:: Okuyun , okutun , Suçlar ve Cezaları ::

BAZI SUÇLAR VE CEZALARI

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html

Türk Ceza Kanunu
Kanunların şakası olmaz.

1. Hakaret Suçunun cezası : 3 ay ila 2 yıl arası hapis

2. Tehdit etmenin cezası : 6 ay ila 2 yıl hapis cezası

3. Gasp , Yağma : en az 6 yıl ila 10 yıl . silah ile yapılırsa en az 10 yıl ila 15 yıl arası hapis cezası

4. Kavga , yaralama , yumruk vurma vb : En az 1 yıl ila 3 yıl hapis cezası

5. Bıçakla , silahla yaralama : en az 2 yıl ila 5 yıl arası hapis cezası.

6. Cinsel Taciz : ( elle , sözle vb ) En az 2 yıl ila 7 Yıl

7. Cinsel Saldırı : En az 7 yıl ila 12 yıl

8. Alıkoyma , Hürriyeti kısıtlama : En az 1 yıl ila 5 Yıl arası hapis cezası

9. Hırsızlık : Çalınan malların bedeli alınır ve ayrıca en az 1 yıl ila 3 Yıl arası hapis
Nitelikli dolandırıcılık : En az 3 ila 7 yıl hapis cezası

10. Başkasının malına zarar verme : en az 4 ay ila 4 yıl

11. Bilişim sistemine girme : ( web hack , mail hack , ddos , karşı bilgisayara trojanla girme , keylogger ile bilgi alma vb : en az 1 yıl hapis ile 3 yıl arası hapis cezası

12. Kredi kartı hırsızlığı ve kullanma : en az 3 yıl ila 6 yıl arası hapis cezası

13. Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak : ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

14. Düşmanla işbirliği yapmak : müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

15. Yabancı devletin yararına olacak şekilde asker toplama : En az 5 ila 12 yıl arası hapis cezası
Fiil sonucu savaş meydana gelirse faile müebbet hapis cezası verilir.

16. Düşman devlete maddî ve malî yardım : beş yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

17. Yabancı devletlerin yararına olacak şekilde casusluk , bilgi sızdırma : 3 yıl ila 8 yıl arası hapis cezası

18. Kamu mallarını yakma , taşlama , zarar verme vb : En az 2 yıl ila 12 yıl arası hapis cezası

19. Cinayet : Müebbet Hapis ( En az 30 sene cezaevi hapsi )
Ağırlaştırılmış : ( Ömür Boyu hapis , ölene kadar cezaevinden çıkamaz. )

20. Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya
ruhsata aykırı olarak ülke içinde satan,
satışa arz eden, başkalarına veren,
nakleden,
depolayan,
satın alan,
kabul eden,
bulunduran kişi,
beş yıldan onbeş yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

/////*****///////////////**************//////////////************/////

ülkemizde
270.000 e yakın polis ,
200.000 e yakın hakim , savcı , avukat , mübaşir , mahkeme görevlileri ,
40.000 e yakın cezaevi infaz koruma memuru
50.000 e yakın cezaevi jandarma askeri
1.000.000 a yakın iç ve dış güvenlik için askeri personel ,
bulunmaktadır.
Ülkemizde toplam 384 e yakın cezaevi bulunmaktadır.
Ülkemizde toplam 81 il emniyet müdürlüğü , 1.000 e yakın polis ilçe emniyet müdürlüğü ve karakolu bulunmaktadır.

SOSYAL GÖREV YERİNE GETİRİLMİŞTİR.

Gençler en azından
Hakaret ,
Küfür ,
Tehdit ,
Yaralama ,
Taciz vb gibi durumlarda karşı tarafın alacağı cezayı veya kendi yaparsa alabileceği cezayı öğrensin deriz. İnsanlığın gelişimi, daha anlayışlı ve hoşgörülü bir toplum bireyleri için , ayrıca bireylerin ve toplumun genel ruhsal sağlığı için herkesin Türk Ceza Kanunu okuması taraftarıyız.

Hatta isteyenler bu kanunu yazıcıdan çıkarıp internetcafelere , kahvehanelere , parklara , derneklere , kendi okuduğu okuluna
, sınıfına , çalışıyorsa işyerine , ofisine de götürüp diğer insanların okumasına vesile olabilirler.

Hatta varsa internet sitenize bir logo hazırlayıp veya txt link hazırlayıp

http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5237.html
linkini verip insanların siteniz üzerinden Türk Ceza Kanununu okumasına vesile
olabilirsiniz.

Varsa msn den arkadaşlarınıza Türk Ceza Kanunu linkini gönderebilirsiniz.
Tanıdıklarınıza email yolu ile Türk Ceza Kanunu linkini okumaları için tavsiye edebilirsiniz.

İnsanların ilk önce kendisine , ailesine , topluma ve milletine karşı görevleri ve sorumlulukları var. Her insan elbet kendisine , ailesine karşı görevlerini yerine getiriyordur. Bu da bir nevi gençleri bilinçlendirmek için daha temiz daha anlayışlı insanların olması için toplumsal görevlerimizden birisidir.

Bundan daha güzel bir toplumsal görev olamaz diye düşünüyoruz.
/////////////////////////////////

ÖRNEK : HAKARET SUÇU VE CEZASI
Birisine ne kadar kızarsak kızalım , öfkelenelim , karşımızdakine hiç bir şekilde hakaret , küfür edemeyiz.
Karşımızdakinden ne yönden olursa olsun istediğimiz kadar üstün olursak olalım hiç bir şekilde karşımızdakini
hor göremiyoruz , hakir göremiyoruz , aşağılayamıyoruz , karşımızdakinden ne kadar güçlü olursak olalım dövemiyoruz
egomuzu karşımızdakinin üstünde tatmin edemiyoruz.

Amerikada bile sırf bu yüzden en ünlü , en zengin insanlar bile yanında çalıştırdıkları kişilere , hizmetçilerine dahi
kötü söz söyleyemiyorlar , tokat atamıyorlar , hakaret edemiyorlar çünki bunu yaptıkları takdirde milyon dolarlara varan tazminat ödemek
zorunda kalıyorlar.

Karşımızdaki ile sorunumuz var ise o sorunu kanun yolu ile halletmek zorundayız.
Türkiyede 2.200 e yakın kanun vardır , Türk Ceza Kanunu bunlardan sadece birisidir ve attığımız adım , iş yaşamı , alış veriş , karşımızdakine karşı ağzımızdan çıkacak kelimeye kadar herşey
kanunlarla belirlenmiştir.

İnsanlar arası ilişkilerde karşınızdakine ne fazla alttan , ne fazla üstten , güzel sözler söylerek sevindirin.

Belkide şimdiye kadar kendisine güzel sözlerle hitap eden olmamıştır.

/////////////////

ÜSTÜNLÜK KONUSU
İnsanlar kendilerini diğer insanlara karşı daha üstün görmeye meyillidirler.
Karşı taraf ile kendisini kıyasladığında en ufak bir
artı avantajı olduğunu ( mal , mülk , bilgi , kariyer vb ) farkettiğinde kendisini üstün görmeye başlar.

Şunu hiç bir zaman aklımızdan çıkarmamız gerekir , karşımızdaki insanın
yiyeceğini , içeceğini , ekmeğini , giyeceğini , oturduğu konutu , aylık elektrik masrafını , su masrafını , ısınma masraflarını , iletişim masrafını
vb diğer masraflarını bizler karşılamıyoruz. Her insan kendisi çalışıp kendisi kazanıyor.
Bu yüzden diğer insanlardan kendimizi üstün göremeyiz.
Ancak karşı tarafın hal ve hareketleri, konuşması hoşunuza gitmiyorsa
muhatab olmazsınız , iletişimi devam ettirmezsiniz o olabilir.

İnsanların birbirlerine karşı üstünlük konusu çok farklı bir konudur.
Elbette , barınmak için ev yapmak için çalışacağız , elbet geçimlerimizi karşılamak için çalışacağız , elbet bir yerden
bir yere gitmek için araba vb taşıtlar almak için uğraşayacağız bunların hepsi bir başarıdır.

Başarılı insanlarıda takdir ve tebrik etmek gerekir.

Fakat asıl üstünlük takvaca ( ahlak ) üstün olandır.

Fakat dediğimiz gibi daha iyi olabilmek içinde çalışacağız.

/////////////////

ÖZGÜVEN KONUSU
Özgüvenimiz var diye , internet ortamı olsun , normal ev-işyeri-sokak-kahvene vb iletişim ortamları olsun
karşımızdaki insanla veya insanlarla herhangi bir konuda tartışma , bilgi alış verişi yapıyorsak
özgüven ve hakareti birbirine karıştırmamalıyız.
Özgüven ayrıdır , hakaret ayrıdır.

/////////////////

Bu mesaj 1.500 kişiye birebir ve 100 forum sitesine dağıtılmıştır.Katkım olsun diyenler daha iyisini hazırlayarak dağıtıma devam edebilirler.

/////////////////
Herkese okuyorsa okulunda , çalışıyorsa işlerinde başarılar.

Ynt: :: Okuyun , okutun , Suçlar ve Cezaları ::

'''13. Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak : ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası''' Ben davullu zurnalı şeyler hatırlıyorum ammaaa....

Kanun varsa herkes için olmalı olması gerekir diyorum..İnanmıyorum ya kendime bile..

kural olsa ne olcak yapamadıktan sonra.. adamlar mecıse çıktı be devleti bölmek için. hiç kmse bişe yapmadı nasıl iş bu nasıl devletiz anlamadım. bölmekmi istiyorsn diyecen evet derse sokacan silahı gotne gebertecen. istemeyn gider. ağırlaştırılmış muğebbetmiş. adam imralıda bizden rahat yaşıyor be ekmek elden su gölden. adamın havuzu var...

İçeri tıkılacakları belliydi öyle olması gerekiyordu ama geç oldu,davula zurnaya fırsat vermeden, otobüs üzerinde kahramanmışçasına gerine, gerine el sallamalarına,pkk propagandası yapmalarına müsaade etmeden yaka paça yakalanıp içeri tıkılmaları gerekiyordu, oracıkta gebertilse bile yeri idi.

başıma geldi iyi biliyorum cezaları..birisini sopayla hastanelik etmiştim 5 sene önce 1200 tl ceza ödemiştim + 5 sene sicile işleniyor ..aynı suçtan tekrar gittinmi hapis yatıyorsun

vale link=topic=55784.msg598505#msg598505 date=1337867650' Alıntı:
başıma geldi iyi biliyorum cezaları..birisini sopayla hastanelik etmiştim 5 sene önce 1200 tl ceza ödemiştim + 5 sene sicile işleniyor ..aynı suçtan tekrar gittinmi hapis yatıyorsun
sevgili vale sicildende silinmiyo temiz kağıdı almaya gitte bak adli sicil kaydı vardır deniyo gerçi ben yolda arabadan indirip pataklamıştım ya belki ondandır

vale link=topic=55784.msg598505#msg598505 date=1337867650' Alıntı:
massey2615 link=topic=55784.msg598516#msg598516 date=1337868841' Alıntı:
sevgili vale sicildende silinmiyo temiz kağıdı almaya gitte bak adli sicil kaydı vardır deniyo gerçi ben yolda arabadan indirip pataklamıştım ya belki ondandır
Sizden uzak durmak lazım o zaman arkadaşlar :)

Ben yazın benden 1 yaş büyük oğlanla kavga etmiştim. Oğlanın kafasını gözünü dağıttım her tarafı kanıyordu hastaneye zor yetiştirdiler. Korkusundan adımı bile verememiş hiç bir şey olmadı.

massey2615 link=topic=55784.msg598516#msg598516 date=1337868841' Alıntı:
evet sabıka kaydında çıkıyor 5 sene içinde ..ama 5 sene sonra sabıkadan silinip sicilde kalıyor olabilir ..