Otlara Ölüm Ekinlere Vitamin :D

2012 sezonu ot ilacı ve sıvı gübrelerini de attık. Son 100 dönüm kala yağmur yağdığı için yetiştiremedim ama yağmurun yağması iyi oldu.
Bu seneki ekinlerimiz güzel Allah ' a şükür. Yağmur da epey yağıyor bu aralar. :) Arpalara sadece gübre attık, ilaç atmadık.
Pek fotoğraf çekemedim çünkü yalnız gittim tarlaya ve çok acele ettim zamanımın azlığından dolayı. İlaçlama makinesinin kanat genişliği 14 metreydi çok sıkıntı oluyordu tarlada, 10 metrelik kanatla değiştirdik.

Video da çekmiştim ama onları sonra paylaşacağım inşallah. Fotoğraflar biraz fazla oldu kusura bakmayın. :D

İyi seyirler.

Bunlar attığımız gübre çeşitleri. Agropen ve AKC markalı iki çeşit gübre attık. AKC organik karışım bir gübre, Solozin de çinko esaslı çinko+sülfat içerikli bir gübre.

Bu ikisini de bayimiz denememiz için ücretsiz verdi. Ben pek ısınamadım, denemek de istememiştim ama babam deneyelim deyince az bir yere biraz uyguladık bakalım sonuç nasıl olacak. :D

Bunlar da kullandığımız ot ilaçları. Ester ve Sonstar. Bu Sonstar da Çin malıymış geçen yıl da kullanmıştık iyi bir ilaç.

Makine hazır. :)

Tarladayken. :)

Kirlenmek güzeldir. :D Bu da gübre atabildiğim son arpa tarlasından çıktıktan sonra çektiğim fotoğraf. O günün akşamında yağmur yağdı ve devam edemedim ilaçlamaya.

Son.

Ynt: Otlara Ölüm Ekinlere Vitamin :D

alipasalierkan link=topic=55711.msg597148#msg597148 date=1337629866' Alıntı:
Güzel paylaşım. Bereketli olsun. Kutu kutu, bidon bidon ilaç kesilmiş her yer...:D

Teşekkür ederim Erkan. Aynen öyle kutu kutu, bidon bidon, torba torba ilaç ve gübre atıyoruz ekinlere. Sonra da domates yetiştirene kızıyoruz gübre atıyor hormon veriyor diye. :D

güzel resimler bereketli olsun ahmed şu alttan 4. resimde ilaç attığınz tarla güzlük arpamı ekili biz bu sene tarım 92 diye bi arpa ektik güzlük hiç hoş değildi görünümleri sizin ekinlerde kesik varmı.

by-edo link=topic=55711.msg597168#msg597168 date=1337631174' Alıntı:
güzel resimler bereketli olsun ahmed şu alttan 4. resimde ilaç attığınz tarla güzlük arpamı ekili biz bu sene tarım 92 diye bi arpa ektik güzlük hiç hoş değildi görünümleri sizin ekinlerde kesik varmı.

Teşekkür ederim abi. O resimdeki tarla ekili mi kendi gelen bir şey mi vardı anlamadım, bizimki arkada altta görünen tarla. Arpalarımız yazlık ve durumları iyi. Ekinlerimiz de iyi çok şükür ama bazı tarlalarda yer yer çıkmayan yerler var. Kimisi fırtınadan diyor, kimisi karın geç kalkmasından diyor.
Mesela bu tarlada çok kesik var, diğerlerinde çok yok Allah ' tan.

doganbey1 link=topic=55711.msg597169#msg597169 date=1337631198' Alıntı:
:D al birini vur ötekine demiş atalarımız ;D

:D :D

nailyetek link=topic=55711.msg597176#msg597176 date=1337631454' Alıntı:
Kolay gelsin Ahmed Hocam. Bereketli olsun İnşallah.

Teşekkür ederim Nail abi.

Tokmakcı link=topic=55711.msg597181#msg597181 date=1337631584' Alıntı:
bereketli olur inş hacım :)
her ilaçtan sonra eve gelir bi tuzlu ayran içerim yoksa kendime gelemiyorum :D

İnşallah hacım, teşekkür ederim. Ayranı bilmem de anam sütlaç yapmış, her eve gidişimde bi kase dayadı babam, öyle zehirlenmekten kurtuldum. Yoksa bana da olurdu bir şeyler. :D

Ahmed Gülsu link=topic=55711.msg597180#msg597180 date=1337631578' Alıntı:
Teşekkür ederim abi. O resimdeki tarla ekili mi kendi gelen bir şey mi vardı anlamadım, bizimki arkada altta görünen tarla. Arpalarımız yazlık ve durumları iyi. Ekinlerimiz de iyi çok şükür ama bazı tarlalarda yer yer çıkmayan yerler var. Kimisi fırtınadan diyor, kimisi karın geç kalkmasından diyor.
Mesela bu tarlada çok kesik var, diğerlerinde çok yok Allah ' tan.

buraya bır merdane ceksen sımdı super olurrrr

:D :D

Ahmed Gülsu link=topic=55711.msg597199#msg597199 date=1337632693' Alıntı:
Çekebilsem de çeksem hacım, tam da zamanıydı yağmurlardan sonra. :D
toprak catlamıs suyunu kaybetmeye basladı bırsekılde cekmek sart ıllakı gercı yagmur daha gelıyorda ekın boylanmadan fazla ıyı olur

erdal600 link=topic=55711.msg597201#msg597201 date=1337632995' Alıntı:
toprak catlamıs suyunu kaybetmeye basladı bırsekılde cekmek sart ıllakı gercı yagmur daha gelıyorda ekın boylanmadan fazla ıyı olur

Şu an için mümkün değil ama 10 gün sonra tekrar gittiğimde olursa bakayım. :)

paylaşım için teşekkürler ahmet.ekinler zaten güzelmiş ...biz hiç ekinlere yapraktan gübre vermeyiz faydası oluyormu baya tavsiye edermisin ...ester çok güçlü bir ilaç ben yasaklandığını biliyordum demekki varmış

kolay gelsin ahmed bey..bereketli olsun..çiftçilik böyle bişey işde..ekdiğin ürüne göre hasada kadar bi nevi cocuk yetişdirir gibi her bişeyi hormondu, sıvı,katı gübreydi,bilmem neydi kullanıp verimkapasitesini artırmaya calışıyoz..mevlam tüm çifçi kardeşlerimin emeğinin karşılığını bolca versin..

vale link=topic=55711.msg597214#msg597214 date=1337634588' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler ahmet.ekinler zaten güzelmiş ...biz hiç ekinlere yapraktan gübre vermeyiz faydası oluyormu baya tavsiye edermisin ...ester çok güçlü bir ilaç ben yasaklandığını biliyordum demekki varmış

Ben teşekkür ederim Aycan abi. Yapraktan verilen gübrelerin faydası oluyor tabi ki ama granül amonyum nitrat veya kalsiyum amonyum nitrat gibi gübrelerin daha faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu tip sıvı gübreler daha az etkili gibi geliyor bana. Biz ikisini de atıyoruz, tavsiye ederim tabi ki.
Esteri ben de yasaklandı olarak biliyorum abi. Ester katkılı tarım ilaçları hem ürüne hem de çevreye büyük zararlar veriyormuş ama Türkiye ' de bir şekilde satılıyor.

tümosan 8095 link=topic=55711.msg597265#msg597265 date=1337665548' Alıntı:
kolay gelsin ahmed bey..bereketli olsun..çiftçilik böyle bişey işde..ekdiğin ürüne göre hasada kadar bi nevi cocuk yetişdirir gibi her bişeyi hormondu, sıvı,katı gübreydi,bilmem neydi kullanıp verimkapasitesini artırmaya calışıyoz..mevlam tüm çifçi kardeşlerimin emeğinin karşılığını bolca versin..

Amin Mehmet abi. Dediğin gibi çiftçilik aynen öyle. Ürününe hayvanına yeri geldiğinde çocuğu gibi bakıyor insan.

keykubat link=topic=55711.msg597267#msg597267 date=1337665816' Alıntı:
bereketli olsun Allah yenisine erdirsin
güzel ülkem kimi yerde ekinlere ilaç atılıyor kimi yerdede ekinler hasat ediliyor.

Teşekkür ederim Alaattin abi. Evet ülkenin güzelliği ve bereketi bu işte. :)