Zirai ilaç kutuları geri dönüşüme gidecek

Zirai ilaç kutuları geri dönüşüme gidecek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde hayata geçirilecek projeyle, zirai mücadelede kullanılan ilaçların ambalajları geri dönüştürülecek. Proje, mayıs ayının sonunda Kumluca’da başlayacak.

Koordinatörlüğünü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı proje ile zirai mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin ambalaj ve atıklarının toprak altına gömülmesi, açıkta yakılması, rastgele çevreye atılması ve başka amaçlarla kullanılması sona erecek.

Proje mayıs ayının son haftası pilot olarak Antalya’nın Kumluca ilçesinde başlayacak ve 16 ay sürecek. Projenin ortaklığını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kumluca Belediyesi, Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği ve Tarım İlaçları Sanayi İthalatçıları ve İhracatçıları Temsilcileri Derneği yapıyor.

Projeyle, çevre ve bitki sağlığı mevzuatı ile sağlık koşullarına aykırı şekilde hareket edilmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, bitki koruma ürünlerinin ambalaj ve atıkları, uluslararası literatürlerde geçerliliği olan ' üçlü yıkama yöntemi ' ile tehlikesiz hale getirilip, çevre mevzuatına uygun şekilde toplanarak, geri dönüştürülecek ya da bertaraf edilecek.

Kumluca’daki uygulamada; projeyle ilgili çiftçilere üçlü yıkama konusunda eğitim verilecek, atık toplama noktaları oluşturulacak, toplanan atıklar uygun şekilde geri dönüştürülecek veya bertaraf edilecek. Ayrıca, sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla izleme ve kontrol faaliyetleri düzenlenecek. Proje sonunda elde edilen veriler rapor haline getirilerek ardından hazırlanacak mevzuatla ülke genelinde yaygınlaştırılacak

Ynt: Zirai ilaç kutuları geri dönüşüme gidecek

Ben zaten ilaç kutularını yıkıyorum sularını ilaç makinasına boşaltıyorum.Temiz kutuları.Geri dönüşüm merkezlerine bırakıyorum.Elimize yapışacak hali yokya.

Ynt: Zirai ilaç kutuları geri dönüşüme gidecek

iyi olur tarlaların kenarları dere kenarları ilaç kutusuyla dolmuş taşmış duva*-*0 duva*-*0

hayvanları ciddi bir şekilde tehdit ediyor boş kutular duva*-*0 duva*-*0