5aylık buza gaz yapıyor ne yapmam lazım

Ynt: 5aylık buza gaz yapıyor ne yapmam lazım

bizimde buzağılardan bi tanesi sık sık gaz yapıyor biz soda içiriyoruz ve sürekli takip ediyoruz yemi yedikten sonra karnı davul gibi oluyor diğer buzağılarda bişey yok sadece o buzağıda oluyo bu olay

hayvanın böbreklerinde problem olabilir yem dışındada şişkinlik oluyorsa biraz takip edin rahatca idrarını yapabiliyor mu.. eger idrarında sorun yoksa bagırsaklarıyla ilgilidir sütten nezaman kestiniz kaç aydır yem veriyosunuz kullandıgınız yemler nelerdir bunlara dikkat etmek lazım.. veterinerinize bi danışın.. bazen böbreklerinde taş oluyor buzagıların aşırı şişlik oluyor vucudunda ve karnında hayvan idrar yapamıyor çogu veterinerde anlamıyor bunu ancak ultrasyona girerek görülebiliyor.. muhtemelen sizin kinde böle bişey yoktur yemden dolayıdır diye tahmin ediyorum kullandıgınız yemde bozuk olabilir yemi degiştirmeyi deneyin pelet buzagı yemi de verebilirsiniz.. arpa kırması yada pamuk kuspesi vermediyseniz erken yine buzagının bagırsaklarını bozmuş olabilir..

ceya023 link=topic=55519.msg593584#msg593584 date=1336930037' Alıntı:
hayvanın böbreklerinde problem olabilir yem dışındada şişkinlik oluyorsa biraz takip edin rahatca idrarını yapabiliyor mu.. eger idrarında sorun yoksa bagırsaklarıyla ilgilidir sütten nezaman kestiniz kaç aydır yem veriyosunuz kullandıgınız yemler nelerdir bunlara dikkat etmek lazım.. veterinerinize bi danışın.. bazen böbreklerinde taş oluyor buzagıların aşırı şişlik oluyor vucudunda ve karnında hayvan idrar yapamıyor çogu veterinerde anlamıyor bunu ancak ultrasyona girerek görülebiliyor.. muhtemelen sizin kinde böle bişey yoktur yemden dolayıdır diye tahmin ediyorum kullandıgınız yemde bozuk olabilir yemi degiştirmeyi deneyin pelet buzagı yemi de verebilirsiniz.. arpa kırması yada pamuk kuspesi vermediyseniz erken yine buzagının bagırsaklarını bozmuş olabilir..
kardeş buzağının normalde şişkinliğiyok iki buzağı bir arada yem yiyiyor bu biraz fazlamı yiyiyor bilmem buzağı dün yemi yedikten 1 saat sonra aşırı şişmiş normal çeşme hortumundan 1,5 metyre kestim buzağının ağzından soktum lastik patlargibi hava çıktı bir haftalık tan beri yem yiyiyor

Hasan ERKESİKBAŞ link=topic=55519.msg593592#msg593592 date=1336932061' Alıntı:
kardeş buzağının normalde şişkinliğiyok iki buzağı bir arada yem yiyiyor bu biraz fazlamı yiyiyor bilmem buzağı dün yemi yedikten 1 saat sonra aşırı şişmiş normal çeşme hortumundan 1,5 metyre kestim buzağının ağzından soktum lastik patlargibi hava çıktı bir haftalık tan beri yem yiyiyor

usta ozaman böbreklerle ilgili sorun yoktur .. ona biraz yag içirin katkatigi kurumuş olabilir yada naylon gibi pis şeyler yemiş olabilir içeride hazımsızlık yapan bişeyler olabilir.. hayvanı hiç susuz bırakmayın uzun süre susuz kalan hayvanlarında katkat olan bagırsagı varya o kuruyor ve hayvan hazımsız oluyor su içemiyor tedavi edilemesse ölüyor(senin buzagında böle bi durum söz konusu degil öle olsaydı hemen toparlayamaz kendini ve birden bire şişmez yavas yavas belli eder kendini).. sıvı yag içirmeyi dene biraz iyi gelecektir muhtemelen.. birde hayvana yem günlük 1kg dan fazla kesinlikle verme başlangıçta 6 aya kadar.. ilk baslarda gunde 600gr yemesi yeterli git gide artır 1kg a kadar çık 6 aya kadar biz öle yapıyoruz.. yeminin de bozuk olma ihtimali yüksek diger buzagıya dokunmuyor olabilir ama buna dokunuyor demek ki yemdeki madde miktarları bozuk olabiliyor hazır yemde.. şunuda unutma ben sadece bi üreticiyim veteriner degilim.. sen yinede veterinerine danış.. benim tecrubelerim bu yönde..

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

Enişte geçmiş olsun,yağ soda vs. anlık olarak gaz gidermek için işe yarar ama sürekli gaz yapıyorsa danan muane ettirip uygun tedaviyi yapmalısın canlı maya,mide rumeni vb. mide ve hazm düzenleyicileri kullanmalısın kaliteli yem katkısı kullanırsanda işe yarar kanımca.