+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  17 Mayıs 2011
  Şehir
  KIRKLARELİ
  Yaş
  38
  Mesajlar
  453
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  WİNDOWS LARIN GİZLİ SIRLARI İŞİNİZE YARAYABİLİR  XP ' ' de performans artışı sağlamak

  Her windows versiyonundaki gibi windows xp ' ' de de bazı kayıt defteri oynamaları ile işletim sisteminizin performansını bir nebze artırabilirsiniz.

  Nedir şu Kayıt Defteri (Registry) dedikleri?

  Kayıt defteri, windows ' ' ta bulunan neredeyse her türlü ayar bilgisinin tutulduğu, binlerce kayıt içeren bir bilgi deposudur. Bilgisayarınızda prgramların pencerelerinin yeri, sistemi son açtığınız tarih, en son hangi işlemleri yapmışsınız, photosopta en son hangi 5 dökümanı açmışsınız... (aşırı fazla çoğaltılabilir) gibi ayarların saklandığı bu kayıt, bir program tarafından yönetilir. İşte bu programa Kayıt Defteri, İng : Regedit denir. Çok basit olan bu program windowsun içerisinde saklıdır.
  Kayıt defteri programını açmak için;  Başlat » Çalıştır yolunun izleyerek 'Çalıştır' penceresiniz açalım

  'regedit' yazıp OK diyelim. Böylece Kayıt Defterini açmış olacağız.

  Şimdi geçelim az ama öz olan şu değişikliklere

  Kullanımı geçmiş DLL ' ' ler...

  Bir programı açtığınızda o program sistemin ön belleğine kullanacağı DLL dosyalarını yükler. Program kapatıldığında o DLL dosyaları silinmez. Çünkü aynı oturum boyunca o program bir daha kullanılacak olursa daha hızlı yüklemek ve daha hızlı çalışmak içindir. Ancak 10-15 program açmaya kalktığınızda sistemin önbelleği daha önce açtığınız ve kullanmadığınız programların DLL dosyaları bir de üstüne o anda açık olan programların DLL dosyaları ile dolmuş olacaktır. Böylece bilgisayarda çalışırken gözden kaçmayacak bir performans düşüşü olacaktır.
  Kayıt defterinde yapacağımız küçük bir değişiklik ile programlar kapanırken kullandığı DLL dosyalarını otomatik olarak sildireceğiz. Bunu yaptıktan sonra sistem uzun süre açık kalsa bile çok yorulmayacaktır. Ancak programlar her açılışta çok kısa bir süre de olsa geç açılacaktır. İşte bu noktada sizin için bir programı çabuk açmak mı? yoksa sistemi daha uzun süre mi kullanmak? soruları arasında bir seçimle karşılaşacaksınız

  'HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows \Cur rentVersion\Explorer' adresine gidin.  Boş bir alanda sağ tıklayarak Yeni » Dize Değeri yoluna tıklayarak yeni bir dize yaratın. Adını 'AlwaysUnloadDLL' koyun.
  Daha sonra bu değere iki kez tıklayarak değerini 1 olarak girin.
  Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bu ayar uygulanmaya başlanacaktır. 3-5 saatlik bir çalışma sırasında bu ayarın farkına umarım varacaksınız.

  Yanıt vermeyen uygulamalara balyoz darbesi!
  Windowsta bir program yanıt vermediği zaman ekrana bir pencere çıkar ve Sonlandır butonu olan ve 20 saniye geri sayan bir trackbar çıkar. Sonlandır dediğinizde program kapanır. Siz Sonlandır demesenizde program artık sadece ölü bir ağırlıktır, Yüksek ihtimal ikinci pencerede kapatacaksınız İşte bu olayı otomatikleştirmek ve size sormadan yanıt vermeyen programları öldürmek için;
  'HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop' adresine gidin. Listenin üst kısımlarında bulunan 'AutoEndTasks' adlı anahtarı açın ve değerini 1 yapın.  Bundan sonra o Sonlandır penceresini görmeyeceksiniz.

  Sonlandır penceresinin çıkmasını bile beklemeyin!
  Bir önceki ayarı yapmış olsanız bile bilgisayar programların sonlandırılma görevini verene kadar belli bir süre programın yanıt vermesini bekler yani bozuk bir oyunun setup ' ' ında bir yerde takılıyorsa biz bu oyunun bozuk olduğunu o takıldığı yerde bayaaa bi bekledikten sonra anlarız İşte bu anlama süremiz windowsta da bu olaya denk gelen şey geçerli olarak 20 saniyedir. Bu süreyi kısaltmak için;
  'HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Contr ol' adresine gidin.

  'WaitToKillServiceTimeout' adlı anahtarın değeri 20000 iken siz bunu 4000 yapın böylece programların suxlayıp suxlamadıklarını 20 saniye yerine 4 saniyede algılatıp otomatikmen öldürtmüş olacağız. Ancak bundan sonra açılırken veya birşeyler yapmaya kalktığınızda kendiliğinden kapanmış gibi görünen olaylar yaşayabilirsiniz.

  Menülerin açılması için beklememek
  Başlat menüsünde programların içinde program grupları arasında dolaşırken bir grubun üstüne geldiğinizde açılması için 0,4 saniye beklemeniz gerekir. Bu bekleme süresini 0 yaparak menüleri açarken zbank zbank diye açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için;
  'HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop' adresine gidin.

  Listeden 'MenuShowDelay' anahtarının değeri 400 iken 0 yapın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Programlardaki grupları hızlıca açıp kapatabilirsiniz.

  Listeden 'MenuShowDelay' anahtarının değeri 400 iken 0 yapın. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Programlardaki grupları hızlıca açıp kapatabilirsiniz.

  ----------------------------------------------------------------------
  ______________Kurşun Geçirmez Windows____SADECE XP________________

  Herkes cok güvenli bir Bilgisayari rahatca islem yapabilmek icin kullanmak ister.
  Artik Windows,u da 'kursun gecirmez' sekilde yapmak mümkün. Regedit dosyasinda bir kac islem yapilacak sadece.

  Baslat /Calistir/regedit

  Hedef Dosyasi :

  HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic e\Tcpip\Parameters

  Buraya 7 adet 'DWORD-Wert' ekliyecegiz.

  1. TcpMaxDataRetransmission adinda ve degeri 2 olacak.
  2. SynAttackProtect adinda ve degeri 2 olacak.
  3. TcpMaxHalfOpen adinda ve degeri 100 olacak.
  4. TcpMaxHalfOpenRetried adinda ve degeri 80 olacak.
  5. EnableDeadGWDetect adinda ve degeri 0 olacak.
  6. EnablePMTUDiscovery adinda ve degeri 0 olacak
  7. KeepAliveTime adinda ve degeri 300000 olacak

  Bu islemler yapildikdan sonra saglam bir Windows a sahib olacaksiniz.
  --------------------------------------------------------------


  Çeşitli Windows Ayarlari

  1-SİSTEMİ HIZLANDIRMAK(WİN ME) :

  Bilgisayarım simgesi üzerine sağ tuşla tıklayın ve açılan menüden “özellikler” şıkkını seçin. Açılan diyalog penceresinden sırasıyla “Başarım” ve”Dosya Sistemi” sabit disk kartında ayarlar kısmında, diyalog penceresinden de makinanın belirgin rolünü masa üstü bilgisayarını “Ağ Sunucusu” olarak değiştirin, sonra da “Tamam” tuşuna tıklayın.(ilgili dosyaların hafızada tutulmasına ve böylece genel işleyişin bir miktar hızlanmasına sebep olacaktır.)
  Kısaca=BİLGİSAYARIM\ÖZELLİKLER\BAŞARIM\DOSYA SİSTEMİ\sabit disk kartında/makinenın bilirgin rolü/AĞ SUNUCUSU\TAMAM

  2-BAŞLAT MENÜSÜNÜN AÇILIŞ HIZINI DEĞİŞTİRİN(WİN 98/WİN ME/WİN NT/WİN 2000/WİN XP):

  Başlat menüsünde gezinirken alt menülerin çok hızlı açılmasını istiyorsanız bu düzenlemeyi registry altından yapabilirsiniz. Bunun için =BAŞLAT/ÇALIŞTIR ı açıp REGEDİT yazıp TAMAM a basın. Registry (kayıt defteri düzenleyicisi) içinde HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop anahtarı altına gelin. Burada sağ tarafta “MenuShowDelay” Şeklinde bir dize bulunması gerekir. Eğer yoksa yeni bir tane yaratın. Üzerini çift tıklayın değer olarak “0” girin. Menüler hiç beklmeden açılacaktır.

  3-AĞ BAĞLANTILARINI HIZLANDIRMAK(WİN XP) :

  Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak “gpedit.msc” dosyasını açıp, Grup İlkesi penceresini görüntüleyin ve BİLGİSAYAR YAPILANDIRMASI/YÖNETİM ŞABLONLARI/AĞ altında bulunan “QoS PAKET ZAMANLAYICSI” klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan “AYRILABİLİR BANT GENİŞLİĞİNİ SINIRLA ÖZELLİKLERİ” öğesine iki kez tıklatın ve ekrana gelen penceredeki “ETKİN” seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen “BANT GENİŞLİĞİ SINIRI” kutusuna da “0” değerini girin. Artık internet bağlantınız öncekine kıyasla yüzde 20 daha hızlı olacaktır.

  4-PROĞRAMLARIN TİMEOUT SÜRESİNİ DEĞİŞTİRMEK(WİN XP):

  Kayıt defteri düzenleyicisini çalıştırın (başlat/çalaştır/regedit/tamam) ve “HKEY_CURRENT_USER\CONTROL PANEL\DESKTOP” anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan “HungAppTimeout” öğesini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve bunun sonucunda ekrana gelen pencere üzerindeki “değer verisi” kutusuna milisaniye olarak “1-25” arası bir değer girin. Poroğramlarınız çok hızlı açılacaktır.

  5-RAHATSIZ EDİCİ KONUŞMA BALONLARINI KALDIRMAK(WİN XP):

  Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları, sizi rahatsız eder, olur olmaz şişer.
  Başlat/Çalıştır komutu yardımıyla “regedit” dosyasını çalıştırarak “kayıt defteri düzenleyicisi”ni çalıştırın ve “HKY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curre nt Version\Explorer\Advanced” anahtarını aktif hale getirin.Farenin sağ düğmesi ile pencrenin sağ tarafındaki boş alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki “Yeni/DWORD” değeri komutunu çalıştırın. Bu yeni öğeye isim olarak “EnableBallonTips” yazın ve değerini de “0” olarak atayın. Windows XP yeniden başlatıldıktan sonra, sıkıcı konuşma balonları sizi çalışırken rahatsız edemez. Konuşma balonlarını yeniden aktif hale getirmek isterseniz oluşturduğunuz değeri “1” olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

  6-PROĞRAM EKLE/KALDIR LİSTESİNİ TEMİZLEMEK:

  Proğram ekle/kaldır özelliğini kullanarak kurulu bir proğramı kaldırmanıza ve sabit diskten tüm bileşenlerin silmenize rağmen bazen sadece ismi listede kalır ve proğramı yeniden kumanızı engelleyibilir. Bu durumda registry içindeki HKEY_LOCAL_MACHİNE/SOFTWARE/MİCROSOFT/WİNDOWS/CURRENT VERSİON/UNİNSTAL anahtırına başvurmanız gerekir. Burada yer alan proğramlardan istediğinizi silebelirsiniz. Sadece listedeki isim silinir ve asıl proğrama dokunulmaz.

  7-KİLİTLENME SONRASINDA OTOMATİK RESTART:

  Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Başlat/Denetim Masası penceresindeki Sistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin. Başlangıç ve Kurtarma başlığı altında bulunan ayarlar düğmesine tıklayın ve “Otomatik Olarak Yeniden Başlat” seçeneği üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar, sistem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

  8-MİSCROSOFT’A BİLGİ GÖNDERMEYİN (WİN WP):

  Windows XP, sizin onayınıza ihtiyaç duymadan bilgisayarınız hakkındaki bilgileri Microsoft’a gönderiyor. Buradaki rahatsız edici durum ise söz konusu işlemin arka planda gerçekleşmesi ve Microsoft’a gönderilen bilgilerin içeriğinin ne olduğunun bilinmemesidir.Söz konusu veri akışını kesmek içinse “KAYIT DÜZENLEYİCİSİ” ve sistem proğramları ile çalışmanız gerekmektedir.
  Ancak ücretsiz olarak temin edebileceğiniz XPAntispy adındaki araç, gerekli ayarları sizin için yapıyor ve Windows XP’nin veri aktarmasını sağlayan söz konusu bileşenleri kaldırıyor.
  Herhangi bir kurulum gerektirmeyen XPAntispy’i çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey, ÇALIŞTIRILABİLİR dosyası üzerine iki kere tıklamak.
  Daha sonra SPECİAL menüsündeki seçenekleri kullanarak, sistem durumunun otomatik olarak değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan araçtaki tüm seçeneklerin açıklamaları program penceresinin altında ekrana geliyor. Ancak bu küçük aracın yapabilecekleri bu kadarla sınırlı değil. Bazen oldukça sinir bozucu olabilen İnternet Explorer ve Media Player’in otomatik olarak güncellenmeleri engellenebilir. Şayet Microsoft Messenger’i kullanmıyorsanız, XPAntispy bu programı sistemden tamamen kaldırabilir ve otomatik olarak çalışmasını engelleyebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey Microsoft Messenger başlığı altında bulunan “DİSABLE AUTOSTART” veya “UNİNSTALL COMPLETELY” seçeneklerinden birini işaretlemektir.

  9-IRQ’LERE ÖNCELİK VERMEK(WİN 2000/XP):

  Yeni bilgisayarlar da ses kartı veya modem gibi donanımları halen IRQ’lerle (kesme istekleri) yönetiyorlar. Windows bunların hepsini aynı öncelikle kullanır. Ancak mesela ekran kartına öncelik hakkı olan bir IRQ atamak mantılı bir davranış olacaktır. Bunun için de şunları yapmanız gerekiyor:Öncelikle ilgili bileşenin hangi IRQ’yu kullandığını öğrenmemiz gerekiyor. Masa üstünde boş bir yere mausun sağ tuşu ile tıklayın özellikleri tıklayın/ayarlar/gelişmiş/bağdaştırıcı/özellikler/kaynaklarda IRQ’ nün karşısındaki rakamı not edin. Registry Editörü açıp HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CURRENT CONTROLSET\CONTROL\PRİORİTYCONTROL anahtarına girin. Pencerinin sağ tarafında sağ fare tuşu ile boş bir yere tıklayın. Yeni değere ad olarak “IRQ[IRQ’nun numarası]Priority” girin. Anahtara çift tıklayın ve “1” değerini girin.

  10-DİSK ÖN BELLEĞİNİ AYARLAMAK(WİN XP):

  Microsoft, Windows işletim sistemini ön bellek değerleri için standart değerlere ayarlayıp öyle sunar. Sisteminizden maksimum verim almak için bu değerleri sisteminize göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Start menüsünden Run il regedit’i çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Contro l\SessionManager\Memory Management anahtarına girin. LoPageLockLimit’e çift tıklayın ve aşağıdaki listeden uygun değeri buraya girin. OK ile onaylayın.

  11-CACHE AYARLARINI DEĞİŞTİRMEK(WİN XP):

  Microsoft NT teknolojisini temel alan işletim sistemlerinde, yani XP’de, cache(önbellek) parametrelerini değiştirmiş. Bu sayede bilgisayar, Windows 98 veya Me kurulu haline göre biraz daha hızlı çalışıyor Ancak bu parametrelerle oynayarak sisteninizden biraz daha yüksek bir perormans elde etmeniz mümükün. Başlat menüsünden Çalıştır’a girin. Regedit ile registry editörünü (kayıt düzenleyicisi) çalıştırın. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Ses-sionManager\MemoryManagement anahtarında DisablePagingExecutive’e çift tıklayın ve değer olarar “1” girin. Aynı şeyi LargeSystemCache için de yapın. Windows, bu değişikliklerle daha büyük bir dosya önbelleği oluşturacak ve Kernel’in bazı parçalarını sabitdiske kaydetmeyecektir.

  12-İNTERNET EXPLORER BİLEŞENLERİNİ YÜKLEMEMEK:

  İstenmeyen plug-in’lerin yüklenmesini rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Başlat/çalıştır komutunu kullanarak “gpedit.msc” dosyasını açın. Ekrana gelen penceredeki “Bilgisayar yapılandırması/Yönetim şablonları/Windows bileşenleri/Internet Explorer” başlığını aktif hale getirin. Burada bulunan “Internet Explorer Bileşenlerinin Otomatik Yüklenme’sini Devre Dışı Bırak” öğesinin üzerine tıklandığında açılan pencere üzerindeki “Etkin” seçeneğini işaretleyerek etkinleştirebilirsiniz. Bundan böyle Internet Explorer ile konforlu bir şekilde gezinebilirsiniz.

  13-GEÇİCİ DOSYALARIN SİLİNMESİ(WİN ME/200/XP):

  internet Explorer 6, geçici internet dosyalarını her kapandığında otomatik olarak siler. Önce browser’ınızı açın ve araçlar menüsü altından internet seçeneklerini seçin. Buradan gelişmiş kartına gelin ve güvenlik alanı altında yer alan “Epty Temprory İnternet Files Folder When Browser is Closed (Tarayıca kapatıldığında temprory internet files klasörünü boşalt) kutucuğunu işaretleyin.

  14-İNTERNET VE YEREL AĞ ÜZERİNDE GEZİNME HIZININ ARTIRILMASI(WİN 9X/NT4/2000/ME/XP):

  Önce regedit’i çalıştırıp buradan HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr ent Version\Explorer\Remote Computer\Name Space anahtarını bulun. Sağ taraftaki panelde {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} dizesini seçip, üzerine sağ tuş ile tıklayıp silin. Tamam tuşuna tıkladığınızda sorun çözülecektir.

  15-SABİT DİSKLERİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI İÇİN NE YAPILMALI:

  her şeyden önce sabit diskinizi, özellikle çalışırken, asla ve asla sarsmamalısınız.Ayrıca kasa içinde iyi bir havalandırma olması ve kasa içi sıcaklığın yüksek olmaması da sabit diskin ömrünü uzatır. Bazı sabit diskler (özellikle Seagate diskler), çalışma sırasında ortaya çıkan gürültüyü azaltmak için diskin arka kısmındaki plaketin üstüne bir çeşit sünger örtüyor. Bu çıkan sesi önemli ölçüde azaltıyor, fakat diskin daha fazla ısınmasına sebep oluyor. Özellikle sıcak havalarda sık sık sisteminiz göçüyorsa ve sisteminizde başka bir sorun olmadığına eminseniz sabitdiskinizden şüphelenebilirsiniz. Böyle bir durumda, sabitdiskin sıcaklığını kontrol etmek ve gerekiyorsa özel olarak disklerin arka kısmına oturacak şekilde üretilen fanlardan kullanmak gerekir 7200 RPM (devirli) ya da üzeri dönüş hızına sahip disklerde bu tür ısınma problemlerine sıkça rastlanır.

  16-NERO BURNİNG ROM KAYIT PROĞRAMINDA CD KAPASİTESİNİN ÜZERİNDE KAYIT YAPMAK(OVER BURNİNG)

  Nero Burning Rom’nun eski versiyonları Kayıt Defteri’nde yapılan küçük bir değişiklikle yüksek kapasiteli diskleri yazabilecek hale getirilebilir. Bunun için Kayıt Düzenleyicisi’ni çalıştırın ve “HKEY_CURRENT_USER\Software\ahead\Nero-BurningROM\General\OversizeDefault-Value” anahtarını etkinleştirin. Daha sonra normalde “0” olan değerini “1” olarak değiştirin. Nero yeniden başlatıldıktan sonra artık yüksek kapasiteli diskler ile çalışabilir. Ancak bunun için yazıcının da desteği gereklidir.
  WİNDOWS XP’DE GÜVENLİK AÇIKLARI

  17-HATA MESAJI:

  MİCROSOFT’A GÖNDERİLEN FEEDBACK VE KİŞİSEL BİLGİLER (WİN XP):Bu hata raporlama özelliği iptal edilebiliyor: Denetim Masası/System bölümüne girin (klasik görünüme geçmeniz gerekebilir). Burada Advanced(gelişmiş) sekmesine geçin ve Error orting düğmesine tıklayın. Açılan pencerede hata raporlamasını iptal edebilirsiniz. Buradaki “But notify me when critical errors occur” seçeneğini de devre dışı bırakabilirsiniz.

  18-İSTENMEYEN VERİ TRANSFERİ: SİSTEM SAATİ SENKRONİZASYONU (WİN XP):

  Bunun için görev çubuğundaki saate çift tıklayarak Date and Time Properties penceresini açın ve İnternet Time sekmesinde “Automatically synchronize with an Internet time server(Bir internet saat sunucusuyla otamatik olarak eşitle)” seçeneğini iptal edin.

  19-MİCROSOFT İÇİN GİZLİ BİR GİRİŞ HESABI: DESTEK KULLANICISI (WİN XP):

  Sistem yönetiminin derinliklerinde çık gizli başka kullanıcı hesapları da var: Control Panel(denetim masası)/Administrative Tools(yönetimsel araçlar)/Computer Manaagement(bilgisayar yönetimi) altında sistem yöneticileri için çok kapsamlı bir araç bulabilir ve sisteme kayıtlı tüm kullanıcı hesaplarını ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.Computer Management’te Local Users and Groups(yerel kullanıcılar ve gruplar) bölümüne tıklayın, ardından Users kaydına girin. Burada kendi oluşturduğunuz hesapların yanında Windows XP tarafından otomatik olarak yaratılan “Support_388945A0” adında bir hesap daha göreceksiniz, Microsoft’a göre bu sadece OEM dağıtımı için önem taşıyor. Gerçi bu hesap normalde iptal edilmiş durumda ve bu yüzden pek bir tehlike arz etmiyor. Ancak yine de, kullanıcının kendisinin oluşturmadığı ve ne işe yaradığı şüpheli olan bir hesabın sistemdeki varlığı hoş değil. Herhangi bir yazılım üreticisi (bir proğram veya sürücü gibi), iptal edilmiş bu hesabı, örneğin müşterilerine online yardım sunmak için etkin hale getirebilir. Bu hesap için de standart (default) bir şifre seçilirse, artık ++++++’lar için sisteminize girmek hiç de zor olmayacaktır, zira giriş kapısı zaten ardına kadar açılmış olacaktır.
  KORUNMA YOLU: Bu kullanıcı hesabını silin ve böylece sisteme olası bir açık arka kapıyı kapatmış olun. Windows XP’nin Home Edition sahiplerinin bu özellikten endişelenmelerine gerek yok, zira bu sürümde destek kullanıcısı hesabı kurulmuyor.

  20-İNTERNET EXPLORER’DA GÖZETLEME FONKSİYONLU ENTEGRE CASUS YAZILIMI ALEXA (WİN XP/WİN ME/WİNNT/WİN2000/WİN 9:

  Hakkınızda şu veriler toplanıyor:
  • Ziyaret ettiğiniz web sayfalarıyla ilgili bilgiler,
  • Online formlarda girdiğiniz veriler,
  • IP adresiniz ve web sayfasının tam URL’si (URL’de iletiliyorsa sayfa hakkında anahtar sözcükler de içerebiliyor),
  • Kullanılan browser ve işletim sistemiyle ilgili bilgiler,
  • Satın alma alışkanlıklarınızı tespit etmek için web’de izlediğiniz yolların analizi…
  KORUNMA YOLU: Start(başlat) menüsünden Run(çalıştır)’a girin ve “regedit” yazıp Registy Editörü açın. Alexa yazıp arama yaptığınızda, her nedense hiçbir sonuçla karşılaşmıyorsunuz, zira proğramın Windows XP’nin kayıt veritabanı ile hiçbir ilgisi yokmuş gibi görünüyor. Ama aslında gizli bir anahtarla Alexa gizli. Ana penceredeki dizin ağacında “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Intern et Explorer\Extensions” dalını açın ve “c95fe080-8f5d-11d2-a20b-00aa003c157a” dizinini silin.
  “Show Related Links” özelliği artık çalışmayacaktır, ancak web’de bunun için zaten yeterince başarılı arama motorları var.
  Internet Explorer, kullanıcı için görünmeyen bir başka bağlantıyı da Microsoft’la, kendisi için güncellemeler aradığında, kuruyor. Bu fonksiyonu iptal etmek için birkaç fare tıklaması yeterli: Internet Explorer’da Tools(Araçlar)/Internet Options(internet seçenekleri) altında web tarayıcınız için ilgili ayarları bulabilirsiniz. Burada en sondaki Advanced(gelişmiş) sekmesine tıklayın ve “Automatically check for Internet Explorer updates (internet Explorer güncellemelerini otomatik olarak denetle)” seçeneğinin önündeki işareti kaldırın.

  21-MEDİA PLAYER RAHAT DURMUYOR MİCROSOFT’A ISRARLI BAĞLANTI (WİN ME/WİN NT/WİN 2000/WİN XP):

  Media player’da Tools(araçlar)/Options(seçenekler) altında bulabilirsiniz. Player(yürütücü) sekmesinde şu seçeneklerin hepsini önlerindeki işaretleri kaldırarak iptal edin:

  • Download codecs automatically(Codec bileşenlerini otomatik olarak yükle)
  • Allow Internet sites to uniquely identify your player(internette benzersiz tanımlanmasına izin ver)
  • Acquire licenses automatacally(lisansları otomatik al)
  • Start player in Media Guide
  Ancak, tüm bu seçenekleri iptal etseniz bile, media player’ın internet bağlantısını bir firewall yazılımı ile komple bloke edin.

  22-XP’NİN CD YAZMA PROĞRAMINI KALDIRMAK:

  Başlat/Çalıştır komutunu çalıştırın ve Aç kutusuna “regedit” yazdıktan sonra Tamam düğmesine tıklayın. Ekrana gelen Kayıt Defteri Düzenleyicisi penceresindeki “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr entVersion\Policies\Explore” anahtarını etkinleştirin ve pencerenin sağındaki boş alana farenin sağ tuşunu kullanarak tıklayın. Nesne menüsündeki Yeni/DWORD Değeri komutunu çalıştırın ve bu öğeye isim olarak “NoCDBurning” verin. Yeni öğe üzerine iki kere tıklayın ve “Değer Verisi” kutusuna “1” yazın. Artık entegre CD yazıcının devre dışı kalması için sadece sistemi yeniden başlatmanız yeterlidir.

  23-ESKİ, TOPLU FAREYİ DAHA DUYARLI YAPMAK (WİN XP):

  Başlat/Denetim Masası komutunu çalıştırın ve Sistem simgesine iki kere tıklayın. Donanım kartı üzerinde bulunan aygıt yöneticisi düğmesine tıklayın ve ekrana gelen listede bulunan “fare ve diğer işaret aygıtları” başlığını genişletin.
  Listelenen fare üzerine farenin sağ tuşunu kullanarak tıklayın ve özellikler komutunu çalıştırın. Ekrana gelen özellikler penceresindeki Gelişmiş Ayarlar kartını aktif hale getirin ve örnek hızı değerini “200” olarak değiştirin. Girişarabelleği Uzunluğu için de “300” yazın. Bu, farenin konumunu daha sık bildirmesini sağlar. Windows yeniden başlatıldıktan sonra fare daha etkili bir kullanım sunacaktır.

  24-OUTLOK OLMADAN HIZLI POSTA GÖNDERMEK (WİNDOWS 2000/XP):


  Hızlı bir şekilde e-posta yazmak istiyorsunuz: Bunun için ilk olarak Outlook’u açmalı ve bir süre beklemelisiniz. Ancak bu ipucu sayesinde bekleme süresini sısaltabilirsiniz. [Windows]+[R] tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır penceresini açın ve “mailto:” yazdıktan sonra [Enter] tuşuna basacak olursanız boş bir e-posta ekrana gelecektir. Eğer isterseniz üst üste iki noktadan hemen sonra iletiyi göndermek istediğiniz adresi de yazabilirsiniz. Bunun için masa üstüne bir kısa yol oluşturmak, çalışmanızı oldukça hızlandıracaktır. İlk olarak masaüstündeki boş bir alana farenin sağ tuşunu kullanarak tıklayın ve Nesne menüsündeki Yeni/Kısayol komutunu çalıştırın. Ekrana gelen penceredeki “ Öğenin konumunu yazın ” kutusuna “mailto:”yazın ve İleri düğmesine tıklayın. Şimdi kısayolunuz için uygun bir isim girin ve Son düğmesine tıklayın.

  25-PLEXTOOLS İLE HEMEN TÜM KORUMALARIN KIRILMASI:

  Tüm plextor sürücüler ile beraber PlexTools aracı da sunulur. Bu araç, sürücü hakkındaki bilgileri görüntüler ve video veya ses oynatıcısı gibi bazı fonksiyonları sahiptir. Ancak bu aracın tüm audio korumalarını pratik bir şekilde kırabildiği az bilinir. Digital Audio Extraction fonksiyonu, sürücünün okuma işlemi sırasında “aptal” bir Audio CD Player gibi davranmasını sağlayarak, tüm yanlış yönlendirici veri parçalarını görünmez hale getiren belirli bir bit’i sürücüde tutar.

  26-MİCROSOFT BİLGİ SORGULAMASINI KAPATMAK(WİNDOWS XP):

  Eğer bilgisayarınızla ilgili bilgilere bakılmasını istemiyorsanız: Sistem kayıt defteri düzenleyicisini açın. “HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Window s NT\CurrentVersion” altında “RegDone” değerine çift tıklayın. Çıkan kutuya “1” değerini girip “Tamam”a basın.

  27-TAKILAN CD’NİN OTOMATİK ÇALIŞMASINI ENGELLEMEK(WİN XP):

  Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınız zaman, onun otamatik olarak çalıştırılması sizi rahatsız ediyorsa “HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\ Servi ces\Cdrom” altındaki “AutoRun” kaydına çift tıklayıp çıkan penceredeki “1” değerini “0” olarak değiştirin. “Tamam” düğmesine bastıktan sonra bilgisayarınıza taktığınız CD’lerin otomatik olarak çalışmadığını göreceksiniz.

  28-DOSYALARIN TAKAS DOSYALARINA ATILMASINI ENGELLEMEK(WİN XP):

  “HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Contr ol\Session Manager\Memory Management” klasörü altındaki “DisablePagingExecutive” değerine çift tıklayın. Karşınıza çıkacak ekrandaki “0” değerini “1” olarak değiştirin.

  29-BAŞLAT MENÜSÜNDEKİ BELGELER İÇERİĞİNİ AZALTMAK(WİN XP):

  “HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows \Curr ent Version\Policies\Explorer” anahtarını etkinleştirin ve ardından pencerenin sağ bölmesine farenin sağ tuşu ile tıkladıntan sonra açılan nesne menüsündeki Yeni\DWORD Değiri komutunu çalıştırın. Yeni öğenin ismini “MaxRecentDocs” olarak değiştirin ve enter tuşuna basın. Bu değerin üzerini çift tıklayarak komutu çalıştırın ve söz konusu liste içerisinde bulunmasını istediğiniz maksimum belge sayısını girin. İletişim penceresindeki Tamam düğmesine tıklayın ve kayıt defterini kapatın.

  XP kullananlarin işine yarayacak bilgiler...

  Arkadalar xp kullanicilarin isine yarayabilcek bazi bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

  .................................................. .................................................

  1)Daha fazla işlemci gücü=Başlat-Çalıştır-Aç satırına:'Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks' yaz ve tamam.

  2)XP ' ' nin hızlı kapatılması=Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:

  HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sağındaki alanda 'WaitToKillServiceTimeout' sağ tıkla ve değiştir
  değeri 20000 ' ' den 200 yap.

  3)Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi=Başlat-Çalıştır regedit yaz
  HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sağ tıkla yeni DWORD değeri yap değerin adı 'NoRecentDocsHistory' olarak yap.Ardından üzerine tıklayarak kısıtlamayı açmak için 1 değerini gir yok ben belgeler geçmişini istiyom diyosan 0 değerini gir.Yeniden başlat..

  4)Bellek perfonmansının arttırılması=Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;
  HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaş;
  a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 değerini gir.
  b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
  c)Orada yeni bir DWORD değeri oluştur 'IOPageLockLimit' olarak adlandır ve değeri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 değerini girin.
  Yeniden başlat…

  5)Menü hızlandırılması=Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu registry ' ' de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir.Kayıt defteri düzenleyicisini açın 'HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop' altıdaki 'MenuShowDelay' dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri '0'olarak atadığınızda sorun çözülür...

  6)%20 internet hızı artışı=Windows xp professional %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
  Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
  (önceki bant genişlik ise=20)

  7)Tamamen silme= Kaldirdigimiz programin ismi hala görünüyorsa.
  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Uninstall... yanindaki + isaretli yere tiklayip actigimizda hepsini görebilirsiniz.Sağ tıkla ve sil…

  Diger yollar

  * Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi

  Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

  Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın.

  * Konuşma Balonlarından Kurtulun

  Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

  Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulun ve değerini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini 0 yapın.

  * Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması

  Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup NoLowDiskSpaceCheck adını veri ve değer olarak 1 girin.

  * Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme

  NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.

  Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup EncryptionContextMenu adını verin ardından değerini 1 yapın.

  * CD leri Otomatik Açılması

  Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

  Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

  XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic esCdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.

  XP Pro Için: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

  * XP Pro da Gelişmiş Dosya Paylaşımı

  Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

  Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.

  * Windows u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun

  Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ' ' a şunu yazın. :i386winnt32.exe /unattend . bundan sonra kurulum işlemi başlaycaktır.

  * Internet Explorer in Yeniden Kurulumu

  Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın. rundll32.exe.setupapi ,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%infie.inf

  * Windows XP Altında Google

  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMain anahtarında iki yeni dize değeri oluşturun (eğer varsa değer değişilecek). Ilkine Search Page adını verin ve değer olarak girin. Ikincisine ise Search Bar ismini verin ve değer olarak girin. Ardından HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerSearchUrl anahtarına ulaşın ve Varsayılan değerini şeklinde girin. Bunu da yaptıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftInternet ExplorerSearch anahtarına ulaşın. Burada bulunan SearchAssistant değerini açıp olarak değiştirin.

  * XP Home Altında Kullanıcı Paylaşımları

  Windows XP işletim sisteminin ev kullanımına özel versiyonunu kullananlar dosyalarını paylaşıma açabiliyor ancak bunları parola ile koruyamıyor veya kişiye özel atamalar yapamıyor. Ancak küçük bir hile ile bu durumu değiştirebiliriz. Başlat/Çalıştır ' ' a shrpubw yazın. Karşınıza gelen programla paylaşım hakları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

  * Güncel Kullanıcının Masaüstünde Görüntülenmesi

  XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini Bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerCLSID{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve Bilgisayarım %USERNAME% olarak isim verin. Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

  * Rezerve Bant Genişliğinin Serbest Bırakılması

  Windows XP, ağ aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel işlemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Başlat/Çalıştır ' ' a gpedit.msc yazın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim Şablonları / Ağ / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinleştirin. Buradaki Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dışı olarak değiştirin.

  * Otomatik Kullanıcı Kaydı

  Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz.

  Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon kaydına ulaşın ve buradaki AltDefaultUserName kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona AutoAdminLogon adında bir dize değeri oluşturun ve değerini 1 yapın. Daha sonra DefaultPassword adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz Space tuşuna basmanız

  Dialer Programlarına Karşı Koruma

  Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve Cocuments and SettingsAll UsersApplication DataMicrosoftNetworkConnectionsPbk klasörüne gidin. buradaki RASPHONE.PBK özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur hale getirin.

  * Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması

  Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.

  [Shell]

  Command=2

  IconFile=Explorer.exe,3

  [Taskbar]

  Command=ToggleDesktop

  Daha sonra bunu Masaüstünü Göster.SCF adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.

  * Saat Dilimi Penceresine Şehrinizi Ekleyin

  Regedit Düzen-Bul deyip Istanbul kelimesini aratın. (GMT +02:00) Atina, Istanbul, Minsk yazan değeri buluğunuzda Display yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

  * XP nin Konuşma Balonlarını Kapatmak

  Eğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan d: sürücüsünde az yer türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsa HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerAdvanced altında EnableBallonTips DWORD değerini 1 den 0 a çevirmeniz onu kapatacatır.

  * Dosyaların Takas dosyasına Atılmasını Engellemek

  Windows XP bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir. Eğer bilgisayarınızda 256Mb dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management klasörü altındaki DisablePagingExecutive değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

  * Sistemle Ilgili Olan Dosya Yollarını Değiştirmek

  Windows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerShell Folders altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

  * Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırmak

  Windows XP bir performans canavarıdır. Windows unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management altında LargeSystemCache değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

  * Takılan CD lerin Otomatik Çalışmasını Engellemek

  Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServi cesCdrom altındaki AutoRun değerini 0 yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

  * Windows XP nin CD Yazma Programını Kaldırmak

  Regedit HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.

  * Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek

  Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ' ' e gidiyoruz. HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0} anahtarını bulun, sağdaki Varsayılan değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara DefaultIcon adını verin. Bu anahtara ait Varsayılan değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan Instance/InitPropertyBag al anahtarına geçin. Sağdaki method öğesine değer olarak ShellExecute girin. Şimdi aynı yerde Command adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında Param1 adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

  * Kullanıcıları Kayıt Penceresinden Çıkarmak

  Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit i açın ve HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogonSpecialAccountsUserLis t anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

  * Cevap Vermeyen Uygulamayı Daha Hızlı Kapatmak

  bunu için Regedit de HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki HungAppTimeout değerini 500 yapın.

  * Açılış Ekranında ClearType

  Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın. Burada FontSmoothing ve FontSmoothing değerlerini 2 yapın.

  * Internet Explorer Hızlı Açılsın

  bunun için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

  * Schedule Task Kapansın

  I.E 6 sunucuya her bağlandığında Schedule Task çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerRemoteComputerNameSpace{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} bu anahtarı bulun ve silin.

  * BSDOS Çıktığında Yeniden Başlasın

  BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit de HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olCrashControl anahtarında AutoReboot değerini bulun ve 1 yapın.

  * Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi

  Bunun için Regedit de HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarında Enable değerini bulun ve Y yapın.

  * Başlangıç Menüsünü Değiştiremesinler

  Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak NoChangeStartMenu yazın ve değerini 1 yapın.

  * Sistem Bip leri Kapansın

  Arada çık bip seslerinden sıkıldıysanız Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelSound anahtarına ulaşın. Beep değerini no olarak değiştirin.

  * Ekran Koruyuculardan Kurtulun

  Eğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız Çalıştıra C:WINDOWSsystem32dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:windowssystem32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun

  Shared Document i Kaldırın

  Bilgisayarımdan Shared Document i kaldırmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerMyComputerNameSpaceDelegate Folders anahtarına ulaşın ve buradaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} alt anahtarını kaldırın.

  * Açılış Disketi Oluşturmak

  Disketi disket sürücünüze takın.. formatlayın.daha sonra Create MS-DOS Startup Disk i çalıştırın.

  * XP nin Firewall Özelliğini Kapatmak

  Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.

  * Windows XP yi Hızlı Kapatma

  Regedit HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına gidin ve AutoEndTask DWORD değerini 1 yapın.

  * Windows Daha da Hızlansın

  Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCo ntrolFileSystem anahtarına ulaşın ve NtfsDisableLastAccessUpdate değerini bulun ve 1 yapın.

  * Açıklama Yapmasın

  Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun ve ShowInfoTip DWORD değerini bulup değerini 0 yapın.

  * Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor

  Windows XP den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın ve PowerOffActive DWORD değerini bulup değerini 1 olarak değiştirin.

  * Açılış Süresini Kısaltın

  NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde NTFS Check e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. CHKNTFS komutu AUTOCHK başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına CHKNTFS/T (4 yerine herhangi bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.Ve Bunun için regeditden HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlSessionManag erMemoryManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini 5 yapın.

  * Boot Dosyaları Ile Açılışı Hızlandırın

  Regedit e giirp HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun ve değerini Y yapın.

  * Windows XP yi Hızdan Uçurun

  Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olPriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini 1 yapın.

  * Sistemin Klavye Yardımıyla Yeniden Başlatılması

  Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionWinlogon anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak EnableQuickReboot yazın ve dize değerini açın değer olarak 1 verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

  * Bir Explorer Hatasında Tüm Explorer ları Kaybetmeyin

  Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ' ' da Klasör Pencerelerini Ayrı Bir Işlemde Başlat seçeneğini aktif hale getirin.

  * Sisteminizi Sunucuya Çevirin

  Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management anahtarına ulaşın ve LargeSystemCache DWORD değerinin değerini 1 yapın.

  * Explorer Gibi Masaüstünüzde Ayrı Çalıştırın

  Bunu yapmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorer anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. Isim olarak DesktopProcess yazın ve değerini 1 yapın.

  * Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın

  Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ' ' a services.msc yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

  a-DHPC Istemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

  b-DNS Istemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

  c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ' ' nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

  d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

  e-Görev Zamanlayıcı: Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

  f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.

  g-Taşınabilir Ortam Seri No: Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

  h-Terminal Hizmetleri: Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

  j-Hata Bildirim Hizmeti: Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

  k-Otomatik Güncelleştirme: Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

  l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.

  * Sistemi Hızlı Kapatın

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ControlWa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.

  * Boot performansını Yükseltin

  HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini 5 yapın.

  * NumLock Açılsın

  Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USERControl PanelKeyboard anahtarına ulaşın ve buradaki InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.


  * Pencereler Bıraktığınız Gibi Kalsın

  Herhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShell NoRoam anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2009
  Şehir
  nevşehir
  Mesajlar
  670
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: WİNDOWS LARIN GİZLİ SIRLARI İŞİNİZE YARAYABİLİR  vallla ben bunların hepsini okursam bilgisayar hızlanırmı bilmem ama benim yavaşlayacağım kesin 2 satır okudum gözlerden yaşlar akmaya başladı yavaş yavaş okuyup deneyeceğim tessekür ederim

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  28 Eylül 2011
  Şehir
  Sivas
  Yaş
  34
  Mesajlar
  303
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: WİNDOWS LARIN GİZLİ SIRLARI İŞİNİZE YARAYABİLİR  ıyı güzel işe yarayan bi alıntı yapmıssın tesekurler windows 7 içinde araştırma yaparmısın accaba nasıl hızlandırabılırıs benım laptop 4gb ram 2gb ekran kartı 600 gb harddisk bu özellıklere sahıp ama yınede hızlı deil

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  03 Şubat 2012
  Şehir
  Adana
  Yaş
  19
  Mesajlar
  4,551
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: WİNDOWS LARIN GİZLİ SIRLARI İŞİNİZE YARAYABİLİR  Okumaya üşendim yahu ;D

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  17 Mayıs 2011
  Şehir
  KIRKLARELİ
  Yaş
  38
  Mesajlar
  453
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: WİNDOWS LARIN GİZLİ SIRLARI İŞİNİZE YARAYABİLİR  senin laptop bence çok hızlı ama gereksiz dosyalarla dolmuştur cleaner yükle gereksiz şeyleri silsin bence

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  12 Şubat 2012
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  2,787
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: WİNDOWS LARIN GİZLİ SIRLARI İŞİNİZE YARAYABİLİR  Çogunu biliyordum Paylaşım için saol

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  28 Ocak 2011
  Şehir
  nevşehir
  Yaş
  23
  Mesajlar
  981
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: WİNDOWS LARIN GİZLİ SIRLARI İŞİNİZE YARAYABİLİR  güzel paylaşım ama gözüm yemedi hepsini okumaya

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. NEW HOLLAND' LARIN KAPIŞMASI (Kesin İzleyin)
  Konu Sahibi Killedby Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 14.Mart.2012, 21:41
 2. FIAT larda xx-46, xx-56 , xx-66 larin manasi nedir
  Konu Sahibi Alperen06 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 39
  Son Mesaj : 26.Ekim.2011, 15:49
 3. ARAP'LARIN ERKUNT SEVDASI :)
  Konu Sahibi volkanuzel Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 21.Mart.2011, 18:42
 4. KRONE SCHWADRO (İŞİNİZE YARAYACAK BİR MOD)
  Konu Sahibi deniz3435 Forum Römork - Ekipman
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07.Kasım.2010, 22:49

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status