PULLUK AYARI YARDIM

Ynt: PULLUK AYARI YARDIM

pulluk düzgün yerde çıkarttığın zaman nasıl duruyorsa tarlada traktörün arkasında nadas yaparkende aynı şekilde düzgün vaziyette durması lazım ....
yapılan nadasa baktığın zamanda belli olur zaten
tarla parça parça deyilde hepsi bir sürülmüş gibi düzgün çıkar..

ahmet kesikbaş link=topic=55514.msg593493#msg593493 date=1336920601' Alıntı:
pulluk düzgün yerde çıkarttığın zaman nasıl duruyorsa tarlada traktörün arkasında nadas yaparkende aynı şekilde düzgün vaziyette durması lazım ....
yapılan nadasa baktığın zamanda belli olur zaten
tarla parça parça deyilde hepsi bir sürülmüş gibi düzgün çıkar..
bende sağ çolak kolu biraz yukarı kaldırıyorum.

hassasiyet ayarı pulluk tasa yada sert zmine geldiginde pullugu bir miktar kaldırıp indirererk esnetmesidir traktörün.. hassasiyet ayarını en alta getirirseniz hassasiyet kesillir traktör aşırı zorlanır pulluk dalma yapar.. hassasiyet ayarını pullugun derinliğini ayarlamada kullanırsınız mesela pullugu salın hassasiyetide en aşağıya indirin traktör zorlanmaya baslayınca hassasiyeti yavas yavas yukarı kaldırın pulluk derinliği istediginiz konuma gelince sabit bırakın hassasiyet kolu nekadar yukarda olursa traktör okadar rahat çeker pullugu.. ona göre bi ayar verin yavas yavas.. pulluk ayarlarken orta kolu traktöre paralel olacak şekile getirin çapraz durmasın.. traktör saga sola çekme yapmıyorsa ideal bi ayar vermişsinizdir.. hassasiyet pulluk çekmedeki en önemli etkendir.. düz ve guzel bi sürüm yapmanızı sağlar.. traktör sıkışında hidrolik kolunu kaldırmak yerine hassasiyeti biraz kaldırıp traktörü rahatlatabilirsiniz böle pulluk sürüm derinliğiniz çok degişmeden traktörü rahatlatmış olacaksınız.. örnegin taslı bi tarlada çalışırken yine taşa gelince pulluk hassasiyet sayesinde yukarı kalkacaktır tasın pulluga zarara vermesini engelleyecektir..

birde pullugun gövdesi de hatın içine girince tarlaya paralel olmalıdır ne saga çok yatık nede sola çok yatık olmalıdır..

cesur631 link=topic=55514.msg593485#msg593485 date=1336920005' Alıntı:
Arkadaşlar tarlada pulluk ayarı nasıl olmalıdır yardım edin...Birde bnm traktörde hassasiyet ayarı var ama nasıl kullanıcam bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim.
Pulluk ayarlı olduğunda tarlada giderken ortakol boşta gibi şıkır şıkır ses yapar..

Pulluğun batma sorunu varsa önce sağ kol kaldırılır yani pulluk sola yatırılır yeteri kadar, sonra orta kol kısaltılır. batma sorunu yoksa pulluk hafif sola yatık ve pulluğun arka kulağı ön kulağından çok azıcık fazla batarsa yada eşit olursa traktörü en az şekilde yoruyor ve yakıtı düşürmeye faydası oluyor. Fakat derin sürüm yapılacaksa pulluk sola yatırılırsa toprağı güzel şekilde alt-üst ettirmiyor.

barath link=topic=55514.msg593498#msg593498 date=1336921102' Alıntı:
Pulluk ayarlı olduğunda tarlada giderken ortakol boşta gibi şıkır şıkır ses yapar..
O ses yapma boşta kalma gibi olay tavlı yumuşak toprakta yapar. sert zemin sürümünde sürekli öne baskı yapar. ayrıca orta kola baskı pulluğun bıçak sayısına göre değilşir. ikili pulluk daha çok ileri iter kolu, bıçak sayısı arttıkça orta kola gelen itme gücü azalır. Yani sadece boşta kalıyor gibi şak diye ses çıkarır olması beklenemez her durumda.

pullukta batma sorunu olursa hassasiyet kolu bir miktar daha aşagı indirirsin yine devam ederse bu defa sağ kolu sıkarak bi kaç diş pullugu dikleştirirsin..

ceya023 link=topic=55514.msg593497#msg593497 date=1336921028' Alıntı:
hassasiyet ayarı pulluk tasa yada sert zmine geldiginde pullugu bir miktar kaldırıp indirererk esnetmesidir traktörün.. hassasiyet ayarını en alta getirirseniz hassasiyet kesillir traktör aşırı zorlanır pulluk dalma yapar.. hassasiyet ayarını pullugun derinliğini ayarlamada kullanırsınız mesela pullugu salın hassasiyetide en aşağıya indirin traktör zorlanmaya baslayınca hassasiyeti yavas yavas yukarı kaldırın pulluk derinliği istediginiz konuma gelince sabit bırakın hassasiyet kolu nekadar yukarda olursa traktör okadar rahat çeker pullugu.. ona göre bi ayar verin yavas yavas.. pulluk ayarlarken orta kolu traktöre paralel olacak şekile getirin çapraz durmasın.. traktör saga sola çekme yapmıyorsa ideal bi ayar vermişsinizdir.. hassasiyet pulluk çekmedeki en önemli etkendir.. düz ve guzel bi sürüm yapmanızı sağlar.. traktör sıkışında hidrolik kolunu kaldırmak yerine hassasiyeti biraz kaldırıp traktörü rahatlatabilirsiniz böle pulluk sürüm derinliğiniz çok degişmeden traktörü rahatlatmış olacaksınız.. örnegin taslı bi tarlada çalışırken yine taşa gelince pulluk hassasiyet sayesinde yukarı kalkacaktır tasın pulluga zarara vermesini engelleyecektir..

birde pullugun gövdesi de hatın içine girince tarlaya paralel olmalıdır ne saga çok yatık nede sola çok yatık olmalıdır..

kardes tarıf ettıgın balansördür senin.....hassasıyet koltugun aldında tırnaklı derece var ordan yapılır....artı işarete dogru kaldırsan hassasıyet artar eksiye indirsen hassasiyet azalır...motordan motora degişir ama...

Merhaba,
Arkadaşlar yeni başlık açmadan buradan yazmak istedim.
Yardımınıza ihtiyacım var.
4'lü 14'lü pulluk kullanıyoruz. Fakat pulluk tekerleği traktör tekerleğinin izinden gidiyor. Traktör arka lastik ebetı 16.9.30.
Sorun şu: traktör biraz zorlanarak patinaj ya da biraz toprağı gevşettiğinde pulluk tekeri oraya düşerek traktörü daha çok zorluyor. Bunu nasıl aşabiliriz