PELET YEM ÜRETİMİ

ArkadaşlarArkadaşlar bildiğimiz gibi hayvancılıkta en büyük girdi pelet yem . Nasıl Kaba yemimizi tarladan alıyorsak gerekli ürünleri ve makineleri toparlayıp bunu da yapsak sizce nasıl olur? Mesela bi sitede saatte 400Kg kapasiteli bir makine görmüştüm. Yani bunu yaparsak karlılığımız en az %60 artar diye düşünüyorum. Tabi ki kolay bişey değil ama bi araştırsak en azından şansımızı denesek fikir alışverişi yapsak fena olmaz diye düşünüyorum.Çuvalı 45Tl olan ürünü 15Tl ' ye üretip 10Tl ' sini makine masrafına koysak bizi çok daha iyi günlere getirebilir. Yani burada 3 sorunumuz var. Bu yemde hangi maddeler kullanılıyor. Ve nasıl üretiliyor. Maliyeti nedir?

Ynt: PELET YEM ÜRETİMİ

Sayin ciray
Sistem gorundugu kodar kolay degil makinanin kapasitesi motorun kw gucu ile ilgili ornek vermek gerekirse 75 kw motor yaklasik olarak 800-900 kg / saat uretime sahiptir. Makina uzerindeki maliyetlere gelince makinede disk ( delikli silindir ) ve onun uzerinde donen toplar bunlarin bir omru var kullanilan hammadeye gore degisiyor. Diger maliyetler kullanacaginiz hammadeler ile ilgili yem amacli kullanacaksiniz bugday samani yulaf samani gibi arpa samani gibi urunler kullanacaksiniz bunlari makineye beslemek icin 2-3 mm incelgine indirmeniz gerekiyor ( degirmen sart) eger elinzde balya halinde varsa balyayi acmak icin de bir makina gerekiyor aradaki iletimi saglayan helezondur elevatordur banttir silodur bunlari saymiyorum. Talas hale getirdiginiz bugday samani makinaya belsdikten sonra talasin yapismasi icin melas tarzi yapistiricilar hayvan yemi olacagi icin kimyasal madde olmaz veya talasi yumsatmak icin buhar gereksiminiz var. Yani kisaca soylemek gorunmeyen maliyetler cok fazla

Haklısınız kolay değil.Disklerin üstünde dönen topları zaten biliyordum.Yemi üretmek için kullanılan makineler,ham maddeler ve ham maddelere uygulanan işlemler ve tabi ki dozajlama bunları öğrenmek lazım.

illaki palet yem olmasına gerek yok .. kullanılacak ham maddeyi palet yem formunda olmadanda verebilirsiniz .. siz stok açısından mı palet yem haline getirmeyi istiyorsunuz ? yoksa ba$ka bi durumdan dolayı mı .. yani $unu demek istiyorum bugday arpa mısır promix mermer tozu bunları birle$tirip palet yem haline getirdiğinizde neyi çözmeyi umuyosunuz .. stok kısmını mı yoksa ucuza mal etmi$ olmayı mı ?

Çıray link=topic=55373.msg591239#msg591239 date=1336499671' Alıntı:
Direk pelet yem yerine bu ürettiğimiz yemi kullanmayı. Çok daha düşük maliyetle üretip kullanmak.Yoksa ne derdimiz olsun.
palet yem yapmadan bu karı$ımları kullanabilirsin .. farketmez palet yemi palet yem yapan sadece melas bir arada palet $eklinde tutuyo : .

konu hakkında bilgi sahibi degilim ama pelet yem makinalarının ucuz olmayacagını orta ölçekli bi işletme için baya bi pahalı olacagını düşünüyorum.. büyük işletmelerde buna yatırım yapılabilir.. yada koperatifi olan üreticiler koperatif aracılıgyla birleşip böle bi üretim yapabilir..

http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-sanayi-endustri-makineleri-pelet-yem-makinasi-82778430/detay

Pelet yem yapmak bayağı külfetli bir iş. Fakat şuda varki 50 hayvanı olan bir işletme ortalama olarak 500 kg yem tüketir. Buda 10 çuval ve 400 TL gibi bir rakam çıkartır. Buda yılda 50 hayvan için 150.000 TL gibi ciddi bir rakam yapar. Bunun yerine biz bu makinayı sıfır olarak alsak tesisimize kurdursak sadece ham madde maliyeti olur ve daha karlı olabilir.

doganbey1 link=topic=55373.msg593634#msg593634 date=1336935658' Alıntı:
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-sanayi-endustri-makineleri-pelet-yem-makinasi-82778430/detay

Pelet yem yapmak bayağı külfetli bir iş. Fakat şuda varki 50 hayvanı olan bir işletme ortalama olarak 500 kg yem tüketir. Buda 10 çuval ve 400 TL gibi bir rakam çıkartır. Buda yılda 50 hayvan için 150.000 TL gibi ciddi bir rakam yapar. Bunun yerine biz bu makinayı sıfır olarak alsak tesisimize kurdursak sadece ham madde maliyeti olur ve daha karlı olabilir.
İşte abi şu anda tam dediğin durumdayız. Hatta sitede bir çok kişi öyle fakat nedense kimsenin ilgisini çekmemiş.

bu konuyu bende uzun zamandır araştırıyorum. Bildiğim kadarıyla hammadde, vitavin ve mineraller uygun oranda karıştırıldığı sürece karlı iş. Fakat tanıdığım uzman bir arkadaş 1 yıllık hammaddenin stoklanabilme imkanı varsa bu iş karlı olabilir dedi. özellikle arpa gibi temel ürünlerin satın almaktan ziyade tesisin üretmesi lazım.

En az 100 başlık bir işletme gerekir bu tip bir yatırım yapmak için. İşletmenin kar edebilmesi için yemini kendi üretmesi şart ama bu kadar pahalı bir iş için de büyük çaplı bir işletme gerekir.
Küçük veya orta ölçekli bir işletmede kar getireceğini sanmıyorum bu tip bir işin.

fedon11 link=topic=55373.msg594239#msg594239 date=1337033557' Alıntı:
bu konuyu bende uzun zamandır araştırıyorum. Bildiğim kadarıyla hammadde, vitavin ve mineraller uygun oranda karıştırıldığı sürece karlı iş. Fakat tanıdığım uzman bir arkadaş 1 yıllık hammaddenin stoklanabilme imkanı varsa bu iş karlı olabilir dedi. özellikle arpa gibi temel ürünlerin satın almaktan ziyade tesisin üretmesi lazım.
1 Yıllık hammadde stoğu için ya silolar yaptırıcaksınız ya da havadar ve nemsiz bir ambarda depolama yapacaksınız.

Ahmed Gülsu link=topic=55373.msg594240#msg594240 date=1337034221' Alıntı:
En az 100 başlık bir işletme gerekir bu tip bir yatırım yapmak için. İşletmenin kar edebilmesi için yemini kendi üretmesi şart ama bu kadar pahalı bir iş için de büyük çaplı bir işletme gerekir.
Küçük veya orta ölçekli bir işletmede kar getireceğini sanmıyorum bu tip bir işin.
1 Yıllık yem paramızı makine ve hammadde teminine yatırsak bile yine para bırakıyor.

Şimdi 50 hayvan için bu değerlerle yılda 150.000 TL gibi bir rakam çıkıyor hacım. Bu da az bir rakkam değil. Tabiki hammaddeyi kendimiz üretecez, gerekli materyalleri kendimiz ekleyecez. Ve bunun sonucunda da güzel analiz değerlerine ulaşırsak dışa bağımlı olmayız.

Bizim köy kalkınma kooperatifine ait olan bir ezme bir de kırma ve karıştırma makinası var. İsteyen elindeki malzemeyi kooperatifte götürerek besi ve süt yemi olarak istediği rasyonu yaptırabiliyor. Mermer tozu,tuz ve yem katkıları kooperatifin deposunda mevcut. İsteyen orada yemini yaptırabiliyor. (tabiki pelet değil de toz olarak) lakin, küspesini,kepeğini,katkı maddelerini,kooperatifin alacağı ücreti de içine koyup bir hesap yapıldığında fabrikadan alınan pelet yem ile arasında fazla bir fiyat farkı kalmıyor. :S

Bir pelet yem kilogram fiyatı ortalama 0.8 TL. (40 TL bölü 50 kg)
Bir kg arpa fiyatı ortalama 0.55 TL.
Bir kg soya küspesi 1 TL TL
Bir kg ayçiçek yağı küspesi 0.55 TL
Bir kg anola küspesi 0,7 TL
Vitaminler ve mineraller değişiyor.

Bunlar hazır alınan hammadde fiyatları. Bazı bölgelerde bu fiyatların aşağısında alabileceğimiz gibi bir kısmını da kendimiz ürettiğimiz takdirde muhazzam bir kar kalacaktır. Hesaplara mazot ve elektrikrik masraflarını katmak gerek. Keza işgücü.

Yurtdışında hayvancılıkla ilgili bir çok araştırma yaptım. Çoğnluğu rasyonlarını kendileri yapıyorlar. Ama onlarda soya küspesi gibi kıymetli hammaddeleri aşırı pahalı değil.

Kanaaatimce 100 baş ve üzeri hayvancılıkla uğraşanların muhakkak, gerekirse bir insan daha çalıştırarak bu yem işini kendisi üretmesi gerekir. 50 baş hayvanda bile aylık sadece 10 bin TL hazır yeme gidiyor.

Yanlışlarım varsa düzeltin. Teşekkürler.

Merhaba. Çanakkale ' de Simental çiftliğim var. Çiftliğimdeki Simental inekler günde 15 ila 35 litre arası süt veriyor. Çiftlik ortalamam 21 litre. Çiftliğimizde fenni pelet yem kullanmıyoruz. Kendi yemimizi kendimiz yapıyoruz. Kaba yemin tamamını, kesif yemin de % 75 ' ini kendi tarlalarımızda üretiyoruz. Son 2 yıldır hiç fenni pelet yem almadık ve belli bir formule göre kendi yaptığımız yemin daha faydalı olduğunu gördük. Kendimiz yaparak çuval başına 10 TL kadar da tasarruf ediyoruz.
Ve de KENDİ YEMİMİZİ YAPTIĞIMIZ MAKİNENİN MALİYETİ 15.000 TL. :)