraz pahalı gibi gelebilir fakat uzun vadede düşünüldüğünde karlı olduğunu herkes görecektir...15 sene rahatlıkla kullanılabiliyor... oksa-*

Bulduklu link=topic=6219.msg65671#msg65671 date=1218659988' Alıntı:
abi siz bu sisteme 47 milyarmi verdiniz...bizim köydede bir kac kisi kullaniyor ama fiatini hic sormadim
bulduklu bunlar liste fiyatı,pazarlık yaparak bu fiyatı biraz daha alta çekilebilir...ben 47 milyar vermedim çünkü bayisim:))))))))netafim,dizayn.erhas,pilsa ve akın plast.....

güzel düzenek ama yapılan bu maliyet te nekadar verim artışı gözlendi ve kendini kaç senede amorti edebilmekte (verim artışı göz önüne alınarak amorti etme süresini hesaplarsak daha iyi olacaktır )

Bir ara çok düşündüğüm bir sistem,hatta 10 dönümlük bir alanda denemeye karar vermiştik ama daha sonra maddi açıdan sıkıntımız oldu,biz de farklı bir sistem geliştirmiştik.Aslında çok basit.
Msn adresiniz varsa görüşmek isterim bu sistemin ayrıntılarını.Benimkini ekleyebilirsiniz.
c_apaydin@hotmail.com