bugday arpa 50 kurus gubre 2tl mazot 4 tl cıftcı neyapsın

Ynt: bugday arpa 50 kurus gubre 2tl mazot 4 tl cıftcı neyapsın

sorun olmamış ama.
nasıl gübre 2 tl. kaç dekara gübre atıcan. mazot tamam 4 tl da kaç dekara buğday veya arpa ekicen ? ona göre gübre gider , mazot gideri , sonrada gelir hesabı yapalım.aradaki farka bakalım zarardamıyız kardamıyız öyle anlarız.
sonrada devletin gübre desteğine , mazot desteğine bir bakalım.

Gübre Desteklemesi Dekar başı 4,75 Lira
Mazot Desteklemesi Dekar başı 3,75 Lira

Sorununu tam anlatamamışsınki. Öyle kuru kuruya şikayet etmeyelim.

HamzaPasha link=topic=55342.msg590006#msg590006 date=1336273291' Alıntı:
sorun olmamış ama.
nasıl gübre 2 tl. kaç dekara gübre atıcan. mazot tamam 4 tl da kaç dekara buğday veya arpa ekicen ? ona göre gübre gider , mazot gideri , sonrada gelir hesabı yapalım.aradaki farka bakalım zarardamıyız kardamıyız öyle anlarız.
sonrada devletin gübre desteğine , mazot desteğine bir bakalım.

Gübre Desteklemesi Dekar başı 4,75 Lira
Mazot Desteklemesi Dekar başı 3,75 Lira

Sorununu tam anlatamamışsınki. Öyle kuru kuruya şikayet etmeyelim.
bak bunlarıda hesapla destekleme rakamlarından bahsederken
bak 1 dekara 27 kg kompoze 25 kg nitrat atılıyor toplam 52 kg gübre bu 52 kg ın 2 kg ını destek ya karşılıyor ya karşılamıyor
mazot desteği diye pazarlanan sözde destek 1 litre mazotu karşılamıyor bunlarıda bir gör konuyu açan arkadaş niye açmış kuru kuruya mı söylemiş daha iyi anlarsın

Hep ayni sahne ciftcilikte para yok ciftcilikte para yok para yoksa isinden memnun diyilsen yapma kardesim sana zorla yaptiran mi var elbet rizkini bi yerden kazanirsin elbet senin yerine ciftcilik yapan olur dunyanin kurali boyle ...

camkinoz link=topic=55342.msg590037#msg590037 date=1336290105' Alıntı:
1 dönümün fizibiitesi

1 da ortalama 350 kg buğday verir = 175 tl

tohum parası = 25 tl
gübre parası = 15 tl
mazot gideri = 20 tl
hasat parası = 25 tl
toplam 85 tl

175 - 85 = 90 tl kazanç

sen bıraz yontmusun malıyetlerden 15 kg dap atsak 15 de Nıtrat 40 lıra yapar eger koorparatiften aldınsa faızı var bırde. Mazota gelınce 2 lıtreye sursek bunun Ikılemesı var ızgarası var sonra ekmesı ılaclaması bırde gubrelemesı getırmesı goturmesı 6 lıtre mazot minumum 25 lira tohumla hasat a 50 demısın eder toplam 115 tl 175-115=60 tl ama bu en ıyı ıhtımal daha 200 donum eksen 12000 tl yapar oda aylıgın 1000 lıraya gelır daha bu malıyetlere ıscılıgını emegını koymadık koysak hıcbırsey kalmayacak :)

geçin bu mazot desteği ayağını ya, geçen yıl pamuk ektik desteğini hala almadık. ektikten 1 yıl sonra verilen desteğe iyi para demeyin. mazot desteğine gelince verdiği mazot desteği 100 dönüm tarla için bi pulluk yapsan tarlanın anca 30 dönümünü karşılar. böyle bi durumda, çiftçiye tam destek verilmiyor.

camkinoz link=topic=55342.msg590037#msg590037 date=1336290105' Alıntı:
1 dönümün fizibiitesi

1 da ortalama 350 kg buğday verir = 175 tl

tohum parası = 25 tl
gübre parası = 15 tl
mazot gideri = 20 tl
hasat parası = 25 tl
toplam 85 tl

175 - 85 = 90 tl kazanç
biz arpaya 27 kg kompoze 25 kg nitrat atıyoruz bu da 35 tl kompoze 20 tl nitrat yapr o da eşittir 55 tl sadece gübre parası hangi 15 tl den bahsediyorsun sen

phantomerkunt link=topic=55342.msg590027#msg590027 date=1336287141' Alıntı:
bak bunlarıda hesapla destekleme rakamlarından bahsederken
bak 1 dekara 27 kg kompoze 25 kg nitrat atılıyor toplam 52 kg gübre bu 52 kg ın 2 kg ını destek ya karşılıyor ya karşılamıyor
mazot desteği diye pazarlanan sözde destek 1 litre mazotu karşılamıyor bunlarıda bir gör konuyu açan arkadaş niye açmış kuru kuruya mı söylemiş daha iyi anlarsın
ağzına sağlık abim çok güzel söylemişsin hebun021 arkadaşımız diyorki çiftçilik yapmayın memleketimizde çiftçilikten başka yapılacak hiç bişey yok ne yapalım şimdi ata dede diyarını mı terk edelim şartlarımız biraz daha iyileştirilse de bizde şi,kayetçi olmasak keşke nede ki sizler bize karşı zıt yorumlar yazsanız kabataslak hesaplamalar yapıyolar işçiliği hiç maliyete katan yok halen daha desteklemelerden söz ediliyor şahsım adına konuşuyorum mazot gübre fiyatını düzenlesinler onların ne mazot desteğini nede gübre desteğini istiyorum ben bu sene ürün ekiyorum desteğini bi dahaki sene alıyorum elime 1 sene sonra ancak geçiyor destek parası ne anladım ben bu işten

O zaman şöyle bir hesap yapalım.
200 dekar tarlamız ve bu sene buğday ekicez diyelim.

200 dekar için 1 dekar başına 20 kg buğday tohumu aldık. 200*20 kg = = 4.000 kg buğday tohumu.

4.000 kg * 0,50 tl = 2.000 TL tohum parası.

----

SORU 1 : Ekim veya Kasım duruma göre ilgili aylarda tarlaya diskaro çekmek için girdik : Kaç tl lık mazot gider ?
SORU 2 : dekar başına 35 kg 20.20.0 attık. 200 dekar * 35 kg = 7.000 kg
----------- dekar başına 15 kg nitrat attık. 200 dekar * 15 kg = 3.000 kg
Sizler 7.000 kg 20.20.0 gübreye kaç tl veriyorsunuz ?
Sizler 3.000 kg nitrat gübresine kaç tl veriyorsunuz ?

SORU 3 :

GELİRİMİZ İSE 200 dekar * 350 kg = 70.000 kg buğday
Bunuda 0,52 tl dan sattık. 36.400 TL buğday gelirimiz var.
Dekar başına 200 kg saman elde ettik 200 * 200 kg = 40.000 kg
Samanı 20 kuruştan sattık diyelim.
40.000 kg * 0,20 tl = 8.000 TL

Toplam 44.600 tl gelirimiz var.
Tohum parası 2.000 TL düştük
42.600 TL kaldı.

--Gübre masrafı ne kadar düşelim.
--200 dekar için diskaroda , tohumu ekerken , ilaçlama yaparken , tarlayı hasat ederken , patoz yaparken ne kadar mazot harcadık ne kadar mazot parası düşelim?
--İlaçlama için ne kadar masraf düşelim ?
--Başka ne masraf var ?

1 dönümün fizibilitesi
1 pulluk sürüm 2,5 lt mazot = 10 tl
bir 7li kazık 2 lt mazot = 8 tl
bir aysan artık bir tırmık
artı ekımden sonra bir tırmık uzerıne
hepsı toplam 2 lt bile olsa ki olmaz = 8 tl
20 kilo toğum == 20 tl
30kg 20 20 np == 30 tl
12 kg üre == 10 tl
15 kg % 26 can nitrat = 10 tl
biçme parası == 15 tl
demir eskime kaynak kopma parası == 15 tl
yabani ot ve yulaf ilacı == 10 tl
ilaç ve gübrede yaktığın mazot ==4 tl

evet toplam === 140 tl maaliyet
ve de en iyi şartlarda ve kendi işçiliğin hariç
şimdi 1 donumden 400 kilo bugday cıkarsan
400 *560 === 224 tl yapar
224-140 == 84 tl kalır işçiliğini koy ne kazanıp ne kaybedeceğini gör... anlş-*s

bu hesaplara göre 100 donum bugday eksen 8400 lira yıllık kazancın olur böl 12 ye
aylık 700 lira net gelir ve sigartan yok yani devlet baba diyoki 100 dönüm toprakla uğraşma sat git ağalara cırak ol hiç olmazsa sigartan ödensin... lamı cımı yok destek destek deyip durmasın kımse noo*-*- noo*-*- noo*-*-
o destekler borsada kesılen hammaliye parasını ödemez
borsa işlem parası ne kadar biliyomu o destek diye cıgıranlar kız-*sw kız-*sw
ama bizim çifçimiz hala örgütlenmemekde ve eğitilmemek de ısrar ettiği için maalesef müstehaka dönüyor işler..
böyle işte çifçinin durumu ortada sırtına binen cok elinden tutan hiç ama hiç yook örnek :
bugday ıcın :
3 kez gubrecıye ekmek veriyor
1-2 kez sanayide kaynak yedek demir ... vs
1 yada iki kez ilaççıya ekmek veriyor
1 kez biçerdöverciyi doyuruyor
1 kez balyacı sebeblenıyor
en az 3 kez benzıncı tırtıklıyor
en sonunda da tuccarın sofarsına kendı yem oluyor

ben 1 sene gozum gıbı baktım buyuttum benden baska herkes ekmek yedı ben baktım kırıntıları kaldı aha işte çiftçinin hali.. gülermisin ağlarmısın?????? uyy-*s

buğday toğumunu 50 kuruştan alabilecek yada 50 kuruşa togumluk bugday satan turkıyede varsa bende çinliyim )))
dunyadan yani çiftçilik dunyasından haberi olmayanlar yazmasın lutfen sınırlenıyorum bak kız-*sw
at-*-*
metadorler uyuyonuzmu mudahale edin lütfen size de sinirlenebilirm yoksa kız-*sw at-*-*

ıc anadolu cukuroava tarafları aluvyal toprak dunyanın en verımlı topragı neden cıftcıye tam destek yok bız yapmayalım elın hollandalısımı yapsın ama cıftcıyı tamı tamına destek yok hollandanın %10 tarım yapıyor ama dunyaya pazarlıgıyor herseyını turkıyenın ne eksıgı var hındıstan gıbı kotu malları kakalıyolar ben hukumete bırsey demıyorum suana kadarkı en ıyısı ama cıftcıyıde dusunsun :S

Ynt: bugday 50 kurus

delihan link=topic=55342.msg590091#msg590091 date=1336305068' Alıntı:
ağzına sağlık abim çok güzel söylemişsin hebun021 arkadaşımız diyorki çiftçilik yapmayın memleketimizde çiftçilikten başka yapılacak hiç bişey yok ne yapalım şimdi ata dede diyarını mı terk edelim şartlarımız biraz daha iyileştirilse de bizde şi,kayetçi olmasak keşke nede ki sizler bize karşı zıt yorumlar yazsanız kabataslak hesaplamalar yapıyolar işçiliği hiç maliyete katan yok halen daha desteklemelerden söz ediliyor şahsım adına konuşuyorum mazot gübre fiyatını düzenlesinler onların ne mazot desteğini nede gübre desteğini istiyorum ben bu sene ürün ekiyorum desteğini bi dahaki sene alıyorum elime 1 sene sonra ancak geçiyor destek parası ne anladım ben bu işten
ben ciftcilik yapmayin demedim eyer ciftcilikten para kazanmiyorsan yapmayin diyorum insan niye bile bile kendini atese atsin ki niye zarar oldugunu bile bile yapasin ki bende kuru tarim yapiyorum cok sukur yeterince parada kazaniyorum bana bu kadar kar yeter... Tek bildigim insan bi isten kar etmiyorsa o isi yapmamali...

hollandaya gitmene gerek yok sorgulamak için
türkiyede
eğerki sen çiftçisin traktörune yada su motoruna mazot al 4 lira
egerki yatına alırsan 3 lira

ha bu arada re yanıt hebun insanlar çifçilikten şikayetçı degıl
kucuk cıftcıler ile ağaların ayrımından sikayetcı buyuk cogunlukla hemen bır ornek vereyım
tarım ilmüdürlükleri % 50devlet destekli zirai makina alımında destek veriyor ama kime biliyormusun??
100 dönüm yeri olana değil 500 dönüm yeri olana veriyor sence bu ADALETMİ????? :S

çiftçiyiz22 link=topic=55342.msg590100#msg590100 date=1336307060' Alıntı:
buğday toğumunu 50 kuruştan alabilecek yada 50 kuruşa togumluk bugday satan turkıyede varsa bende çinliyim )))
dunyadan yani çiftçilik dunyasından haberi olmayanlar yazmasın lutfen sınırlenıyorum bak kız-*sw
at-*-*
metadorler uyuyonuzmu mudahale edin lütfen size de sinirlenebilirm yoksa kız-*sw at-*-*
http://www.tobb.org.tr/Sayfalar/TicaretBorsalariBilgiSistemi.aspx

http://borsa.tobb.org.tr/fiyat_borsa.php?borsakod=5KO10

çiftçiyiz22 link=topic=55342.msg590098#msg590098 date=1336306770' Alıntı:
1 dönümün fizibilitesi
1 pulluk sürüm 2,5 lt mazot = 10 tl
bir 7li kazık 2 lt mazot = 8 tl
bir aysan artık bir tırmık
artı ekımden sonra bir tırmık uzerıne
hepsı toplam 2 lt bile olsa ki olmaz = 8 tl
20 kilo toğum == 20 tl
30kg 20 20 np == 30 tl
12 kg üre == 10 tl
15 kg % 26 can nitrat = 10 tl
biçme parası == 15 tl
demir eskime kaynak kopma parası == 15 tl
yabani ot ve yulaf ilacı == 10 tl
ilaç ve gübrede yaktığın mazot ==4 tl

evet toplam === 140 tl maaliyet
ve de en iyi şartlarda ve kendi işçiliğin hariç
şimdi 1 donumden 400 kilo bugday cıkarsan
400 *560 === 224 tl yapar
224-140 == 84 tl kalır işçiliğini koy ne kazanıp ne kaybedeceğini gör... anlş-*s

bu hesaplara göre 100 donum bugday eksen 8400 lira yıllık kazancın olur böl 12 ye
aylık 700 lira net gelir ve sigartan yok yani devlet baba diyoki 100 dönüm toprakla uğraşma sat git ağalara cırak ol hiç olmazsa sigartan ödensin... lamı cımı yok destek destek deyip durmasın kımse noo*-*- noo*-*- noo*-*-
o destekler borsada kesılen hammaliye parasını ödemez
borsa işlem parası ne kadar biliyomu o destek diye cıgıranlar kız-*sw kız-*sw
ama bizim çifçimiz hala örgütlenmemekde ve eğitilmemek de ısrar ettiği için maalesef müstehaka dönüyor işler..
böyle işte çifçinin durumu ortada sırtına binen cok elinden tutan hiç ama hiç yook örnek :
bugday ıcın :
3 kez gubrecıye ekmek veriyor
1-2 kez sanayide kaynak yedek demir ... vs
1 yada iki kez ilaççıya ekmek veriyor
1 kez biçerdöverciyi doyuruyor
1 kez balyacı sebeblenıyor
en az 3 kez benzıncı tırtıklıyor
en sonunda da tuccarın sofarsına kendı yem oluyor

ben 1 sene gozum gıbı baktım buyuttum benden baska herkes ekmek yedı ben baktım kırıntıları kaldı aha işte çiftçinin hali.. gülermisin ağlarmısın?????? uyy-*s

kasım ayında ektin bir kere tarlaya diskaro çektin
5 gün

yağmur yağdı su verdi.
5 günde gübre ile uğraştın.

5 günde hasatı ile uğraştın.

sonrada gittin il ticaret borsasına buğdayı sattın.
samanı unutmuşsun bu arada

365 günün 15 günü çalıştın.
geri kalan günler ne yaptın ?
Hem sana kim diyor 100 dönüme buğday ek diye. Ben sana 200 dönümden hesapla diyorum.

insanlar sabah saat 7 de kalkıyor. 8 de iş başı yapıyor. 6 ya kadar aylık 800 tl maaş ile çalışıyorlar.Bunlarıda unutma bunlarda aile geçindiriyorlar.

Ürünlere Göre Günlük Fiyatlar
HUBUBAT - BUĞDAY ANADOLU KIRMIZI SERT (2.DERECE) - KG

Borsalardaki diğer ürün fiyatlarını görmek için Borsanın adı üzerine tıklayınız. Borsa Adı Son İşlem
Tarihi En Az
(TL) En Çok
(TL) Ortalama
(TL) İşlem Miktarı
(KG) İşlem Adeti İşlem Tutarı
(TL)
BANDIRMA TICARET BORSASI 19.03.2012 09:55 0.559 0.560 0.559 5,000 2 2,795.00
EDIRNE TICARET BORSASI 24.04.2012 10:59 0.640 0.640 0.640 6,000

bak dostum unluk yada yemlık bugday alıp da bugday ekenını .. yada daha acık soyleyeyım borsadan bugday alıpda ekenını hıc duymadım bugday ekımı ıcın
tohumluk yapacagın buğday

1-) nadas tarladan olacak
2-) genc olacak yani 1-2 yıllık falan
3-) yabanı ot mucadelesini iyi yapılmıs olacak
4-) sune oranı dusuk
5-) yabancı madde oranı dusuk
6-) etrafındada baska cıns bugday olmayacak
7-) ... vs...
daha bu gider böyle de seninle ugrasamıycam sımdı ama cok guldum yanı borsa linki getirmissinya
sen sanıyosun herhalde millet borsadan 550 ye bugday alıp hemen ekiyor diye :))
kimseye soyleme millet baska yeriyle güler ))) ))) )))

çiftçiyiz22 link=topic=55342.msg590110#msg590110 date=1336308764' Alıntı:
Ürünlere Göre Günlük Fiyatlar
HUBUBAT - BUĞDAY ANADOLU KIRMIZI SERT (2.DERECE) - KG

Borsalardaki diğer ürün fiyatlarını görmek için Borsanın adı üzerine tıklayınız. Borsa Adı Son İşlem
Tarihi En Az
(TL) En Çok
(TL) Ortalama
(TL) İşlem Miktarı
(KG) İşlem Adeti İşlem Tutarı
(TL)
BANDIRMA TICARET BORSASI 19.03.2012 09:55 0.559 0.560 0.559 5,000 2 2,795.00
EDIRNE TICARET BORSASI 24.04.2012 10:59 0.640 0.640 0.640 6,000

bak dostum unluk yada yemlık bugday alıp da bugday ekenını .. yada daha acık soyleyeyım borsadan bugday alıpda ekenını hıc duymadım bugday ekımı ıcın
tohumluk yapacagın buğday

1-) nadas tarladan olacak
2-) genc olacak yani 1-2 yıllık falan
3-) yabanı ot mucadelesini iyi yapılmıs olacak
4-) sune oranı dusuk
5-) yabancı madde oranı dusuk
6-) etrafındada baska cıns bugday olmayacak
7-) ... vs...
daha bu gider böyle de seninle ugrasamıycam sımdı ama cok guldum yanı borsa linki getirmissinya
sen sanıyosun herhalde millet borsadan 550 ye bugday alıp hemen ekiyor diye :))
kimseye soyleme millet baska yeriyle güler ))) ))) )))

Ben sana onları buğdayın satış fiyatlarını gör diye yazdım.
Sertifikalı hastalıklara karşı dirençli buğdayların tohumlarını her yerden uygun fiyata alırız sıkma sen canını

http://www.sahinbeytarim.gov.tr/site/haberdetay.asp?ID=70

hamza pasha :

uslubuna dıkkat et ben burda sahsı yazmıyorum 10 milyon çifçiyi temsılediyorum

artı cıfcılıkte oyle ektım bıctım yan geldım yattım hesabı olmaz ama senın cıftcılıkten bey haber oldugun belli sanıyosun kı ınsanlar 15 gun calıstı yattı koca sene sen bı aysan patıklerını bıle emınım 2 gunde duzemezsın