Erkunt servet 80 t ünlü eski ve yeni model pullukla nohut ekiminde

18.02.2011
6,058
1,598
sivas

geçen hafta nohutları ektik ilk günü eski model pulluğu dedemin tarlada harcadık o yüzden yeni model pulluk aldık
üç günde dedemin 110 dekar bizimde 60 dekar yeri sürdüm sonrada ilacını attım :)

ekime hazırlık

tohum hazırlığı

birinci gün eski model pulluk

dedem ve kendi tarlası

erkunt servet 80 t nohut ekiminde

üçüncü gün ve yeni model ünlü yarı otomatik pulluk

bizim tarla ve babam ekim yapıyor

erkunt servet 80 t nohut ekiminde part1

nohutlara ot ve böcek ilacı attık

erkunt servet 80 t nohut ekiminde

Ynt: Erkunt servet 80 t ünlü eski ve yeni model pullukla nohut ekiminde

bereketli olsun abi tapanda faydalı olmuş güzel çalışıyo pullukla beraber..nohutu ellemi saçtınız? buarada pullukta hayırlı olsun :)

nohut busene para etmez gibime geliyo hayırlısı artık acayip çok ekim varr. bizim buralarda millet komple tarlaları nohut ekiyo..

tümosan 8095 link=topic=55705.msg597048#msg597048 date=1337625587' Alıntı:
bereketi bol olsun muzaffer bey..pullugun aynalar zincirle takdığın ağacın faydası neki takıyosun..ilk defa gördüm böyle bi yöntemi..

sağol abi ...
aslında o yuvarlak veya köşeli profilden oluyordu da zaman olmadığından acilen ağaçtan yaptım abi .. o ağaca biz tapan deriz pulluk hatlarının daha düzgün olmasını sağlar diskaro yerinede geçebilir..

anayurtlu 3105d link=topic=55705.msg597059#msg597059 date=1337626234' Alıntı:
bereketli olsun abi tapanda faydalı olmuş güzel çalışıyo pullukla beraber..nohutu ellemi saçtınız? buarada pullukta hayırlı olsun :)

teşekürler volkan kardeşim...tapanın faydası çok ..en son gün tam üç hat kalmıştı pulluğu indirdiğimde tapanın üzeine düştü tapanı ortadan kırdı ;D ;D
aynen bizim oralarda makina ile ekenler randıman alamadı bizde hiç denemedik en güzeli el ile oluyo..
pulluk içinde sağol.

salih019 link=topic=55705.msg597065#msg597065 date=1337626561' Alıntı:
Bereketli olsun.güzel paylaşım,:)

teşekürler
anayurtlu 3105d link=topic=55705.msg597071#msg597071 date=1337626998' Alıntı:
nohut busene para etmez gibime geliyo hayırlısı artık acayip çok ekim varr. bizim buralarda millet komple tarlaları nohut ekiyo..

bizimki aslında umudu nohuta bağlamak değil boş kalmasın bu yıl alacağım makina ila biçmeyide denemek için heves ettim biçim yaparsa işte o zaman azda etse kar bırakır

phantomerkunt link=topic=55705.msg597081#msg597081 date=1337627497' Alıntı:
bereketli olsun erkunt eski pullukla mı rahat çalışıyor yeni pullukla mı

valla önceden 40 dekarı çok zor çıkarıyordum 4lü 12 liydi eski pulluk 1 h ile ancak çekiyordu şimdi yeniyi aldık 4lü 14 ayarında şu an tamam nohuttan dolayı derin sürüm yapmadım ama 2 l ile deli gibi gidiyor videoyuda izlediysen hızlı gitmesinden doğru düzgün çekim yapamadım

yani yeni ağırda olsa mükemmel dizayn edilmiş motoru hiç yormuyor

Kolay gelsin kardeş.bende 80.4 traktörüme intercool taktırmak istiyorum sence faydalı olurmu? bide sanırsam hava filtresi filanda degişi intercool takınca toplam kaç tl masraf ederiz?

şerefli1 link=topic=55705.msg597087#msg597087 date=1337627739' Alıntı:
valla önceden 40 dekarı çok zor çıkarıyordum 4lü 12 liydi eski pulluk 1 h ile ancak çekiyordu şimdi yeniyi aldık 4lü 14 ayarında şu an tamam nohuttan dolayı derin sürüm yapmadım ama 2 l ile deli gibi gidiyor videoyuda izlediysen hızlı gitmesinden doğru düzgün çekim yapamadım

yani yeni ağırda olsa mükemmel dizayn edilmiş motoru hiç yormuyor
ben kudrete 5 lisini almıştım 140 şase dedikleri çok ağır geliyor ve uzun geri vermeyi düşünüyorum yerine normal alacam galiba kafam çok karışık ne alsam diye

tarlalarınız oldukca taşlı ve sürümünüz çok kötü tarlada hat hat bırakmışsınız bazı yerler derin bazı yerler yuksek burayı makina ile biçmen çok zor.. allah kolaylık versin.. yanlız erkuntla bu tarlaları düzeltebilirsin sürümleri özenli ve aynı derinlikte yapıp sonra dikine kazayagı çekerek tarlalardaki bu dalgalanmayı azaltabilirsin.. yada pulluk yerine yaylı kazayagı ile sürseydin dha guzel ekim yapardın gibime geliyor çift kazayagı vursaydın daha guzel olmazmıydı.. birde bu kadar taslı ve dalgalı tarlada oks si olan traktörle sürüm yaparken pulluk un tekerini takmayabilirsin ozaman daha iyi olacaktır aksi halde teker sürekli çifti bozacaktır zemin düz olmadıgından pullugu kaldıracaktır falan.. bizde hiç taş olmamasına ragmen dalgalı tarlalarda hiç teker kullanmayız..

phantomerkunt link=topic=55705.msg597095#msg597095 date=1337627908' Alıntı:
ben kudrete 5 lisini almıştım 140 şase dedikleri çok ağır geliyor ve uzun geri vermeyi düşünüyorum yerine normal alacam galiba kafam çok karışık ne alsam diye

en güzeli deneyip alma bu pulluk bizim erkunta tam geliyor hiç şikayetim yok.

Tokmakcı link=topic=55705.msg597188#msg597188 date=1337631940' Alıntı:
yeni pulluk hayırlı olsun bereketli olur inş.

teşekürler ali kardeşim

ceya023 link=topic=55705.msg597179#msg597179 date=1337631568' Alıntı:
tarlalarınız oldukca taşlı ve sürümünüz çok kötü tarlada hat hat bırakmışsınız bazı yerler derin bazı yerler yuksek burayı makina ile biçmen çok zor.. allah kolaylık versin.. yanlız erkuntla bu tarlaları düzeltebilirsin sürümleri özenli ve aynı derinlikte yapıp sonra dikine kazayagı çekerek tarlalardaki bu dalgalanmayı azaltabilirsin.. yada pulluk yerine yaylı kazayagı ile sürseydin dha guzel ekim yapardın gibime geliyor çift kazayagı vursaydın daha guzel olmazmıydı.. birde bu kadar taslı ve dalgalı tarlada oks si olan traktörle sürüm yaparken pulluk un tekerini takmayabilirsin ozaman daha iyi olacaktır aksi halde teker sürekli çifti bozacaktır zemin düz olmadıgından pullugu kaldıracaktır falan.. bizde hiç taş olmamasına ragmen dalgalı tarlalarda hiç teker kullanmayız..

taşlı olan tarla dedemin tarla oranın bazı yerlerinin sürümü kötü oldu..taştan güzel sürüm yapamadık dedem taşını dediğim halde güzden temizletmemiş

pulluğun tekerinide yeni gelmişti çıkartmak aklımıza bile gelmedi taktık gittik :D bizimkini ekerken izledinmi bilmiyorum ama çıkarmıştım grin-*-s

bizim kendi tarlamızdada taş var ama çok büyük taş yok dedemin tarlada tratörün ön tekeri kadar taşlar çıktı bazen tarlanını ortasında pulluğu kaldırarak geçmek zorunda kalıyordum.bizim tarlayı makina ila temizleyecektik işlerden dolayı yetiştiremedik arkadaş nohut biçiminden sonra temizleyecek o zaman dah güzel sürüm olacak ama dedeme çözüm yok o da gözünü bana dikmiş temizlememi bekliyor da fırsatmı kalıyor sanki duva*-*0 duva*-*0

alipasalierkan link=topic=55705.msg597210#msg597210 date=1337634007' Alıntı:
Güzel paylaşım. Bereketli olsun. Tarlada baya taşlıkmış. Yeni pulluk şartmış...

önceden bu kadar taş yoktu geçen yıl arkadaş aynı marka yaylı pullukla bu yılda ben yaylı pullukla sürünce bizim eski pulluğu kıran taşların hepsini açığa çıkardık..
eski pulluğun resmini çekmeyi unutmuşum 4 bıçağın 4 de kırıldıydı

Kolay gelsin, bereketli olsun Muzaffer :) Biçerdöver alan da gören bak taş bıçaklara çakur çukur çarpınca içine oturacak hemen taşsız ve tezeksiz keseksiz tarla hazırlamanın önemini anlatan konferanslar vermeye başlayan da. Sen o zaman gören gününü. Tarlaların çoğu böyle taşlıysa alma biçerdöveri için gider, iş kaçıramazsın çok arıza yapar.