Fıat lisanslı;Tümosan,İveco,TTFabrikası üretimi motorlardan hangisi iyidir.

Ynt: Fıat lisanslı;Tümosan,İveco,TTFabrikası üretimi motorlardan hangisi iyidir.

eskiden kullanılan fiatlardaki tümosan motorlarının torku azdı, çabuk bayılma yapıyordu ama yakıtları azdı. Iveco motorlar çok canlı, tümosan motora göre az bayılma yapıyor. Ama iveco motorun sesine bayılıyorum. hele ki 70 ve 80 lik olanlara.

Ynt: Fıat lisanslı;Tümosan,İveco,TTFabrikası üretimi motorlardan hangisi iyidir.

Zaten İveco bir motor markası. Nasıl perkins masseye motor yapıyorsa iveco da fiata motor yapıyor.. Tümosanın ürettiği motorlarda iveco motorların aynısı..

Bizim bölgede 54 c ler yaygın ve baklavalı denen motor bloğu olanları çok tutuyorlar. Ben Tümosan motorlusunu almıştım, sesi ve kışın çalışması çok güzeldi.

Dqn link=topic=55317.msg589662#msg589662 date=1336214529' Alıntı:
Zaten İveco bir motor markası. Nasıl perkins masseye motor yapıyorsa iveco da fiata motor yapıyor.. Tümosanın ürettiği motorlarda iveco motorların aynısı..
haklısın aslında, çünkü 96 da çıkan kara kafa diye tabir eddilen fiatlardaki iveco motorlar direct injesiyonlu olarak çıktı, biraz farklıydı temeli aynı olmakla. önceki tümosan motorları düz pompaydı. Bugün tümosan motorları da direct injeksiyonlu, onlarda kolay bayılma yapmıyor. Artık tek fark işçilik ve kullanılan matyeryal. Birde söylemeden geçemiyeceğim bişey var. new holland 60 66 larda görülen sağır motor olayı duydum 2 tane. Köyde abi kardeşlerde aynı model 4 tane 60 66 vardı. Bir tanesi diğerlerine göre bariz güçsüz olduğunu ifade ediyorlardı. diğeri de yan köyde idi. adam anlamamış haliyle tek traktör olduğu için. başka biri binmiş biri o farketmiş, adam da başka traktöre binince anlamış güçsüz olduğunu. fakat ankaradan servis geldiği halde düzeltememiş. Diyeceğim o ki du anormallikler de olabilir. sık görülmesi veya görülmemesi motor üreticisi ile ilgili. belki de yüzlerce sağır motor var ama başka traktör kullanmayan biri anlamıyor haliyle.

Bende 70-56s Vardi Su Andada 70-66s ve NH TL100A Var Hepsi Iveco Motorlu... Gayet de Memnunum, Yakıt Konusunda Olsun Çekiş Konusunda Olsun... Bu Arada Iveco Artik Fiat ' in, FPT(Fiat Power Train) Motor Adi Altinda Üretimi Devam Ediyor ;)

bizdede var 70-56s 96 karakafa tümosan yazıyo motorda yakıt normal bayılma yapıyordu şu anda turbo takılı bayılma gitti

keltaşlı link=topic=55317.msg589682#msg589682 date=1336217186' Alıntı:
haklısın aslında, çünkü 96 da çıkan kara kafa diye tabir eddilen fiatlardaki iveco motorlar direct injesiyonlu olarak çıktı, biraz farklıydı temeli aynı olmakla. önceki tümosan motorları düz pompaydı. Bugün tümosan motorları da direct injeksiyonlu, onlarda kolay bayılma yapmıyor. Artık tek fark işçilik ve kullanılan matyeryal. Birde söylemeden geçemiyeceğim bişey var. new holland 60 66 larda görülen sağır motor olayı duydum 2 tane. Köyde abi kardeşlerde aynı model 4 tane 60 66 vardı. Bir tanesi diğerlerine göre bariz güçsüz olduğunu ifade ediyorlardı. diğeri de yan köyde idi. adam anlamamış haliyle tek traktör olduğu için. başka biri binmiş biri o farketmiş, adam da başka traktöre binince anlamış güçsüz olduğunu. fakat ankaradan servis geldiği halde düzeltememiş. Diyeceğim o ki du anormallikler de olabilir. sık görülmesi veya görülmemesi motor üreticisi ile ilgili. belki de yüzlerce sağır motor var ama başka traktör kullanmayan biri anlamıyor haliyle.
abi bn şöyle biliyorum motor rodajdayken düşük devir kullanıldığında sağır motor olurmus :)

saimbal link=topic=55317.msg589801#msg589801 date=1336238528' Alıntı:
abi bn şöyle biliyorum motor rodajdayken düşük devir kullanıldığında sağır motor olurmus :)
İlk 50 Saat Sakin Kullanım(Örn;15 d/d)... Sonraki 450 Saat Biraz Devirli(Örn;19-20 d/d) Daha Sonrada Arada Sırada Devirli Kullanmak Şartıyla Max Torkuna Ulaştığı Devirde Kullanmak Gerekli....

Bu Benim Görüşüm ;)

eskiden 540special italyan fiatlar vardı onlarda mı İveco motorlu acaba sesi çok sert heybetliydi.nail Muhtarımın dediği bu motor olsa gerek.

arkadaşlar ben hep ferguson kullandım markayı deyiştirecek olsam fiattansa tümosanı terçih yaparım sebebine gelince tümosanın şanzuman ve defransiyeli fiattan cok daha saglam bizim köyde ne kadar fiat varsa hepside defransiyel ve şanzuman arızası verdi ama ben tümosanda hiç arıza görmedim vede kendi şahsım 2005 senesinde konyada montaj fabrikasını gezdim defransiyel cer sistemi hoşuma gitti

54 C Traktörlerin bazılarında düz pompa bazılarında yıldız pompa varmış.hangisi az yaktığı biliniyor acaba?Birde mavi gövdeli veya kahverengi gövdelileri var hangisi tutuluyor neden?

atacan20 link=topic=55317.msg596393#msg596393 date=1337522993' Alıntı:
95 60-56 VARDI TUMOSAN MOTOR 2 KERE POMPA YAPTIRDIM RANDIMAN ALMADI SATTIM IVECO EN IYISI
Niye pompa yaptırdın sorun neydi ki?
Alt ara devirlerde aksak çalışıyor du diyemi?

bu newholland serilerinde özellikle tt ve 55 s lerin neresinde iveco diye yazıyor. üs kapakda newholland diye bir yapıştırma amblem var . motor markası neresinde yazıyor. bende tt 55 var 2011 model turbo intercool olanı. ben motor kısmında iveco diye bir yazı görmedim. 1992 model 55-56 fiata gittim baktım motorda üst kapakda tümosan yazıyor. altına eyildim baktım karterde erkunt yazıyor. pompaya baktım made in uk yazıyor.
benim tt 55 de pompa made in india . motorda ne yazdığını göremedim türk traktör diye bir kabartma var, türk traktor motor markasımı fabrika adımı. ve arkasının çin olduğu söylentisi.
karşı köyde jhoon deer 5055 aldılar india olmayan yeri yok nerdeyse
herkes bi şeyler söylüyor bu işin aslı nedir.