ford 5000 arka hidrolik eskisi gibi tam kaldırmıyor?

arkadaşlar eskiden çok güzel kaldırırdı pulluğu fln arka hidrolik şimdi eskisi gibi değil bazı arkadaşlar hidrolik ayarından fln bahsetmişler ama ben o söledikleri ayarı bulamadım bahsedilen ayarın neresi olduğunun bir resmini çekip paylaşan olursa çok makbule geçer ikinci olarak o ayarı değiştirdiğim zaman eskisi gibi kaldırır mı yoksa sanayi yolumu gözüktü bana ?

Ynt: ford 5000 arka hidrolik eskisi gibi tam kaldırmıyor?

koltuğun altında sağ tarafta 3 kademe hidrolik ayarı var.alt iki kademeyi daha bende çözemedim :D en uygunu en üst kademe çünkü hassasiyetin en iyi olduğu kademedir.birde vana var orada o da hidrolik hızını belirlemeye yarar, hızlı olsun istersen vanayı açarsın yavaş olsun istersen vanayı kısarsın.

Emin Ünal link=topic=55499.msg593330#msg593330 date=1336884694' Alıntı:
Yaşlandı demek ki.

bahsettiğiniz ayar nasıl bir şey kol gibimi kademe olan bide vana nerde sayın ali şen ben bulamıyorum koltuğumu değiştirmiştim herşey gözükmüyo şimdi?

bide yağda problem olabilir diyen arkadalar olmuş nasıl bir problem olabilir yağda bence pompada sorun pompa için nekadar fiyat çıkar acaba?

archillus link=topic=55499.msg593390#msg593390 date=1336901074' Alıntı:
bahsettiğiniz ayar nasıl bir şey kol gibimi kademe olan bide vana nerde sayın ali şen ben bulamıyorum koltuğumu değiştirmiştim herşey gözükmüyo şimdi?

bide yağda problem olabilir diyen arkadalar olmuş nasıl bir problem olabilir yağda bence pompada sorun pompa için nekadar fiyat çıkar acaba?
2 3 saatlik bi iş götürün hallederler pompa açılmadan fiyatını söylemek te müneccim lik olur...30 35 yaşında traktör zaten masrafı olacaktır yaşlı sayılır...

tamam kardeşim dediğin gibi sanayi yolu gözüktü bize birşey daha soracağım bazı arkadaşlar tarlayı sürerken mazot deposunu fulledikten sonra deponun içine bir litre kadar benzin koyuyorlarmış bu doğru birşeymi pompaya fln zarar vermezmi yoksa yaralı birşeymi? bilgisi olan varmı

archillus link=topic=55499.msg593423#msg593423 date=1336905028' Alıntı:
tamam kardeşim dediğin gibi sanayi yolu gözüktü bize birşey daha soracağım bazı arkadaşlar tarlayı sürerken mazot deposunu fulledikten sonra deponun içine bir litre kadar benzin koyuyorlarmış bu doğru birşeymi pompaya fln zarar vermezmi yoksa yaralı birşeymi? bilgisi olan varmı
Faydası var servisler bile önerebiliyor ama siz yinede çok fazla yapmayın...

çok fazla derken kardeşim? mesela önümüzdeki hafta 3 lü pullukla tarla sürmeye gideceğim ozaman katmayı düşünüyorum katmalımıyım eğer evet diyosan ne oranda katmalıyım faydasını görürmüyüm saygılar?

archillus link=topic=55499.msg593434#msg593434 date=1336906337' Alıntı:
çok fazla derken kardeşim? mesela önümüzdeki hafta 3 lü pullukla tarla sürmeye gideceğim ozaman katmayı düşünüyorum katmalımıyım eğer evet diyosan ne oranda katmalıyım faydasını görürmüyüm saygılar?
sürekli her depoya koyma anlamında depoyada 1 litre koysan yeterli olur...

eyvallah hocam ya çok sağol valla yardımcı olduın bide sana bi sorum daha olacak ben hidrolik direksiyo taktıracağımda hangi markayı önerirsin genelde hema diyorlar bide fiyatları hakında bi bilgin varmı fiyatını üç aşağı beş yukarı bilerek sanayiye gidersem ona göre pazarlık edebilirim

archillus link=topic=55499.msg593438#msg593438 date=1336907165' Alıntı:
eyvallah hocam ya çok sağol valla yardımcı olduın bide sana bi sorum daha olacak ben hidrolik direksiyo taktıracağımda hangi markayı önerirsin genelde hema diyorlar bide fiyatları hakında bi bilgin varmı fiyatını üç aşağı beş yukarı bilerek sanayiye gidersem ona göre pazarlık edebilirim
Anadolu yada hema taktır kardeşim geçenlerde fiat 540 speciale taktırdı dayım galiba 300 lira civarına taktırdı.

muhtemelen hidrolik filtresi tıkanmıştır 5000 lerin hid filtreleri defransiyelin içinde yani koltuğun altında yeri değişmasi zor hidrolik sisteminin sökülmesi lazım değiştirmek için sık sık değişmediği için filtre de tıkanma yapmış olabilir eğer sorun pompada değilse filtrenin tıkanmasından kaynaklanıyor olabilir

archillus link=topic=55499.msg593390#msg593390 date=1336901074' Alıntı:

evet kısa yarım daire şeklinde eğik bir kol. vanada onun altında olması lazım. birde vana gibi bir düğme var orada onu çekip itelersin o da römorkları falan kaldırmaya yarayan yağ çıkışını çalıştırır.

yağ eksiktir: eksikse direk kaldırmaz , yağı ekle sorun çözülür.

pompada çatlak vardır: yavaş kaldırır ve motoru durdurduğunda hidrolik iner. Tamiratı 2000 tlyi bulur.

Yağı eski ve filtre tıkalı ise hidrolik iş görürde adamında ömrünü yer.

sonuç olarak , ben olsam yağını filtresini değiştiririm , devam. yada çıkmacıdan al bi pompa komple ucuza mal olur.

Yagı temiz bir kaba boşaltın süzün tekrar doldurun (yada yeni yag) pompa bıçaklarında sıkıntı yoksa kolları kaldıran piston keçelerinde yırtık yoksa düzelmesi gerek,
archillus link=topic=55499.msg593423#msg593423 date=1336905028' Alıntı:
Benzin karıştırmak mazotu inceltip daha hızlı yanmasını saglar tork yerine hız istenen durumlarda özellikle saatlik sebze taşıyan kamyonlarda tercih edilen bir yoldur pompaya kısa vadede bir zarar vermez zayıflamış piston kolları sekmanlar ve piston kafasında erimeye yol açar.

şimdi olayı ben biraz daha açayım tam anlamıyla anlaşılması için pulluğu bağlıyorum traktöre sonra pulluğu kaldırıyorum kakıkken biraz kaçırıyor hidrolik yani biraz aşağı iniyo sonra yukarı çıkıyo sürekli böle yapıyo biraz aşağı kaçıyo sonra hemen yukarı çıkıyo geri inşallah daha iyi anlatabilmişimdir olayı