tümosan 8280 ön lasdik aşınma nedeni ne olabilir.yardım..

Ynt: tümosan 8280 ön lasdik aşınma nedeni ne olabilir.yardım..

cevap için teşekkürler ..traktör bi arkadaşımın öyle patiyle valan işi olmaz..çift cekeride gerekmedikce kullanmıyor ama ön teker arka tekere bakarak gözle görülür bir aşınma farkı var..bazıları hava fazlaysa olabilir diyor ..lasdik hatalı olabilirmi yada ön takımlarda bi hata traktörün zannedersem daha garantisi var..napmamız lazım acaba ..cevap için teşekkürler..

lastik havalarınız az oldugundan da lastikler asınabilir ozellikle dış kısımlarından aşınma olur. yolda çift çeker kullanılıyosa aşınma olabilir.

tümosan 8095 link=topic=55702.msg596976#msg596976 date=1337622219' Alıntı:
cevap için teşekkürler ..traktör bi arkadaşımın öyle patiyle valan işi olmaz..çift cekeride gerekmedikce kullanmıyor ama ön teker arka tekere bakarak gözle görülür bir aşınma farkı var..bazıları hava fazlaysa olabilir diyor ..lasdik hatalı olabilirmi yada ön takımlarda bi hata traktörün zannedersem daha garantisi var..napmamız lazım acaba ..cevap için teşekkürler..
lastik havası fazla oldugu zaman aşınma olmaz lastik hatalıda olmaz. on lastik normalde zaten arka lastige gore daha çabuk biter bu normaldir :)

Ön lastiğin havası fazla olabilir.Lastiğin üzerinde max-min kaç hava vurulacağı yazıyor.Ona göre hava bastır.Ön tarafa da sığdığı kadar ağırlık iste fabrikadan.Eğer o ağırlıklarda yeterli olmazsa ağır bir tane tampon yaptır.

ön lastik arka lastiğe göre fazla aşınır zaten
manevra yaptığı için sağ sol hidrolik direksiyon
arkalastik bir tur atarsa ön iki tur atar
önde fazla ağırlık varsa ondanda çabuk aşınır ..

ahmet kesikbaş link=topic=55702.msg596986#msg596986 date=1337622665' Alıntı:
ön lastik arka lastiğe göre fazla aşınır zaten
manevra yaptığı için sağ sol hidrolik direksiyon
arkalastik bir tur atarsa ön iki tur atar
önde fazla ağırlık varsa ondanda çabuk aşınır ..
önde fabrika cıkışı ağırlıkları ve tampon var..ön takımlarda herangibi ayarsızlık olamazmı aşınmaya sebep..

tümosan 8095 link=topic=55702.msg596980#msg596980 date=1337622415' Alıntı:
evet lastikler petlas..tarla hariçinde pancar sezonunda tarlada ve yolda kullanıyor çift cekeri..
petlas lastikler çabuk aşınıyor biz arkalara aldık petlas 2 sezonda baya çok aşındı..

abi bizdede 90,80 var 2009 model benim motor şimdi 1800 saatte iki tekerde beni ya bir sne götürür ya götürmez petlas zaten pek ağam şağam bir marka değil bayat lastik taklılyorlar herhalde arka lastiklerdede ara ara yarıklar var

tümosan 8095 link=topic=55702.msg596990#msg596990 date=1337622840' Alıntı:
önde fabrika cıkışı ağırlıkları ve tampon var..ön takımlarda herangibi ayarsızlık olamazmı aşınmaya sebep..
olur rot başlıkları aşınmışsa veya rot ayarı bozulursa ondanda olur
lastiklerin önden iki tekerin arasını ölç birde arkalarından iki teker arasını ölç
aynımı servise telefonla sorabilirsin iki tekerin arası önden ve arkadan kaç santim olması gerektiğini.

Birde şu var. Bizde 2006 model 74.80 vardi. 1800 saatte onler tamamen bitti. Arka da %60 civariydi.. Servisde on takimi komple inceledik. Hic bi sıkintisi olmadigi halde lastikler bitti. Bunun tek bi sebebi var bence oda PETLAS :) suanda 1200 saatte 82.80 var.. On lastikler %70. Arkada ise catlaklar mevcut baya bi..

abi sorun denge ve momet ile ağırlık dağılımından kaynaklanma ile mütevellit traktörün ağırlığının denge noktasının arka tarafa yakın olmasından dolayı ön ağırlığın daha az olmasından dolayı daha çok tur ve bunun sonunda aşınma meydana gelmiş ...

ön lastiklerin arka lastiklere oranla%5 daha fazla döndüğünü duymuştum nedeni tarlada performansı artırmakmış.Bundan dolayı yolda (özellikle asfaltta) çiftçekerle devam edilmesi ön lastiklerin arkaya oranla daha çabuk aşınmasına yol açıyor.Petlas uçak lastiği üreten ve ihraç eden bi marka tabiki diğer lastiklere göre eksiklikleri var ama bi michellin fiyatına bakın bi de petlasın fiyatına..:)