Hayvan Yatağı hakkında

:)
öncelikle tüm arkadaşlara merhaba foruma yeni üyeyim, yazılarınızı takip ediyorum yararlı ve güzel bilgiler hepinizin eline sağlık.
SOrum şu ben inek yatağı almayı düşünüyorum

eğer kullanna varsa önerirmi, yararını gördümü ?

hepinize kolay gelsin

Ynt: Hayvan Yatağı hakkında

yarar zarar konusunda konfordan dolayı süt verimine katkısı var diyorlar ama biz kullanmadığımız için ne kadar doğru yanlış bilmiyorum ama kauçuk yataklara göre daha kullanışlı bir sistem var bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.Ben ahır zemininde görmedim ancak ufak bir parça olarak gördüm bu yataklığı,kauçuk malzemelere göre daha kullanışlı geldi bana.ranchbed adı altında satılıyor

http://www.isbirziraat.com/index.php

Eğer çok soğuk bi iklimde yaşamıyorsanız ve yeterince açık yani toprak alanınız varsa şuan için çok para kazanmayan hayvancılık için ekstra masraftır.Yani buraya harcanacak parayla daha faydalı şeyler yapılabilir.

ynıtlarınız için teşekkür ederim, adanada yaşıyorum, ve internetten araştırdım tabiki üretici firmalar reklamda en iyi çözüm felan diyor fakat kullanan arkadaş varsa tavsiye edermi diyecektim, haklsıınız galibi ona verilecek paraya daha farklı bir yere yatırmak gerek

Tanesi 100 TL civarında. Biz kullanıyoruz ve çok da memnunuz. Ama bu senin ahır planınla da alakalı. eğer aynı işi görecek doğal masrafsız bir satıhın varsa gerek yok tabii ki. Ama hayvanları beton ve çamurda yatırmak sana uzun vadede sağlık masrafı olarak geri döner. Altlarına saman atarım dersen daha pahalıya gelir. Biz kullanmayı tercih ettik ve de çok memnunuz ama sonuçta bu bi tercihtir.

bizim 40 başlık ahırımızın altı beton ama bu beton da kalkmalar oldu yani bozuldu zemini bu yıl yeniden altını yapmayı düşünüyorduk.. acaba direk bu hayvan yatagıyla kaplatsak randımanlı olur mu.. temizliği kolay mı kapalı ahırlarda..

arkadaşlar biz iki yıldır kullanıyoruz cok memnunuz ama biz sivasta sen adanada buna ne kadar ihtiyaç duyarsın bilemem ama biz memnunuz -40 dereceye kadar hayvanı üşütmüyor anti bakteriyel sapa samana gerek kalmıyor ama birde bizimki bağlı sistem hayvanların tırnakları çok uzuyorbence en salıklısı toprak helede sizin ora için diyorum açık sistemde diye düşünüyorum

KRAİBURG marka hayvan yataklarını sordum az önce. Yetkili ile konuştum. Bu sektörde bende öncü olduklarını düşünüyorum. Metre kare bazında çalışıyorlar. Kew Plus adındaki yatakları 110 euro, Wing Flex adındaki yatakları 90 euro, diye gidiyor.

doganbey1 link=topic=55608.msg595169#msg595169 date=1337270525' Alıntı:
KRAİBURG marka hayvan yataklarını sordum az önce. Yetkili ile konuştum. Bu sektörde bende öncü olduklarını düşünüyorum. Metre kare bazında çalışıyorlar. Kew Plus adındaki yatakları 110 euro, Wing Flex adındaki yatakları 90 euro, diye gidiyor.

metrekare simi bu fiyatlar bayagı pahalıymış..

Yavuz abi mertekare bazındaki fiyatlar. % 3 lük sütte bir artış sağladığını söylüyorlar. Buda yıllık laktasyonda 10.000 kg veren bir inekte yıllık 300 kg gibi bir değer yapar. 50 hayvanı olan bir işletmedede 15.000 kg süt yapar. Sütü 1 TL den verdiğini düşünürsek 15.000 TL yapar. 1.5 senede de kendini amorti eder. Tabi ilk etapta 50 hayvan için yataklara 11.000 euro vermek kasmazsa.

doganbey1 link=topic=55608.msg595446#msg595446 date=1337321537' Alıntı:
Yavuz abi mertekare bazındaki fiyatlar. % 3 lük sütte bir artış sağladığını söylüyorlar. Buda yıllık laktasyonda 10.000 kg veren bir inekte yıllık 300 kg gibi bir değer yapar. 50 hayvanı olan bir işletmedede 15.000 kg süt yapar. Sütü 1 TL den verdiğini düşünürsek 15.000 TL yapar. 1.5 senede de kendini amorti eder. Tabi ilk etapta 50 hayvan için yataklara 11.000 euro vermek kasmazsa.

dogancan bu hesaplara girmeyelim :) cebimizden çıkan paraya bakmamız lazım önce zaten piyasa yerlerde :)

Bugün firma yetkilisi arayacak beni net olarak kaç para yapar bir rakam söyleyecek. Abi tabiki çıkacak paraya bakalım ama uzun vadede bize nasıl bir gelir getirecek onada bakmalıyız. Bir videoda izlemiştim bulursam atarım buraya. Hayvanın gübrelerini bir havuzda toplayıp iyice çökmesini bekliyorlar. Daha sonra kepçe ile altta kalan katı gübreyi alıp bir makinaya koyuyorlar. Ve kum gibi çıkıyor. Sonra bunu altlık olarak seriyorlar. Aynı bildiğin kuma benziyordu.

arasın bakalım umarım metre karasini yine 80-110 euro demez.. yarısı olsa bir hayvan için yine iyi deriz bu marka için.. bir hayvanlık
100-130tl arası olsaydı Kew plus için yapmayı düşünürdüm.. birde acaba verdikeleri fiyatlara montajda dahil mi..
birde lenta ve ken adlı ürünlerin fiyatını ögrenseydin baglı duraklar için onlarsanırım kullanılıyor..

Az evvel attıgım maile karşı aldıgım maili aynen paylaşıyorum ilgili firmadan :

Sn. Yavuz bey,

öncelikle kraıburg ürünlerine göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

Bağlı duraklar için ken, lenta ve softbed ürünlerimiz vardır. Kewplus bağlı duraklar için uygun değildir, serbest duraklar içindir.

lenta 50 euro/m2
ken 55 euro /m2
softbed kews 44 euro /m2

Fiyatlara nakliye ve kdv dahil değildir.
ürünler sipariş üzerine Almanyadan gelmektedir.

iyi çalışmalar dilerim
saygılarımla,

Serbest duraklı ahırlarda hayvanların günlük zamanlarının yarısını duraklarda geçirdiklerini hesaba katarsak yatak konusunda bence masraftan kaçınılmamalı. Zaten hayvan bu yatırımın karşılığını fazla süt olarak geri ödeyecektir.
Youtube de yabancı bir ülkedeki çiftlikte durak yataklarının sudan yapıldığını gördüm. Su üzerine bıranda serilmiş. Adamlar yatakların önemini kavramışlar ki böyle bir fikir üretmişler. Ayrıca adam diyor ki 'No stres more milk': Az stres çok süt :)