Akaryakıtta vergi müjdesi

Bakanlar Kurulu, bazı akarayakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisinde indirime gitti.

Bakanlar Kurulu, bazı akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarlarını aşağı çekti. Bugünden itibaren litresi 1,8915 TL ' den satılan katkılı ve katkısız 95 oktan kurşunsuz benzinden litre başına alınan özel tüketim vergisi tutarı 1,8915 TL ' den 1,8765 TL ' ye düşürüldü. Motorin, kırsal motorin ve ağırlık itibarıyla kükürt oranı yüzde 0,05 ' i geçmeyen diğer motorinlerden litre başına alınan vergi tutarı 1,3045 TL ' den 1,2945 TL ' ye çekildi.

4760 Sayili Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (I) Sayili Listenin (A) Ve (B) Cetvellerinde Yer Alan Bazi Mallarda Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarlarina İlişkin Karar Resmi Gazete ' de Yayımlandı. Karar ' la 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I sayılı listenin 'A' ve 'B' cetvellerinde yer alan bazı mallara ilişkin özel tüketim vergisi tutarları düşürüldü. Karar bugünden itibaren yürürlüğe girecek. Buna göre 95 oktan kurşunsuz benzin, 95 oktan katkılı kurşunsuz benzin ve içindeki kurşun miktarı litrede 0,013 gramı geçmeyen ve oktanı 95 ve üzeri (98 ' i geçmeyen) diğer benzinlerde litre başına alınacak vergi tutarı 1,8915 TL ' den 1,8765 TL ' ye çekildi. 98 oktan kurşunsuz benzin ile içindeki kurşun miktarı 0,013 gramı geçmeyeni, oktanı 98 veya daha fazla olan diğer benzinlerden litre başına alınan 2,0135 TL düzeyindeki vergi, bugünden itibaren 1,9985 TL ' ye düşürüldü. Motorin, kırsal motorin ve ağırlık itibarıyla kükürt oranı yüzde 0,05 ' i geçmeyen diğer motorinlerden litre başına alınan vergi tutarı 1,3045 TL ' den 1, 2945 TL ' ye düşürüldü. Bu arada daha önce litre .başına 1,3045 TL verginin alındığı ağırlık itibarıyla kükürt oranı yüzde 0.05 ' i geçen fakat yüzde 0.2 ' yi geçmeyen kırsal motorin, deniz motorini (DMX, DMP, DMC) ve ağırlık itibarıyla kükürt oranı yüzde 0.05 ' i geçen fakat yüzde 0.2 ' yi geçmeyen diğer motorinlerden, ağırlık itibarıyla kükürt oranı yüzde 0.2 ' yi geçen deniz motorini (DMX, DMA, DMB ve DMC ' den) ile diğerlerinden litre başına 1,2245 TL vergi alınacak.

Bu arada B Cetveli ' nde yer alan benzol, toluol, solvent nafta, white spirit, diğerleri, diğer solventler, petrol eteri, hekzan, heptan, pentan, toluol, metil tersiyer bütüler eter, mineral yağlar veya mineral yağlar gibi aynı amaçla kullanılan diğer sıvı yağlar için diğer müstahzar katkılar ile hafif mineral yağlar için müztahzar katkılar için kilo başına daha önce 2,0135 TL olarak alınan vergi tutarı, bugünden itibaren 1,9985 TL ' ye çekildi