AYÇİÇEĞİ BİLGİNİZE İHTİYAÇ VAR

Hafta sonu edirne uzunköprü bölgesinde son 50 yılın en çok yağışı gerçekleşti metrekareye 135 kg yağmur yağdı 12 bölümlük dik bir yerim var 3 dölüm kadarına mil germiş tekrar ekiçem ama dik olan yerinin de neredeyse bütün karıkları yarmış çiçekler 4 yapraktı bi kökleri tutuyor açaba onları da bozsam mı yoksa düzelirler mi karar veremiyorum :S
bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşımlarınızı bekliyorum

Ynt: AYÇİÇEĞİ BİLGİNİZE İHTİYAÇ VAR

biz babaeskide yağmura hasret sizde ise sel olmuş. bence tav kaçana kadar boz hepsini yeniden ek. o tavla hepsi düzgün çıkar. zaten mil yığdıgına göre ince toprak vardır. geçen sene yağışlardan dolayı geç kalmıştık 18 -20 mayısta ektigimiz yerler olmuştu.

düzgün çıkan malı neden kozacaksın bu 1 ; tohum piyasada yok diyorlar bu 2 ; yeniden yağış ihtimali var bu 3 ; jet veya dandik dedikleri ara sürücüler le aralarını yavaş yavaş geçip köklerini doldurabilirsin bu 4 ; bölgemizde çiçek ekimi için daha zaman var taktir senin kolay gelsin.

GÜRKAN link=topic=55717.msg597359#msg597359 date=1337690398' Alıntı:
biz babaeskide yağmura hasret sizde ise sel olmuş. bence tav kaçana kadar boz hepsini yeniden ek. o tavla hepsi düzgün çıkar. zaten mil yığdıgına göre ince toprak vardır. geçen sene yağışlardan dolayı geç kalmıştık 18 -20 mayısta ektigimiz yerler olmuştu.

BABAESKİ KUMRULAR KÖYÜNDE DAYIMLAR OTURUYOR ODA AYNI DEDİĞİN GİBİ YAMUR YOK BİADE DİYOR HERŞEY KISMET İŞTE

FEHİM link=topic=55717.msg597361#msg597361 date=1337690604' Alıntı:
düzgün çıkan malı neden kozacaksın bu 1 ; tohum piyasada yok diyorlar bu 2 ; yeniden yağış ihtimali var bu 3 ; jet veya dandik dedikleri ara sürücüler le aralarını yavaş yavaş geçip köklerini doldurabilirsin bu 4 ; bölgemizde çiçek ekimi için daha zaman var taktir senin kolay gelsin.

EYVALLAH ARKADAŞIM BUDA 5 :)

Hıdrellez 17 günler bozup yeniden ekebilirsin yazın yağışlara bağlı tane durumu belki de daha iyi bile olur. Tarlayı gören sensin bozmasan da kimse neden bozmadın demez ama su yarıkları bir yağmur daha oldumu kökleri iyice götürmesin. Bozarsan tarlayı da düzlemiş olursun içine siner. Alaha emanet ol.

yanlız adam link=topic=55717.msg597357#msg597357 date=1337690017' Alıntı:
BENDE ÖYLE YAPAYIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM AMA AYÇİÇEĞİ İÇİN GEÇ OLURMU DİYEDE DÜŞÜNÜYORUM
Daha Geç Değil Bence...

Bu Üyemizin Dediği Boğazlarını Doldurma İşi de Mantıklı ;)
FEHİM link=topic=55717.msg597361#msg597361 date=1337690604' Alıntı:

Daha ekim için zaman var , kısmet işi. Hiç unutmuyorum bir sene işlenmeyen bir tarla kiralamıştık , otunu biçtik niyetimiz ekim ayında buğday ekerek tarlayı işlemeye başlamaktı. Haziran ayı oldukça yağışlı geçmişti , tarlayı nadas etmek amacıyla sürdük , sonra ayçiçek ekmeye karar verdik 26 haziranda ektik ve sene ortalamasının üzerinde verim aldık. Çiftçilik işi kader kısmet işi , bence ekmekte geç kalınmadı daha.