JERSEY IRKI SIGIRI OLAN VAR MI ?

04.10.2008
4,134
195

ARKADAŞLAR YAKIN Bİ AKRABAMDA JERSEY-HOŞTAİN KIRMASI Bİ İNEK MEVCUT İNEGİN BOYU KISA AMA UZUN VE ÇOK GENİŞ SİYAH BENEKLİ GÖZLERİ İRİ BÖLE DIŞARI FIRLAYACAK GİBİ :) SÜT VERİMİ 25-30KG ARASINDA DEGİŞİYOR YEMİNE GÖRE FAKAT SÜTÜ ÇOK KALIN VE YAGLI ÇOK MEMNUN İNEGİNDEN 12 AYLIK DANASI KENDİSİNDEN DAHA BOYLU AMA :) BU İNEKTEN DOLAYI JERSEY LERİ ARAŞTIRDIM MERADA BESLEMEK İÇİN ÇOK UYGUN AZ OTLA ÇOK SÜT VEREN Bİ IRK VE DAHA EVVELDEN ELİMİZDE KIRMASI MEVCUTTU FAKAT SÜTÜ İLK DOGUMDA AZDI ELDEN CIKARDIK SATTIGIMIZ KİŞİ HALEN BESLİYOR SÜTÜNÜN AŞIRI YAGLI OLMASINDAN DOLAYI ÇOK MEMNUN İNEKTEN.. BENİMDE İLGİMİ ÇEKTİ MUHTEMELEN BUNLARIN PİYASASIDA OLDUKCA DÜŞÜKTÜR SAMSUN DA YETİŞTİRİLİYORMUŞ EN COK YENİ SÜT İNEKÇİLİĞİNE BAŞLAYANLAR BU IRKLA BAŞLAYABİLİRLER SANIRIM MASRAFI AZ SÜTÜ BOL Bİ IRK.. AÇIKCASI SAF OLDUGUNA İNANDIGIM Bİ JERSEY BULSAM ALIP SÜRÜME KATIP MERA VERİMİ SİMENTALE GÖRE ÖLÇMEK İSTİYORUM.. DEZ AVANTAJI BUZAGILARI ERKEK OLURSA ET VERİMLERİ ÇOK DÜŞÜK..

Ynt: JERSEY IRKI SIGIRI OLAN VAR MI ?

burda kastamonuda %90 ı böyle abi. sanırım biraz kızıla kaçan ve kızıl beyaz alacalı bi inek diyorsun :S bugün köy lerinden çoğundada uzun montofon gibi ama tüysüz iri gözlü sarı ineklerd vardı. alaca hiç görmedim buralarda :)

doganbey1 link=topic=55331.msg589838#msg589838 date=1336243874' Alıntı:
Çok aşırı bir süt verimi yok diye biliyorum. Ama sütü yağlı. Günlük 20 kg kadar bir verimi var. Karadenizde özellikle yaygın Yavuz abi.
Dogancan bu ırk normal bi simental veya hostain nin yarısı kadar yemle yada kalitesiz bi merada bile süt verebiliyor yani özelliği az yemle çok süt vermesi ve sütünün çok yağlı olması öregin hostainnin sütü çok yagsız bu neredeyse onun iki katı yaglı sütü var yogurdu bile taş gibi oluyor kaşıklayınca.. tereyagı ureten çiftliklerin seçimi jersey oluyormuş..

rocky renkleri sarımtırak normalde bizim buradaki alacalı olanı kırma zaten :
http://www.frmartuklu.net/diger-hayvanlar/135321-jersey-sutcu-sigir.html

Abi eğer sadece merada otlamayla ve az bir yem ile 20 kg kadar süt veriyorsa çok iyi. Bunun sütünü şehirde satacaksın millet yoğurt yaptımı bir daha senden alır.

Dostlar jersey irki genellikle dogu karadeniz bolgesinde yetistirilir...az yemle cok sut tabiri kismen dogru ...asil dogru olani kucuk yapili bir sigir cinsi oldugundan yasam payi ihtiyaci diger agir irklara gore daha dusuk oldugundan ...yedigi yeme gore daha cok sut verir...

sut yagi orani %6 lara kadar cikabilir bunun nedeni (tam olarak hatirlamiyorum fakat) yemden aldigi karaten aldi maddeyi vitamin a ya tam olarak ceviremiyordu herhalde bu da sut yagini arttiriyordu...

kar amacli sut sigirciligi yapilmak isteniyorsa ben tavsiye etmiyorum cunku sutu az senede 7000 lt sut veren nerde, 12000 lt sut veren nerde....

fakat yukarida arkadasin acikladigi gibi 4-5 inek edinip sutunu mahalle arasinda kendin satarsan holstainciler sut satamaz bir daha:)