Elazığlı çiftçi dünya devine karşı hukuk zaferi kazandı

elazigli-ciftci-dunya-devine-karsi-hukuk-zaferi-kazandi-2264722.Jpeg

Yahya Aydoğdu (32), 15 yıldır çiftçilikle uğraştığını, Ağustos 2009’da dünyaca ünlü markanın Adıyaman’daki bayisinden sıfır traktör aldığını söyledi.

Traktörle tarlasında yaklaşık 10 saat çalıştıktan sonra lastiklerde parçalanma, dökülme olduğunu ifade eden Aydoğdu, bunun üzerine firmanın ABD’deki genel merkezine, sorunu anlatan elektronik posta attığını aktardı.

Aydoğdu, elektronik postanın ardından ilçeye gelen servisin inceleme yaptığını, fotoğraflar çektiğini ancak kendisine herhangi bir cevap vermediklerini belirtti.

Bunun üzerine firmanın Adıyaman’daki bayisi aleyhine, Ağın Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ”Ayıplı malın değiştirilmesi” için dava açtığını kaydetti.

Aydoğdu, yerel mahkemenin, ”Ayıplı lastiklerin, firma tarafından ayıpsız dört lastikle değiştirilerek ayıbın giderilmesi” yönünde karar verdiğini ancak firmanın bu karara itiraz ederek, Yargıtay’da dava açtığını dile getirdi.

Yargıtay’ın, Ağın Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararını geçtiğimiz aylarda onadığını, ancak kararın eline birkaç gün önce ulaştığını ifade eden Aydoğdu, ”Ağın’da bir çiftçi olarak dünya devi firmalara mahkeme kanalıyla haklılığımı ispatladım. Kendimle gurur duyuyorum” dedi.

”Bunlarla uğraşma, bundan bir şey çıkmaz”

Dava açmadan önce çevresindeki kişilerin kendisine ”Bunlarla uğraşma, bunlar dünya çapında firmalar, bundan bir şey çıkmaz” dediklerini de anlatan Aydoğdu, şöyle devam etti: ”Haklı olduğumu bildiğim için davada ısrar ettim. Mahkeme süresince traktör firması her duruşmaya İstanbul’dan 3 avukat gönderdi. Firma, yaklaşık 6-7 bin lira değerindeki lastiğin belki de 10 katını harcayarak, bir Türk çiftçisiyle mücadele etti. Allah’a çok şükür Türk adaleti ve Yargıtay huzurunda dava lehime sonuçlandı.” Dava süresince parçalanmış lastikleri traktörden çıkarmadığını, bu durumun gerek yakıt gerekse çalışma verimliği açısından kendisini zarara uğrattırdığını iddia eden Aydoğdu, davanın lehine sonuçlanması üzerine, firma aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açacağını da sözlerine ekledi.

Ynt: Elazığlı çiftçi dünya devine karşı hukuk zaferi kazandı

Helal olsun kardeşime, hakkını aramış ve kazanmış. Bedelini ödesin firma ayrıca ceza olarak tazminat davası da açmalı.:) Büyük firmayız deyip Türk çiftçisini küçük görmek ne demekmiş görsünler.

Bilinçli bir çiftçi ve bilinçli bir tüketici olarak Yahya bey ' i kutluyorum. Bu tür örnekler çoğaldıkça firmalar insanları enayi yerine koyamayacaklarını anlayacaklar. Yerli veya yabancı farketmez , bir çok çiftçimiz işçilik eksiklikleri , kalitesiz mal gibi sorunlarla mağdur oluyor , bu dava hepimiz için referans olacaktır diye umuyorum.

Firma her duruşmaya 3 avukat gönderiyor ama lastikleri değiştirmiyor veya zararını karşılamıyor, böyle firmaya karşı çiftçiler tavır almalı. Bu olay hem Türk çiftçisine hemde diğer firmalara örnek olur.

tebrik ediyorum yahya bey.

benimde sorunum hidrolik koldaki dana gözü çatlaması.
Forumda konusu ve resimleri var daha 20 saatte traktör.
servis garanti kapsamı dışında dedi ama garanti belgesinde yazan ifade şu şekilde:
TRAKTÖRÜN BÜTÜN PARÇALARI DAHİL OLMAK ÜZERE TAMAMI FİRMAMIZIN GARANTİSİ KAPSAMINDADIR.
ilk işim tüketici hakem heyetine başvurmak olacak.

yahya bey in ısrarla hakkını araması bir çok jd ve goodyear kullanıcısı içinde çok önemli çünkü aynı seri lastikleri kullanıp böle çabuk eritenler bu davayı emsal gösterip kısa sürede hakkını talep edebilir.. zaten jd nin ve goodyear ın uzun süre mahkemenin peşini bıkamamasının sebebide buydu diger kullanıcılara [size=12pt]emsal[/size] teskil ettiginden 100lerce binlerce lastik ve mahkeme bedeli ödememek içindi..
çevreniz deki tüm jd ve goodyear kullanıcılarına duyurun asıl jd ve goodyear böle bi zarara girerek ellerinde ki şişmiş hatalı malı türk çifçisine vermenin ne demek oldugunu anlasın..

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim kusura bakmayın aşırı bir çalışma performasındayım dün nasip oldu yeni 1 ton luk manisa malı PARLAYAN marka ilaçlama makinem geldi pistonlu tam otamatik amazon tipi 14 metre aldım süper bir makine çok seri çalışılıyor ama biraz pahalı ama kaliteli ve sağlam ve 4 memeli süper jd haberi için cepten arayanın soranın hesabı yok makinem geç geldi ama bekleme değdi yaprak ve ot ilacını beraber atıyorum 8540 kubota süper 1 tonluk makineyi oynatıyor siteye bu aralar zor giriyoruz iş çok ALLAH sonu hayır ede inşallah

yahya link=topic=55536.msg595417#msg595417 date=1337304743' Alıntı:
arkadaşlar hepinize teşekkür ederim kusura bakmayın aşırı bir çalışma performasındayım dün nasip oldu yeni 1 ton luk manisa malı PARLAYAN marka ilaçlama makinem geldi pistonlu tam otamatik amazon tipi 14 metre aldım süper bir makine çok seri çalışılıyor ama biraz pahalı ama kaliteli ve sağlam ve 4 memeli süper jd haberi için cepten arayanın soranın hesabı yok makinem geç geldi ama bekleme değdi yaprak ve ot ilacını beraber atıyorum 8540 kubota süper 1 tonluk makineyi oynatıyor siteye bu aralar zor giriyoruz iş çok ALLAH sonu hayır ede inşallah

kolay gelsin yahya bai.. kubota yı iyi yoruyosun yaz kış üzerinden inmez oldun jd nin papucunu iyice dama attı bu yıl herhalde :)

yahya link=topic=55536.msg595417#msg595417 date=1337304743' Alıntı:
ot ilacına geç kalmışsın sen ama senin denizli tarafında ki ekinler çok bozuktu

maygun10 link=topic=55536.msg595475#msg595475 date=1337328226' Alıntı:
Kaç saatte bitti bu lastikler .Dümdüz olmuşlar.Bastığı yerler cam gibi olur !Üretim hatası olmalı.

zaten mahkemeyi bu yüzden kazandı ya yahya abi üretim hatası hamurunun bozuklugundan dolayı.. traktörü şuan 1600saate yahya abinin 1000 saatte zaten diş kalmamıştı..