İNEKLERDE BOYNUZ KESİMİ-İŞİNİN EHLİ ELLER

01.02.2010
5,124
1,139
Aksaray

S.a arkadaşlar bugün işletmemdeki son boynuzlu hayvanların boynuzlarını kestirdim kesimlik 1 dana hariç komple boynuzsuz oldu işletme erkek danalar dahil,diğer hayvanlar boynuzsuz olduğu için boynuzlu hayvanlar diğerlerine zarar veriyor,çalıştığım nalbantta işinin ehli profesyonel birisi bazı hayvanlarada tırnak bakımı yaptırdım.
grnt1196.jpg

grnt1199.jpg

grnt1201.jpg

grnt1202.jpg

grnt1203j.jpg

grnt1204.jpg

grnt1205.jpg

grnt1206.jpg

grnt1207.jpg

Ynt: İNEKLERDE BOYNUZ KESİMİ-İŞİNİN EHLİ ELLER

Keşke video da olsaydı Mehmet abi, merak ettim nasıl kesildiğini. O elindeki tel gibi şeyle mi kesiyor? :S Bizim köyde birisi ineğin boynuzu belli bir seviyeden daha kısa kesilince inek ölüyor falan demişti de sen kökten kestirmişsin, demek ki bir şey olmuyor. :D Bereketli olsun, paylaşım için teşekkürler...

Ahmed Gülsu link=topic=55304.msg589395#msg589395 date=1336157491' Alıntı:
Keşke video da olsaydı Mehmet abi, merak ettim nasıl kesildiğini. O elindeki tel gibi şeyle mi kesiyor? :S Bizim köyde birisi ineğin boynuzu belli bir seviyeden daha kısa kesilince inek ölüyor falan demişti de sen kökten kestirmişsin, demek ki bir şey olmuyor. :D Bereketli olsun, paylaşım için teşekkürler...
kökten kesmek daha sağlıklı Ahmet sadece delğin iyi kapanması lazım hava almassa sıkıntı olmaz kesinlikle daha öncede kestirdim bu şekilde.
Ağır Abi link=topic=55304.msg589396#msg589396 date=1336157538' Alıntı:
İşletmene dışarıdan hayvan girişi olmuyor bildiğim kadarıyla hepsi kendi hayvanların bunları küçükken köreltsen hacım
Kendi hayvanlarımı köreltiyorum Muhtarım bunlar evvelki sene pazardan damızlık aldığım düveler 2 tanesi kalmıştı onlarıda kestirdim yoksa bu işe başlayalıdan beri bütün dişi buzağıların boynuzunu körelttim 2 yıldırda bütün erkekleride körelttim.

tahir link=topic=55304.msg589398#msg589398 date=1336157578' Alıntı:
yaa abi ben alışık deil tuhaf oldumya. bereketli olsun iyi olur inşallah
Biz alışığız bilader sağol.

Bizde geçen sene bu şekilde bir koçumuzun boynuzunu veterinere kestirmiştik. Sonrada dağladıydı. Benimde pek hoşuma gitmeyen bir iş...:D

Hayvanlar genç boynuzlar doluymuş bu şekilde kesmek stresi arttırır.Sakin hayvanlarsa eger kesilmeleri bekleyebilirmiş.Biz danaları hiç kestirmeyiz mesela.

Ağır Abi link=topic=55304.msg589396#msg589396 date=1336157538' Alıntı:
İşletmene dışarıdan hayvan girişi olmuyor bildiğim kadarıyla hepsi kendi hayvanların bunları küçükken köreltsen hacım
dimi hocam, yazık , günah koa boynuz kolay kesilir mi. küçükken bi ilaçla hallolurdu.

Bu işler vebali kalır. Bu kış köyden bi abi ineklerin boynuzunu keserken inek düşmüş bacağı kırıldı. daha iyileşmedi. töbe etmiş bi daha dokunmuycam diye :(

hocam hem hayvana yazık hem de uzun süre hayvanlar verimden düşer,bu işlemi buzağılardan başlayarak ilk 15 gün içerisinde yapsan daha iyi olmaz mı...

yazık abim ya boynuz yakışıyo hayvanlara ama tercih senin bizde var adı geyik aynı geyik gibi boynuzları var yukarıya doğru uzadı :)

bizimde bir tosunun boynuzu çatlamıştı ortadan sonra sinek konmuş kurtlanmış tosun dağda olduğu için haberimiz olmadı sonradan gittik getirdik sprelle kestik sonra kızgın yağla dağladık... ama buna dikkat etmek gerek kurtlanmaması için ki zaten Hacıhimmet abimiz bu işlerin duayeni olduğu için zaten gereğini düşünmüştür bence.. Hayırlı işler abi geçmiş olsun :)

geçmiş olsun.. bizim ineklerin hepsi boynuzlu kapalı ahır ve merada besledigimiz için bir birlerine aşırı zararları olmuyor .. zararlı olanların boynuzlarının uçlarından 2cm kadar kesiyoruz demir testeresiyle.. böle kökten kesmek tehlikelidir diye düşünüyorduk hiç denemedik.. yeni bişey ögrenmiş olduk tesekkurler paylaşım için.. ama ben yinede kıyamam böle kesmeye :)

rocky link=topic=55304.msg589407#msg589407 date=1336157994' Alıntı:
Allah bian evel şifa versin hacı abi. mikrop falan kapmıyodur inşallah :S boynuz sakat iş heleki danada...
Sağol Fatih delik iyi kapanırsa mikrop kapmaz
alipasalierkan link=topic=55304.msg589432#msg589432 date=1336159995' Alıntı:
Bizde geçen sene bu şekilde bir koçumuzun boynuzunu veterinere kestirmiştik. Sonrada dağladıydı. Benimde pek hoşuma gitmeyen bir iş...:D
Hayvancılıkta özellikle büyükbaşta yapılanbir uygulama kendi yetiştirdiğim dişi erkek bütün buzağıları küçükken yakıyorum onunda bundan acı yönünden aşağı kalır yanı yok ama
camkinoz link=topic=55304.msg589471#msg589471 date=1336163111' Alıntı:
abi ne gerek var yaww ,,hayvana işkence..boynuuzsuz ırk yetiştirin...
Kardeş genetik boynuzsuz hayvanlarım süt verimi düşük onuda yetiştirmek için epey yıl harcamak lazım,boynuz kesmenin gereğinide yukarıda yazdım boynuzsuz hayvanlara zarar veriyorlar artı kilit sisteminde boynuzları kırılıyor.
keltaşlı link=topic=55304.msg589484#msg589484 date=1336164297' Alıntı:
dimi hocam, yazık , günah koa boynuz kolay kesilir mi. küçükken bi ilaçla hallolurdu.
Kardeş dikkatli okuyalım cevapları konuyu incelemeden yorum yazmayalım yukarıda verdim bu konuda ağırabiye cevabımı,bizde biliyoruz ilaçla hallolacağını.
lanu link=topic=55304.msg589489#msg589489 date=1336165182' Alıntı:
hocam hem hayvana yazık hem de uzun süre hayvanlar verimden düşer,bu işlemi buzağılardan başlayarak ilk 15 gün içerisinde yapsan daha iyi olmaz mı...
Karder bilgine dairmi yorum yazıyorsun acaba bence gelişine yazmışsın ben bu işe başladığım yıllarda bütün hayvanlarımın boynuzunu kestirdim bölgemizdede aşağı yukarı bütün işletmelerin yaptırdığı bir uygulama zaten bunun için birsürü veteriner nalbant ekipmanı var.Hayvanlarda yazdığınız gibi verimden düşmez birde buzağıların boynuzları 15 günlükken yakılmaz ortalama 6 haftalıkken yakmak uygun.
delihan link=topic=55304.msg589491#msg589491 date=1336165384' Alıntı:
yazık abim ya boynuz yakışıyo hayvanlara ama tercih senin bizde var adı geyik aynı geyik gibi boynuzları var yukarıya doğru uzadı :)
Diğer hayvanların iyiliği için yoksa zarar veriyorlar
ahmetornek link=topic=55304.msg589523#msg589523 date=1336174598' Alıntı:
bizimde bir tosunun boynuzu çatlamıştı ortadan sonra sinek konmuş kurtlanmış tosun dağda olduğu için haberimiz olmadı sonradan gittik getirdik sprelle kestik sonra kızgın yağla dağladık... ama buna dikkat etmek gerek kurtlanmaması için ki zaten Hacıhimmet abimiz bu işlerin duayeni olduğu için zaten gereğini düşünmüştür bence.. Hayırlı işler abi geçmiş olsun :)
Sağol Ahmet olumlu yorumun için boynuz kesildikten sonra kurtlanmasına ve hava almamasına dikkat etmek lazım zaten nalbant katran sürüyor boynuza şayet kurtlanır yada iltihap kaparsa uzun süre boynuz açıkkalması gerekiyor.
ceya023 link=topic=55304.msg589601#msg589601 date=1336207672' Alıntı:
geçmiş olsun.. bizim ineklerin hepsi boynuzlu kapalı ahır ve merada besledigimiz için bir birlerine aşırı zararları olmuyor .. zararlı olanların boynuzlarının uçlarından 2cm kadar kesiyoruz demir testeresiyle.. böle kökten kesmek tehlikelidir diye düşünüyorduk hiç denemedik.. yeni bişey ögrenmiş olduk tesekkurler paylaşım için.. ama ben yinede kıyamam böle kesmeye :)
Boynuz teli kardeşim veteriner medikalcilerinde satılıyor boynuzu yarım dakikada keser ve yakarak kestiği için kanama azolur.
nailyetek link=topic=55304.msg589672#msg589672 date=1336215938' Alıntı:
Yorumsuz.:( Bazen inekleri tehdit ediyorum; ' Hacımmet ' i çağırcam, haberiniz olsun.:) ' diyorum.
Abi geleyim bir top tel alıp istersen ama dayanamassın.